Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 28.11.2010, 21:57:53
Penticostalul Penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2010
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Iar pentu ca nu am auzit de roade de-ale voastre, nu cred ca sint in totalitate vinovat...Si cred ca scopul vostru este unul simplu: ...
Nucucutule, e simplu.
Ai cautat, n-ai gasit, n-ai auzit, nu exista. Las-o asa!

Oricum si daca ai gasi ceva bun despre neoprotestanti tot n-ar fi bine.
Poti sa vezi inregistrari, poti citi marturii sau poti vedea tu, pe viu, orbi vindecati, paralitici care sar din scaunele lor, oameni eliberati de demoni sau morti inviati, tot nu ai crede. Pentru simplul fact ca cei prin care Dumnezeu face miracolele nu-s catolici. Si tu ai hotarat deja ca protestantii au o credinta stearpa.
Minunile cu pricina vor fi autosugestii, hipnoza in masa, vor fi realizate de satana si tot asa.

Intelegi? Nu esti pregatit sa crezi ca Dumnezeu lucreaza si prin altii decat prin catolici. Si nu vei crede. E simplu.

Isus l-a inviat pe Lazar din morti. Stii cum au reactionat cei care au vazut minunea?
Unii au crezut in El. Cei care erau pregatiti sa creada.
Altii s-au dus si L-au "parat" pe Isus fariseilor. Iar altii L-au condamnat la moarte.
Pentru aceeasi minune. Ioan 11:43-53.

Isus a scos dracii. Stii ce au spus unii cei care au vazut cu ochii lor?
- Cu domnul demonilor scoate pe demoni.Matei 9:34. E simplu...

Asa ca nu mai cauta minuni la protestanti.
Vei gasi miracole. Milioane de miracole, ca sa fiu mai exact. Dar nu le vei crede. Tu ai hotarat altceva. E simplu.
Reply With Quote
  #342  
Vechi 28.11.2010, 22:32:59
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Este simplu a judeca sau compara roadele bisericilor. Roadele bisericii mele (cea catolica), multe sa putine, exista. Roadele bisericilor protestante sint zero. Deci compar ceva cu nimic; iarasi simplu. Nu am auzit de nici un reprezentatnt al bisericilor protestante, sau sectelor, care sa fi vindecat orbi, paralitici, sa fi scos demoni sau chiar sa fi inviat morti. Isus a spus clar ca lucruri mai mari decit cele pe care le-a facut El vor fi facute de cei care Il vor urma :"Vă spun că, într-adevăr, cel care crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu - și va face lucrări mai mari, pentru că Eu mă duc la Tatăl"-Ioan 14.12. Deci atita vreme cit nimeni dintre voi nu face sau nu a facut ceea ce a spus Isus, inseamna ca ceea ce propovaduiti voi indreapta oamenii pe drumuri gresite. Credinta voastra e stearpa, pentru ca nu aduce roade. Isus nu ne-a lasat o invatatura dificila, in care pentru a intelege biblia ar trebui sa devenim doctori in lingvistica si cunoscatori de ebraica sau greaca veche. Invatatura lui Isus e simpla: credem, speram, iubim; iar daca avem dubii verificam roadele.
Dupa ce am citit cele scrise de tine>pot confirma:Luther a procedat corect.Slava Domnului.Lasa Credinta noastra si concentreaza-te pe mantuirea ta.PS:Biblia se scrie cu B mare.Inclusiv la vatican.
Reply With Quote
  #343  
Vechi 28.11.2010, 23:12:25
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

"Deci zice Fiul că, atunci când a fost trimis, S-a întrupat, și altceva nimic. Iar când zice că S-a întrupat, spune că S-a făcut om în întregime. Deci Tatăl M-a făcut, zice, om. Dar, deoarece M-am născut din Viața după fire, sunt viu, fiind Dumnezeu-Cuvântul; și, fiindcă M-am făcut om, am umplut templul firii Mele, adică trupul. De aceea, și „cel ce mănâncă trupul Meu va fi viu”. Căci am luat trupul muritor, dar, fiindcă M-am sălășluit în el, fiind Viață după fire, pentru faptul că sunt din Tatăl cel viu, am umplut de viața Mea tot trupul asumat. De aceea, n-am fost biruit de stricăciune, ci mai degrabă am biruit-o ca Dumnezeu. Deci, voi spune iarăși, fără greutate, în mod folositor, că așa cum, deși M-am făcut trup - căci aceasta înseamnă că am fost trimis -, viețuiesc totuși pentru Tatăl cel viu, adică păstrând în Mine firea Celui ce M-a născut, așa și cel ce Mă primește în sine prin împărtășirea de trupul Meu va fi viu întreg, conformându-se Mie, Care-l pot face viu, pentru faptul că sunt din rădăcina de viață făcătoare, adică din Dumnezeu și Tatăl.755

Comentariul Părintelui Profesor Stăniloae:

755 Fiul lui Dumnezeu, având Viața prin fire, ca Cel născut din Tatăl și de o ființă cu El, umplând de această viață și trupul Său, o comunică și oamenilor ce se deschid Lui prin credință, prin împărtășirea de trupul Său. Căci cel ce primește Trupul Lui, îl primește pe El Însuși și El Însuși dă viața Sa prin trupul Său. Trupul asumat e atât de total al Lui, încât este al Persoanei Sale, și cel ce primește Trupul Lui Îl primește în sine pe El Însuși ca Persoană, căci zice: „Cel ce Mă mănâncă pe Mine”. În general, relația mea prin trup cu Trupul lui Hristos este relația mea ca persoană cu El ca Persoană, adică cu Dumnezeu-Cuvântul, așa cum relația mea cu trupul unei persoane umane este relația mea ca persoană cu aceea ca persoană. Dar nu se poate spune că relația cuiva cu mine, care m-am împărtășit de Hristos, e relația directă cu Hristos ca Persoană în mod exclusiv, chiar dacă prin mine intră într-o anumită relație și cu Hristos. Căci eu am pe Hristos prin împărtășire, fiindcă umanitatea lui Hristos este plină de Persoana exclusivă a lui Dumnezeu-Cuvântul, sau este exclusiv a Lui, nu a altei persoane."

sursa: Sfântul Chiril al Alexandriei - Comentariu la Evanghelia Sfântului Ioan - Editura IBMBOR, 2000, pag. 414

Last edited by doctor_faustus; 28.11.2010 at 23:14:51.
Reply With Quote
  #344  
Vechi 28.11.2010, 23:27:24
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Tocmai v-am arătat că nu e de loc așa. Scriptura, mai exact Cristos în Scriptură, spune foarte explicit că pâinea și vinul consumate la Cina cea de Taină sunt trupul și sângele Lui. Cu greu găsești un pasaj biblic mai explicit ca acesta.
Pe ei nu îi interesează Scriptura, ci interpretările lor la Scriptură !!

Citat:
Toți cei care respectă cuvintele Scripturii ajung cu necesitate la catolicism. Așa cum ortodocșii consideră "figură de stil" cuvintele din Matei 16:18, potrivit cărora Cristos a întemeiat Biserica Sa pe Petru, tot așa dv, considerând "figură de stil" cuvintele Domnului din altă parte, și anume de la Cină, vă îndepărtați de la Adevăr.
În ce privește "figurile de stil" ale ortodocșilor, vedeți că v-am adus niște contraargumente la "dogma" Filioque, despre care într-adevăr se poate spune că este o simplă figură de stil, mai ales ținând cont că această "dogmă" nu este susținută de nici un pasaj al Scripturii, ci doar de niște raționamente care au fost de mult timp demontate de Sfinții Bisericii lui Hristos. Prin urmare încercați să vă dovediți așa-zisele "dogme" și după aceea ocupați-vă de "figurile de stil" ale altora.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 28.11.2010, 23:55:39
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Dupa ce am citit cele scrise de tine>pot confirma:Luther a procedat corect.Slava Domnului.Lasa Credinta noastra si concentreaza-te pe mantuirea ta.PS:Biblia se scrie cu B mare.Inclusiv la vatican.
Cât privește dorințele dumitale, ei uite că am cam dat citate destule din Sfinții Părinți numai pe acest subiect al Euharistiei, și se pare că ți-a cam scăzut entuziasmul legat de Sfinții Părinți. Sau ai cumva impresia că Sfinții Părinți, toți și în unanimitate, într-un consens aproape total, dacă nu chiar total, indiferent de loc și de timp, s-au înșelat la interpretarea Euharistiei și trebuiau să vină sectarii protestanți începând de abia după primul mileniu al Bisericii Creștine să tăgăduiască Sfânta Euharistie doar pentru că ei nu înțelegeau și nu credeau Tainele lui Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #346  
Vechi 29.11.2010, 00:04:59
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Cât privește dorințele dumitale, ei uite că am cam dat citate destule din Sfinții Părinți numai pe acest subiect al Euharistiei, și se pare că ți-a cam scăzut entuziasmul legat de Sfinții Părinți. Sau ai cumva impresia că Sfinții Părinți, toți și în unanimitate, într-un consens aproape total, dacă nu chiar total, indiferent de loc și de timp, s-au înșelat la interpretarea Euharistiei și trebuiau să vină sectarii protestanți începând de abia după primul mileniu al Bisericii Creștine să tăgăduiască Sfânta Euharistie doar pentru că ei nu înțelegeau și nu credeau Tainele lui Dumnezeu ?
Zi de Euharistie in Biserica Crestin primara(pina in sec III)Un scurt rezumat.
Reply With Quote
  #347  
Vechi 29.11.2010, 00:31:56
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Zi de Euharistie in Biserica Crestin primara(pina in sec III)Un scurt rezumat.
Crezi cumva că Biserica din primele două secole ar fi avut cumva vreo altă credință, cu privire la Euharistie, decât cea de după sec. I și II ? Eu nu cred. Am dat citate din Ignatie Teoforul, Justin Martriul, Irineu de Lugdunum de-a lungul paginilor:

St. Ignatius of Antioch - The Epistle of Ignatius to the Smyrnaeans
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...3&postcount=90

St. Ignatius of Antioch - The Epistle of Ignatius to the Smyrnaeans
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=93

The Epistle of Ignatius to the Ephesians
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=94

Sfântul Ignatie Teoforul (al Antiohiei) (cca 50 - cca 98-117)
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...8&postcount=95

St. Ignatius of Antioch - The Epistle of Ignatius to the Romans
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=105

ST. JUSTIN THE MARTYR (c. 100 - 165 A.D.) - Dialogue with Trypho
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=107

ST. JUSTIN THE MARTYR (c. 100 - 165 A.D.) - The First Apology
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=108

ST. IRENAEUS (c. 140 - 202 A.D.) - Against Heresies
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=109
Reply With Quote
  #348  
Vechi 29.11.2010, 00:42:34
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Repet intrebarea:in Biserica Primara,(pina in sec III)cum era inteleasa Euharistia?Am spus clar perioada istorica.Pina in sec III.Avea legatura cu botezul sau nu?O simpla intrebare.Daca da>cum?Exista vreo referire in Didahia despre ea?Dupa ce imi raspunzi mai in amanunt iti las si eu un raspuns in zilele ce urmeaza.Tu precis o sa intelegi ca este vorba de o disputa..esti simpatic.Salutari si astept prezentarea ta.
Reply With Quote
  #349  
Vechi 29.11.2010, 07:21:30
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Este simplu a judeca sau compara roadele bisericilor. Roadele bisericii mele (cea catolica), multe sa putine, exista. Roadele bisericilor protestante sint zero. Deci compar ceva cu nimic; iarasi simplu. Nu am auzit de nici un reprezentatnt al bisericilor protestante, sau sectelor, care sa fi vindecat orbi, paralitici, sa fi scos demoni sau chiar sa fi inviat morti. Isus a spus clar ca lucruri mai mari decit cele pe care le-a facut El vor fi facute de cei care Il vor urma :"Vă spun că, într-adevăr, cel care crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu - și va face lucrări mai mari, pentru că Eu mă duc la Tatăl"-Ioan 14.12. Deci atita vreme cit nimeni dintre voi nu face sau nu a facut ceea ce a spus Isus, inseamna ca ceea ce propovaduiti voi indreapta oamenii pe drumuri gresite. Credinta voastra e stearpa, pentru ca nu aduce roade. Isus nu ne-a lasat o invatatura dificila, in care pentru a intelege biblia ar trebui sa devenim doctori in lingvistica si cunoscatori de ebraica sau greaca veche. Invatatura lui Isus e simpla: credem, speram, iubim; iar daca avem dubii verificam roadele.
Dragul meu, nu-i poți băga în aceeași oală pe toți. Credința și roadele sunt personale, nu de grup. Într-o biserică (inclusiv în BAZȘ) pot fi oameni profund spiritual, dar pot fi și ticăloși. E nedrept să generalizezi în funcție de cazurile particulare cu care te-ai întâlnit tu. Spui că aparții Bisericii Catolice. Uite, cum ar fi ca eu să judec biserica ta după multele cazuri de pedofilie întâlnite la cler? Nu o fac și nici nu recomand ca cineva să judece în felul acesta.
Reply With Quote
  #350  
Vechi 29.11.2010, 07:33:57
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Tocmai v-am arătat că nu e de loc așa. Scriptura, mai exact Cristos în Scriptură, spune foarte explicit că pâinea și vinul consumate la Cina cea de Taină sunt trupul și sângele Lui. Cu greu găsești un pasaj biblic mai explicit ca acesta.
Ne tot învârtim asupra acestor vorbe ale lui Christos și le interpretăm după înțelegerea noastră limitată la timpul prezent. Aceste texte sunt poate cele mai controversate citate din Noul Testament. Pe tema aceasta s-a scindat la început Reforma în două tabere. Cei care susțin prezența reală sau corporală a lui Christos în semnele Cinei Domnului pun accentul pe existența verbului [εϊμί] (a fi) între subiect și obiect: “Trupul meu este hrană… sângele meu este băutură”. “Acesta este trupul”. Acești comentatori nu se gândesc la regula hermeneutică a interpretării textelor în unitatea corelațiilor și a analogiilor textuale.

Din declarațiile Mântuitorului vă pot da și alte exemple de texte "foarte explicite":
“Eu sunt Pâinea vieții.” Ioan 6,48.
“Eu sunt ușa oilor.” Ioan 10,7.
“Eu sunt ușa.” Ioan 10,9.
“Eu sunt calea.” Ioan 14,6.
“Eu sunt adevărata viță.” Ioan 15,1.
“Stânca era Hristos.” 1 Cor. 10,4 (“Eimi” la trecut).
La ce concluzii am ajunge dacă în aceste propoziții simple și "explicite", în care între subiect și obiect se află ca predicat verbul “eimi” (a fi), iar noi am pune semnul egalității între subiect și obiect? Dacă în aceeași construcție de frază Hristos este ușa, calea, viața și stânca figurată, de ce ar fi străină de adevăr că pâinea este trupul Lui figurat și vinul este sângele Lui figurat?

Reformatorul elvețian Ulrich Zwingli (1494-1531) în exegeza sa asupra textului latinesc “hoc est corpus meum” înțelegea că “est” este egal cu “significat” (reprezintă, înseamnă), cum de altfel interpretau valdenzii, Wicliffe și Honius.
Vreau să vă atrag atenția asupra faptului că sensul cuvintelor lui Hristos trebuie căutat în semnificația în gândirea iudaică a “sângelui” care era oprit consumului deoarece reprezenta viața (Fac. 9,4). Auditorii lui Isus Christos aveau să înțeleagă că a mânca trupul și a bea sângele Lui înseamnă a-și însuși, prin credință, viața Mântuitorului.

A mânca trupul și a bea sângele lui Hristos înseamnă a-L primi ca Mântuitor personal, crezând că El ne iartă păcatele și că suntem făcuți desăvârșiți într-Însul. Admirând iubirea Lui, stăruind asupra ei, sorbind-o, devenim părtași ai naturii Sale. Ceea ce hrana e pentru corp, trebuie să fie Hristos pentru suflet. Hrana nu este de folos decât atunci când o mâncăm, când devine o parte din ființa noastră. La fel și Hristos, n-are nici o valoare pentru noi când nu-L recunoaștem ca Mântuitor al nostru personal. O cunoaștere a Lui din teorie nu ne va face nici un bine. Trebuie să ne hrănim cu El, să-L primim în inimă, astfel viața Lui să devină viața noastră. Iubirea Lui, harul Lui trebuie să fie asimilate.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
înțeleg foarte bine de ce nu aderați, de exemplu, la dogma fecioriei Sf Maria, sau la cea a Asumpției ori a Imaculatei Concepții. Toate acestea sunt dogme pe care Biserica Catolică le-a definit DUPĂ perioada apostolică și nu apar de loc explicit în Biblie.
Profit de această ocazie, pentru a vă felicita din nou pentru sinceritate. Încercați să-i lămuriți și pe confrații ortodocși de acest adevăr.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 13:41:14