Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2007, 02:15:39
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Mare sarbatoare in frumosul oras de pe Bega - TIMISOARA " Hramul catedralei mitropolitane din Timisoara " unde au venit zeci de mii de pelerini de pretutindeni, sa se inchine, sa sarute si sa ingenunchieze in fata raclei ce pastreaza cu sfintenie, Moastele Sfantului Ierarh IOSIF CEL NOU DE LA PARTOS. Pentru cei ce nu stiu, pot sa va marturisesc ca acest sfant parinte, s-a nascut in anul 1568 in orasul RAGUZA din pamantul Dalmatiei.Ca mirean se chema IACOB. Murindu-i tatal, s-a mutat impreuna cu mama sa, in orasul OHRIDA, unde mai multa vreme de timp, a invatat la Manastirea Maicii Domnului din aceea cetate. A plecat la Sfantul Munte Athos, unde s-a calugarit si a primit numele de IOSIF, petrecand cei 82 de ani in adevarata traire intru Hristos. La aceasta venerabila varsta, a fost trimis sa impodobeasca scaunul mitropolitan al Timisoarei fiind inscaunat ca mitropolit in 20 iulie 1650. Pretutindeni pe unde a trecut, neputinta se vindeca, viata se innoia, credinta se intarea iar nadejdea crestea.
Dupa trei ani , se retrage la Sfanta Manastire din Partos, vietuind inca trei ani in rugaciune, post, faceri de bine si tamaduiri. In anul 1656, la Praznicul Adormirii Maicii Domnului, se muta catre Domnul, fiind ingropat in biserica manastirii.
Dupa trei sute de ani, adica in 1956, Sfintele sale Moaste, au fost stramutate in mare alai, chiar in orasul in care a pastorit, spre mai mare cinstire si implinirea cererilor de folos ale smeritilor rugatori.
Mi-e inima si sufletul plin de traire, este minunat sa ajungi sa saruti Sfintele sale Moaste, sunt tare emotionata de numarul mare de credinciosi care s-au inchinat si s-au rugat la racla Sfantului! Nu pot sa descriu in cuvinte, maretia acestei sarbatori specifice zonei din Banat, a celui ce in viata sa precum si dupa trecerea la cele vesnice, a facut si face tot felul de minuni, intru slava adevaratului Dumnezeu si Mantuitorului nostru Iisus Hristos. DOAMNE AJUTA ! cu mult drag, icamilin

Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2007, 03:28:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) Multumim, doamna Ica Milin, ca ne-ati facut si pe noi partasi la aceasta mare sarbatoare a Timisoarei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2007, 20:09:39
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

da pot sa spun si eu ca a fost frumos am fost si sambata seara si duminica cu copiii i-am impartasit ca stiu ca e bine sa-i impartasim
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2009, 14:01:14
DanielaTM's Avatar
DanielaTM DanielaTM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit


__________________
Priveghiati Si Va Rugati ca sa nu cadeti in ispita sufletul este zelos iara trupul neputincios

Filipeni 4:13

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SArbatoare la Timisoara- Sfantul Ierarh Iosif cel Nou de la Partos lore86 Stiri, actualitati, anunturi 2 22.12.2012 13:31:38
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 13:04:37
Sfantul Ierarh Nicolae Victoria2005 Diverse Sarbatori 17 29.12.2010 16:26:54
Sfantul Ierarh Nectarie ! andreidiniasi Generalitati 0 14.08.2009 15:26:40
Sf. Iosif cel Nou de la Partos mirelat Diverse Sarbatori 3 17.09.2008 09:23:46