Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2016, 19:32:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Greșeli cu posibile consecințe foarte grave

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...-din-culpa.htm

De multe ori cînd sînt la volan am de-a face cu situații de trafic care mă pot băga pur și simplu la închisoare. Spre exemplu din cauza unui microbuz parcat lîngă trecerea de pietoni, din lipsă de vizibilitate, se poate întîmpla să sară în față cineva grăbit. Asta din cauză că omul nu a parcat regulamentar. O mașină mică poate ascunde un copil care vrea să traverseze, pe care nu-l vezi decît cînd e prea tîrziu.

Se poate întîmpla un omor din culpă (neintenționat, din greșeală) chiar și la viteze mici, dacă drumul e alunecos sau dacă șoferului îi este distrasă atenția de către cei din mașină sau din alte motive.

Deci aveți grijă unde parcați. Chiar dacă mai pierdeți 10 minute, căutați un loc pentru a staționa regulamentar. Și aveți grijă și cum conduceți, în special pe străduțele înguste de cartier, cu sens unic, unde se parchează pe ambele părți.

Citeam prin Pateric despre un părinte care le recomanda ucenicilor ca oricînd să se miște calculat, fără grabă. Și pe atunci nu existau automobile peste tot...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2016, 19:48:08
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Citeam prin Pateric despre un părinte care le recomanda ucenicilor ca oricînd să se miște calculat, fără grabă. Și pe atunci nu existau automobile peste tot...
Nu frate, nu e-n Pateric, e în Titan.
Eu sunt! Le spun asta copiilor în fiecare zi...:)
dar degeaba...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare