Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.01.2010, 21:09:27
raptor raptor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 8
Implicit

ca sa fiu complet sincer cu tine, eu sunt ateu, deci pentru mine aceste aspecte nu au o importanta deosebita. acest demers il fac doar in speranta unui raspuns favorabil, care sa ii faca pe cei din familie sa inteleaga ca nu se intampla nimic rau, nimic nepotrivit. de fapt, si nepotrivit este un termen relativ, noua, sau mie cel putin, aceasta relatie mie se pare in regula, atata timp cat este ceea ce se pretinde a fi, una sincera si curata. cum genetic nu este niciun impediment, mi se pare absurd sa ne opreasca reglementari de ordin spiritual, pe care noi nu le "simtim" - sa fiu bine inteles, vorbesc acum in numele meu, pentru a evita generalizari; nu simt ca fac rau, simt ca sunt fericit asa si ca fac pe cea de langa mine fericita, atunci nu ma intereseaza terte opinii...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.01.2010, 23:14:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si explicatia care ar fi ?

Ca riscul de combinatii genetice nefasta este acelasi cu orice alta situatie in care nu exista o rudenie de sange de gradul 7 sa zicem.

Casatoria civila este fara doar si poate permisa..

Cu canoanele treaba nu e clara, pt mine cel putin.

http://www.calauzaortodoxa.ro/credin...i-folositoare/

Parintele Cleopa este de parere ca nu doar gradul de rudenie de sange conteaza dar as vrea niste referinte mai directe la canoane.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.04.2010, 15:39:00
temistus temistus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.04.2010
Mesaje: 1
Question sfat urgent

sunt anul 2 la teologie pastorala, intre timp am cunoscut o persoana la care tin foarte mult la ea, dar numai ca ea nu este botezata la nici o religie , are 3 copii; pot sa ma casatoresc cu ea si sa devin preot???
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.04.2010, 15:46:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de temistus Vezi mesajul
sunt anul 2 la teologie pastorala, intre timp am cunoscut o persoana la care tin foarte mult la ea, dar numai ca ea nu este botezata la nici o religie , are 3 copii; pot sa ma casatoresc cu ea si sa devin preot???
Mai întâi, trebuie să se boteze. Mai apoi, trebuie să fie de acord superiorii dv (mi se pare că trebuie un pogorământ).

Dar mi se pare incredibil că puneți asemenea întrebări pe forum. Nu, nu vă grăbiți să mă înțelegeți greșit: incredibilă nu este întrebarea în sine, ci faptul că, punând-o pe forum, se naște întrebarea dacă aveți sau nu un spiritual care să vă îndrume acolo.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.08.2010, 12:16:10
IULIANA_T IULIANA_T is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2010
Locație: JUD.GORJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Praznicul de cununie

Buna.am o intrebare(pentru cine cunoaste acest lucru)de ce trebuie praznuit "praznicul de cununie"si care este importanta sa.va multumesc
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.08.2010, 13:26:04
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raptor Vezi mesajul
salut.

ma numesc alexandru, am 19 ani si am nevoie de un sfat intr-o problema foarte importanta pentru mine. cu 2 luni in urma am participat la nunta unchiului meu (fratele mamei), fiind si cavaler de onoare. la aceasta ceremonie am cunoscut-o pe sora nevestei unchiului meu, de care la scurt timp m-am indragostit. acum noi tinem foarte mult unul la altul, dar relatia dintre noi este privita ca nepotrivita de familie, datorita gradului de rudenie. intrebarea mea este : e pacat daca suntem impreuna? contravine vreunei reguli crestine sau poate fii considerat nepotrivit de catre biserica? va rog mult sa imi raspundeti si as aprecia mult parerea unui preot, daca vreunul acceseaza acest forum.

multumesc mult! va rog, nu doar cititi, spuneti-mi si o parere sincera! chiar am nevoie sa stiu ce gandesc si altii!



Este clar ca raptor nu prea "dadea doi bani" pe ceea ce ar fi aflat si ca subiectul nu mai este actual, dar poate va folosi cuiva, totusi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.08.2010, 13:32:20
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IULIANA_T Vezi mesajul
Buna.am o intrebare(pentru cine cunoaste acest lucru)de ce trebuie praznuit "praznicul de cununie"si care este importanta sa.va multumesc
Ai dat prea putine detalii. Daca mai multe nu poti da, aici, pe forum, incearca la biserica de care apartii, la preot. Daca ma gandesc bine, oricum ar trebui sa treci pe acolo, nu ? Asteptam detaliile!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare, relatie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de un sfat, va rog SoareD Generalitati 116 02.09.2012 01:09:11
Nevoie de un sfat... Elenacluj Generalitati 19 03.03.2011 15:12:10
am nevoie de un sfat mariuca92 Homosexualitatea 91 26.04.2010 19:01:53
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 16:29:03