Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.05.2011, 19:13:33
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Chiar daca ati dat dovada ca sunteti documentat pe subiect, asta nu justifica modul depreciativ in care va adresati lui Dumitru.
Ca si crestin, buna masura in toate este cea mai indicata
Doamna Mirela,

Imi pare sincer rau pentru reactia mea lipsita de sentimente crestinesti, dar plina de trufie si de mandrie (bazata pe competenta profesionala), insa pur si simplu m-a scos din sarite faptul ca , dupa ce explic cu argumente solide problema fosforului in legatura cu insinuarea ca lumina de la Ierusalim este un trucaj, dl. Dumitru vine cu urmatoarea asertiune:

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
in schim tu nu aduci nici un argument logic, decat marturii gen "mi-a povestit mie cineva" plus niste clipuri de caliate deplorabila.
Nu stiu daca ati citit tot ce am postat eu la acest subiect, dar nu cred ca am afirmat pe undeva ca mi-a povestit mie cineva cum e cu lumina sfanta; si nici nu am adus argumentul imaginilor filmate de pelerini ca sprijin pentru argumentarea mea. Pur si simplu am demontat ipoteza fosforului cu argumente stiintifice, bazate inclusiv pe experienta mea personala, nemijlocita.
Si imi spune ca nu aduc nici un argument logic !

Puteam sa spun ca am fost eu insumi si am vazut _ atunci ce ar mai fi spus ?
Ca de fapt sunt un mincinos, sau ca am avut halucinatii... caci ce altceva i-ar mai fi ramas ?

Si cand l-am pus in fata propriei logici, nu i-a mai ramas de facut decat sa spuna ca vorbesc "pe langa".

Ideea de baza era aceasta: asa cum dansul neaga buna credinta a martorilor fenomenului de la Sf. Mormant si spune ca totul este trucaj, fara sa aiba alta baza decat propria convingere, exact in acelasi mod neg si eu buna intentie a celor care au emis ipoteza folosirii fosforului si au facut "demonstratii" intr-un studiou de televiziune, avand si eu ca baza propria mea convingere.
Iata insa ca, in afara de propria mea convingere, chiar am avut argumente obiective, si nu doar m-am pus "contra"" de dragul de a face in ciuda cuiva.

Mi-am pierdut pur si simplu rabdarea cand, dupa ce eu am adus argumente stiintifice obiective prin care combat ipoteza folosirii fosforului, dansul vine si imi spune cu tupeu: "Nu esti valabil, caci ai adus ca argumente povestirile altora si niste clipuri deplorabile".

Nu stiu daca stiti, dar dumnealui a mai avut postari diversioniste pe site. Ma refer la aceea in care cultiva confuzia intre Cinstitele Daruri si Sfintitele Daruri.

Last edited by AdrianAamz; 28.05.2011 at 19:17:54.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.05.2011, 20:31:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Draga Adrian

Iti multumim pentru explicatile tale , ele sunt un raspuns bine venit si bine documentat , de folos celor ce cauta in a lamuri pe cei mai sceptici dintre noi , un raspuns bine venit , pertinent si la obiect . Ca in orice discutie apar si mici neantelegeri , dar sa arunce piatra cel fara nici un pacat , acela sa judece si sa ne puna la colt ! Fiecare sa-si stapaneasca gandurile , mandria si trufia , si totu va fi perfect , dar oare exista perfectiune ? Multumim inca odata pentru postarile dvs. !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 28.05.2011, 20:37:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul

ptr Scotianul : Mi-a placut foarte mult ultima ta postare, multumim ca ne impartasesti si noua ce mai citesti tu.
!
Pentru a fi cu adevarat de folos , se putea infinta un thread : " Din cele citite " sau se putea posta la threadul deschis de tine : " Cuvinte de folos " , altfel facem o mare ciulama si nimic mai mult ! O duminica luminata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.05.2011, 21:14:19
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Baieti, biserica lui Hristos lucreaza de 2000 de ani ! Avem sfinti, avem minuni, avem mantuiri, avem o relatie concreta cu El ! Nu-mi pasa daca este negata lumina de la Ierusalim ! Sa afirmi ca de 2000 de ani patriarhii intra cu o combinatie de substante care iau foc ..., este un pretext jenant pt refuzul de a-ti lua crucea. Pune-te in genunchi frate si ai sa vezi lume nevazuta la GREU ! Nu mai filozofa stand pe bara !
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.05.2011, 21:37:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit doar o mica observatie de pe margini

Am urmarit si eu comentariile domnului Adrian si mi-au parut obiective,de bun simt si sustinute de baza stiintifica a pregatirii dansului.
Faptul ca si-a iesit din pepeni in ultima parte este pe deplin justificat de comentarii absolut impertinente,in care argumentul"eu nu cred"este majoritar!Atunci cand lipsesc argumentele ,dialogul nu mai este constructiv,poate deveni chiar pierdere de vreme...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.05.2011, 22:12:22
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Imi cer iertare pentru iesirea pe care am avut-o si pentru modul dur in care m-am exprimat.

Uneori si Hristos s-a mai rastit si a folosit calificative dure. Iar EL chiar era iubitor de oameni... nu ca mine...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 29.05.2011, 06:18:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit a gresi e omeneste

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Imi cer iertare pentru iesirea pe care am avut-o si pentru modul dur in care m-am exprimat.

Uneori si Hristos s-a mai rastit si a folosit calificative dure. Iar EL chiar era iubitor de oameni... nu ca mine...
Iar eu va multumesc atat in numele meu cat si al lui Dumitru, atat pentru explicatiile oferite referitor la fosfor, cat si pentru acest gest atat de frumos, acela de a cere iertare. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 29.05.2011, 06:35:49
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Lightbulb Cristi, nu prea te mai recunosc in ultima vreme

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pentru a fi cu adevarat de folos , se putea infinta un thread : " Din cele citite " sau se putea posta la threadul deschis de tine : " Cuvinte de folos " , altfel facem o mare ciulama si nimic mai mult ! O duminica luminata !
Ce-ai zice sa mergem si noi la anu', de Paste, la Ierusalim.
Sa luam Lumina, si poate sa ne intalnim la o agapa cu Scotianul si cu Dumitru. :))
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.05.2011, 13:05:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Mirela , nu prea te mai recunosc in ultima vreme !

Daca tot vrei sa faci "cinste", ce ar fi sa-i inviti si pe Mihnea , Nutucutu , Noesisaa , Tuty2010 , Erethorn si alti membrii valorosi precum ei ! Ar fi un gest de buna vointa , de intelegere si dragoste crestina . Deci la lista propusa de tine , te rog sa-i adaugi si pe ei , bineanteles daca-ti permite bugetul , ! O saptamana linistita si frumosa sa ai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 30.05.2011, 00:05:27
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Talking Ha, ha, n-am zis ca fac cinste!

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Daca tot vrei sa faci "cinste"
Asta de unde ai mai scos-o? Cred ca ma confunzi....
Oricum, vad ca basca vorbim, basca ne intelegem.
Din aceasta cauza, consider subiectul inchis ca vorba lunga, saracia omului.
La buna vedere !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11