Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2011, 23:42:11
sonya65 sonya65 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 2
Implicit doamne ajuta!

Am si eu o intrebare ,ii bine sa ceri in rugaciuni ,sa-ti dea domnul atata cati poti duce?Va rog care va pricepeti sa imi raspundeti, sa ma si lamuriti de ce ,da ,daca ii da si de ce ,nu, daca ii nu.


O seara buna si linistita sa va de-a domnul

olimpia
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2011, 23:49:07
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu cred ca poate fi rau,insa e un "pleonasm" as putea spune. E un lucru cert ca Dumnezeu nu ne da NICIODATA mai mult decat putem duce. Trebuie sa-L rugam altfel,si anume sa ne dea putere sa ne ducem crucea pana la capat,caci El ne-a doat-o in functie de puterile noastre. Iar daca vom nadajdui in El nu ne va parasi nicicand!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2011, 23:49:18
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sonya65 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare ,ii bine sa ceri in rugaciuni ,sa-ti dea domnul atata cati poti duce?Va rog care va pricepeti sa imi raspundeti, sa ma si lamuriti de ce ,da ,daca ii da si de ce ,nu, daca ii nu.


O seara buna si linistita sa va de-a domnul

olimpia
Ne trebuie si o anumita intelepciune cand ii cerem lui Dumnezeu una si alta,fiindca nu toate ne sunt folositoare.
Cand Il rugam sa ne dea atata cat putem duce,noi ne recunoastem de fapt neputinta si incapacitatea de a le face pe toate.Nu putem noi duce nevointele Sfintilor,ori rabda ispitele la care au fost ei supusi,fara sa cadem.
Ii cerem sa ne ajute in ceea ce facem,sa ne dea dupa puteri si situatie si intr-u toate si de-a pururea sa Ii se faca voia...
Sper ca ati inteles ce vroiam sa va spun.
Dumnezeu sa va ajute,pazindu-va totdeauna!Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2011, 00:56:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sonya65 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare ,ii bine sa ceri in rugaciuni ,sa-ti dea domnul atata cati poti duce?Va rog care va pricepeti sa imi raspundeti, sa ma si lamuriti de ce ,da ,daca ii da si de ce ,nu, daca ii nu.


O seara buna si linistita sa va de-a domnul

olimpia
Nu e necesar sa cereti asa ceva,pentru ca Domnul da fiecaruia,intotdeauna,numai cat poate duce.Da fiecaruia dupa puteri.Nici un gram mai mult.Deci e o pierdere de timp sa va rugati asa.Mai bine multumiti lui Dumnezeu pentru ce va da,chiar daca e crucea grea.Mai grea ca a Mantuitorului,n-o are nimeni!Asa ca mai bine multumiti pentru ce va da !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2011, 01:47:24
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sonya65 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare ,ii bine sa ceri in rugaciuni ,sa-ti dea domnul atata cati poti duce?
e o intrebare interesanta...

de ce intrebi asta? ai putea sa reformulezi?
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2011, 10:41:47
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sonya65 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare ,ii bine sa ceri in rugaciuni ,sa-ti dea domnul atata cati poti duce?Va rog care va pricepeti sa imi raspundeti, sa ma si lamuriti de ce ,da ,daca ii da si de ce ,nu, daca ii nu.


O seara buna si linistita sa va de-a domnul

olimpia
daca ai o viata inbunatatita duhovniceste si crezi ca poti duce mai mult decit ai dus pina acuma fa-o,dar atentie mare consulta-ti duhovnicul sa nu cumva gindul acesta sa fie de la cel rau,de o faci de capul tau si nu esti pregatita duhovniceste suficient este exact ca atunci cind vrei sa ridici o haltera ce are o greutate cu mult peste puterile ce le ai.binenteles le poti duce dar iti va fi mult mai greu[de multe ori vei simti ca parca nu mai poti si esti tot la limita].
cel mai indicat lucru exista rugaciunea de lasare in voia lui Dumnezeu si vei avea rezultatele cele mai bune.
Dumnezeu stie ce avem nevoie fiecare.Domnul sa te Binecuvinteze,Domnul sa te lumineze.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2011, 18:02:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sonya65 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare ,ii bine sa ceri in rugaciuni ,sa-ti dea domnul atata cati poti duce?Va rog care va pricepeti sa imi raspundeti, sa ma si lamuriti de ce ,da ,daca ii da si de ce ,nu, daca ii nu.


O seara buna si linistita sa va de-a domnul

olimpia
Eu cred ca nu este un lucru prea intelept deoarece un om poate "duce" extraordinar de muilt. Eu inteleg ca a cere "cat poti duce" inseamna sa-i ceri lui Dumnezeu sa te incerce pana la marginea puterii tale.. ceea ce este foarte mult pentru cineva care nu are o viata duhovniceasca inalta.
Nu suntem incercati peste puteri, caci Dumnezeu este drept.

Mai bine ceri Domnului ce este de folos.
(Si multumeste-I pentru necazurile care le ai, nu deznadajdui.)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2011, 18:26:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sonya65 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare ,ii bine sa ceri in rugaciuni ,sa-ti dea domnul atata cati poti duce?Va rog care va pricepeti sa imi raspundeti, sa ma si lamuriti de ce ,da ,daca ii da si de ce ,nu, daca ii nu.
O seara buna si linistita sa va de-a domnul
olimpia
stiu ca era si o vorba: sa nu-ti dea Dumnezeu cat poti duce.
pentru ca omul poate duce muuuuult.
problema e ca cedeaza prea repede. de asta sunt atatea sinucideri.
sa-ti dau un exemplu mai lumesc.
eu sunt un mare iubitor al muntelui. fac trasee lungi si grele.
de cele ma multe ori, dupa 1-2 ore de mers, simt ca nu mai pot. intreg organismul imi spune: gata!
si cand ma gandesc ca nu am facut decat un sfert din traseu, ar trebui sa ma apuce deznadejdea.
dar eu imi cunosc adevaratele limite si continui inca 6-7-8 ore. de multe ori "inotand" aproape la propriu prin zapada.
incet, incet, organismul "isi da seama" ca nu va primi mai mult de 5 minute de odihna si reusesc sa "strunesc animalul". durerile musculare ma lasa si merg si merg ... e adevarat ca uneori simt ca imi iau foc muschii de la picioare, aproapee la propriu. simt flacari in muschi, simt, aproape, cum se freaca muschii de oase.
5 minute pauza si la drum. si intotdeauna ajung pe varf, sau unde mi-am propus.
daca as fi ascultat picioarele, care imi spuneau sa ma opresc dupa o ora?
dar am ajuns aici dupa multi ani de antrenamente. eu stiu cat pot sa duc. altii insa... desi ar putea duce mai mult, cedeaza de la prima greutate. de cate ori a trebuit sa car si bagajele altora ...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2011, 18:35:09
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Cateodata unii oameni au o cruce imensa pe care nu o pot duce,si nu cred ca Dumnezeu e raspunzator pt toate.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.01.2011, 18:44:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Model de cerere in rugaciune

http://www.dervent.ro/resurse/liturghia/index-D-37.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doamne ajuta-ma ! elenavioletacocos Secte si culte 17 29.03.2012 00:27:38
Doamne ajuta ionut stefan Generalitati 0 07.08.2010 22:44:32
Doamne Doamne ajuta-ne ! elenavioletacocos Rugaciuni 11 01.10.2009 09:59:38
doamne ajuta simi Generalitati 13 23.07.2008 15:47:37
Doamne ajuta serb_crina Generalitati 1 06.12.2007 12:30:18