Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.12.2016, 10:53:34
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Foarte bine spus, ca multi cred ca asta se intampla ca un soi de vointa discretionara a lui Dumnezeu care imparte pari in stanga si dreapta.

Prea putini isi pun problema la modul: oare nu s-a intampla asta pentru ca n-am facut asta mai devreme, din lene, necunostinta, orbire, incapatanare, etc?
Mai nou se confecționează texte doar pentru a deforma idei. :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.12.2016, 12:45:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



Știu, Doamne, că păcatele mele sunt nenumărate, și nu pot să privesc către a Ta bunătate, dar știu că și milostivirea îndelung răbdătoare și noianul iubirii Tale de oameni sunt nemărginite: că, deși am întrecut cu răutatea pe toți oamenii, însă nu am întrecut îndurările Tale, nici am uscat izvoarele cele pururea curgătoare ale iubirii Tale de oameni! Căci, fărădelegile noastre de s-ar înmulți mai mult decât stelele cerului și nisipul mării, încă atât de biruite vor fi de către blândețile și milostivirile Tale, cât și faptele noastre pe care le socotim de bine, încă au trebuință de dreptatea Ta. Pentru aceasta, îndrăznind, alerg la milostivirea Ta cu frică și cu cutremur, rugându-mă ca fiul cel risipitor, oricât am greșit Ție cu voie sau fără voie, cu fapta și cu cuvântul, cu aducerea aminte și cu gândul, cu știință și cu neștiință, cele din noapte și din zi, cele din vârsta copilăriei mele și până acum, toate să mi le ierți și să le ștergi, și în haina nepăcătuirii și a curățirii să mă îmbraci. Am păcătuit, singur mărturisesc, am greșit, nu tăgăduiesc:
Poruncile Tale n-am păzit, judecățile și dreptățile Tale le-am călcat, am urmat rău amăgitorul vrăjmaș, m-am supus trupului și patimilor, m-am făcut rob dulceților vieții și casă a toată necurăția.
Asemănarea chipului Tău, pe care mi L-ai dat, nu-L am curat și neschimbat, și pecetea dumnezeiescului Botez am întinat-o. Am stricat pe cea dintâi zidire și pe cea de a doua, toate le-am tulburat, toate le-am întinat cu păcatele pe care le-am făcut în toată vremea și în tot ceasul. Mărturisesc că sunt vinovat focului de veci, viermilor neadormiți; recunosc că sunt vrednic de toată munca cea rea și înfricoșată, și nu aștept decât răspunsul Tău cel neînfricoșat care trimite pe cei păcătoși în focul gheenei. Eu însumi îmi hotărăsc osânda, însumi mă judec vinovat. Aducerile aminte de păcatele pe care le-am făcut și mustrările de cuget îmi stau pururea înainte, și parcă văd pe cumpliții pârâtori aducând și arătând în scris păcatele mele la judecată, și parcă mă răpesc dinaintea scaunului judecății și mă târăsc ca să mă arunce la chinuri, fără să pună cineva un cuvânt pentru mine să mă părtinească. Vai, dar, ce voi face! Când voi fi cercetat și osândit în ziua Judecății, cine mă va îndrepta? Că toate păcatele mele cele ascunse și făcute întru întuneric vor ieși și se vor da înaintea a milioane de îngeri. O, de trei ori ticălosul! Altă nădejde de mântuire nu am, fără numai iubirea și milostivirea Ta de oameni, Doamne, care nu voiești moartea păcătoșilor, nici ca să piară vreunul din cei mai mici, ci să se întoarcă la pocăință și să se mântuiască. Iartă-mă, dar, și pe mine, care însumi mă osândesc și propovăduiesc păcatele mele după cuvântul Tău, Care prin prorocul ai zis: “Mărturisește-ți tu însuți păcatele tale ca să te îndreptezi”. Fă ca și eu, prin aceasta, să dobândesc iertarea și mântuire; ajută-mi mie, necredinciosului, și mă fă nevinovat.
Primește mijlocirile Născătoarei de Dumnezeu și pururea Fecioarei Maria și ale tuturor sfinților care neîncetat se roagă pentru noi; că Ție se cuvine toată slava, cinstea și închinăciunea în vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.12.2016, 12:48:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



Vă urez multa sănătate, zile senine și multe bucurii, pe care să le împărtășiți cu familia și cu toți cei dragi.
Un bun inceput de an cu mult spor si ajutor in tot ce va-ti propus!

La multi ani !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.12.2016, 13:10:46
marianx5f marianx5f is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2016
Mesaje: 2
Implicit

adica le cumpara iar apoi le taie cu foarfecul sau pur si simplu cu mainile sale
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.12.2016, 16:34:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marianx5f Vezi mesajul
adica le cumpara iar apoi le taie cu foarfecul sau pur si simplu cu mainile sale
Cum iti bati tu joc de colegii mei de aici , prin nascocirile tale , dar sunt sigur ca te-au iertat pentru mistocareala ta , pentru ratacirea ta , pentru copilaria ta , pentru tot si toate !
Oricum sunt de folos si astfel de "navaliri", fiecare culege ce ii este spre folosul lui
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.12.2016, 16:40:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mariane , Mariane . . .



"Eu sunt prietenul tau, capul tau, sunt fratele tau, sora , mama, toate , si nu voiesc alta decat sa fii si tu prietenul Meu.

Eu am fost sarac pentru tine, cersetor pentru tine, am fost rastignit pentru tine, am fost pus in mormant pentru tine, in Cer ma rog Tatalui pentru tine si am venit pe pamant mijlocitor pentru tine la Tatal. Tu esti Mie totul, frate impreuna mostenitor, prieten, membru.
Ce doresti mai mult ?
Pentru ce tragi indarat de la Acel ce atat de mult te iubeste? Pentru ce lucrezi tu numai pentru lumea aceasta?
Pentru ce torni tu apa intr-un vas fara fund? Caci aceea face pentru cel ce lucreaza pentru lumea cea de acum.
Pentru ce voiesti tu sa apuci focul si sa abati aerul?
Pentru ce alergi in zadar?
Toate au sfarsitul lor; arata-mi, deci, si sfarsitul ravnei tale pentru lume.
Dar tu nu poti acestea.
Toate sunt desertaciune.
Sa mergem la morminte; arata-mi pe tatal tau, arata-mi pe nevasta ta cea moarta. Unde este cel ce purta haine impletite cu aur, cel ce sedea in trasura pompoasa , cel ce avea putere pe viata si pe moarte ?
Eu nu vad nimc alta decat oase si viermi. Toate acele sunt pulberi si vis si umbra, un chip sec, ba nici macar un chip. Si dea Dumnezeu ca la sfarsit numai acesta sa fie raul.
Cinstea, traiul bun si bogatia sunt, negresit, aici o umbra, dar cele ce au fost legate cu ele, cele ce au urmat din ele : zgarcenia, desfranarea, acestea nu sunt umbre, ci sunt scrise in cer, fie cuvinte , fie fapte.
Cu ce ochi vom privi noi la Hristos in Ziua Judecatii? "
(Sfantul Ioan Gura de Aur -" Cuvinte pentru vremurile din urma")
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.12.2016, 19:12:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Foarte bine spus, ca multi cred ca asta se intampla ca un soi de vointa discretionara a lui Dumnezeu care imparte pari in stanga si dreapta.

Prea putini isi pun problema la modul: oare nu s-a intampla asta pentru ca n-am facut asta mai devreme, din lene, necunostinta, orbire, incapatanare, etc?

Sunt canoane mari care ni se dau pentru ca noi insine n-am binevoit sa alergam cu pocainta spre a lua la timp unele mult mai mici.

De fapt aici intram intr-o discutie asupra dreptatii si proniei Creatorului.

La botez ne asumam sa-L urmam. Ne asuma o CRUCE, adica un model de viata in jerfta continua in care si Dumnezeu isi permite sa ne daruiasca CRUCI, SUFERINTE fie pe dreptate pentru pacatele noastre fie fara motiv, insa cu scop.
Chiar daca nu au un motiv sesizabil, exista un scop de la Dumnezeu pentru necazuri.
Iov nu pacatuise si era drept in fata lui Dumnezeu. Si s-a ingaduit sa fie luat si aruncat in fundul iadului. Sa fie incercat daca huleste, deznadajduieste, daca se leapada de Dumnezeu. De fapt incercarea maxima a fost a lepadarii, asta a fost tainica incercare.

Pronia lui Dumnezeu este ajutorul si dreptatea si calauzirea pe care Dumnezeu ne-a da in viata, atunci cand suntem langa El.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.12.2016, 21:52:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
De fapt aici intram intr-o discutie asupra dreptatii si proniei Creatorului.

La botez ne asumam sa-L urmam. Ne asuma o CRUCE, adica un model de viata in jerfta continua in care si Dumnezeu isi permite sa ne daruiasca CRUCI, SUFERINTE fie pe dreptate pentru pacatele noastre fie fara motiv, insa cu scop.
Chiar daca nu au un motiv sesizabil, exista un scop de la Dumnezeu pentru necazuri.
Iov nu pacatuise si era drept in fata lui Dumnezeu. Si s-a ingaduit sa fie luat si aruncat in fundul iadului. Sa fie incercat daca huleste, deznadajduieste, daca se leapada de Dumnezeu. De fapt incercarea maxima a fost a lepadarii, asta a fost tainica incercare.

Pronia lui Dumnezeu este ajutorul si dreptatea si calauzirea pe care Dumnezeu ne-a da in viata, atunci cand suntem langa El.
Ne pierdem prea mult in cuvinte si in dispute fără rost si asta dintr-o mândrie prostească care nu ne este de folos.
Alin si simpllu au pus punctul pe I , si cred ca discuția este deja pierdere de timp atâta timp cât topicul este o mare cacialma :)
Un nou an cu bucurii si multă sănătate tuturor :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.01.2017, 21:24:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
De fapt aici intram intr-o discutie asupra dreptatii si proniei Creatorului.

La botez ne asumam sa-L urmam. Ne asuma o CRUCE, adica un model de viata in jerfta continua in care si Dumnezeu isi permite sa ne daruiasca CRUCI, SUFERINTE fie pe dreptate pentru pacatele noastre fie fara motiv, insa cu scop.
Chiar daca nu au un motiv sesizabil, exista un scop de la Dumnezeu pentru necazuri.
Iov nu pacatuise si era drept in fata lui Dumnezeu. Si s-a ingaduit sa fie luat si aruncat in fundul iadului. Sa fie incercat daca huleste, deznadajduieste, daca se leapada de Dumnezeu. De fapt incercarea maxima a fost a lepadarii, asta a fost tainica incercare.

Pronia lui Dumnezeu este ajutorul si dreptatea si calauzirea pe care Dumnezeu ne-a da in viata, atunci cand suntem langa El.
Teoretic, corect, practic, cati oameni au credinta lui Iov, ca sa-l faca cu ea de rusine pe diavol?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.01.2017, 22:07:53
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Teoretic, corect, practic, cati oameni au credinta lui Iov, ca sa-l faca cu ea de rusine pe diavol?
S-a inmultit lumea, si exemplul binelui, s-ar putea sa fie multi Iovi in ziua de azi care sa urmeze exemplul bun si sa nu fie cunoscuti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare