Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2011, 19:49:13
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit Ingeri inregistrati in Muntele Athos!

http://www.youtube.com/watch?v=VEAgE...mbedded#at=188
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2011, 20:19:43
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
...sigur erau ingeri?....prea urat cantau....Doamne apara si pazeste.....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.05.2011, 21:24:39
Hristos Pastorul Cel Bun Hristos Pastorul Cel Bun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Mesaje: 3
Implicit Hristos a Înviat!

Unul dintre cei ce au comentat la aceasta filmare spune ca se aude asa din cauza faptului ca inregistrarea e slaba.


"Christ is risen!

It''s poor quality recording of a pilgrim in Mount Athos! A wonder, a choir of angels singing in church. Man thinks that the monks are in the church for Divine Liturgy but in the end... church was empty and locked."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.05.2011, 21:37:04
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Suna bine, frumos, dar de unde știm că sunt îngeri?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.05.2011, 22:11:48
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Cel care a inregistrat spune ca nu era nimeni in biserica.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.05.2011, 10:31:46
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Haida sa ne gandim logic! N-am stat sa aud toata melodia dar cateva zeci de secunde nu se vede decat un perete cu niste "ingeri" care de fapt sunt oameni cu aripi si pe fundal se aude o melodie ca de sintetizator de camin cultural. Acuma sa ne punem cateva intrebari! Cum se face ca inregistrarea are doar sunet, nu si imagine? Intr-o era atat de tehnologizata cam oricine are macar un amarat de telefon cu camera, etc. Sa inregistrezi doar sunet e o performanta in zilele noastre. Cum se face ca persoana care a inregistrat n-a scos niciun "uau"? De ce sunetul nu are "aspect" de inregistrare proasta, ci de scula muzicala ieftina?

Si cateva intrebari colaterale:
De ce un crestin ultraortodox umbla cu cioara vopsita?
De ce alti crestini cred ca tot ce zboara se mananca?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2011, 10:48:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Haida sa ne gandim logic! N-am stat sa aud toata melodia dar cateva zeci de secunde nu se vede decat un perete cu niste "ingeri" care de fapt sunt oameni cu aripi si pe fundal se aude o melodie ca de sintetizator de camin cultural. Acuma sa ne punem cateva intrebari! Cum se face ca inregistrarea are doar sunet, nu si imagine? Intr-o era atat de tehnologizata cam oricine are macar un amarat de telefon cu camera, etc. Sa inregistrezi doar sunet e o performanta in zilele noastre. Cum se face ca persoana care a inregistrat n-a scos niciun "uau"? De ce sunetul nu are "aspect" de inregistrare proasta, ci de scula muzicala ieftina?

Si cateva intrebari colaterale:
De ce un crestin ultraortodox umbla cu cioara vopsita?
De ce alti crestini cred ca tot ce zboara se mananca?
Raspunsurile sunt simple, inregistrarea e data nu pentru atei ca sa creada, ci pentru ortodocsi sau credinciosi care deja cred. Asta daca e reala. Pentru atei sunt Lumina de la Pasti, Iordanul, Taborul, sfintele moaste, etc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.05.2011, 10:50:07
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Senzația pe care am avut-o ascultând înregistrarea a fost una de neliniște și discomfort; ori ascultarea melodiei Sfintei Liturghii dă o cu totul altă stare.
Sunt convinsă că este o făcătură ieftină.
Am participat acum mulți ani la niște rugăciuni într-o biserică foarte veche. Intenția mea a fost să înregistrez acea slujbă. Am constatat că aparatul nu a înregistrat absolut nimic din acea slujbă dar a înregistrat totul înainte și după acolo în interiorul bisericii.
Eu sunt absolut convinsă că îngerii există dar nu-i putem vedea datorită stării noastre de păcătoșenie. Sunt convinsă și că Liturghia de obște se multiplică prin Liturghia Cerească cântată de îngeri dar nu așa cum prezintă acest filmulet. Este ceva care nu poate fi simțit decât prin trăirea autentică a actului credinței.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.05.2011, 11:50:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Senzația pe care am avut-o ascultând înregistrarea a fost una de neliniște și discomfort; ori ascultarea melodiei Sfintei Liturghii dă o cu totul altă stare.
Sunt convinsă că este o făcătură ieftină.
Am participat acum mulți ani la niște rugăciuni într-o biserică foarte veche. Intenția mea a fost să înregistrez acea slujbă. Am constatat că aparatul nu a înregistrat absolut nimic din acea slujbă dar a înregistrat totul înainte și după acolo în interiorul bisericii.
Eu sunt absolut convinsă că îngerii există dar nu-i putem vedea datorită stării noastre de păcătoșenie. Sunt convinsă și că Liturghia de obște se multiplică prin Liturghia Cerească cântată de îngeri dar nu așa cum prezintă acest filmulet. Este ceva care nu poate fi simțit decât prin trăirea autentică a actului credinței.
Intradevar, e ceva mai straniu, dar exista oameni care au auzit ingerii canatand in biserica, putem citi in carti.
Nu stim cum e, nu putem sa spunem exact pentru ca nu-l cunostem pe cel ce spune ca a inregistrat si daca spune neadevarul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.05.2011, 11:51:25
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Raspunsurile sunt simple, inregistrarea e data nu pentru atei ca sa creada, ci pentru ortodocsi sau credinciosi care deja cred. Asta daca e reala. Pentru atei sunt Lumina de la Pasti, Iordanul, Taborul, sfintele moaste, etc.
Amice, toate sunt facaturi ieftine. Asa ca nu sunt pentru atei, ci tot pentru credinciosi. Ca fapt divers, drumul pana la moaste faca mai multe victime decat numarul de pretinse vindecari miraculoase.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muntele Athos geo.nektarios Calugarul 34 03.07.2013 17:41:20
vizita la muntele Athos marius din Reguli generale de utilizare a forumului 4 31.10.2012 13:09:44
Muntele athos ionitamihaela Generalitati 3 18.09.2012 16:50:00
Muntele Athos sunsray Generalitati 15 22.03.2010 00:40:54