Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.11.2022, 21:10:18
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 162
Implicit Un Dumnezeu nedrept și neîndemânatic a făcut creația și viața foarte prost și nedrep

Dumnezeu e nedrept,nu sunt șanse egale pt toți oamenii în viața și la viață?De ce se nasc copii cu dizabilități ,de ce fac copiii cancer și alte boli incurabile,de ce se îmbolnăvesc oamenii de boli debilitante sau unii se nasc sau dobândesc handicap?Biserica nu o să aibă niciodată răspunsul la această întrebare ,răspunsul corect e că viața e făcută foarte prost,este foarte vulnerabila și plină de riscuri și pericole iar Dumnezeu este nedrept și incorect?Unii se nasc sănătoși ,alții se nasc bolnavi,alții fac boli grele și incurabile.Unde mai e dreptatea în cazul asta?Unde se vad lucrurile bune pe care le-a văzut Dumnezeu în geneza când a făcut lumea?Nu se vad,viața e nedreaptă,vulnerabilă și inegală.Dumnezeu e la fel,nedrept și discriminatoriu ,incorect și răzbunător ,asta e părerea și doar părerea mea dragilor va rog sa mi-o respectați ,cred și intuiesc că am dreptate,lumea asta e nedreaptă și rea,inegală,vulnerabilă,plina de boli,tragedii, suferinta etc
Dumnezeu nu a făcut bine lumea,planeta , creația ci foarte prost.Viata nu este decât un joc de prestigiu al unui Dumnezeu neîndemânatic.E doar părerea mea,oricum.Alta data poate e făcută mai bine și nu mai trebuie să sufăr din cauza lui Dumnezeu,eu și atâția oameni care au vina dar că s-au născut,in rahatul ăsta de viață făcută prost.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.11.2022, 22:36:43
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Asa e bro, ai dreptate. Este o lume a celor ce au putere. Cei slabi sunt la mila sortii. O soarta ce de multe ori e foarte cruda. Tu prin faptul ca te plangi, cersesti putere, enervant sa nu fi superior condiției. Si nu doar a condiției cat si a relationarii cu orice element extern. Da domnule, in tine se manifesta vointa de putere, care sa zvarcoleste datorita drepturilor decazute in care te zbati. Am vesti sumbre pentru tine... nu se va schimba nimic, dimpotriva vei fi lipsit din ce in ce mai mult de putere pana in momentul in care vei ceda si-ti vei accepta situatia. Din acel moment e "game over", vointa de putere se rasfrange asupra vointei de viata si se ajunge la sfarsit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.11.2022, 00:48:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
... Am vesti sumbre pentru tine... nu se va schimba nimic, dimpotriva vei fi lipsit din ce in ce mai mult de putere pana in momentul in care vei ceda si-ti vei accepta situatia. Din acel moment e "game over", vointa de putere se rasfrange asupra vointei de viata si se ajunge la sfarsit.
Abia in momentul in care va ceda si-si va accepta situatia(renuntand la amagirile acestei vieti desarte), abia atunci va dobandi puterea de care nu va mai avea nevoie pentru ca nu va mai fi disperat dupa ea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 06.11.2022 at 07:04:57.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.11.2022, 08:50:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Alta data poate e făcută mai bine și nu mai trebuie să sufăr din cauza lui Dumnezeu,eu și atâția oameni care au vina dar că s-au născut,in rahatul ăsta de viață făcută prost.
E abia începutul durerilor, nici eu nu știu cum va fi deceniul acesta până în 2030 și ce va fi după alegerile din 2024, în 2023 fiind an pre-electoral și 2024 cu 4 rânduri de alegeri poate vor relaxa puțin zgarda socială ca să prostească lumea să-i voteze iar, dar din 2025 cred că traiul va fi insuportabil.

Sunt multe întrebări fără răspuns, dar încearcă să schimbi paradigma de gândire dacă vezi că-ți amplifică nemulțumirea toate aceste întrebări și inechități, încearcă să intri pe modulul de recunoștință.

De pildă la 200 de km de Ro, e mare nenoricire, mulți nu mai au case, e afectată structura de rezistență trebuie demolat și reconstruit, alții calcă pe mine cât un deget aruncate din aer noaptea care se amestecă cu frunzele de toamnă și iarna cu zăpada și sunt aproape imposibil de sesizat și rămân schilodiți.

Deci se poate mult mai rău, totuși ține cont că există oameni cu probleme, handicapuri care și-au întemeiat o familie și alții sănătoși care s-au auto-sabotat și au rămas fără nimic, nici măcar nu mai au sănătate, în mare parte din cauza comportamentelor de risc pe care le-au adoptat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.11.2022, 22:48:57
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Dumnezeu e nedrept,nu sunt șanse egale pt toți oamenii în viața și la viață?De ce se nasc copii cu dizabilități ,de ce fac copiii cancer și alte boli incurabile,de ce se îmbolnăvesc oamenii de boli debilitante sau unii se nasc sau dobândesc handicap?Biserica nu o să aibă niciodată răspunsul la această întrebare ,răspunsul corect e că viața e făcută foarte prost,este foarte vulnerabila și plină de riscuri și pericole iar Dumnezeu este nedrept și incorect?Unii se nasc sănătoși ,alții se nasc bolnavi,alții fac boli grele și incurabile.Unde mai e dreptatea în cazul asta?Unde se vad lucrurile bune pe care le-a văzut Dumnezeu în geneza când a făcut lumea?Nu se vad,viața e nedreaptă,vulnerabilă și inegală.Dumnezeu e la fel,nedrept și discriminatoriu ,incorect și răzbunător ,asta e părerea și doar părerea mea dragilor va rog sa mi-o respectați ,cred și intuiesc că am dreptate,lumea asta e nedreaptă și rea,inegală,vulnerabilă,plina de boli,tragedii, suferinta etc
Dumnezeu nu a făcut bine lumea,planeta , creația ci foarte prost.Viata nu este decât un joc de prestigiu al unui Dumnezeu neîndemânatic.E doar părerea mea,oricum.Alta data poate e făcută mai bine și nu mai trebuie să sufăr din cauza lui Dumnezeu,eu și atâția oameni care au vina dar că s-au născut,in rahatul ăsta de viață făcută prost.
Sa presupunem ca situația e asa cum spui tu. Ce ai de gând sa faci în cazul acesta?
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.11.2022, 06:10:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Sa presupunem ca situația e asa cum spui tu. Ce ai de gând sa faci în cazul acesta?
Ce altceva stie sa faca decat sa blesteme? Depinde doar de cum sunt orientate planetele; daca au o pozitie favorabila, atunci nu blestema, ci mananca orice din frigider, asta fiind singura sa placere la care nu renunta datorita pozitiei planetelor.

Iov a avut de suportat o viata de 100 ori mai grea si L-a preamarit pe Dumnezeu oricand.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.11.2022, 11:31:11
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Dumnezeu e nedrept,nu sunt șanse egale pt toți oamenii în viața și la viață?De ce se nasc copii cu dizabilități ,de ce fac copiii cancer și alte boli incurabile,de ce se îmbolnăvesc oamenii de boli debilitante sau unii se nasc sau dobândesc handicap?Biserica nu o să aibă niciodată răspunsul la această întrebare ,răspunsul corect e că viața e făcută foarte prost,este foarte vulnerabila și plină de riscuri și pericole iar Dumnezeu este nedrept și incorect?Unii se nasc sănătoși ,alții se nasc bolnavi,alții fac boli grele și incurabile.Unde mai e dreptatea în cazul asta?Unde se vad lucrurile bune pe care le-a văzut Dumnezeu în geneza când a făcut lumea?Nu se vad,viața e nedreaptă,vulnerabilă și inegală.Dumnezeu e la fel,nedrept și discriminatoriu ,incorect și răzbunător ,asta e părerea și doar părerea mea dragilor va rog sa mi-o respectați ,cred și intuiesc că am dreptate,lumea asta e nedreaptă și rea,inegală,vulnerabilă,plina de boli,tragedii, suferinta etc
Dumnezeu nu a făcut bine lumea,planeta , creația ci foarte prost.Viata nu este decât un joc de prestigiu al unui Dumnezeu neîndemânatic.E doar părerea mea,oricum.Alta data poate e făcută mai bine și nu mai trebuie să sufăr din cauza lui Dumnezeu,eu și atâția oameni care au vina dar că s-au născut,in rahatul ăsta de viață făcută prost.
"Buna" poanta, sa vrei sa-L pocaiesti tu pe Dumnezeu.
"Saracutul" de tine....
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 07.11.2022 at 18:17:53.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare