Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.02.2013, 03:39:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Care din ele, pe langa cine?
Da o cautare pe internet si gasesti toate amanuntele. Apoi spune-ne si noua.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.02.2013, 14:30:55
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
S-a elucidat ,,misterul" Revistei ,,22". Ce coincidenta... poate Sf. Valeriu a dat un semn ca sa nu ne mai batem capul.

http://www.revista22.ro/revista-22-5...anu-22597.html

Pentru Revista 22, motivatia acordarii distinctiei a fost: Se acordă Medalia “Prieten al evreilor”: săptămânalului “Revista 22” (reprezentat de dnul Armand Gosu,, redactor șef) pentru modul echilibrat, dar ferm în care a susținut societatea deschisă și statul de drept în România, pentru promovarea constantă a drepturilor omului și ale minorităților. În multe articole publicate, această revistă independentă a prezentat obiectiv contribuția importantă a evreilor-români la modernizrea economică, politică și culturală a țării, istoria comunității evreiești din România, dar și discriminările și pogromurile la care a fost supusă de-a lungul timpului. Capitolul românesc al Holocaustului a fost înfățișat în mod corect, luându-se atitudine civică împotriva manifestărilor antisemite și negaționiste prezente în România de ieri și de azi.

... alta publicatie pe care o bifez in lista 'de evitat'!
Pelerinule, trebuie sa fim drepti. Revista 22 a sustinut statul de drept, ceea ce nu e putin lucru.
Chiar si in privinta Holocaustului trebuie sa fim drepti si sa luam toate elementele in considerare. A da vina doar pe unii si a-i face "albi ca zapada" pe altii, ar fi nedrept si incorect. Aici iti dau dreptate.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.02.2013, 14:40:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da o cautare pe internet si gasesti toate amanuntele. Apoi spune-ne si noua.
Nu eu am venit cu aburelile astea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.02.2013, 14:46:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu eu am venit cu aburelile astea.
Abureli sunt cuvintele tale spuse fara a te documenta. Acuzatii aruncate in vant!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.02.2013, 14:58:55
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pelerinule, trebuie sa fim drepti. Revista 22 a sustinut statul de drept, ceea ce nu e putin lucru.
Chiar si in privinta Holocaustului trebuie sa fim drepti si sa luam toate elementele in considerare. A da vina doar pe unii si a-i face "albi ca zapada" pe altii, ar fi nedrept si incorect. Aici iti dau dreptate.
A sustine statul de drept si a primi distinctia ,,prietenul evreilor" e ca si cum ai incerca sa fii obiectiv/subiectiv in acelasi timp.
Nu am ceva aprioric cu evreii dintr-un instinct al teoriei conspiratiei iudaice, dar ma deranjeaza ca nu s-au facut dezbateri publice pe tema holocaustului ci s-a pus pumnul in gura si bani in conturile liderilor de opinie si factorilor de decizie iar rezultatul a fost: Romania a ucis! Statul de drept este ,,de drept" cand respecta drepturile minoritatilor si recunoaste masacrul evreilor.
Sa luam cateva exemple, care bineinteles scapa opiniei publice:
- Teodor Melescanu, seful din 2012 al spionajului romanesc (SIE) - el este cel care, ca ministru de externe a semnat documentele prin care se recunostea vina Romaniei in chestiunea evreilor si a fost de acord sa faca toate platile de rigoare in conturile Israelului;
- INSHR-EW, adica institutul evreilor a trecut recent in subordinea guvernului, deci tot ce emite are antet guvernamental;
- Ma intreb daca ex-ambasadorul Mark Gitenstein a luat vreodata in vizor problemele comunitatii evreiesti cu autoritatile de stat? Intrebare retorica si ironica
In privinta ,,holocaustului" e mult de discutat mai ales ca populatia evreiasca in acele vremuri era ostila, facea semnalizari noaptea si tragea in armata romana la Iasi. Si..nu cunosc sa fi plecat regimente de evrei la razboi impotriva hitleristilor atunci cand Romania a intors armele, tot bietul roman s-a sacrificat pentru ei.
Dupa ce s-au vazut castigatori au intrat in Biserici si le-au profanat la modul cel mai abject, dar ei tot insista acum pe rebeliunea legionara. Cand au profanat bisericile si au urinat pe icoane a fost corect?
Dar discutia deviaza si asta e subiectul altui topic.

In definitiv nu vreau decat un lucru, sa fie pus egal intre comunism si nazism, nu ca la una a fost holocaust si cea mai mare crima impotriva umanitatii, iar la ceilalti a fost o ideea buna dar pusa prost in practica, iar sintagme ,,efortul de a egaliza cele doua regimuri este anacronic si fara sens" (cum s-a exprimat acum un an doi, un oficial evreu la o dezbatere publica in Europa) sa fie drastic sanctionate.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.02.2013, 14:59:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Abureli sunt cuvintele tale spuse fara a te documenta. Acuzatii aruncate in vant!
Pai daca esti documentata, lamureste-ne si pe noi de unde ai venit cu povestile astea.
Altfel:

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Acuzatii aruncate in vant!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.02.2013, 15:24:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
A sustine statul de drept si a primi distinctia ,,prietenul evreilor" e ca si cum ai incerca sa fii obiectiv/subiectiv in acelasi timp.
Da, ai dreptate in ceea ce spui, dar crezi ca poate cineva sa fie 100% obiectiv? Eu nu cred.
Dar o dezbatere publica ar fi intr-adevar necesara. Multa lume habar nu are despre ce e vorba. Majoritatea priveste acele evenimente doar cu un ochi; ori ambele parti au contribuit din plin la starea incendiara, care a culminat cu deportarile evreilor.
Este ciudat, ca in Romania, tara in care traiesc atatea natiuni conlocuitoare, printre altele germani si unguri, acestia au putut sa-si gasesca locul si sa traiasca in pace atatea secole; si-au delimitat spatiul si l-au sfintit prin munca lor; dar evreii nu au stiut sa se limiteze la spatiul care le-a fost oferit. Ei au vrut sa fie peste tot si au pierdut.
Cred ca daca nu ar fi fost Hitler cu politica lui antisemita, cauzatoare de Holocaust, nici in Romania nu s-ar fi ajuns la acele trenuri ale groazei si deportari.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.02.2013, 15:27:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai daca esti documentata, lamureste-ne si pe noi de unde ai venit cu povestile astea.
Altfel:
Eu nu am acuzat, ci am spus ca Mitropolia Republicii Moldova il va canoniza pe Valeriu Gafencu.
Cine are dubii, AlinB, sa se documenteze singur!
Reply With Quote
Răspunde