Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 27.08.2008, 13:24:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu atat mai mult imi place acum sa-l ascult pe IPS Bartolomeu Anania si predicile sale. Cata sinceritate!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.09.2008, 00:17:49
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[size=1][color=red]"SINODUL BOR CARE L-A PASUIT PE MITROPOLITUL NICOLAE CORNEANU ESTE UN SINOD TALHARESC" - PAREREA PARINTELUI ROMAN IULIAN DE LA MANASTIREA PRODROMU, BAZATA PE SFINTELE CANOANE[/color][/size]

DECI, O PARTE DIN CE IN CE MAI NUMEROASA DIN BOR [si ma refer aici la IERARHII ECUMENISTI] ESTE ERETICA. IAR CREDINCIOSII BANATENI NU MAI AU INCREDERE IN IERARHIA LOR ERETICA si DORESC SA SE SPOVEDEASCA SI IMPARTASEASCA LA PREOTI ROMANI DIN BANATUL SARBESC.

AICI a ajuns BOR cu IPS DANIEL.

Imi pun atunci intrebarea: cum sau unde ma voi mai mantui in BOR?

Raspunsul la aceasta intrebare poate fi dedus citind interviu luat parintelui IULIAN, aparut in revista "ATITUDINI" si reluat pe situl "Razboi intru cuvant", de catre administratorul acestuia.

Iata acest interviu [cel care a luat interviul parintelui Iulian doreste sa ramana anonim, un credincios ortodox smerit, intre atatia altii:

[color=red][size=1]"Oare n-au știut canoanele Bisericii?"
[/size][/color]

“Când a zis proorocul Ilie: ‘n-a mai rămas nimeni, singur eu sunt‘, glasul lui Dumnezeu i-o spus: ‘încă mai sunt șapte mii care nu și-au plecat genunchii lui Baal’. Au mai fost și alți ierarhi, dar n-au mai zis nimic, eu așa cred. Au mai fost și alții pe lângă părintele Anania, dar n-au mai zis nici câr, nici mâr. Că așa s-au condus lucrurile ca să nu mai poată să zică nimeni nimic”.

“- Prea Cuvioase Părinte Iulian, suntem acum la câteva zile după încheierea Sfântului Sinod. Ați luat cunoștință de comunicatul de presă prin care se anunța că cei doi ierarhi, mitropolitul Nicolae Corneanu și episcopul Sofronie Drincec, și-au cerut iertare, iar Sfântul Sinod a luat act de pocăința lor și i-a iertat. Cum vedeți acest lucru?

- Părintele Iulian: Eu spun așa, o pildă populară: cel care și-a pus niște mere la păstrare, când au început să se strice, acela le scoate și le aruncă, că le strică și pe celelalte dacă le-ar mai ține. Așa văd eu și lucrurile astea. Înțelegi? Tot ce se strică trebuie dat afară.

- Dar aici se pune problema că cei doi ierarhi și-ar fi cerut iertare, și nu se dorește moartea păcătosului, ci întoarcerea și îndreptarea lui.

- Da, îi bine și asta, că s-a cerut iertare. Dar ca să nu mai facă ce-au făcut, nu? Dar totuși, mă gândesc, atunci când au făcut ce-au făcut, n-au știut canoanele? Că-s ierarhi, teologi. N-au știut canoanele atunci când au făcut pasul ăsta? Așa mă întreb eu: oare n-au știut canoanele Bisericii? Uite ce spune canonul 45 Apostolic: „Episcopul sau prezbiterul sau diaconul, dacă numai s-a rugat împreună cu ereticii, să se afurisească, iar dacă le-a permis acestora să săvârșească ceva ca clerici, să se caterisească“. Oare un om oarecare a hotărât asta? Nu. Duhul lui Dumnezeu a vorbit prin gura Sfinților Părinți. Și toți sfinții, din vremea Apostolilor și până astăzi, au spus la fel. Dacă acesta nu era cuvântul lui Dumnezeu Însuși, ci cuvânt omenesc, ar fi fost de mult schimbat la unul dintre multele Sfinte Sinoade ale Bisericii. Dar nu: el a fost întărit; întărit și ținut cu multă scumpătate până la noi, pentru că acest canon este ca un paznic al Ortodoxiei, un zid de apărare al Bisericii. Acolo unde sunt surpate aceste ziduri ale canoanelor care opresc rugăciunea comună cu ereticii, acolo nu mai este Biserica. Iar dacă Dumnezeu așa ne învață, noi oamenii ce să spunem mai mult?!

- Vedeți, acum chiar duhovnicii se raportează din ce în ce mai des la iconomie (pogorământ). Este vorba și aici de o iconomie?

- O iconomie… un duhovnic poate s-o facă. Canoanele Sfântului Vasile cel Mare spun că pentru crimă, pentru avorturi, 20 de ani n-ai voie să te împărtășești. Ei, acuma duhovnicul trebuie să facă iconomie cu omul, dar totuși i se dă un canon. Mai mic, dar i se dă unul. Așadar, la cei doi ierarhi, trebuie dat canon; poate unul mai mic decât cel pe care-l cer canoanele, dar totuși ei trebuie să facă un canon. Adică iconomia însemnă o micșorare a canonului, potrivit cu starea celui ce se pocăiește, dar nu a-l șterge cu totul.

- Și considerați că ei nu au primit un canon?

- N-au primit, dar trebuia dat. Și trebuie dat măcar de acum înainte, dacă se poate, dar asta nu se mai poate. S-a decis la Sinod, nu? Dacă s-a decis… Eu așa am înțeles și așa înțeleg: toți duhovnicii, chiar de-ar face iconomie, dar tot dau un mic canon, că trebuie să se facă canonul.

- Practic, nu trebuie tratate cazurile acestea cu mai multă severitate, având în vedere că ei au o poziție înaltă în Biserică și trebuie să fie exemple pentru turma pe care o păstoresc?

- Trebuie să fie exemple, da. Ce zice turma? Turma s-a revoltat, că au făcut ce au făcut contra canoanelor, înțelegi? Și atuncea au făcut sminteală. Pentru sminteala asta lucrurile sunt cu mult mai grave… Îi poți ierta, dar trebuie să facă un canon; mai mic, să se facă o iconomie, dar să-l facă. Eu așa am înțeles, și așa dau eu canoanele, ca duhovnic, după Sfinții Părinți.

- Și, atuncea am putea să tragem concluzia că judecata nu s-a făcut în acord cu sfintele canoane?

- Da, așa e. Așa este. În astfel de situații, Canoanele 45 și 46 Apostolice hotărăsc caterisirea și afurisirea, adică cele mai grele pedepse pe care le dă Biserica unor clerici sau mireni. De aici și până a nu li se da nici un fel de canon este o distanță foarte mare. De parcă nici nu ar fi fost judecați. E ca un doctor care vede bolnavul și, deși boala e foarte grea de poate să-l omoare, nu-i dă nici un medicament. Dacă numai i-a descoperit boala, oare înseamnă că l-a și vindecat? Asta este judecata Bisericii: tratarea spre însănătoșire a omului îmbolnăvit printr-un păcat sau altul. Pe urmă, cum mai poate duhovnicul să ceară împlinirea canonului pentru păcate mai mici, când pentru cele mai mari, adică pentru stricarea credinței, înșiși ierarhii refuză să dea tratamentul cuvenit?

- După terminarea lucrărilor Sfântului Sinod a fost luat un interviu cu mitropolitul Nicolae Corneanu, iar din atitudinea sa nu a reieșit pocăința, nu a reieșit o părere de rău. De aceea mulți se îndoiesc că există un sincer regret pentru fapta comisă.

- Ei, tocmai asta-i! Cel care vine la mărturisire, la duhovnic, vine și cere iertare. Când el spune că n-a greșit, nici nu-l dezleagă duhovnicul. N-are voie să-l dezlege, ci îl amână: „Du-te o săptămână, ne mai rugăm, și să vii după o săptămână”. Iar dacă se întoarce și spune: „părinte, am greșit, nu mai fac păcatul, dați-mi canon pentru asta!”, atunci i se dă canonul, cu iconomie, un mic canon, și după asta el știe că de-acum merge pe calea bună. Dacă n-a făcut asta, nu s-a pocăit, înseamnă că el poate să mai facă păcatul, și atunci duhovnicul nu-l poate dezlega pe omul acesta la mărturisire, că el nici nu-și cere iertare.

- Acum, dacă ar fi să analizăm situația în conformitate cu sfintele canoane, devine îndoielnică lucrarea Sfântului Duh prin cei doi ierarhi…

- Bineînțeles, căci zice Sfântul Vasile cel Mare în canonul întâi că harul lui Dumnezeu se îndepărtează de cel care părăsește cugetarea ortodoxă. Dacă ne rugăm cu schismaticii și cu ereticii, Dumnezeu își retrage harul Său de la noi; și de aceea au fost rânduite prin Duhul Sfânt în Biserică canoanele care caterisesc și afurisesc pe cei care fac aceste rugăciuni, ca să se vădească tuturor și să cunoască și ei înșiși că în ei nu mai este lucrător harul. Și învederându-se asta, ei să se pocăiască și să se vindece pentru a primi din nou harul învierii în Hristos. Nu trebuie să ne amăgim: cu cât ne învoim mai mult cu cugetarea eretică, cu cât ne însoțim mai mult cu ereticii în rugăciune, cu atât mai mult se îndepărtează Harul de la noi. Pentru că Hristos este Adevărul, și dacă nu stăm în Adevăr, nu putem rămâne în Hristos.

- Sunt unii eretici care se amăgesc de peste o mie de ani privind lucrarea Sfântului Duh.

- Da, da, da.

- Care este părerea Cuvioșiei voastre despre acest aspect? Ce să creadă dreptcredincioșii din eparhia respectivă?

- Credincioșii, dacă știu canoanele Sfinților Părinți, sau dacă nu le știu trebuie să întrebe de la alții, de la părinți sporiți, se cade să-i urmeze pe cei care le țin. Să ne ținem de canoanele Sfinților Părinți, adică să nu neglijăm cele ale credinței, așa ca și cum n-a fost nimic. Pentru că de credința noastră depinde mântuirea noastră. Așa ne învață Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan când zice: „Păziți-vă pe voi ca să nu pierdeți ceea ce a-ți lucrat, ci să primiți plată deplină. Oricine se abate și nu rămâne în învățătura lui Hristos, nu are pe Dumnezeu” (II Ioan 1, 9). Vedeți? Oricâtă osteneală ar face omul și fapte bune, dacă nu are dreapta credință pe toate le pierde. Așa zice Apostolul iubirii celei dumnezeiești.

- Părinte, am auzit că sunt unii credincioși din Timișoara care vor să meargă la Biserica Sârbă. Ei, practic, nu mai au încredere în lucrarea Tainelor în Biserica Ortodoxă Română din Banat. Ce să creadă? Ce să facă?

- Ei, la lucrul ăsta s-or mai găsi și alți ierarhi români, să întrebe și de alții.

- Nu a mai rămas decât unul singur, pentru că votul în Sfântul Sinod a fost 47 la 1 și singurul care a fost împotriva acestei soluții a fost Înalt Prea Sfințitul Bartolomeu Anania.

- Când a zis proorocul Ilie: „n-a mai rămas nimeni, singur eu sunt”, glasul lui Dumnezeu i-o spus: „încă mai sunt șapte mii care nu și-au plecat genunchii lui Baal”. Au mai fost și alți ierarhi, dar n-au mai zis nimic, eu așa cred. Au mai fost și alții pe lângă părintele Anania, dar n-au mai zis nici câr, nici mâr. Că așa s-au condus lucrurile ca să nu mai poată să zică nimeni nimic.

- Dar vedeți că, în acord cu Sfânta Scriptură și sfintele canoane, cei care se alătură ereticilor sunt considerați la fel cu aceștia.

- Bineînțeles că așa-i. Așa este. Dar poate că cei mai mulți episcopi nu au vrut să voteze așa cum a ieșit, iar asta s-a întâmplat poate împotriva gândului și voinței lor. Nu știu, ne gândim și noi așa. Poate că nu au avut curajul și tăria să-și spună părerea.

- În opinia Cuvioșiei voastre, alăturarea pentru această soluție, necanonică, așa cum ați afirmat mai devreme, poate fi considerată o cădere de la credință din partea ierarhilor care nu au avut curajul să mărturisească, să-L mărturisească pe Hristos, să mărturisească Adevărul?

- Da, bineînțeles. Care n-o mărturisit adevărul… Așa-i. Așa-i! E o teamă, e o frică, o frică unde nu-i frică, după cum zice psalmistul. Și trebuie spus deschis: „Așa-s canoanele Sfinților Părinți, așa zicem și noi”, că atunci, dacă eu nu cred în canoanele Sfinților Părinți, atunci nu mai țin de Biserică, nu mai sunt teolog. Acolo, în sinod, nu sunt toți teologi?

- Părinte, cum să înțelegem hotărârea Sinodului, dacă ei au luat act de o pocăință care nu s-a făcut, după cum rezultă din declarația făcută de mitropolitul Corneanu?

- Asta-i! Deci nu s-a făcut!? Dacă cei doi ierarhi nu au făcut o pocăință curată, sinceră, atunci nu-i valabil sinodul. Nu-i valid.

- Și în aceste condiții cum poate fi catalogat gestul ierarhilor? Poate fi desconsiderat acest sinod?

- Desconsiderat… Da.

- Aflând că am ajuns în Sfântul Munte, un prieten m-a sunat foarte îngrijorat și m-a rugat să mă interesez ce este de făcut pentru că, practic, își vede amenințată mântuirea și m-a întrebat, atât din partea lui, cât și din partea mănăstirilor din România, ce ar putea să facă monahii care sunt fie în parohiile din Timișoara, fie din Bihor, fie în eparhiile altor ierarhi care au consimțit la această înșelăciune. Ce să facă?

- Pentru a ieși de aicea, bineînțeles că trebuie să urmăm canoanele Sfinților Părinți, calea celor șapte Sinoade Ecumenice, așa cum s-a discutat acolo. Pentru că acolo a vorbit Duhul Sfânt. „Părutu-s-a Duhului Sfânt și nouă“, așa ziceau Părinții la Sfintele Sinoade și așa trebuie să se zică și să fie și astăzi. De ce să schimbăm credința și să nu urmăm Cuvântului lui Dumnezeu care a vorbit prin gura Sfinților Părinți?!

- Și chiar dacă sunt, să spunem, o mănăstire izolată, pot să nu mai facă ascultare și să meargă după canoanele respective?

- Da.

- Au acest drept? Au voie?

- Au, după canoanele Sfinților Părinți, după îndreptarul Sfinților Părinți. Au. Canonul 15 de la Sinodul I-II de la Constantinopol spune că atunci poate preotul să nu-l mai pomenească pe ierarh când acela are o cugetare ereticească pe care o mărturisește în auzul tuturor.

- Și dacă ar vrea să aparțină de un alt Patriarh? Să zicem că sunt în Banat, acolo. Ar putea să aparțină de Patriarhia Sârbă?

- Nu. Nu… Apoi în Banat… Da’ vasăzică, cum am spus, în România nimeni dintre ierarhi nu mai urmează Sfintelor Canoane?

- A rămas Înaltul Anania, care a rămas vertical, într-adevăr, dar a fost singurul care s-a opus în Sinod acestei soluții.

Or mai fi și alții, cum am spus, dar n-au mărturisit-o. Le-o fost frică.

- Atunci ar trebui să lase frica la o parte și să se alăture mitropolitului Anania?

- Asta-i. Asta-i! Să se alăture și să se mărturisească de-acum înainte măcar. Și lumea trebuie să se ia după cei care țin canoanele Sfinților Părinți. Și, poate cu timpul se vor alătura lor chiar și alții dintre ierarhi care sunt deja de partea adevărului. Atunci, în sinod, poate n-au spus nimic, dar acuma pot să se alăture celor care țin adevărul. Nu le convine ce s-a făcut, și sinodul trebuie anulat. Sau mai bine zis sinodul n-a fost, nu s-a făcut de fapt, nu știu cum să spun, căci, dacă nu s-a făcut după regulile Sfinților Părinți, e socotit sinod tâlhăresc, după cum li se spunea înainte sinoadelor care nu erau după Sfinții Părinți.

- Mulți probabil sunt derutați și caută o cale de scăpare. Așa cum spuneam, este în joc mântuirea, o problemă de viață și de moarte. Vedeți, există și pericolul să plece credincioșii la stiliști.

- Nu zic apropierea de stiliști, or mai fi și alte schisme care… Dar nu trebuie să se gândească așa, căci nu-s toți căzuți, mai sunt preoți care țin canoanele, le-au ținut; n-au fost la sinod, dar țin canoanele Sfinților Părinți. Să se ia după dânșii! Ce, mănăstirile și preoții nu țin canoanele? Ba țin toți canoanele. Ei, și dacă le țin, să întrebe de dânșii, să se ție după canoanele Sfinților Părinți.

- Ce-ar trebui să facă o mănăstire ca să arate fără echivoc faptul că nu este de acord sau că respinge acest Sinod, părerea acestui Sinod?

- Aceasta a fost înainte de a fi sinodul, că au trimis memoriile acelea unde spuneau: „nu suntem de acord cu ce-au făcut ei și să fie pedepsiți“. Totu-i să fie pedepsiți, că dacă nu s-a făcut asta, problema rămâne încă nerezolvată: sinodul nu-i valabil dacă nu s-a făcut după canoanele Sfinților Părinți. Eu așa zic.

- Și credeți că se poate solicita întrunirea din nou a Sinodului?

- Se poate, da, și trebuie. Trebuie să facă recurs la Sinod, lucrul ăsta. Prin sfatul celor care încă mai sunt din ierarhi, să se facă alt sinod, să se reglementeze lucrurile. Acuma încă-s tulburi lucrurile, nu s-o făcut nimic. Pot să spun că nu s-a făcut nimic la sinodul ăsta. Așa-i. Și nu e numai părerea mea, ci și a altora. Că aici în Sfântul Munte, dacă-i întrebați, și monahii români și cei greci tot așa spun și ei. Eu așa gândesc.

- Și acum ce sfat dați atât credincioșilor, cât și preoților de mir, monahilor? Ce să facă?

- Să ție calea Sfinților Părinți, calea sfinților, cele șapte Sinoade Ecumenice, și acolo găsesc tot ce trebuiește. Sunt preoți care știu toate canoanele, să-i întrebe de dânșii și să se ție după canoanele Sfinților Părinți.

- Dar este totuși nevoie de o ierarhie.

- Cum am spus, iar mai repet, cum a ținut Mitropolitul Bartolomeu, așa or mai fi și alți episcopi, și să ne luăm după ei și se pot aduna iarăși să se facă alt sinod.

- Deci, practic, cea mai bună soluție ar fi întrunirea altui sinod care ar putea să țină Biserica întreagă?

- Da, asta-i. Altfel nu se poate.

- Altfel este pericol să se facă dezbinare în Biserică?

- Este pericol, că lumea-i revoltată, și preoții, și călugării de prin mănăstiri. S-au făcut atâtea și nu s-a făcut nimic. Acuma toți trebuie să strige ca să se facă alt sinod. Toți să strige.

- Deci asta este lupta care trebuie dusă acum.

- Asta trebuie dusă.

- Pentru convocarea unui nou sinod.

- Unui nou sinod, asta. Asta trebuie s-o facă toți. Asta-i părerea mea și asta cred că-i părerea tuturor. Ce nu s-a făcut trebuie să se facă de acum înainte. Asta e. Ce s-o făcut acuma, toți așa spun, că nu s-a făcut nimic. Ei au crezut că o să ajungă să fie pedepsiți, așa cum prescriu canoanele să fie pedepsiți ierarhii. Dacă nu s-a făcut asta, înseamnă că nu s-a făcut nimic până acuma.

- Este posibilă o presiune din partea celorlalte Biserici Ortodoxe?

- Este, da. O să vedem! O să vedem noi acuma! “Ce faceți voi acolo? Suntem una: Ortodoxia!” Suntem una. Se adună și se sfătuiesc să nu se facă așa, asta. Și trebuie să se ajute unul pe altul și să-l facă atent: „Ce-ai făcut aici? N-ai făcut bine! Trebuie așa, trebuie așa, trebuie așa.” Toate Bisericile spun așa, și grecii, și rușii, și toți așa spun lucrul ăsta. Și Chinotita Sfântului Munte care a făcut scrisoarea către Sfântul Sinod, și ei s-au așteptat la altceva. Și spunea cineva că de-acuma, drept pedeapsă, nu se mai primește nici un ierarh român aici în Sfântul Munte.

- Am auzit că un episcop român intenționează să vină în Sfântul Munte.

- Nu se mai poate! Nu știu, nu știu, acuma să vedem, dar eu așa am auzit…

- Doar este nevoie și pentru ierarhi de un diamonitirion (permis de intrare) pentru venirea în Sfântul Munte.

- Da, și nu știu dacă se va mai primi cineva, ca pedeapsă, ca ripostă la ce s-a făcut. Că toți sunt indignați pentru ce s-a făcut acuma. Au crezut că o să se petreacă lucrurile după canoane, că or să fie pedepsiți, iar ei nici iertare nu și-au cerut. Adică, nu știu ce s-a făcut pe acolo, un fel de nimic. Nu s-a făcut nimic.

- Așa cum au fost influențe din apus cu mișcarea ecumenistă, ar putea să fie și o influență bună pentru păstrarea Ortodoxiei.

- Bineînțeles. Și-au tras focul la oala lor… Să ne tragem și noi la a noastră. Noi trebuie să ținem dreptarul Sfinților Părinți! Asta să ținem.

- Prea puțin comentat a fost un gest al Episcopului Sofronie care a dat o parohie ortodoxă unui greco-catolic.

- Ei, Biserica trebuia să ia măsuri la lucrul ăsta.

- Prea puțin s-a discutat. Și eu personal nu știu dacă a fost analizată și situația aceasta acum în Sinod, în afară de problema cu Agheasma de la Bobotează.

- Da, da. Trebuia să se ia măsuri atunci, prompt, să se ia măsuri. Nu știu, nu știu de unde vine neglijarea asta a Sfintelor Canoane pe care trebuie să le ținem.

- Care considerați că sunt cauzele, cum de s-a ajuns aici?

- Ei, eu zic că și pentru păcatele noastre s-au întâmplat lucrurile acestea care nu trebuiau să fie. Să punem în fața lui Dumnezeu, să punem și asta. Ne rugăm lui Dumnezeu să ne ierte și nouă, că toți suntem păcătoși în fața lui Dumnezeu. Dar, cum au spus Sfinții Părinți, ce-au făcut ei să facem și noi… Ce au făcut ei… Asta-i!

Mai mult nu pot să spun eu. Or spune alții mai mult, care-s cu mai multă teologie, cu școală. Eu cât am putut am spus și eu, după mine, așa. Alții or să spună altfel, dar zic că toți care vor vorbi despre lucrurile acestea trebuie să meargă pe linia Sfinților Părinți, toți. Alt drum nu este decât ăsta.

- Da, este clar că sunt monahi, sunt preoți de mir care vor să meargă pe această linie, dar au nevoie și ei la rândul lor de o ierarhie. Să nădăjduim că ea va rămâne în Biserică…

Să nădăjduim că după toate acestea ne vom strânge din nou, chiar ierarhii care… Să ne mai strângem și să vedem lucrurile așa cum trebuie să le vedem. Ce-a fost n-a fost, nu a fost nimic, nu știu. Acuma o să vedem și de la alții, o să auzim și de la alții lucrul ăsta.

Vedem cum pe timpul iconoclasmului au fost atâția care au murit pentru icoane, au murit pentru Hristos, au murit și-s mucenici acuma. Oricât ar fi, oricât de puțini, s-au dat la o parte și au mărturisit, deși împărații și atâția alții, mai bine de o sută de ani au susținut iconoclasmul. Au fost din cei care au ținut la dreapta credință și au murit în dreapta credință. Așa trebuie să fim și noi acuma! Așa trebuie să fim.

- Prea Cuvioase Părinte, vă mulțumim foarte mult, să vă dea Dumnezeu multă sănătate, lungime de zile și să vă lumineze pentru a ne putea îndruma.

Să dea Dumnezeu la toți și să ne rugăm pentru pacea Bisericii, bunăstarea ei și să ținem canoanele Sfinților Părinți. Cum s-au luptat Sfântul Atanasie, Sfântul Chiril al Alexandriei! Cât s-au luptat să puie Ortodoxia, să puie pe temeliile ei! Cât s-au luptat, cu atâtea eresuri și cu atâtea chinuri, și noi de-acuma să-i dăm drumul așa?! Nu! Să ținem. Să ținem. Cât putem, să ținem toți!“.


Sa-i dea Dumnezeu multa, multa sanatate si ani lungi parintelui IULIAN si tuturor celorlalti parinti care nu isi pleaca spinarea in fata jugului ecumenist care reprezinta in noul mileniu erezia tuturor ereziilor.

Unul dintre acesti parinti inca verticali din BOR este si parintele pustnic Proclu Nicau din localitatea Mitocu Balan, cod postal 617148 judetul Neamt, care insa acum e suferind de astm bronsic printre alte boli si mai poate respira doar cu ajutorul unui aparat special. In momentul de fata singura persoana care il mai ingrijeste este sora sa care are o casuta mai pe culmea dealului decat casuta-chilie a parintelui. Rog pe aceasta cale ajutati-l cu bani si cu rugaciuni pe parintele Proclu si-l puneti la pomelnicele pentru vii de la bisericile sau manastirile unde mergeti duminica si in sarbatori "fratele Proclu, pentru sanatate. Daca va lasa inima, faceti acest lucru si pentru parintele Iulian de la Manastirea Prodromu, Sfantul Munte Athos.

Si voua, celor care din putinul vostru il veti ajuta intr-un fel sau in altul pe parintele Proclu si pe parintele Iulian, sa va dea Domnul sanatate cu ani multi si implinirea dorintelor celor bune!

Doamne ajuta!

Doamne, Tu stii cata nevoie avem noi, simplii credinciosi ortodocsi de parintele Proclu, de parintele Iulian, nu ni-i lua inca dintre noi!

Razvan.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!


Reply With Quote
  #73  
Vechi 09.09.2008, 16:00:43
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

"SINOD TALHARESC" ?

Faptele Apostolilor 23:5. Iar Pavel a zis: Fratilor, nu stiam ca este arhiereu; caci este scris: [color=red]"Pe mai-marele poporului tau sa nu-l vorbesti de rau".[/color]

Matei 5:22. Eu insa va spun voua: Ca [color=red]oricine se manie pe fratele sau vrednic va fi de osanda;[/color] si cine va zice fratelui sau: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.09.2008, 18:07:54
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un fragment dintr-n interviu acordat de DAN Ciachir asupra subiectului ereziei fostului mitropolit al Banatului si Timisoarei (N. Corneanu, care conform Sfintelor Canoane este C A T E R I S I T, indiferent ce hotarare a luat Sfantul Sinod al BOR - un "sinod talharesc", ca sa folosesc expresia Parintelui Iulian de la Schitul romanesc de la Muntele Athos,Prodromu) si a fostului episcop de Oradea Sofronie(care, de asemenea este C A T E R I S I T conform Sfintelor Canoane, pentru "sfintirea" Aghesmei alaturi de un E R E T I C greco-catolic):


Blandul, milostivul Sfant Nicolae, n-a ezitat sa-i carpeasca o pereche de palme ierarhului eretic Arie la primul Sinod Ecumenic de la Niceea. Un calugar din Pateric, care accepta din smerenie orice defaimare, a spus: Betiv? Da. Curvar? Da. Eretic? Asta nu!

Oare cineva din Sfantul Sinod al BOR nu le-ar putut fi carpit cateva perechi de palme C E L O R D O I A P O S T A T I? Chiar cu riscul de a fi pedepsit de puterea lumeasca a Romaniei, caci ar fi devenit un martir marturisitor al dreptei credinte Ortodoxe...[/b]

Doamne ajuta!

Va rog din tot sufletul sa ma iertati, iar Bunul Domnul sa va ierte, ajute, povatuiasca si pe voi, fratilor si surorilor intru Domnul Hristos.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.09.2008, 20:53:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Nimeni nu poate sluji la doi domni.'
O batrana a mers la biserica si s-a inchinat la Sfintele Icoane. Cand a ajuns la Icoana Sfantului Gheorghe a aprins doua lumanari: una pentru Sfantul Gheorghe si una pentru balaur. Cand a intrebat-o paracliserul de ce a facut asa, ea a raspuns: <<De, maica, nici cu dracul nu poti sa te strici!>> (Sursa: cartea ,,Oglinda inimii; omul cel din launtru". p.81)

Cred ca Sinodul a pus problema ca si aceasta batrana. Numai ca aceasta nu se mai cheama Ortodoxie. Fara suparare! Avem multa nevoie de discernamant, caci cernerea e mare. Acum ori ne sfintim sufletele marturisind adevarul, ori mergem buluc in iad. Cand a aparut cartea ,,Parintele Gabriel Nicu - un om indumnezeit prin Har' s-a luat imediat atitudine si cartea a fost oprita de la vanzare. Continea alaturi de multe minuni savarsite, cateva adevaruri dure, greu de suportat. Ma asteptam la o decizie la fel transanta si in cazul celor doi ierahi...

Sfintii Parinti ne-au avertizat cat au putut.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 28.09.2008, 22:49:23
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Oare cineva din Sfantul Sinod al BOR nu le-ar putut fi carpit cateva perechi de palme C E L O R D O I A P O S T A T I? Chiar cu riscul de a fi pedepsit de puterea lumeasca a Romaniei, caci ar fi devenit un martir marturisitor al dreptei credinte Ortodoxe...[/b]

Doamne ajuta!

Va rog din tot sufletul sa ma iertati, iar Bunul Domnul sa va ierte, ajute, povatuiasca si pe voi, fratilor si surorilor intru Domnul Hristos.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
1. In primul rind nu se stie sigur daca Sf Nicolae chiar a c i r p i t doua perechi de palme cuiva, asta poate fi o poveste nemuritoare si care mai ales nu se "brodeste" cu felul blind al Sfintului atit de iubit si de copii si al smereniei sfintilor in general

2. Hristos nu numai ca nu a batut pe nimeni(si motive de apostazie ar fi avut cu carul...) dar a si lipit la loc o ureche taiata afirmind ca " cel ce scoate sabia, de sabie va muri"

3. Razvan, eu unul nu pot intelege cum cineva care incita la violenta in sinul BOR cere mai tirziu din TOT SUFLETUL sa fie iertat dupa care miluit.

Bate-ma si nu inteleg!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.09.2008, 23:47:13
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Cozia,

Pai, faptul ca Sfantul Nicolae i-a dat o pereche [nu doua!...] de palme lui Arie, fiind ceva petrecut in timpul desfasurarii lucrarilor unuia dintre Cele 7 Sfinte Sinoade Ecumenice nu este cu nimic o legenda, cata vreme e consemnat in cartile Sfintilor Parinti care au participat direct la acel Sinod de la Nicea... este pur si simplu un adevar transmis noua prin Sfanta Traditie.
Si ce daca acel "mitropolit" apostaziat ar fi incasat doua palme pentru erezia cu care i-a smintit pe credinciosii banateni, incat acestia cauta drept duhovnici preoti ortodocsi din Serbia? Ar fi murit? Oricum, ar fi fost un pret infinit de mic platit de APOSTAZIAT in comparatie cu impartasirea lui dintr-un potir strain lui Hristos si Sfintei Sale Biserici... La fel si pentru apostatul Sofronie, fost episcop al Oradei [caterisit in mod automat ca si Nicolae al Banatului pentru faptele sale "placute" inaintea Domnului], ce era sa incaseze doua palme?
Iar cel care le-ar fi "impartit" aceste palme, daca ar fi fost arestat de politia puterii lumesti din Romania si ar fi fost supus si unor oarecare cazne, ar fi devenit un martir marturisitor al Dreptei Credinte Ortodoxe.


Doamne ajuta!

Va rog din tot sufletul sa ma iertati pe mine pacatosul Razvan, iar Bunul Domnul sa va ierte, ajute, povatuiasca si pe voi, fratilor si surorilor intru Domnul Hristos.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.09.2008, 00:30:35
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Tu vorbesti serios?
Chiar ai gasit consemnat in raportul final al Sinodului ca Sf Nicolae a palmuit pe Arie si astfel au fost modificate anumite erezii? Ai marturiile scrise ale celor prezenti la Niceea?
Cred ca am vrea si noi sa vedem asemenea marturii.......insa, te rog, nu din Traditie...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 29.09.2008, 02:30:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai fratilor pai IPS Nicolae a facut o chestie mai grava decat ca s-a impartasit cu catolicii cand a scris prefata laudativa la "Iconarul dragostei dumnezeisti" dedicata ieromonahului Ghelasie Gheorghe in care se da liber la folosirea bioenergiei si se propune meditatie transcendentala.
Si asta se datoreaza faptului ca nimeni nu a vrut sa vorbeasca cu dragoste si cu intelegere si cu blandete cu IPS Nicolae ci toti au aruncat direct cu piatra in dansul in cel mai pur stil anti-crestin.
Deci sa acuzi si sa arunci cu piatra este usor da sa ajuti pe cineva sa se ridice din inselare aceea este fapta de crestin-ortodox.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.09.2008, 02:31:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Deci de aceste fapte crestinii-ortodocsi din Romania sunt vinovati si eu mai vinovat decat toti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mitropolitul Nicolae Corneanu pensionat? costel Stiri, actualitati, anunturi 80 18.07.2011 08:48:22
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 21:34:00
Mitropolitul Dosoftei camy_d Generalitati 0 10.03.2011 17:57:03
Mitropolitul Calinic al Dristrei Ducutu Biserica Ortodoxa Romana 0 12.04.2010 09:38:43
Mitropolitul Ardealului s-a stins din viata Tudor Stiri, actualitati, anunturi 1 31.08.2005 23:35:16