Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.12.2010, 00:27:27
Daniela26
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Stimata doamna/domnisoara

Va anunt cu respect ca va expuneti unui mare pericol,din punct de vedere al credintei dvs ortodxe.Puteti citi aici

,,Nimanui dintre crestini sau clerici, nu-i este ingaduit sa intrebuinteze anatema, nici chiar in gluma, caci face mare pacat (Mat. 5, 21-26); numai Sfintul Sinod poate folosi aceasta anatema, dupa ce a epuizat toate mijloacele de indreptare si cel vinovat a fost judecat si osindit public, pentru fapte contra adevarurilor lui Dumnezeu si a Bisericii Sale"

Intrucat dvs,in calitate de ortodoxa,sunteti in post si ati incalcat acesta prevedere a Bisericii Ortodoxe,v-ati substituit Sfantului Sinod,se impune spovedire si canon din ce stiu.Puteti continua dar cele spuse de dvs nu sunt valide(intrucat doar Sinodul poate pronunta asa ceva),nu vor avea efect(intrucat nu sunteti Sinodul si dn ce stiu din Sinod nu fac parte femei),si in plus ramineti si cu un ,,mare pacat"(conform prevederilor de mai sus) pe constiinta.

Ce am spus se aplica si in cazul ,,troll" iar scuza ,,nu am stiut"nu va va ajuta prea mult.Puteti verifica ce am spus.

Dumnezeu sa va ierte si sa va apere.
Avand in vedere ca esti protestant ( ceea ce chiar tu afirmi in profilul tau) vorbele tale la adresa mea nu fac nici 2 bani. Stiu foarte bine ce fac. Tu esti precipitat acum ca te simti cu musca pe caciula.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.12.2010, 00:34:14
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Daniela, incearca forumul romedic.ro mai bine.. Are doctori. Doctorii te vor ajuta.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.12.2010, 00:51:28
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Sfanta ignoranta - spune Jan Hus cand era ars pe rug, ca-i Iisus sau Isus tot la Hristos face referire, problema e cu a doua litera daca e "i" sau "e", aici parerile sunt impartite fiecare aducand argumente pro sau contra, desigur noi ortodocsii vom respecta grafia ortodoxa si vom scrie Iisus dar nu le vom da in cap celor ce scriu Isus, interesant e faptul ca ortodocsii de rit vechi - lipovenii scriu Isus cu un singur "i", cat despre doctoratul preotului, asta nu-l face o autoritate in domeniu, mai ales ca in romania doctoratele se iau cum se iau.
Pacat nu-i nici daca citim Biblia in traducere neoprotestanta...corectitudinea traducerii se poate verifica dupa textul grecesc(cine stie greaca) si dupa informatiile puse la dispozitie de istorie, de exemplu in cazul treptelor clerului, care in Noul Testament sunt decat 2 diacon si prezbiter, episcopul fiind amintit o singura data si atunci ca o functie mai mult administrativa decat sacramentala
__________________
valentin_top_bizant

Last edited by valentin.viliga; 01.12.2010 at 00:56:35.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.12.2010, 00:58:01
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Daniela, incearca forumul romedic.ro mai bine.. Are doctori. Doctorii te vor ajuta.
nu cred ca e cazul sa fim rai, mai ales in aceasta perioada cand trebuie sa ne curatim staulul sufletului sa-l primim pe Hristos cu "inima curata si smerita"
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.12.2010, 00:58:45
Daniela26
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce nu dormiti la ora asta sectantilor? Trebuie sa specific ca ora la care scrie ca s-a afisat mesajul nu e corecta, e ora 1 fara 1 minut (noaptea) Ce cautati pe acest site crestin-ortodox? Va indeamna diavolul sa cautati sa pierdeti suflete. Sunteti slujitorii lui Antihrist! Inca nu v-ati prins. Sper sa va prindeti cat mai repede, sa nu ajundeti in iad.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.12.2010, 00:59:46
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
Avand in vedere ca esti protestant ( ceea ce chiar tu afirmi in profilul tau) vorbele tale la adresa mea nu fac nici 2 bani. Stiu foarte bine ce fac. Tu esti precipitat acum ca te simti cu musca pe caciula.
Faptul ca e protestant, Daniela draga, nu inseamna ca raspunsul sau la adresa anatemei tale a fost unul gresit
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.12.2010, 01:25:43
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
De ce nu dormiti la ora asta sectantilor? Trebuie sa specific ca ora la care scrie ca s-a afisat mesajul nu e corecta, e ora 1 fara 1 minut (noaptea) Ce cautati pe acest site crestin-ortodox? Va indeamna diavolul sa cautati sa pierdeti suflete. Sunteti slujitorii lui Antihrist! Inca nu v-ati prins. Sper sa va prindeti cat mai repede, sa nu ajundeti in iad.
soro draga, sper ca nu mi te adresezi
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.12.2010, 01:39:09
Penticostalul Penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2010
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
De ce nu dormiti la ora asta sectantilor?
Inca nu v-ati prins. Sper sa va prindeti cat mai repede.
Eu m-am prins draga Daniela, dar cam tarziu. Scrisesem deja.
Iarta-ne pe noi, cei care te-am suparat.
Promit sa scriu Iisus. Cu doi de i. Asa cum este corect.

O noapte plina de pace!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.12.2010, 09:47:49
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
...Celor care sustin ca numele Mantuitorul este scris si rostit corect Isus anatema! Anatema! Anatema! Anatema!
stimabila... Daniela, va indem iarasi sa puneti mana pe carte, intrucat diferenta intre doctrina ortodoxa crestina si cea protestanta si neoprotestanta nu este nicidecum legata de etimologia numelui Iisus, ca se scrie cu un "i" sau 2"i"... asta chiar nu conteaza in teologie, asa cum nu conteaza nici daca se scrie Hristos sau Cristos.
(Ce faceti daca mine apare un cult neoprotestant care scrie cu 2 "i"? ... intrebarea e retorica evident).

In limba engleza toti (fie ortodocsi crestini, fie neoprotestanti fie romano-catolici) scriem: JESUS CHRIST... insa marturisirea este diferita evident.

Asadar sa luam aminte...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.12.2010, 16:31:45
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
stimabila... Daniela, va indem iarasi sa puneti mana pe carte, intrucat diferenta intre doctrina ortodoxa crestina si cea protestanta si neoprotestanta nu este nicidecum legata de etimologia numelui Iisus, ca se scrie cu un "i" sau 2"i"... asta chiar nu conteaza in teologie, asa cum nu conteaza nici daca se scrie Hristos sau Cristos.
(Ce faceti daca mine apare un cult neoprotestant care scrie cu 2 "i"? ... intrebarea e retorica evident).

In limba engleza toti (fie ortodocsi crestini, fie neoprotestanti fie romano-catolici) scriem: JESUS CHRIST... insa marturisirea este diferita evident.

Asadar sa luam aminte...
daca vrei sa luati aminte sa stiti cu totii ca Daniela are dreptate, mergeti cu totii pa la manastiri si intrebati staretii ce inseamna IIsus scris cu un singur [i]mie mi-e greu sa va scriu ce inseamna [isus] fiind-ca nu e fiecine ci chear imparatul tuturor,de care cu totii ar trebui sa avem un deosebit respect,dragoste si teama.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 18:46:44
cand unul din parinti ramane singur Carine Generalitati 15 27.08.2011 18:52:52
SF.Maslu cu un singur preot? anisoara Generalitati 10 12.07.2011 02:39:11
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 12:10:51
Unul singur vindecator - DOMNUL, MANTUITORUL LapetiteMoc Maslul 0 05.05.2009 14:51:14