Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2010, 18:30:24
claudelina claudelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Post Cele sapte plansuri ale Sfantului Efrem Sirul

Cand pot citi aceste rugaciuni?
__________________
"Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic. " (Ioan 15,5)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2010, 21:00:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudelina Vezi mesajul
Cand pot citi aceste rugaciuni?
Cind ti le da duhovnicul in pravila zilnica. Orice nevointa fara binecuvintarea duhovnicului este fara folos !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.09.2010, 21:16:01
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Cind ti le da duhovnicul in pravila zilnica. Orice nevointa fara binecuvintarea duhovnicului este fara folos !
Chiar nu va inteleg!De ce trebuie tot timpul bibecuvantare?Mai ales binecuvantare ca sa te rogi,este destul sa primesti binecuvanatea Domnului,caci el nu rasplateste toate nevointele!
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.09.2010, 22:07:13
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
Chiar nu va inteleg!De ce trebuie tot timpul bibecuvantare?Mai ales binecuvantare ca sa te rogi,este destul sa primesti binecuvanatea Domnului,caci el nu rasplateste toate nevointele!
Nu intelegi deoarece nu tariesti ortodoxie . Traiesti surogat dupa parerile si impresiile tale . La scoala tot asa faci? cind ai ora de matematica tu te pregatesti pt. geografie sau la legile de existenta si functionare a institutiei ,,student" tu aplici si respecti legile oastasului roman ?
De aceea nu intelegi , pt. ca nu ai duhovnic conducator in ortodoxie, pt. ca familia nu te-a educat si format ca ortodox peracticant , pt. ca la scoala orele de religie le-ai luat in gluma ca si pe cele de zoologie sau genetica , chimie si inca altele care nu ti s-au parut ,,interesante" iar acum procedezi cum iti vine traind un surogat de credinta ! Credinta ortodoxa practicata este cea mai grea materie a vietii ,de studiat si de pus in practica . Ar fi potrivit , acum pt. ca esti tinar, sa te apleci cu rivna si seriozitate asupra ei . Cind vei ajunge matur totul se va ingreuna deoarece aceasta nu depinde de tine decit f. putin , restul, de milele lui D.zeu si de insistenta ispititorului . Dar daca voiesti sa te ambitionezi si sa traiesti in continuare tot asa, nu-i nici o problema, este doar viata ta , nu ? Deocamdata, fara a sti de-adevaratelea, te bucuri de iubirea lui Hristos dar va urma sa cunosti si dreptatea si adevarul lui !

Altminteri nu puneai toate aceste intrebari si nu spuneai aceste pareri care sunt strict personale si nu intocmai cu practica ortodoxa !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.09.2010, 09:17:34
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu intelegi deoarece nu tariesti ortodoxie . Traiesti surogat dupa parerile si impresiile tale . La scoala tot asa faci? cind ai ora de matematica tu te pregatesti pt. geografie sau la legile de existenta si functionare a institutiei ,,student" tu aplici si respecti legile oastasului roman ?
De aceea nu intelegi , pt. ca nu ai duhovnic conducator in ortodoxie, pt. ca familia nu te-a educat si format ca ortodox peracticant , pt. ca la scoala orele de religie le-ai luat in gluma ca si pe cele de zoologie sau genetica , chimie si inca altele care nu ti s-au parut ,,interesante" iar acum procedezi cum iti vine traind un surogat de credinta ! Credinta ortodoxa practicata este cea mai grea materie a vietii ,de studiat si de pus in practica . Ar fi potrivit , acum pt. ca esti tinar, sa te apleci cu rivna si seriozitate asupra ei . Cind vei ajunge matur totul se va ingreuna deoarece aceasta nu depinde de tine decit f. putin , restul, de milele lui D.zeu si de insistenta ispititorului . Dar daca voiesti sa te ambitionezi si sa traiesti in continuare tot asa, nu-i nici o problema, este doar viata ta , nu ? Deocamdata, fara a sti de-adevaratelea, te bucuri de iubirea lui Hristos dar va urma sa cunosti si dreptatea si adevarul lui !

Altminteri nu puneai toate aceste intrebari si nu spuneai aceste pareri care sunt strict personale si nu intocmai cu practica ortodoxa !
Cum poti sa spi asa ceva despre mine?Nici macar nu imi cunosti viata!Nu pot sa va inteleg cum va faceti voi din preot zeu si din patriarh dumnezeu?
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.09.2010, 11:21:07
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
Chiar nu va inteleg!De ce trebuie tot timpul bibecuvantare?Mai ales binecuvantare ca sa te rogi,este destul sa primesti binecuvanatea Domnului,caci el nu rasplateste toate nevointele!
Cand ai binecuvantarea duhovnicului faci totul cu ascultare si cand esti sub ascultare te folosesti mai mult! Nu faci de capul tau ci ai un carmuitor, tocmai supunerea si ascultarea nu ii sunt placute diavolului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2010, 12:40:16
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit

Sunt rugaciuni de pocainta, potrivite pentru toti cei care un sentiment puternic de vinovatie pentru pacatele lor sau pentru starea lor prezenta. Si nu sunt singurele. Mai sunt si moliftele din psaltire de dupa fiecare catisma. Mai este si rugaciunea lui Manase sau rugaciunea a patra de inainte de impartasire si multe altele.

Ca o observatie la cele ce s-au mai scris anterior, ascultarea nu este o interdictie la cunoastere, nici la rugaciune si nici la lectura , exceptie facand scrierile potrivnice ortodoxiei. Altfel s-ar putea interpreta ca daca vad o carte despre Viata Sf Nectarie sau a Sf Serafim de Sarov nu am voie sa arunc ochiul in ea pentru ca nu am primit binecuvantare. Sau daca vad Acatistul Patimilor lui Iisus nu am voie sa-l citesc. Insa daca duhovnicul recomanda anumite lecturi sau rugaciuni, acelea sunt prioritare. Iar daca recomandarea vine la spovedanie, poate fi considerata canon dat de duhovnic si care trebuie indeplinit.
Regula "totul cu binecuvantare" se potriveste celor sporiti duhovniceste. Nu cred ca ar fi multi duhovnici care sa interzica o lectura din vietile sfintilor, din Proloage sau Pateric.

Last edited by costis; 05.09.2010 at 12:44:40.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.09.2010, 12:51:21
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
Cum poti sa spi asa ceva despre mine?Nici macar nu imi cunosti viata!Nu pot sa va inteleg cum va faceti voi din preot zeu si din patriarh dumnezeu?
Acestea voiesti tu sa vezi , cum ca ne-am face din ceva altceva. Asa vrei ! Dar daca ai sta sa cugeti mai mult la Hristos si sa te rogi si mai mult este posibil sa incepi sa intelegi si altceva .
Din cite spui singur nu prea intelegi mai nimic din lumea sta , care este a lui Dzeu ! Cred ca iti este tare greu si te pune in multa incurcatura , dar vei sta in aceasta incurcatura cit vei voi tu .
Nu trebuie sa te cunosc personal , sa-ti stiu pedigriul si preocuparile tale . Au fost suficiente gindurile pe care le-ai marturisit ! Ori inca nu sti ca gindurile omului devin vorbe destul de repede iar vorbele sale ii devin faptele in procent de 90% ? Cred ca ti-ar fi mult mai de folos sa te intrebi des si profund, adica cu multa maturitate si seriozitate, despre tine si abia apoi despre altii , in ce priveste ortodoxia, desigur , ca preocuparile tale legate de filatelie, de exemplu, nu ma intereseaza !
Mintuirea iti este in propriile miini, de voiesti te poti mintui, de nu, nu !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.09.2010, 13:32:10
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Acestea voiesti tu sa vezi , cum ca ne-am face din ceva altceva. Asa vrei ! Dar daca ai sta sa cugeti mai mult la Hristos si sa te rogi si mai mult este posibil sa incepi sa intelegi si altceva .
Din cite spui singur nu prea intelegi mai nimic din lumea sta , care este a lui Dzeu ! Cred ca iti este tare greu si te pune in multa incurcatura , dar vei sta in aceasta incurcatura cit vei voi tu .
Nu trebuie sa te cunosc personal , sa-ti stiu pedigriul si preocuparile tale . Au fost suficiente gindurile pe care le-ai marturisit ! Ori inca nu sti ca gindurile omului devin vorbe destul de repede iar vorbele sale ii devin faptele in procent de 90% ? Cred ca ti-ar fi mult mai de folos sa te intrebi des si profund, adica cu multa maturitate si seriozitate, despre tine si abia apoi despre altii , in ce priveste ortodoxia, desigur , ca preocuparile tale legate de filatelie, de exemplu, nu ma intereseaza !
Mintuirea iti este in propriile miini, de voiesti te poti mintui, de nu, nu !
Nu sti preocuparile mele nici macar 10% iti propun sa nu te mai lasi asa usor convins de preoti,pariez ca daca ti-ar spune un preot ca pamantu e patrat l-ai crede,intodeauna e mai usor sa i manipulezi pe cei care nu se itreaba de ce?Asa eram si eu inainte sa imi pun anumite intrebari,apoi m-am apucat serios de studi pe domeniu asta si am vazut ca nu totul e asa de roz cum ne prezinta biserica,asa ca:

Îmi place Hristosul vostru. Nu-mi plac creștinii voștri. Creștinii voștri sunt atât de diferiți de Hristosul vostru. (Mahatma Gandhi)

Iertati-mi off-topicul!
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/

Last edited by un.simplu.gand; 05.09.2010 at 13:35:16.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2010, 17:22:14
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
Nu sti preocuparile mele nici macar 10% iti propun sa nu te mai lasi asa usor convins de preoti,pariez ca daca ti-ar spune un preot ca pamantu e patrat l-ai crede,intodeauna e mai usor sa i manipulezi pe cei care nu se itreaba de ce?Asa eram si eu inainte sa imi pun anumite intrebari,apoi m-am apucat serios de studi pe domeniu asta si am vazut ca nu totul e asa de roz cum ne prezinta biserica,asa ca:

Îmi place Hristosul vostru. Nu-mi plac creștinii voștri. Creștinii voștri sunt atât de diferiți de Hristosul vostru. (Mahatma Gandhi)

Iertati-mi off-topicul!
Măi, măi, ouț, iar înveți găina? Păi, îți spun că mai ai de mâncat mulți pesmeți până să cunoști ceea ce și cum știe Zaharia_2009.
Preocupările cuiva le știi după felul în care vorbește. Și pe Zaharia_2009 l-am citit de multe ori pe acest forum și-i urmăresc postările, chiar și ale altora, ale tale, deși declarat ortodox, parcă-s desprinse de pe undeva din new age. Sau baha'i?
Iertati-mi off-topicul!

P.S. A propos, din când în când te mai raportezi și la vârsta, cultura și experiența omului (care poate fi citită printre rânduri) și să nu jignești? Nu că ar trebui să jignim pe cineva, dar ar cam fi cazul ca unii să mai și citim și să nu vorbim doar din auzite.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 05.09.2010 at 17:28:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
RUGACIUNEA POSTULUI MARE (A SFANTULUI EFREM SIRUL) georgeval Rugaciuni 42 03.03.2014 00:50:04
Ce sunt cele 7 plansuri roman2010 Generalitati 3 13.07.2010 18:53:35
Rugaciunea Sf.Efrem Sirul Elena78 Rugaciuni 2 24.08.2008 14:47:39
Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul în versuri atud Rugaciuni 0 08.04.2008 22:22:52