Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.08.2006, 16:42:26
Iacov
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alexandre, Adam si Eva au fost in iad? Cum ramane cu Ilie si Moise care L-au vizitat pe Mantuitor pe Pamant inainte de jertfa pe cruce? tot din iad veneau?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.08.2006, 14:52:37
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Adevarul este multe persoane, poate sa fie si o dogma sau o scriere, dar anumite adevaruri, mai ales Adevarurile Cele Sfinte Sunt Trei Persoane de o Fiintza... cel putzin asha percep din ce am aflat si citit...

Da, le-a dat evreilor Legea asa scrie la Biblie si nemurilor nu le-a dat nimic deoarece aveau neamurile la legi sa nu le potzi duce nu alta... mai ceva ca acum iar legile naturii, saracele, daca am trei dupa ele, am fi prieteni cu Mowgli, daca a citit cineva cartile junglei, sau a vazut desenul animat, cu tigrul Shere Khan si Baghera, cu Sarpele Kaa si cu ursul Baloo dar si cu satul de la marginea junglei...

Apoi in film, poporul lui Israel cand au plecat din tzara Egiptului, au dus cu ei si catzel, si purcel, si gaini, si asini, si vacutze si ce mai aveau pe langa casa... iar scenele si jocul actorilor sunt memorabile...

Dar filmul lui Mel Gibson e teribil, a vazut cineva ce frumos a jucat Maia Morgenshtern, si stiatzi ca pe actorul din rolul principal l-a traznit, asa spun "gurile rele", si zau ca si pe mine era sa ma trazneasca cand scriam pe un forum pe net, nu pe acesta, era geamul deschis, si a pocnit exact langa mine, eu fiind la 2-3m de geam, si l-am vazut cu coada ochiului, de n-am mai avut curajul sa ies pana a trecut furtuna, a bubuit globular la capat, cum ar exploda un panou electric, desi a fost clar un traznet ca era furtuna, poate s-a oprit datorita efectului "custii lui Faraday" deoarece la geam, de unde scriu si acuma, avem protectie metalica sa nu intre hotzii ...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.08.2006, 15:25:31
Iacov
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sovidiule, D-zeu i-a ales pe evrei cu un scop. I-a pus la raspantia drumurilor din Orientl Mijlociu, intre africa si Asia, intre mediterana si peninsula arabica, etc ca sa-L faca cunoscut" si neamurile vazandu-va inteleciunea sa va intrebe de unde o aveti si voi sa le spuneti de poruncile intelepte primite de la Domnul". Partial s-a intamplat pe vremea lui solomon.
Se vorbeste despre ne-evrei mai des decat crezi in VT- Isaia cap 58, etc.

Poti sa faci un efort sa te gandesti si sa raspunzi:sunt ne-evreii liberi sa fure, sa minta, sa curveasca?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.08.2006, 20:24:28
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iacov
Sovidiule, D-zeu i-a ales pe evrei cu un scop. I-a pus la raspantia drumurilor din Orientl Mijlociu, intre africa si Asia, intre mediterana si peninsula arabica, etc ca sa-L faca cunoscut" si neamurile vazandu-va inteleciunea sa va intrebe de unde o aveti si voi sa le spuneti de poruncile intelepte primite de la Domnul". Partial s-a intamplat pe vremea lui solomon.
Se vorbeste despre ne-evrei mai des decat crezi in VT- Isaia cap 58, etc.

Poti sa faci un efort sa te gandesti si sa raspunzi:sunt ne-evreii liberi sa fure, sa minta, sa curveasca?
Pana la sfantul Moise... si evreii, dupa sfantul Apostol Pavel si sfintii Apostoli... cu totii, desi acestia ne recomanda altceva in numele Mantuitorului nostru Iisus... iar Biserica Domnului nostru ne interzice, iar eu ma rog lui Iisus si nunumai, de a fi iertat pentru raspunsul dat si nu numai, care, cum spuneam si in alt loc depaseste masura mea cu 257 de pasi fiind mai jos de un bun raspuns, pentru acest forum, cu 256 de stanjeni :cool:
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.03.2007, 18:25:36
Monique22 Monique22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2007
Mesaje: 3
Implicit

Omul a fost creat dupa chipul shi asemanarea lui dumnezeu, deci...desavarshit...nu era nimic de mantuit
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.03.2007, 12:58:52
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jezisovi_pivo_nelej
de ce li se spune ca sunt poporul ales si ca ne sunt superiori? nu am nimic cu ei, dar bucata asta ma deranjeaza.
Au fost pentru ca acolo in acel popor sa desavarsit corpul fizic al Domnului Nostru HRISTOS iar acei oameni erau mai evoluati spiritual decat restul omenirii la acel moment.Dar acum nu mai este chiar daca se cred ei sau altii cred asta despre ei.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.03.2007, 23:25:11
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
acei oameni erau mai evoluati spiritual decat restul omenirii la acel moment.
De unde stii treaba asta?

Nu uita ca Iisus a spus ca el a venit sa vindece pe cei bolnavi deci prin analogie eu cred ca s-a nascut in mijlocul oamenilor plasati exact la polul opus in spectrul vindecarii care existau pe planeta atunci.
Deci evreii or fi ei popor ales, dar pentru alte motive decit evoluati spiritual, si pentru asta ar trebui se se bucure, ca Dumnezeu nu i-a lasat, a ales Israelul ca "spital" si pe cei de acolo ca "pacienti foarte suferinzi". Deci ce poate fi mai mingietor decit atit.

Daca ar fi fost evoluati adica VINDECATI l-ar fi recunoscut din prima pe Mituitorul Nostru asa cum a facut-o Ioan Botezatorul insa dupa cum am vazut nu numai ca nu l-au recunoscut dar s-au comportat si cu cruditate cu El, si asta nu oricine ci au ordonat-o mai marii spirituali ai locului. Deci asta ne spune multe.

De abia mai tirziu, alti oameni de pe alte meleaguri cind au auzit numele Lui l-au recunoscut imediat ca fiind Pastorul Bun, chiar fara sa-l vada la fata. Si acest lucru spune mult despre nivelul spiritual al acelor oameni, nu?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.03.2007, 01:24:10
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Fecioar Maria era bolnava sau pacatoasa???????
Iosif era bolnav sau pacatos???????
Apostolii erau bolnavi sau pacatosi???????
Si sant multi alti dar nu stau sai enumar pe toti.
Israelitii au avut cei mai multi profeti iar asta inseamna ca acei oameni erau cu mult mai evoluati spiritual decat ceilalti dar asta nu inseamna ca o padure nu are si uscaturi chiar daca aceste uscaturi sant pe varful muntelui tot uscaturi se numesc.
Sa nascut in Israel pentru ca era singurul popor care putea sai ofere corpul necesar in care putea sa se manifeste pe pamant si totusi a rezistat doar 3 ani in acel corp.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.03.2007, 02:16:02
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Da, de acord insa cu o floare nu se face primavara, si doar nu era sa se nasca din oameni bolnavi, deoarece nu generalizam niciodata si zicem ca un popor este in totalitate bolnav.

Referitor la ce mai spuneai sa nu uitam ca roata care scirtiie cel mai tare este unsa iar poporul asta ales stim cu totii citi bani baga in scirtiielile de tot felul, este o traditie. Sa nu intram in amanunte ca nu e bine.

Ce te face sa crezi ca acela era singurul popor care putea sa-i ofere corpul necesar...

vrei sa zici 33 de ani...,nu? sau ai calculat din momentul schimbarii la fata?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.03.2007, 19:25:49
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Din momentul botezului.
Pana la botez nu prea sa stiut de Isus.
Dupa botez a fost alt om, a fost un OM DUMNEZEU.
Apostolii nu puteau sa fie din alt popor cum nu putea sa se nasca in alt popor Isus.
La timpul acela nu era alt popor care sa poata oferi Omului Isus invatatura si starile sufletesti necesare dezvoltarii Omului Isus ca sa poata sa ajunga la acea stare ca sa poata primi pe DUMNEZEU in corp uman si sa poata rezista in acel corp mai mult timp.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 02:24:19
Cum oare nu L-au recunoscut evreii? Mikhael Iudaismul 349 08.06.2011 04:03:53
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
Evreii si cetatenia Israeliana Evreulcelales Iudaismul 4 11.11.2009 10:36:09
Evreii in Romania. Evreulcelales Iudaismul 2 02.10.2009 17:42:50