Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 26.05.2015, 00:16:59
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur ca nu e subiectul topicului. Dar, este specific talibanilor ortodocsi, sau talibanilor care doar se cred ortodocsi, precum in cazul lui capy sa fuga de la o idee la alta. Le arati ca ditai sinodul ecumenic a stabilit, prin hotarare dogmatica, aceea ca Dumnezeu a patimit ? Iti raspund cu harul creat si necreat. Ii intrebi de unde au scos stupiditatea ca Sfanta Biserica Catolica ar crede in harul creat ? Gasesc ei altceva, de exemplu cu necasatoria preotilor. Ii intrebi daca in BOR preotii obsinuiesc sa se casatoreasca, atunci iti raspund ca numai in ortodoxie se intalneste incoruptia trupurilor. Si asa mai departe. Incapacitate de concentrare pe un subiect ? Nu. E mai grav de atat: este vorba de rea vointa. Nu e surd ca acela care nu vrea sa auda, nici orb ca acela care nu vrea sa vada.

Capy, omule, esti bolnav spiritual. Ingrijeste-te, ca boala asta ucide! Si ucide pentru o vesnicie intreaga.
Dragomire, tu pe toate le stii! Tu stii ca esti dator cu niste scuze, nu-i asa?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #142  
Vechi 26.05.2015, 00:40:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Da, mai Muntene. Scuza-ma ca te-am bagat in seama.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #143  
Vechi 26.05.2015, 00:41:47
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, mai Muntene. Scuza-ma ca te-am bagat in seama.
Tipic catolic! Bravo! Bravo!
O dovada clara a harului necreat care produce efecte catolice create!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #144  
Vechi 26.05.2015, 09:17:41
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Capy Vezi mesajul
Chiar trebuie să reiau de fiecare dată comentariile?
Am spus limpede pe celălalt topic, că sintagma de "Ipostas/Persoană divino-umană" nu este greșită, ci că este o sintagmă modernistă utilizată de extrem de puțini Sfinți după al VII-lea sinod Ecumenic (utilizarea ei este o excepție, nu o regulă), și am menționat în treacăt că poate produce confuzie prin înțelesul eronat că s-a fi format un ipostas din alte două ipostasuri, adică unul dumnezeiesc și altul omenesc, fie prin acceptarea existenței unui alt ipostas din două firi (adică firea omenească s-a unit cu cea dumnezeiască în ipostasul Cuvântului, dar prin unire, s-a format un nou ipostas, care nu mai este ipostasul Cuvântului), după cum foarte bine a sesizat marele teolog Vlădica Hierotheos Vlachos și după cum s-a văzut și la unii dintre comentatori. "Hristos este un Ipostas/Persoană în două firi", rămâne cea mai potrivită definire prin care se înțelege limpede că Ipostasul lucreaza și este cunoscut în amândouă firile.
Nu este o sintagma modernista si iata de ce. La vremea Sf. Grigorie Palama si expresia "energii necreate" era considerata modernista si o inovatie, dupa cum distinctia reala fiinta-energii pe care a facut-o Sf Grigorie nu o vei mai gasi exprimata clar probabil la nici un sfant parinte inainte. Da-mi exemplu de un singur parinte de dinainte de Sf Grigorie Palama care sa foloseasca expresia "energii necreate". Ceea ce nu inseamna ca energiile nu ar fi necreate sau ca distinctia fiinta-energii nu ar fi reala. Ea este reala si eu cred in ea cu putere, si o consider o invatatura fundamentala a credintei noastre. Dar faptul ca Sf Grigorie Palama a explicat mai bine anumite realitati ale credintei traite decat au fost explicate inaintea lui, asta nu face din el un modernist.
Fiindca dupa logica asta si Sf Grigorie Palama e un modernist.
Similar, eu cred ca expresia "persoana divino-umana" aplicata lui Hristos reda mult mai bine decat alte expresii realitatea Intruparii Fiului.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 26.05.2015, 09:36:58
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

De exemplu, expresia "energii necreate". Sf Grigorie a exprimat mai clar ceea ce fusese experimentat si de altii, anume ca harul este de dincolo de lume si de posibilitatile ei si ca el este comuniune nemijlocita cu Dumnezeu. Ceea ce altii nu au reusit sa exprime in cuvinte insa cu maxima claritate, Sf Grigorie a reusit.
Asa cred eu ca e si cu celelalte expresii: "homoousios", "persoana divino-umana" etc. Toate au fost considerate la vremea lor moderniste. Dar rolul teologilor tocmai asta e: sa caute sa exprime mai clar realitatile traite ale credintei, care realitati sunt vesnice, dar exprimarea lor e o chestiune care tine si de iscusinta oamenilor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare