Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 29.11.2010, 12:21:37
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Domne, dumneata cred că nu pricepi ce tocmai ai spus. Cum poți să spui că Fiul lui Dumnezeu a devenit om ?? Ce înțelegi dumneata prin faptul că a devenit om ?? Era domnule sau nu o fantomă ??
Domnule, acest tip de dialog nu e potrivit pentru un forum. Îți recomand mainchat-ul unui hub. La alegere: ortodox ori adventist. O amiază plăcută!
Reply With Quote
  #382  
Vechi 29.11.2010, 12:23:40
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Vezi mesajul
Dragul meu frate, hai sa o luam la rand.

1. Spui ca tu ai in biserica ta sfinti care au facut minuni.
a. Eu cred aceasta pentru ca Il cunosc pe Dumnezeu. Stiu ca El a facut minuni prin oamenii lui dea lungul secolelor si mai face si astazi. Cred ca Dumnezeu a facut minuni si face si astazi in Biserica Catolica.
b. Tu nu ai cum sa demonstrezi minunile respective. Minunile exista pentru cei care cred. NU exista nici o minune pe care cineva, care nu vrea sa o creada, sa nu o poata contesta.
2. Tipi la mine ca: „Voi nu aveti NICI UN EXEMPLU DE ACEST GEN”. O persoana protestanta, care sa duca o viata plina de evlavie...nu exista in bisericile voastre.”
Exista milioane de protestanti evlaviosi prin care Dumnezeu a facut si face minuni. Asta se intampla, desigur, si in BO si in BC. Se intampla in viata mea, fiule. Dumnezeu a facut miracole in viata mea, a familiei mele si a familiilor parintilor mei. Nu vorbesc despre convertiri, macar ca acestea sunt cele mai mari minuni. Vorbesc despre vindecari miraculoase savarsite in viata mea si sub mainile mele. Dumnezeu ne-a vindecat pe noi, a vindecat copiii nostri la rugaciunile noastre, a vindecat pe frati si surori in bisericile noastre, a vindecat oameni din alte religii care au venit la noi pentru rugaciune. Intelegi ceva? Cazuri mai putin grave si cazuri incurabile. De astm bronsic sau de cancer. Oameni care aveau usoare dureri de genunchi sau oameni care abia umblau in carje. Ne-am pus mainile peste ei, ne-am rugat si Dumnezeu i-a vindecat. Pentru ca Dumnezeu e Viu si inca face minuni, Slava Lui!
3. Tu ceri exemple de minuni.
a. Tu nu ai dat nici un exemplu de minune in BC. Doar ai afirmat ca exista. Si daca tu nu ai dat exemple de ce imi ceri mie sa dau? De altfel, eu nici nu iti cer exemple. Ce sa facem aici pe forum? Sa ne batem in minuni? Asa crezi tu ca se comporta niste crestini: „ - Hai sa vedem care biserica e mai tare in minuni...”?

b. Eu, la fel ca si tine nu pot demonstra minunile. Nimeni nu poate. Dar miracolele de care vorbesti tu exista, exista marturii, exista inregistrari video, e plin internetul de ele. Scrie doar atat pe youtube: „miraculous healing”. Vei gasi mii de inregistrari. Cine insa le poate demonstra? Si mai ales, cum?
In concluzie: nu-ti mai bate capul cu credinta protestantilor! Vezi de credinta si de mantuirea ta. Poti fi mantuit in BC. De ce simti atat de acut nevoia de a arunca cu noroi in protestanti?
Fie ca tu crezi sau nu, exista protestanti evlaviosi in viata carora Dumnezeu a facut si face minuni. Daca vei trai aproape de Dumnezeu si vei implini Voia Lui vei fi extrem de surprins sa te intalnesti cu multi protestanti in cer. Zambind, un pic rusinat, va trebui sa le ceri scuze pentru aberatiile pe care le-ai spus despre ei pe un anumit forum.
Bă băiatule nu te mai chinui să inventezi minciuni, măi fiule !! Lasă-ne pe noi cu "vindecările" și "exorcizările" neoprotestante (pentru că voi nu sunteți protestanți ci neoprotestanți) !! Nu am văzut pe nici un NP să scoată demoni în numele lui Hristos; nu am văzut un np să bea ceva de moarte și să nu fie vătămat, nu am văzut vreun np să vorbească în limbi noi, ci am văzut bolboroseli pe internet; nu am văzut np să ia în mână șerpi; nu am văzut "vindecări" la np. Probabil că dumneata ai văzut toate aceste lucruri doar pentru că ai vrut să le vezi, pentru că ai fost sugestionat să le vezi, ori pentru că ai fost condiționat psihic să le vezi însă până acuma nu am văzut nici o minune la np; ba dimpotrivă am văzut că unii np sunt oameni la locul lor, neavând nici o veleitate supranaturală, iar alții sunt niște păcătoși, ipocriți, prefăcuți, etc.
Reply With Quote
  #383  
Vechi 29.11.2010, 12:27:14
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Domnule, acest tip de dialog nu e potrivit pentru un forum. Îți recomand mainchat-ul unui hub. La alegere: ortodox ori adventist. O amiază plăcută!
Domnule ți-am pus o întrebare foarte simplă: ce înțelegi dumneata și cultul matale prin faptul că Fiul lui Dumnezeu a devenit om, pentru că se pot înțelege foarte multe despre cuvântul devenire ? De exemplu pentru mine, devenire înseamnă transformare, evoluție. Hristos a evoluat pentru a fi și om, s-a transformat într-un om ??
Reply With Quote
  #384  
Vechi 29.11.2010, 12:32:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Domnule ți-am pus o întrebare foarte simplă: ce înțelegi dumneata și cultul matale prin faptul că Fiul lui Dumnezeu a devenit om, pentru că se pot înțelege foarte multe despre cuvântul devenire ? De exemplu pentru mine, devenire înseamnă transformare, evoluție. Hristos a evoluat pentru a fi și om, s-a transformat într-un om ??
Pentru ultima oară: A luat natura omenească. Pentru amănunte, vezi:
http://adventist.ro/index/convingeri...#axzz16fMyEjqg
Reply With Quote
  #385  
Vechi 29.11.2010, 12:35:15
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Pentru ultima oară: A luat natura omenească. Pentru amănunte, vezi:
http://adventist.ro/index/convingeri...#axzz16fMyEjqg
Domnule, acum văd că începi să schimbi vorbele. Mai devreme spuneai că a devenit om, acuma spui că a luat natură umană. Până la urmă care este adevărul ? Și cum locuia Dumnezeu într-o natură umană ? Nu cumva este simbolică această luare sau devenire a naturii umane ??
Reply With Quote
  #386  
Vechi 29.11.2010, 12:41:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Domnule, acum văd că începi să schimbi vorbele. Mai devreme spuneai că a devenit om, acuma spui că a luat natură umană. Până la urmă care este adevărul ? Și cum locuia Dumnezeu într-o natură umană ? Nu cumva este simbolică această luare sau devenire a naturii umane ??
Citește linkul, îți va răspunde la toate întrebările privitoare la natura Domnului Hristos. Dacă apoi mai ai nelămuriri, îți stau la dispoziție. Dacă totuși dorești un dialog nearticulat și monosilabic, îți stau la dispoziție pe dc+.
Reply With Quote
  #387  
Vechi 29.11.2010, 12:44:05
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Hotărât NU! Fantoma este o năzărire, așa cam ca "sufletul" în accepțiunea ortodocșilor ce ar putea să trăiască independent de corp.
Ce-o fi vrut Isus sa spuna atunci, pe cruce: "In miinile Tale, Doamne, imi incredintez sufletul meu"?
Reply With Quote
  #388  
Vechi 29.11.2010, 12:50:18
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Ce-o fi vrut Isus sa spuna atunci, pe cruce: "In miinile Tale, Doamne, imi incredintez sufletul meu"?
Încearcă pe viitor să citezi corect și să dai și trimiterea:

"Și Iisus, strigând cu glas tare, a zis: Părinte, în mâinile Tale încredințez duhul Meu. Și acestea zicând, Și-a dat duhul" (Luca 23,46)

"În mâinile Tale îmi voi da duhul meu; izbăvitu-m-ai, Doamne, Dumnezeul adevărului." (Psalm 30,5)

P.S. Ambele texte sunt din Biblia Ortodoxă

Last edited by tricesimusquintus; 29.11.2010 at 12:52:40.
Reply With Quote
  #389  
Vechi 29.11.2010, 12:51:18
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Citește linkul, îți va răspunde la toate întrebările privitoare la natura Domnului Hristos. Dacă apoi mai ai nelămuriri, îți stau la dispoziție. Dacă totuși dorești un dialog nearticulat și monosilabic, îți stau la dispoziție pe dc+.
Domne, textul spune că este o taină întruparea Fiului lui Dumnezeu. Și totuși asta nu este o explicație, pentru că Dumnezeu este necreat iar natura umană este creată. Prin urmare de ce pretinzi că întruparea Fiului lui Dumnezeu este o taină, dar Euharistia nu ar fi și ea o Taină ??
Reply With Quote
  #390  
Vechi 29.11.2010, 12:56:04
Penticostalul Penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2010
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Nu am văzut...
nu am văzut...
nu am văzut...
nu am văzut...
nu am văzut...
Asta imi place mie la tine, doctore. Că ești sincer.
Eu te cred, nu ai vazut, acum spui adevarul.

Dar daca n-ai vazut, nu mai comenta in necunostinta de cauza si nu ne mai plictisi cu faustilienisme !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Cele 12 rugaciuni ale Sf. Impartasanii carmina Impartasania (Taina Euharistiei) 18 19.12.2010 13:50:01
Taina sfintei impartasaniei DAMIAN Impartasania (Taina Euharistiei) 4 18.12.2010 16:32:23
Despre Taina Spovedaniei adimirea Generalitati 10 10.11.2009 15:09:52
taina sfintei spovedanii rotarufelicia Pocainta 6 02.01.2007 13:41:14