Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.07.2007, 22:36:38
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Sincer,cred ca o preoteasa ar trebui sa fie exact ca fosta mea profesoara de religie. Blanda,inocenta,optimista,iubitoare,credincioasa si sociabila.Aceasta femeie m-a impresionat foarte mult,atat prin darurile cu care a inzestrat-o Domnul,dar mai ales prin relatia pe care o are cu sotul ei.Nu am vazut oameni care sa se potriveasca asa de bine.Isi indeplineste la fel de bine toate misiunile:cea de femeie,cea de mama,cea de profesoara si ,nu in ultimul rand,cea de preoteasa.Ea va avea mereu o imagine speciala in sufletul meu...:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.07.2007, 23:42:51
corynne corynne is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 9
Implicit

Consider ca preoteasa ideala :)ar trebui sa fie: ingaduitoare, iertatoare, iubitoare, sociabila, senina , linistita, modesta.Cam acestea, dupa parerea mea sunt cateva dintre trasaturile pe care ar fii de preferat sa le aiba o preoteasa.In general, sa fie un exemplu bun de urmat pt. comunitate.
Nu e musai sa aiba studii teologice, nici pe departe, dar oricum sa nu-i fie deloc strain acest domeniu, sa aiba cunostiinte.
In ansamblu, preotul si preoteasa sa formeze un tot unitar, ca orice cuplu de altfel, sa traiasca in iubire reciproca, pace si intelegere.


Doamne ajuta!



Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.07.2007, 11:53:49
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

In primul rand trebuie sa se roage pentru ceea ce face sotul ei, si ea. Sa il aseze pe el inainte...sa fie lipsita de egoism!
O preoteasa adevarata ( pentru ca exista si "surogat" ca pentru orice in lume la aceast ora!) isi ajuta sotul cu toata inima, din suflet, cred ca foarte important este sa existe macar o perioada de timp (1/2 h, 1h) pe zi in care cei doi sa discute, sa isi impartaseasca gandurile in legatura cu cele petrecute in ziua respectiva)
Dimineata ar trebui incepute impreuna, pe genunchi...iar seara sa fie tot impreuna, discutand cu dragoste despre cele intamplate!

Urzicuto este o mare binecuvantare sa ai un sot care Ii slujeste Bunului Dumnezeu.
Gandeste la multele femei ai caror soti nici nu vor sa auda de Sfanta Liturghie si prefera alte locuri in care sa se afle!

M-as bucura sa fii de folos enoriasilor, sa faci ceea ce vrea Tatal sa faci...nu ceea ce vrei tu!

Va iubesc si va doresc o duminica plina de IUBIRE!

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.07.2007, 21:07:10
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O buna crestina:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.01.2009, 20:57:24
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta Vezi mesajul
am deschis un topic despre patimi,marturisesc ca patima mea de care nu m-a vindecat decat partial duhovnicul este gelozia.De aceea am lansat acest s.o.s. despre.cum ar trebui sa fie o preoteasa in ideea ca ma veti ajuta cu sfaturi.
Cand am intrat pe acest forum aceasta "Urzicuta" inca mai posta.Pacat ca nu mai este ...sau si-a schimbat ID-ul.Daca mai esti te rog mult,tare as vrea sa discut cu cineva care sufera de aceast gelozie de care vorbesti!
Tare am mai suferit din cauza unei astfel de preotese ....mare ispita pentru saracuta de ea.Si ce femeiae deosebita! Dar orbita de gelozie si cu capul plin de barfe la adresa multor enoriase isi pierde sarmana mantuirea.
Sa fii ptroteasa este o mare binecuvantare dar si o mare raspundere caci
spunea parintele Cleopa despre unii preoti de mir "de multe ori il rastignesc acestia pe Iisus Hristos,acestia pentru pacatele familiei lor"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.01.2009, 21:22:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

urzicuta e super-ocupata cu copilasii, i-a mai dat Dumnezeu un bebe!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.01.2009, 21:27:26
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ferice de ea! Sa fie sanatoasa sa si-i creasca ca pe niste ingerasi! Si sa nu mai fie geloasa ! E pacat mare gelozia.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2009, 04:03:51
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
urzicuta e super-ocupata cu copilasii, i-a mai dat Dumnezeu un bebe!
sa ne traiascala multi ani!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.01.2009, 17:04:09
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit bebe

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
urzicuta e super-ocupata cu copilasii, i-a mai dat Dumnezeu un bebe!
Felicitari sa-i traiasca si sa-i dea Domnul rabdare sa-i creasca, chiar ca ma intrebam ce o fi cu urzicuta?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.08.2009, 11:04:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sotia preotului (impropriu numita "preoteasa") este o maica si ceva in plus. Cu mult mai multa trebuie sa fie nevointa sotiei preotului decat a unei maici din manastire, cu mult mai multa lupta, cu mult mai multa rabdarea si blandetea.

O maica lupta singura si cade tot singura, pe cand sotia preotului, daca se intampla sa cada, cade impreuna cu preotul, cu familia intreaga si cu parohia. Nu de putine ori sotiile i'au stricat pe preoti, nu de putine ori sotiile au tulburat parohiile preotilor.

Sotia preotului este o maica si ceva in plus. Este mai mult decat o maica din manastire.
Este sprijin si impreuna lucratoare cu preotul pentru a se face amandoi "tuturor toate".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
conditii pentru viitoarea preoteasa mihaix Preotia (Hirotonia) 6 10.09.2014 18:00:05
Vreau sa fiu preoteasa ... Mihaela83 Nunta 47 02.09.2014 14:08:08
Cum ar trebui sa fie o preoteasa model a sec. XXI v_oana2006 Preotul 40 21.02.2014 20:56:31
A adormit o sfântă preoteasă în patra Simply_me Preotul 5 28.12.2012 19:20:08
preoteasa in devenire mariusica_nou Generalitati 5 20.05.2008 08:28:25