Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2006, 16:34:49
crisghise crisghise is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 1
Implicit

Verisorul meu vrea sa ma invite ca nasa la nunta lui. Singura problema e ca cununia o va face la biserica greco-catolica de care apartine de cativa ani(inainte mergea la Biserica Ortodoxa).Nu stiu ce sa fac, nu stiu daca e bine sau rau sa fac lucrul asta. Mi-e groaza mai ales de faptul ca toata familia de pe linia mamei mele sunt greco catolici, si toti suntem foarte uniti in familie. Chiar e un pacat sa merg ca nasa la el?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.06.2006, 21:27:55
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisghise
Verisorul meu vrea sa ma invite ca nasa la nunta lui. Singura problema e ca cununia o va face la biserica greco-catolica de care apartine de cativa ani(inainte mergea la Biserica Ortodoxa).Nu stiu ce sa fac, nu stiu daca e bine sau rau sa fac lucrul asta. Mi-e groaza mai ales de faptul ca toata familia de pe linia mamei mele sunt greco catolici, si toti suntem foarte uniti in familie. Chiar e un pacat sa merg ca nasa la el?
Eu stiu ca se poate sa fi nas de cununie pentru catolici (greco-catolici), daca ai binecuvantare de la duhovnic Am o prietena greco-catolica si la nunta a avut nasi ortodocsi. Nu vei putea insa sa fi nasa de botez (la botez nasul e garantul credintei, trebuie sa rosteasca crezul). Discuta acest aspect cu verisorul tau, poate e mai bine sa gaseasca pe altcineva.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2006, 19:42:46
magdal magdal is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2006
Mesaje: 1
Implicit


Sfintii Parinti sunt foarte verticali in probleme de genul acesta...eu zic sa incercam sa le urmam exemplul!!Nu ni se da voie la "partasie" de genul acesta. Stiu ca e vb de verisorul tau, dar...mai e vb de ceva: de Doamne-Doamne...

Iar "cine iubeste pa tata sau pe mama mai mult decat pe Mine.., acela nu este vrednic de mine!!"

Nu vreau sa par o persoana extremista dar e o vreme in care tr sa fim fermi si hotarati, nu mai merge cu compromisul...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2010, 19:33:38
Ducutu's Avatar
Ducutu Ducutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Eu stiu ca se poate sa fi nas de cununie pentru catolici (greco-catolici), daca ai binecuvantare de la duhovnic Am o prietena greco-catolica si la nunta a avut nasi ortodocsi. Nu vei putea insa sa fi nasa de botez (la botez nasul e garantul credintei, trebuie sa rosteasca crezul). Discuta acest aspect cu verisorul tau, poate e mai bine sa gaseasca pe altcineva.
Pentru un botez in Biserica catolica, indiferent de rit, latin sau bizantin, este nevoie de cel putin un nas/ nasa catolic. Ceilalti, care nu sunt catolici, desi sunt alaturi de nasul / nasii catolici, in sens propriu nu se pot numi nasi, caci a fi nas inseamna sa iti asumi datoria de a-l educa pe cel nou-botezat in confesiunea ta.

E valabil si reversul: la un botez ortodox e bine ca nasii sa fie ortodocsi. Ceilalti, ne-ortodocsi, nu sunt considerati propriu zis nasi, ci oarecumva...prieteni de familie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2010, 20:34:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Da, dar aici e vorba de nași de cununie. Din punct de vedere catolic, nașii de cununie pot fi și ortodocși (sau în general acatolici), deoarece funcția lor este de simpli martori.

În cazul Botezului, nașii nu pot fi acatolici (sau măcar unul din mai mulți trebuie să fie catolic), fiindcă funcția lor nu este de simplu martor, ci au obligații spirituale și, la nevoie, materiale: ei vor fi chemați să vegheze, în lipsa părinților, la creșterea în Cristos a copilului minor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.03.2010, 11:03:20
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisghise Vezi mesajul
Verisorul meu vrea sa ma invite ca nasa la nunta lui. Singura problema e ca cununia o va face la biserica greco-catolica de care apartine de cativa ani(inainte mergea la Biserica Ortodoxa).Nu stiu ce sa fac, nu stiu daca e bine sau rau sa fac lucrul asta. Mi-e groaza mai ales de faptul ca toata familia de pe linia mamei mele sunt greco catolici, si toti suntem foarte uniti in familie. Chiar e un pacat sa merg ca nasa la el?
Categoric nu este voie sa fii nasa la o nunta de greco-catolici. Amestecarile de genul nasa de botez/cununie la alte religii nu sunt ingaduite de Sfintii Parinti si sunt pacate, pentru simplul motiv ca cei implicati trebuie sa aiba aceeasi credinta. Ar fi ingaduit doar daca varul tau si sotia lui s-ar converti la Ortodoxie.
Nasii trebuie sa fie indrumatori spirituali ai finilor si sunt datori sa-i invete sa fie crestini buni. Gandeste-te cum vei putea tu sa-ti faci datoria de nasa daca finii tai nu sunt ortodocsi? Sau ce vei face cand ei vor avea copii, vei fi chemata sa botezi copilul in alta religie decat a ta?
N-as vrea sa te sperii, dar nasii au o raspundere destul de mare pentru finii lor, asta e in Ortodoxie. Daca la catolici sunt doar martori (dupa cum spune Mihnea), atunci din start diferenta este mare.
Stiu ca situatia este delicata intrucat este varul tau... incerc sa ma pun in locul tau si mi-ar fi greu. Dar cel mai bine este sa discuti si cu sotul tau si sa le spuneti ca ar fi mai bine sa-si aleaga nasi tot catolici ca si ei. Nu e bine sa incalci dogmele ortodoxe doar de dragul familiei... pentru ca pentru tine va ramane un pacat.
Discutati si cu duhovnicul, dar eu cred ca nici un preot ortodox nu ar face pogoramant la un asemenea lucru. Dumnezeu sa va lumineze!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.03.2010, 11:16:13
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit Lamuriri despre nasi de la pr. Ilie Cleopa

Cum se cuvine sa se aleaga nasii la botez si la cununie si ce datorii au nasii fata de finii lor ?

Nasii trebuie sa se aleaga dintre cei mai buni si mai evlaviosi crestini, indiferent de starea lor sociala, pentru ca nasii sunt povatuitori duhovnicesti ai finilor lor si au mai mari indatoriri decat parintii cei trupesti. Nasii trebuie sa fie oameni cumpatati, morali, blanzi, de model in societate. Sa cunoasca bine credinta ortodoxa, Crezul, Catehismul ortodox, Sfanta Scriptura si sa mearga regulat la biserica. De aceea nu pot fi nasi la botez si la cununie crestinii de alta religie ( catolici, protestanti, sectari etc· ) , cei ce traiesc in concubinaj ( necununati ) , in desfranare, cei ce nu vor sa aiba si sa creasca copii, cei betivi, divortati si cu nume rau in societate. Nasii trebuie sa fie alesi cu multa grija si numai cu voia preotului paroh, in fata caruia sa se oblige ca vor purta grija sa invete pe finii lor frica lui Dumnezeu, sa-i supravegheze, sa-i cheme la biserica, la spovedanie, la savarsirea faptelor bune, sa-i cerceteze regulat la casele lor, sa-i mustre la nevoie, sa le dea carti crestinesti de citit, pentru ca nasii au mare raspundere, fiind garantii finilor lor inaintea lui Dumnezeu si a oamenilor.

Nasul se leaga cu finul si cu parintii lui " printr-o rudenie spirituala, care este mai mare decat cea dupa trup, deoarece el se numeste parinte duhovnicesc " dupa Canonul 53 al Sinodului VI Ecumenic. " Parintii trupesti, spune Dionisie Areopagitul, incredinteaza copilul unui crestin botezat care este un bun educator in cele dumnezeiesti, incat copilul va ramane pentru toata viata sub povatuirea lui, ca la un tata duhovnicesc si garant al vietii lui dupa Dumnezeu... " Nasul trebuie sa locuiasca cat mai aproape de finul sau pentru a-l supraveghea si ajuta la invatatura poruncilor lui Dumnezeu. Iata pe scurt, cum se aleg nasii de la botez, de la cununie si calugarie. Ei trebuie sa fie cei mai buni din cei mai buni, ca cei ce trebuie sa dea socoteala in fata lui Dumnezeu pentru fiii lor sufletesti. Putem spune ca multi nasi credinciosi isi mantuiesc sufletele prin finii lor, daca ii cresc in frica Domnului; dar mai multi se osandesc pentru lenevirea si nepasarea fata de fiii lor sufletesti. La randul lor si finii au datoria sa asculte pe nasii si garantii lor sufletesti, sa-i consulte in toate, sa primeasca sfaturile lor cele bune, sa se roage zilnic pentru nasii lor, pentru preotii care i-au botezat, cununat sau calugarit si sa le fie de model duhovnicesc in toata viata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.04.2011, 14:29:18
diana_s diana_s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2011
Mesaje: 2
Implicit nasi

De ce gandesc oamenii atat de redus??? Important e ca nasii sa fie oameni buni, care sa invete copilul sa fie tot un om bun, cinstit, corect, onest !! si nu ce religie are nasul. Ca toti suntem oameni, indiferent la ce biserica mergem, oameni buni !!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.04.2011, 11:38:34
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de magdal Vezi mesajul
Sfintii Parinti sunt foarte verticali in probleme de genul acesta...eu zic sa incercam sa le urmam exemplul!!Nu ni se da voie la "partasie" de genul acesta. Stiu ca e vb de verisorul tau, dar...mai e vb de ceva: de Doamne-Doamne...

Iar "cine iubeste pa tata sau pe mama mai mult decat pe Mine.., acela nu este vrednic de mine!!"
Tocmai zeul iubitor sa dezbine familii care inteleg foarte bine? Foarte urat din partea lui! Eu auzisem de o poveste cu un samaritean dar la cat s-a copiat si modificat Biblia e posibil sa nu fie tocmai cuvantul lui D-zeu care bag seama baga zazania-n oameni!

Citat:
Nu vreau sa par o persoana extremista dar e o vreme in care tr sa fim fermi si hotarati, nu mai merge cu compromisul...
Si solutia care ar fi? Sa nu mai vorbeasca cu rudele catolice? Hai sa ne inchidem toti in casa si sa credem ca noi singuri avem dreptate si suntem placuti de D-zeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.04.2011, 12:45:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisghise Vezi mesajul
Verisorul meu vrea sa ma invite ca nasa la nunta lui. Singura problema e ca cununia o va face la biserica greco-catolica de care apartine de cativa ani(inainte mergea la Biserica Ortodoxa).Nu stiu ce sa fac, nu stiu daca e bine sau rau sa fac lucrul asta. Mi-e groaza mai ales de faptul ca toata familia de pe linia mamei mele sunt greco catolici, si toti suntem foarte uniti in familie. Chiar e un pacat sa merg ca nasa la el?
Nu poti fi nasa dintr-un motiv foarte simplu, tu trebuie sa-i inveti credinta lor nu pe a ta, ei au invataturile lor despre Papa pe care daca le impartasesti mai bine ai trece la ei daca tot tii asa mult la unitatea familiei decat la adevarul din credinta.

In plus, nu e bine ca nasii sa fie din cei cu care ai deja rudenie apropiata de sange, cred ca rudenia pe linia asta este suficienta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impartasirea la Greco-Catolici mirela.t Impartasania (Taina Euharistiei) 79 09.10.2012 19:40:01
Putem fi nasi in cazul in care ... dafloda Botezul 1 22.07.2009 23:26:34
am fost botezat la greco-catolici..... vladicuion Botezul 6 10.07.2009 14:30:54
Putem fi nasi de cununie? Geani Nunta 12 17.04.2006 13:37:58