Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.10.2008, 11:18:55
floryyn31 floryyn31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BioAteul Vezi mesajul
...
Asadar, lasati biblia la o parte macar 10 minute, si incercati sa rasfoiti "Oroginea speciilor" de Charles Darwin. Poate dupa ce faceti asta n-o sa va mai pierdeti vremea postand atatea aberatii anti evolutioniste si aducand atatea argumente nonsens(pe care doar cei inculti le pot crede!)!!!!!
Dragă BioAteul-e,

Când, datorită crizei financiare mondiale, prețul hârtiei igienice va ajunge la valori insuportabile, o să "răsfoiesc" cărțulia lui Darwin...până atunci, scutește-ne! Sau, mai bine, pune mâna pe o carte de știință adevărată...Îți sugerez de exemplu Ortodoxia și eroarea evoluționistă - existentă și pe scribd la adresa http://www.scribd.com/doc/4034441/FG...-evolutionista
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.10.2008, 15:57:37
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Daca rasfoiesti mai cu atentie Originea speciilor de Darwin si daca ai cat de cat notiuni de filozofie critica. constati ca peste 60 de procente din sustinerile de acolo nu sunt demonstrate logic,ci ca se face o bolmoJeala ce frizeaza un semidoctism ridicol!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.10.2008, 02:56:02
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Smile

Mai frate Ovidiu referitor la dinozauri si la osemintele gasite cred ca exista o explicatie mult mai usoara:
Au fost / sunt ceva animale create de Dumnezeu de au existat(pana la potop)/mai exista si omul nu stie de ele.
Daca cauti la cartea lui Iov o sa vezi ca Dumnezeu ii prezinta lui Iov "leviatanul" ca cel mai tare din animalele create.
Acum unii o sa zica ca vorbesc absurditati dar oare nu exista in viata Sfantului Mare Mucenic Gheorghe minunea care a facut-o omorand balaurul de se hranea cu multa carne?

Nu era diavol ca diavolii sunt duhuri ci era ceva gen "dinozaur" si daca oamenii de stiinta i-ar gasi osemintele acelui mare carnivor de l-a ucis Sfantul Gheorghe (in cazul de nu au putrezit) ar zice ca au gasit alt "dinozaur"!
:)

Ba exista si in Vechiul Testament istorisiri cu balauri (animale)!
Vezi cea cu omorarea balaurului!
("Istoria omorarii balaurului si a sfaramarii lui Bel" "Si era un balaur mare intr-un loc si-l cinsteau pe el babilonienii")
Astia in mod sigur sunt "dinozauri" de i-au gasit oamenii de stiinta!
Ca gluma sper sa nu se supere cei de la National Goegraphic pe Sfantul prooroc Daniel ca a omorat respectivul balaur ca poate or mai fi existand si altii...:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.10.2008, 12:18:51
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Mie mi se pare relevant ce crede un om despre propriile lui teorii.
Si ce te faci cu aia care cred/credeau ca Pamantul este plat?
Dovezile decid si nu argumentele de genul "parerea mea"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.10.2008, 12:37:02
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
In cine spui tu sa credem noi?In oamenii de stiinta care isi schimba teoriile de la o zi la alta?Adica sa las cuvantul lui Dumnezeu ca sa cred in niste minti omenesti?Daca teoriile lor sunt conforme cu Biblia,atunci da.
Asa s-au batut si cu pumnul in piept ca pamantul este plat si iata ca tot Biblia a avut dreptate cand a spus ca este rotund.Adevarul va iesi la iveala,pana atunci vom fi cu totii incercati si inselati,tocmai de acesti oameni de stiinta care se cred mai presus decat Dumnezeu
Teoriile nu se schimba de la o zi la alta. Este pur si simplu o reformulare intentionat rauvoitoare astfel incat sa induca cititorul in eroare. Teoriile sufera schimbari (sau nu) in functie de dovezi, dar foarte rar se schimba pur si simplu in totalitate de la o zi la alta. Inainte sa faci astfel de afirmatii ar fi bine sa te gandesti putin la cat de multe stii tu despre teorii si abia dupa ce ajungi la concluzia ca stii destul de multe sa-ti permiti o astfel de parere.
Cat despre Biblie am o intrebare de bun simt zic eu. Daca in Biblie este scris marele adevar de ce a fost judecat Galilei de inchizitie cand spunea ca Pamantul nu este in centrul sistemului solar?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.10.2008, 12:44:46
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Daca rasfoiesti mai cu atentie Originea speciilor de Darwin si daca ai cat de cat notiuni de filozofie critica. constati ca peste 60 de procente din sustinerile de acolo nu sunt demonstrate logic,ci ca se face o bolmoJeala ce frizeaza un semidoctism ridicol!
Si daca citesti Biblia vezi ca mai nimic nu este sustinut de probe. Asta daca nu esti sub-semi-doct. Pe scurt, Biblia este o adunatura de baliverne care luate la bani marunti nu se verifica. Aplicand acelasi spirit critic in ambele cazuri, Biblia tine mai mult de domeniul fantasticului in timp ce Originea Speciilor, daca e sa luam de bun ce spui tu, are macar 40% logica. Problema voastra e ca va chinuiti sa criticati teorie originala care intre timp a suferit modificari tocmai pentru ca au mai aparut dovezi (ADN-ul, de ex, a fost descoperit cam la 100 de ani dupa Originea speciilor). Asta e, Darwin a emis o teorie bazata pe dovezile de care dispunea. Voi daca il criticati pe Darwin ati ramas 150 de ani in urma. Lumea evolueaza! :D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.10.2008, 12:46:40
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floryyn31 Vezi mesajul
Dragă BioAteul-e,

Când, datorită crizei financiare mondiale, prețul hârtiei igienice va ajunge la valori insuportabile, o să "răsfoiesc" cărțulia lui Darwin...până atunci, scutește-ne! Sau, mai bine, pune mâna pe o carte de știință adevărată...Îți sugerez de exemplu Ortodoxia și eroarea evoluționistă - existentă și pe scribd la adresa http://www.scribd.com/doc/4034441/FG...-evolutionista
Acelasi lucru ar putea fi spus si despre Biblie. Singurul defect este hartia cam subtire.
Ce te califica pe tine sa spui despre o carte de stiinta ca este adevarata? Sau tot ce iti convine este adevarat si gata?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.10.2008, 14:57:37
alxdany's Avatar
alxdany alxdany is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 8
Implicit

dl. BioAteule daca susti teoria evolutionismului si nu cea a creationismului, am intrebare pt dumneata, sarbatoresti Pastele si Craciunul????????????
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.10.2008, 16:14:51
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Pe savanti si biologi cine i-a facut?De la cine avem tot ce avem?Cine a facut soarele?Nu va mai certati degeaba ca tot ce facem pe pamant este cu voia Domnului, va inselati daca credeti ca facem ceva ptr ca vrem noi.....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.10.2008, 16:33:55
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acidironic Vezi mesajul
Teoriile nu se schimba de la o zi la alta. Este pur si simplu o reformulare intentionat rauvoitoare astfel incat sa induca cititorul in eroare. Teoriile sufera schimbari (sau nu) in functie de dovezi, dar foarte rar se schimba pur si simplu in totalitate de la o zi la alta. Inainte sa faci astfel de afirmatii ar fi bine sa te gandesti putin la cat de multe stii tu despre teorii si abia dupa ce ajungi la concluzia ca stii destul de multe sa-ti permiti o astfel de parere.
Cat despre Biblie am o intrebare de bun simt zic eu. Daca in Biblie este scris marele adevar de ce a fost judecat Galilei de inchizitie cand spunea ca Pamantul nu este in centrul sistemului solar?
Galileo Galilei a fost condamnat pe viata de catolici pentru teoriile sale care...culmea..erau in conformitate cu Biblia.asta este o dovada ca oamenii(catolicii in acest caz) sunt supusi greselii si decat Cuvantul lui Dumnezeu este adevarat.
De curand,am auzit ca s-au descoperit scheletele unor oameni giganti,nu stiu daca aceasta stire a fost sau nu reala.Biblia este cea care descrie niste oameni giganti.Cand auzi,ti se pare a fi o poveste pentru copii,dar iata ca au existat.Tot ceea ce ni se pare acum de domeniul fantastic,peste ani si ani se vor descoperi.Daca nu le putem noi intelege nu inseamna ca nu sunt adevarate.
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ateu, biologie, creationism, dogma, evolutionism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 22:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 01:16:18