Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2011, 15:44:34
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit de ce va e teama in lume ?

apropo de subiectul "Dumnezeu ,Tata grijuliu cu copiii Sai!", deschid alt subiect. de ce va este cel mai tare frica in lumea asta ? in afara faptului ca ne este la toti frica sa nu ne mantuim si sa ajungem in iad..... si stiu ca in mod normal trebuie sa mergem cu incredere in Dumnezeu, ca totul va fi bine, ca are grija de noi si ca ne protejeaza, dar banuiesc ca fiecare om are temerile lui, mai multe sau mai putine.

pe mine ma infioara cand vad atatea crime, batai, violente, furturi, violuri .... ma debusoleaza total.... mai ales cand vad ca au de suferit copii, batrani, atatia oameni nevinovati ... parca iti e frica sa iesi si din casa, ma gandesc cu groaza ca peste vreo cativa ani tre sa las copiii sa mearga singuri la scoala, sa se joace singuri afara, sau sa se duca cu colegii lor undeva la plimbare sau un suc, cand stiu atatea cazuri de disparitii, de furturi de copii, de accidente cauzate din teribilismul altora....

deci cel mai tare mi-e frica de :
(si sper sa nu se aplice ca de ceea ce te temi, de aia nu scapi) :

- pierderea (dispartie, moarte) vreunui copil.
- pierderea (disparitie, divort, moarte) sotului.
- daca stau bine si ma gandesc, cred ca e cam atat ... daca mai gasesc ceva am sa mai scriu si alte temeri.

adica Doamne fereste de tragedii precum de cutremure, inundatii, boli, accidente, astea se pot intampla oricui, mergem inainte cu speranta ca Dumnezeu are grija de noi si ne protejeaza. un om poate ramane, fara o mana, fara un picior, fara un ochi, paralizat, fara casa, fara bani, daca ne pastram speranta putem iesi si trece, mai greu sau mai usor, dar intotdeauna cu ajutorul lui Dumnezeu, si peste astfel de tragedii. dar sa ne fereasca Dumnezeu de moartea sau indepartarea celor dragi de langa noi, cred ca e cea mai grea si dureroasa experienta posibila. eu tin foarte mult la familia mea si vreau sa o mai maresc chiar, si imi doresc sa ii am pe toti alaturi toata viata, oricat de greu ne-ar incerca viata.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2011, 15:50:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

La copii conteaza mult educatia si cat de mult are Dumnezeu grija de ei,dupa cum le vede sufletele. Sa fie invatati de mici sa fie niste luptatori,si sufleteste dar si trupeste. Sa nu fie delasatori,"moi",usor influentabili etc. Intr;adevar,e o problema delicata,si ma ma gandesc cu groaza daca peste 2-3 ani voi avea un copil numai eu stiu cat de greu im va fi. Mai ales sa fie fata... Dar trebuie sa ne punem nadejdea in Dumnezeu,El stie ce avem nevoie dinainte de a cere de la el. Credinta sa fie!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2011, 15:53:49
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Mie mi-e teama sa n-ajunga prostii sa ne conduca.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2011, 15:56:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Mie mi-e teama sa n-ajunga prostii sa ne conduca.
:))) Uite ca s-a adeverit!...desi uite ca si prostii tot de la Dumnezeu sunt!..acstia sunt conducatorii pe care-i atragem ca popor si pe care-i DORIM!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2011, 16:13:21
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit de ce va e teama in lume ?

Mi-e teama ca nu cumva sa nu imi mai vad pacatele mele si sa
incep sa le vad pe ale celorlalti.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2011, 20:40:37
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Mi-e teama ca majoritatea oamenilor de pierderea unui om drag mie,din familie.
Mi-e teama de o moarte a mea prematura,inainte de batranete(vedem atatea cazuri la tv din pacate)
Mi-e teama sa nu-mi pierd averea mea:CREDINTA fiindca ispitele pot aparea oricand,Doamne fereste-ne de ele.

Oricum Dumnezeu este cu noi,stie de ce ne este frica si atunci ne apara dar trebuia sa dam si noi dragoste,credinta si smerenie.

Numai bine
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2011, 21:12:23
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Mie imi este teama sa mor nepregatita.
Mi.e teama sa imi pierd rude(asta mai devreme sau mai tarziu ni se intampla la toti)
Mi.e teama de singuratate
Mi.e teama sa nu vina sfarsitul lumii cat sunt inca in viata
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.01.2011, 21:13:48
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Unhappy Trist

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
apropo de subiectul "Dumnezeu ,Tata grijuliu cu copiii Sai!", deschid alt subiect. de ce va este cel mai tare frica in lumea asta ? in afara faptului ca ne este la toti frica sa nu ne mantuim si sa ajungem in iad..... si stiu ca in mod normal trebuie sa mergem cu incredere in Dumnezeu, ca totul va fi bine, ca are grija de noi si ca ne protejeaza, dar banuiesc ca fiecare om are temerile lui, mai multe sau mai putine.

pe mine ma infioara cand vad atatea crime, batai, violente, furturi, violuri .... ma debusoleaza total.... mai ales cand vad ca au de suferit copii, batrani, atatia oameni nevinovati ... parca iti e frica sa iesi si din casa, ma gandesc cu groaza ca peste vreo cativa ani tre sa las copiii sa mearga singuri la scoala, sa se joace singuri afara, sau sa se duca cu colegii lor undeva la plimbare sau un suc, cand stiu atatea cazuri de disparitii, de furturi de copii, de accidente cauzate din teribilismul altora....

deci cel mai tare mi-e frica de :
(si sper sa nu se aplice ca de ceea ce te temi, de aia nu scapi) :

- pierderea (dispartie, moarte) vreunui copil.
- pierderea (disparitie, divort, moarte) sotului.
- daca stau bine si ma gandesc, cred ca e cam atat ... daca mai gasesc ceva am sa mai scriu si alte temeri.

adica Doamne fereste de tragedii precum de cutremure, inundatii, boli, accidente, astea se pot intampla oricui, mergem inainte cu speranta ca Dumnezeu are grija de noi si ne protejeaza. un om poate ramane, fara o mana, fara un picior, fara un ochi, paralizat, fara casa, fara bani, daca ne pastram speranta putem iesi si trece, mai greu sau mai usor, dar intotdeauna cu ajutorul lui Dumnezeu, si peste astfel de tragedii. dar sa ne fereasca Dumnezeu de moartea sau indepartarea celor dragi de langa noi, cred ca e cea mai grea si dureroasa experienta posibila. eu tin foarte mult la familia mea si vreau sa o mai maresc chiar, si imi doresc sa ii am pe toti alaturi toata viata, oricat de greu ne-ar incerca viata.
Cred ca cel mai mult ar trebui sa ne temem de pierdea iubirii si a smereniei.
Prea des aud ca oamenii se tem de saracie, de moarte, de faptul ca societatea nu-i accepta.
Prea tare ne-am lipit inima de cele materiale, si traim ca si cum dincolo nu ar mai fi nimic.
Dorim doar confort si rasfat si uitam ca menirea noastra este sa luptam pentru lumea cealalta care e nesfarsita.
Asta ne arata ca nu avem nici credinta, nici iubire.
Ca daca am avea credinta (=incredere in Dumnezeu) nu ne-am teme nici de moarte, nici nu ne-am mai stresa atat cu ce va fi in ziua de maine, si nu ne-am mai agata atat de cei din jur, nu am mai fi dependenti de ei.
Daca am avea iubire nu am mai fi asa de egoisti, si nu ne-am mai gandi la binele noastru, ci doar cum sa ne iubim si sa facem bine aproapelui, si nu ne-ar mai speria saracia, imaginea ce o au altii despre noi, bolile, nu am mai avea complexe etc.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2011, 21:28:11
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Cred ca cel mai mult ar trebui sa ne temem de pierdea iubirii si a smereniei.
Prea des aud ca oamenii se tem de saracie, de moarte, de faptul ca societatea nu-i accepta.
Prea tare ne-am lipit inima de cele materiale, si traim ca si cum dincolo nu ar mai fi nimic.
Dorim doar confort si rasfat si uitam ca menirea noastra este sa luptam pentru lumea cealalta care e nesfarsita.
Asta ne arata ca nu avem nici credinta, nici iubire.
Ca daca am avea credinta (=incredere in Dumnezeu) nu ne-am teme nici de moarte, nici nu ne-am mai stresa atat cu ce va fi in ziua de maine, si nu ne-am mai agata atat de cei din jur, nu am mai fi dependenti de ei.
Daca am avea iubire nu am mai fi asa de egoisti, si nu ne-am mai gandi la binele noastru, ci doar cum sa ne iubim si sa facem bine aproapelui, si nu ne-ar mai speria saracia, imaginea ce o au altii despre noi, bolile, nu am mai avea complexe etc.
Asa este cum spui tu f frumos.
Daca am avea aceste virtuti nu am mai avea teama.....Ne.am lasa in voia Lui Dumnezeu
Dar pt ca avem neputinte si scadem in credinta,iata ca avem si teama de cate ceva,fie chiar lumesc acel ceva .Nu am vazut om care sa nu planga la moartea copilului sau a unuia dintre parinti.Nu stiu cui nu ii e frica sa nu isi piarda serviciul,stiind 3 copii acasa.Nu zic ca tre sa traim cu teama asta,dar cand privim inauntrul nostru sa ne dam seama ca de fapt avem teama de ceva..e si asta o smerenie,nu?
Ce spui tu am citit si eu prin carti,dar nu am ajuns la masura aceasta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2011, 22:07:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mie imi este frica de iad,necuratii,intuneric si in general de tot ceea ce este negativ...boli,chinuri
Sa nu radeti de frica mea,insa abia cand am citit marturisirea unui sfant parinte despre experienta care i-a fost data-sa cunoasca iadul- abia atunci m-am hotarat sa-mi schimb existenta...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11
Teama de schimbare sau... silverstar Generalitati 0 12.12.2008 08:30:18
Mi-e teama... bridezilla Preotul 74 29.12.2007 15:34:39