Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2010, 04:10:13
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit scrie undeva in biblie de reincarnare?

am avut o discutie cu o amica pe aceasta tema si vroiam sa stiu daca se pomeneste ceva in biblie de reincarnare.


multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.08.2010, 09:46:40
teodorabiriuc teodorabiriuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2009
Locație: Timisoara,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit scrie undeva in Biblie de reincarnare?

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
am avut o discutie cu o amica pe aceasta tema si vroiam sa stiu daca se pomeneste ceva in biblie de reincarnare.


multumesc

din cite stiu eu,biserica ortodoxa nu crede in reincarnare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2010, 10:22:08
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
am avut o discutie cu o amica pe aceasta tema si vroiam sa stiu daca se pomeneste ceva in biblie de reincarnare.
multumesc
Da, se pomeneste.

Reîncarnarea este credința conform careia sufletul, dupa moarte, revine într-un nou trup.
Moare din nou, revine intr-un nou trup si tot asa...

Biblia afirma insa ca omul moare o singura data.
Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata...Evrei 9: 27.

In concluzie: conform Bibliei, invatatura reincarnarii este una falsa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.08.2010, 11:10:03
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Oricat incearca cei care cred in reincarnare, nu vor gasi in Sfanta Scriptura temei pentru teoria transmigratiei sufletului. Sigur, speculatii pe marginea anumitor texte se pot face la infinit.

Noi avem interpretarea cartilor Sfintei Scripturi asa cum ni s-a pastrat in Traditia Bisericii si pe aceasta trebuie sa o tinem. Or, niciun Sfant Parinte care a talcuit Scriptura, nu a gasit un temei biblic in favoarea credintei in reincarnare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2010, 11:31:24
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

reincarnarea detine strcit de budism pentru ca este initiat de Budha si nu de Dumnezeu ca sa fie in Sfanta Scriptura nu e destul de logic?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2010, 11:43:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
am avut o discutie cu o amica pe aceasta tema si vroiam sa stiu daca se pomeneste ceva in biblie de reincarnare.


multumesc
Invierea Mantuitorului cu trupul pe care L-a avut in vremea patimilor este cel mai potrivit argument impotriva transmigratiei sufletului in alte trupuri. In traditia rasariteana trupul are si el o valoare pentru vesnicie.
Prin reincarnare eu sunt preocupat de mantuirea unor eu-uri viitoare sau de mantuirea mea care am o identitate proprie?
Speculatii pe marginea unor versete putem sa facem oricand, problema este cum interpretez Scriptura in intregul ei.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2010, 12:22:30
teodorg teodorg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.12.2009
Mesaje: 7
Implicit Referinte

Sper sa fie de folos urmatoarele referinte:

1. Matei 11:14 Vorbind despre Ioan Botezatorul, Mantuitorul spune "Și dacă voiți să înțelegeți, el este Ilie, cel ce va să vină."

Ilie a trait cu multe sute de ani inaintea lui Ioan Botezatorul, si totusi iata ca Mantuitorul spune ca Ioan este Ilie.

2. Matei 9:11 "Și trecând Iisus, a văzut un om orb din naștere. Și ucenicii Lui L-au întrebat, zicând: Învățătorule, cine a păcătuit; acesta sau părinții lui, de s-a născut orb?"

Cand putea "acesta" sa pacatuiasca pentru a se naste orb? Intrucat in pantecele mamei nu cred ca poate cineva pacatui, ramane raspunsul vietii anterioare.
Trebuie retinut aici faptul ca Mantuitorul nu i-a pus la punct pe ucenicii sai pentru intrebarea pusa. Daca prima varianta, "acesta", ar fi fost irationala, probabil Mantuitorul i-ar fi lamurit.

Toate cele bune tuturor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2010, 13:55:49
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Toate cele bune si dumneavoastra dar cele ce le-ati scris sunt povesti.
Sau, mai elegant, e punctul dumneavoastra de vedere. Da, m-am exprimat mai bine asa :)

Citat:
În prealabil postat de teodorg Vezi mesajul
1. Matei 11:14 Vorbind despre Ioan Botezatorul, Mantuitorul spune "Și dacă voiți să înțelegeți, el este Ilie, cel ce va să vină."

Ilie a trait cu multe sute de ani inaintea lui Ioan Botezatorul, si totusi iata ca Mantuitorul spune ca Ioan este Ilie.
Ingerul care vesteste nasterea lui Ioan Botezatorul spune in ce mod Ioan este Ilie:
Și va merge înaintea Lui cu duhul și puterea lui Ilie, ca să întoarcă inimile părinților spre copii și pe cei neascultători la înțelepciunea drepților, ca să gătească Domnului un popor pregătit. Luca 1:17.

Ioan a lucrat in aceeasi maniera ca Ilie. In acelasi duh si putere.
Si despre Elisei este scris ca a primit o dubla masura din puterea lui Ilie.
Ce se poate intelege, ca Ilie s-a reincarnat si in Elisei?

Citat:
În prealabil postat de teodorg Vezi mesajul
Matei 9:11 "Și trecând Iisus, a văzut un om orb din naștere. Și ucenicii Lui L-au întrebat, zicând: Învățătorule, cine a păcătuit; acesta sau părinții lui, de s-a născut orb?"

Cand putea "acesta" sa pacatuiasca pentru a se naste orb? Intrucat in pantecele mamei nu cred ca poate cineva pacatui, ramane raspunsul vietii anterioare.
Trebuie retinut aici faptul ca Mantuitorul nu i-a pus la punct pe ucenicii sai pentru intrebarea pusa. Daca prima varianta, "acesta", ar fi fost irationala, probabil Mantuitorul i-ar fi lamurit.
Iisus nu avea nici un motiv sa-i puna la punct pe ucenici.
Ucenicii puneau invatatorului intrebari legate de convingerile lor sau de filozofiile care circulau in aceea vreme.
Si cel mai probabil ucenicii nici nu se refereau la reincarnare.

Dumneavoastra nu credeti ca cineva poate pacatui in pantecele mamei. Nici eu nu cred.
Dar erau rabini evrei care invatau ca toate bolile erau o urmare a pacatului si ca cineva poate pacatui chiar si in pantecele mamei.

Iisus le-a explicat ca presupozitiile erau gresite:
Iisus a răspuns: Nici el n-a păcătuit, nici părinții lui, ci ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu.

E foarte greu ca, plecand de la acest pasaj sa crezi ca Biblia sustine reincarnarea. Reincarnararea nu are sustinere in Biblie.
Ba, dimpotriva, afirmand ca omul moare o singura data si apoi vine judecata, Biblia contrazice reincarnarea.

Last edited by penticostalulmantuibil; 02.08.2010 at 14:11:43.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2010, 14:55:56
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cine il urmeaza pe Hristos nu are nevoie de reincarnare.
Eu nu cred in reincarnare.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2010, 16:13:16
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Cine il urmeaza pe Hristos nu are nevoie de reincarnare.
Eu nu cred in reincarnare.
intrebarea topicului era daca se mentioneaza undeva in biblie despre aceasta tema, raspunsul dvs nu are nicio leg cu subiectul in discutie
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti in reincarnare? Panthera Generalitati 265 11.01.2021 17:54:30
De ce se scrie iisus cu 2 i si nu cu un i annajanette Generalitati 234 12.08.2017 17:49:47
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 17:51:07
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 02:48:09
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 13:55:05