Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.11.2010, 20:11:18
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Pt domnul Penticostalul

[quote=Penticostalul;307389]Sectantii ortodocsi (si de toate felurile) cred ca doar ei au voie sa se numeasca Biserica. In opinia lor toti ceilalti crestini sunt sectanti, eretici, schismatici, nebuni si demonizati.

Ortodocsii cu scaun la cap stiu insa ca pe planeta pamant mai exista si Biserica Catolica. Si Biserica Penticostala. Si Biserica Evanghelica. Si Biserica Baptista...

Va dau ca exemplu ceea ce spunea Patriarhul Teoctist in 2003:
" - Subliniem in acest sens relatiile Bisericii Ortodoxe Romane cu Biserica Evanghelica din Germania (EKD).
Pe langa indelungatele schimburi de profesori si de studenti, de ajutorul si sprijinul exceptional pe care Biserica Ortodoxa Romana l-a primit din partea EKD cu multe prilejuri si pentru care tin sa multumesc acestei Biserici, si cu acest prilej, din toata inima, trebuie sa amintim ca cel mai substantial dialog teologic pe care la purtat Biserica Ortodoxa Romane este cel cu EKD.

Aceste doua Biserici poarta un dialog teologic oficial din 1979, prin care s-a ajuns la considerabile puncte de convergenta cu privire la doctrina si viata spirituala a acestor doua Biserici. In noiembrie 2002 s-au desfasurat la Cluj lucrarile celei de-a zecea intruniri de dialog ale comisiilor EKD si BOR, care au dezbatut impreuna tema: Biserica cea una a lui Hristos si pluralitatea Bisericilor de astazi.

In declaratia finala adoptata la aceasta intrunire, s-a aratat ca sunt inca multe aspecte de diferenta cu privire la ecleziologia celor doua Biserici, dar, in acelasi timp, aceste doua Biserici se considera, prin acest dialog, ca fiind intr-o comuniune de dialog si de rugaciune, lucrand impreuna la refacerea unitatii depline de credinta, singura capabila sa permita comuniunea euharistica intre aceste Biserici.
Deci, fiilor, nu doar ca sunt biserici, dar aceste biserici acorda BOR "sprijin exceptional", fac schimb de profesori si sunt intr-o comuniune de dialog si rugaciune...

Adica adevaratii crestini, in ciuda diferentelor, stiu sa nu se ocarasca la fiecare luare de cuvant, stiu sa aprecieze punctele forte ale celuilalt chiar daca este diferit.

Pacea Domnului.[/QUI



Unde locuiesc am o comunitate de penticostali infiintata de curand, au inceput sa convinga oamneni ca s ce i mai tari, altii sau convertit , si stau domnule si critica fara sa aduca argumente ,ca ne inchinam la lemne ca veneram''cadavre'' pur si simplu injosesc Biserica Ortodoxa , DE CE se cred superiori ,DE CE va credeti mai buni,mandria e un pacat f .mare asta facet i si voi, va mandriti cu cultul vostru . Cand o sa vad un neo protestand ca arata macar un pic de respect pt BOR atunci imi voi schimba parerea ,dar na m vazut pe nimeni facand asta .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.11.2010, 21:12:32
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Toate cultele alea sunt secte...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.11.2010, 21:37:54
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

[quote=Templier Knight;307939]
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Unde locuiesc am o comunitate de penticostali infiintata de curand, au inceput sa convinga oamneni ca s ce i mai tari, altii sau convertit , si stau domnule si critica fara sa aduca argumente ,ca ne inchinam la lemne ca veneram''cadavre'' pur si simplu injosesc Biserica Ortodoxa , DE CE se cred superiori ,DE CE va credeti mai buni,mandria e un pacat f .mare asta facet i si voi, va mandriti cu cultul vostru . Cand o sa vad un neo protestand ca arata macar un pic de respect pt BOR atunci imi voi schimba parerea ,dar na m vazut pe nimeni facand asta .
De ce te stresezi???
Niciodata SATANA nu a agreat Biserica lui D-zeu....apropie de un demonizat Sf. Cruce si vezi cum se manifesta...se zbate....
Stropeste-l cu aghiasma....zbiara...
Te intreb eu, care-i diferenta intre penticostalii de care vorbesti si SATANA???....una, pe primii ii vezi, pe Satana NU....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.11.2010, 21:51:50
Penticostalul Penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2010
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Unde locuiesc am o comunitate de penticostali infiintata de curand, au inceput sa convinga oamneni ca s ce i mai tari, altii sau convertit , si stau domnule si critica fara sa aduca argumente ,ca ne inchinam la lemne ca veneram''cadavre'' pur si simplu injosesc Biserica Ortodoxa , DE CE se cred superiori ,DE CE va credeti mai buni,mandria e un pacat f .mare asta facet i si voi, va mandriti cu cultul vostru . Cand o sa vad un neo protestand ca arata macar un pic de respect pt BOR atunci imi voi schimba parerea ,dar na m vazut pe nimeni facand asta .
Penticostalii de care imi vorbesti sunt sectari. Nu toti penticostalii sunt asa.
Exista oameni si oameni in fiecare biserica.
E suficient sa citesti trei topicuri de la "Secte si Culte" pentru a-ti da seama ca sunt si multi ortodocsi sectari.

Orice neoprotestant cu staif, respecta BOR si oamenii exceptionali pe care i-a dat de-a lungul istoriei. Eu am mai mult decat respect pentru crestinii ortodocsi practicanti, am dragoste crestina agape. Pentru ca ii consider frati.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.11.2010, 22:05:20
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Imi pare bine

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Penticostalii de care imi vorbesti sunt sectari. Nu toti penticostalii sunt asa.
Exista oameni si oameni in fiecare biserica.
E suficient sa citesti trei topicuri de la "Secte si Culte" pentru a-ti da seama ca sunt si multi ortodocsi sectari.

Orice neoprotestant cu staif, respecta BOR si oamenii exceptionali pe care i-a dat de-a lungul istoriei. Eu am mai mult decat respect pentru crestinii ortodocsi practicanti, am dragoste crestina agape. Pentru ca ii consider frati.
Imi pare bine ,ca aveti oarecum simpatie fata de BO,si sincer pana acum na m mai auzit pe nici un penticostal sa spuna asta . scuzati ma daca va m judecat gresit .numai bine .Inca ceva ,v-ati nascut penticostal, si ce parere aveti despre Sfintele Icoane ? Sper sa cititi
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)

Last edited by Templier Knight; 27.11.2010 at 22:08:05.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.11.2010, 22:11:55
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Penticostalii de care imi vorbesti sunt sectari. Nu toti penticostalii sunt asa.
Toți, dar absolut toți "penticostaliii", sunt SECTANȚI !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.11.2010, 22:23:32
Penticostalul Penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2010
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Inca ceva ,v-ati nascut penticostal, si ce parere aveti despre Sfintele Icoane?
M-am nascut intr-o familie de penticostali, prietene Templier.

Daca cineva se inchina lui Dumnezeu si nu Sfintelor Icoane e de apreciat.
Daca Sfintele Icoane il ajuta pe ortodox in inchinarea inaintea Adevaratului Dumnezeu, ma bucur ca exista icoanele.

Eu nu sunt obisnuit cu icoanele dar cand ma inchin lui Dumnezeu imi creez un cadru: muzica linistita, de exemplu.
De ce as judeca un ortodox care este ajutat in inchinare de Sfintele Icoane?

Problema apare daca cineva i se inchina icoanelor. Aceasta ar fi idolatrie.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.11.2010, 22:31:42
Penticostalul Penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2010
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Toți, dar absolut toți "penticostaliii", sunt SECTANȚI !
Salut prietene doctor. Asta e parerea ta. Si ai dreptul sa ti-o exprimi macar ca aici e un forum ortodox. Iar tu esti sectar :))
Parerea mea e ca nu toti ortodocsii sunt sectari. Dar tu, da.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.11.2010, 22:52:08
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Icoanele

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
M-am nascut intr-o familie de penticostali, prietene Templier.

Daca cineva se inchina lui Dumnezeu si nu Sfintelor Icoane e de apreciat.
Daca Sfintele Icoane il ajuta pe ortodox in inchinarea inaintea Adevaratului Dumnezeu, ma bucur ca exista icoanele.

Eu nu sunt obisnuit cu icoanele dar cand ma inchin lui Dumnezeu imi creez un cadru: muzica linistita, de exemplu.
De ce as judeca un ortodox care este ajutat in inchinare de Sfintele Icoane?

Problema apare daca cineva i se inchina icoanelor. Aceasta ar fi idolatrie.

Sa stii ca ortodocsii nu se inchina la materialul din care este facuta icoana ci celui reprezentat in ea,poate ca stii lucrul asta (Iisus ,Maica Domnului ,Sfintii)si daca vrei sa o iau altfel putem spune ca icoana reprezinta marturii din Biblie ,reprezentate intr o imagine.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
Răspunde