Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2008, 12:37:52
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Post Increderea in propria putere de a pricepe

De multe ori, diavolul ne înșeală în așa fel încât ne nădăjduim în propria noastră putere de apricepe. În acest timp el își face loc în mintea noastră și însămânțează mândria cea omorâtoare de trup și de suflet. Așa au fost înșlați ereticii, că în mintea lor limitată punându-și încrederea, socotindu-se pe sine înțelepți, în dată diavolul i-a înșelat și au început să răstălmănească Sfânta Scriptură, Sfânta Tradiție, Credința Ortodoxă, fără să-și dea seama că sunt defapt întru înșelăciunea satanei. Tot așa s-au înșelat și cei ce s-au depărtat de Biserica Ortodoxa a Răsăritului, încredințându-se în eretici precum: protestanții și neoprotestanții, papistașii și toți ereticii, punându-și încrederea în-trânșii, neștiind că toți cei ce nu au împărtășire în Ortodoxie, nu sunt ai Lui Dumnezeu și Duh Sfânt nu este pe buzele lor, ci sunt de la diavolul care i-a înșelat și i-a lepădat de la calea cea mântuitoare. De aceea luând aminte și socotind că noi suntem oameni slabi și cu puțină pricepere, să păstrăm Credința curată, precum au predanisit-o Sfintele Soboare și Sfinții Părinți, fără ca noi să modificăm vreo literă sau vreun înțeles; că acest chip de greșeală este după voia diavolilor,care așa vor să ne prindă în cursele lor și să ne tradă le la Ortodoxie la pierzarea sufletelor –eresurile. Păcătuirea în Credință este armă diavolească ce tinde spre a surpa Unitatea Bisericii Ortodoxe dezbinându-i pe creștinii pravoslavnici. Încă de la fondarea Bisericii Lui Hristos, diavolii au tot încercat să o surpe și s-o clatine, dar nu au reușit, pentru că Hristos este Cap al Bisericii și purtătorul ei de grijă. Astfel, au încercat cu prigonire, omorându-i pe mulți Sfinți Mucenici și Mărturisitori, dar fără de vreun folos, că Biserica a prosperat și creștinii nu s-au separat de dânsa. Cu toate Acestea, Biserica Ortodoxă a rămas în aceeași stare în care a fostă lăsată de Mântuitorul Hristos. Numărul creștinilor a crescut foarte mult, rușinându-i pe eretici și pe diavoli că nu au reușit să distrugă Corabia Mântuirii – Biserica Sobornicească și Apostolească. Ei bine, lupta împotriva Bisericii nu au sfârșit-o rușinații diavoli, ci o continuă și acum. În aceste zile potrivnicii luptă Biserica Ortodoxă cu diplomație, prin așa-zișii episcopi și clerici, care defapt sunt oameni cu o deplină viață politică, neavând nimic creștinesc în inimile dânșilor, ci chipuri fariseice și înșelătoare, ca prin acestea să amăgească pe multe suflete și să sape la temelia Unității Bisericii Lui Hristos, tocma pretinzând întru neadevăr sporirea și folosul Bisericii. Că mai mult spor au cei ce luptă Biserica din interior, pe când mulți nu-și dau seama, decât cei ce o luptă din exterior, în văzul tuturor… De aceea, să ne ferim de toate modernismele cele fără de rânduială dumnezeiască, cele ce sunt uneltele cu care potrivnicii sapă la temeliile Bisericii Ortodoxe pentru a o surpa; să nu ne încredem în cuvintele celor ce nu se limitează a propovădui Ortodoxia cea predanisită de către Sfintele Soboare și de către Sfinții PreaCuvioși Părinți ai Ortodoxiei. Biserica nu este cea zidită din pietre, Biserica adevărată este cea alcătuită din sufletele dreptslăvitorilor creștini, care întru toate se supun rânduielilor dumnezeiești predate prin de Dumnezeu purtătorii, Sfinții Părinți. Chiar și de vor stăpâni potrivnicii clădirile și locașurile, Nu a lor este Biserica Ortodoxă și nu ei o mărturisesc, ci cei ce se țin de rânduială, chiar și de vor fi nevoiți a se ruga în puține Bisericici, ori prin paraclise zidite în casele credincioșilor, de vor fi prigoniți. De aceea vin ereticii și potrivnicii printre ortodocși, dându-le lor tot felul de povețe răstălmăcite și lipsite de adevăr, dar după mintea omenească ușor de amăgit pe cei slabi în credință. De aceste învățături ferindu-ne, de cunouna biruinței învrednicindu-ne, apărători ai Bisericii Ortodoxe ne facem, iar Mântuitorul se va bucura de noi, și noi împreună cu Dânsul; căci Biserica este Trupul Său, iar credincioșii dreptslăvitori sunt mădulare sănătoare ale Bisericii. Deci, cu luare aminte să ne ferim de căderea în păcat, pentru a ne feri de osânda iadului, în toate zilele slavoslovindu-L pe Dumnezeu și pentru toate mulțumindu-i neâncetat întru rugăciunile noastre, cu smerenie și simplitate.

(Sfaturi Duhovnicesti: punctul 8, in varianta a II-a)
de ierom. V.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2008, 14:27:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate/soro vezi mata asta inseamna ca poti pricepe intelesurile la ce au zis Sfintii Parinti la cele sapte sindoade ecumenice.
Iar aceasta nu e chiar asa usor.
Ca nu poti sa pricepi aceasta de nu iti descopera Duhul Sfant.
Normal ca Sfinte Sinoade o sa fie tot timpul caci aceasta este lucrarea Duhului Sfant care nu s-a oprit dupa cele sapte sinoade ci continua prin cei in care Duhul locuieste.
Adica prin cler si credinciosi.
Cum zice Sfantul Apostol Pavel in Epistola intai catre corinteni ,capitolul 8,versetul 2:
"Iar dacă i se pare cuiva că cunoaște ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască. "
Este foarte interesant acel capitol caci tot zic unii ca nu ai voie sa mananci decat ce cumperi de la crestini-ortodocsi ca altfel te intinezi.
Si Sfantul Apostol Pavel arata ca nici din a manca din cele jertfite idolilor nu te intineaza caci idolul nimic nu este (normal se sfintesc de Duhul Sfant care vine rugat prin rugaciunea de se rosteste inainte de masa).
Dar spune sa nu se faca asa ceva adica mancarea din cele jertfite idolilor daca cumva sminteste pe vreun frate mai slab.

Dar ma intreb eu ca prostu oare mancarea intineaza sau lacomia?
Ca daca mananc cele cumparate de la crestini ortodocsi si m-am lacomit nu m-am intinat?
Si daca am mancat cele cumparate de la ne-crestini-ortodocsi dar cu rugaciune si cu multumire si fara lacomie m-am sfintit?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2008, 14:48:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si apropo de cei care zic ca nu ai voie sa mananci cele cumparate de la altcineva decat de la crestini ortodocsi.
Iata ce zice Sfantul Apostol Pavel in legatura cu acestea in alt capitol al epistolei intai catre corinteni:
(capitolul 10).
"24.Nimeni să nu caute pe ale sale, ci fiecare pe ale aproapelui. 25.Mâncați tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebați nimic pentru cugetul vostru. 26.Căci "al Domnului este pământul și plinirea lui". 27.Dacă cineva dintre necredincioși vă cheamă pe voi la masă și voiți să vă duceți, mâncați orice vă este pus înainte, fără să întrebați nimic pentru conștiință. 28.Dar de vă va spune cineva: Aceasta este din jertfa idolilor, să nu mâncați pentru cel care v-a spus și pentru conștiință. 29.Iar conștiința, zic, nu a ta însuți, ci a altuia. Căci de ce libertatea mea să fie judecată de o altă conștiință? 30.Dacă eu sunt părtaș harului, de ce să fiu hulit pentru ceea ce aduc mulțumire? 31.De aceea, ori de mâncați, ori de beți, ori altceva de faceți, toate spre slava lui Dumnezeu să le faceți. 32.Nu fiți piatră de poticnire nici iudeilor, nici elinilor, nici Bisericii lui Dumnezeu, "
Deci iata cum ne povatuieste Duhul Sfant prin gura Sfantului Apostol Pavel!
Ca daca ne ducem sa zicem la niste ne-crestini ortodocsi si ne dau ceva de mancare fara sa ne zica nimic noi ne facem rugaciunea inainte de masa si gustam.
Dar daca ne zic aceasta este gatita duminica nu mai mancam ca sa nu ii smintim si le zicem ca asa ne-a sfatuit Dumnezeu sa nu facem treaba duminica.
Dar daca e gatit duminica si ei nu ne spun nu e nimic caci se sfinteste prin rugaciune.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2008, 15:56:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Spunem de multe ori ca unii gresesc, aratam chiar in ce sta greseala lor. Insa, cu toate acestea nu aducem in oameni dorinta de schimbare. Si asta pentru ca noi insine nu suntem schimbati, suntem doar un depozitar teoretic.

Se intampla si sa primim sfat ziditor din partea duhovnicului si sa ni se para nepotrivit. Si asta pentru ca nu suntem vii in adevaratul sens al cuvantului.

Nu ne ramane decat sa ne incredem pe deplin in cuvintele duhovnicului si asa vom aduce viata si nu moarte in trupul si sufletul nostru. Iar inchipuirea demonica nu va mai avea in noi nici macar statul de chirias, cu atat mai mult de proprietar.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2008, 19:25:50
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Praxis, felicitari pentru postarea ta. Mi-a placut foarte mult, mai putin partea cu acei clerici care, in opinia ta, fac rau Bisericii. Eu nu cred acest lucru. Cred ca, mai curand, noi nu reusim sa intelegem corect faptele unor clerici. Desigur, pot fi corecte si aprecierile tale dar, cel putin in ce ma priveste, nu ma pot pronunta pentru ca, in mod cert, nu cunosc lucrurile in adancul lor. Daca tu ai aceasta posibilitate e cu totul altceva. Admitand ca ai avea dreptate, treba noastra este sa ne rugam pentru ei fiind ca sunt pusi, acolo unde sunt, prin voia Domnului nostru Iisus Hristos, iar a fi impotriva lor ar insemna, pe de o parte sa nu-i ajutam prin rugaciune sa se indrepte, iar pe de alta parte, sa fim impotriva vointei lui Dumnezeu, ceea ce este grav. Revenind la ansamnblul discursului tau, repet, mi-a placut si, dintre toate cele frumoase spuse acolo, imi ingadui sa evidentiez partea referitoare la simplitatea credintei deoarece, in opinia mea, credinta simpla, cea din tot sufletul, ferita de explicatii rationale, de argumente stiintifice, de "clarificari" logice, de justificari etc. este credinta vie. Ei bine, aceasta este arma cu care trebuie sa luptam impotriva raului, aceasta reprezinta scutul nostru de aparare in fata vicleniilor vatamatoare de suflete, aceasta este calea pe care mergand avem speranta sa ajungem la Dumnezeu.
SIMPLITATEA CREDINTEI ... of Doamne, daca am putea sa fim simpli in credinta, daca ne-am debarasa de tentatia despicarii firului in patru, daca am sti sa sorbim cu nesat din adevarul invataturilor lui Dumnezeu fara sa ne preocupe de ce este pusa virgula dupa un anumit cuvant sau ce semnificatie are numarul nu stiu carui verset, daca nu ne-ar preocupa ce vom raspunde viclenilor care ar incerca sa ne rataceasca pentru ca am sti ca Duhul Sfant ne-ar da cuvintele potrivite, daca ... E atat de usor si totusi ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.12.2008, 20:30:58
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Adrian draga sunt intru totul de acord cu parerea ta, asta este adevarata arma de aparare - credinta simpla, nejustificata, neargumentata....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2009, 11:51:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Din ce in ce mai mult omul este mai sigur pe el insusi, incetand a mai "calatori cu intrebarea", incetand a mai cere sfat ori a'si pune la indoiala propriile sentimente si miscari ale inimii. Sfantul Efrem Sirul spune: "Cei lipsiti de povatuitor cad ca frunzele." Cati dintre noi mai recunoastem ca avem nevoie de un povatuitor. Suntem lipsiti de ajutor si nu ne dam seama de asta.

Se cade sa ne intebam mereu asupra celor ce ne ies din inima si minte.
Simt bine? Vad bine? Inteleg bine? Oare nu ma inseala diavolul, iar eu cred ca sunt faptele si gandurile mele?

Pana ce nu vom ajunge (de vom ajunge) sa avem mintea si inima lui Hristos, cu siguranta vom fi in inselare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 28.09.2009 at 17:23:05.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2010, 00:55:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
imi ingadui sa evidentiez partea referitoare la simplitatea credintei deoarece, in opinia mea, credinta simpla, cea din tot sufletul, ferita de explicatii rationale, de argumente stiintifice, de "clarificari" logice, de justificari etc. este credinta vie. Ei bine, aceasta este arma cu care trebuie sa luptam impotriva raului, aceasta reprezinta scutul nostru de aparare in fata vicleniilor vatamatoare de suflete, aceasta este calea pe care mergand avem speranta sa ajungem la Dumnezeu.
SIMPLITATEA CREDINTEI ... of Doamne, daca am putea sa fim simpli in credinta, daca ne-am debarasa de tentatia despicarii firului in patru, daca am sti sa sorbim cu nesat din adevarul invataturilor lui Dumnezeu fara sa ne preocupe de ce este pusa virgula dupa un anumit cuvant sau ce semnificatie are numarul nu stiu carui verset, daca nu ne-ar preocupa ce vom raspunde viclenilor care ar incerca sa ne rataceasca pentru ca am sti ca Duhul Sfant ne-ar da cuvintele potrivite, daca ... E atat de usor si totusi ...
Acum in Saptamana Luminata ce ne putem dori altceva decat ca Duhul Sfant, care face posibila aceasta simplitate a credintei, sa se reverse la Cinci-Zecime salvator si peste noi, ca astfel curatati sa putem intelege totul fara efort si pe de-a-ntregul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2010, 01:23:27
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Un pic de incredere in propria judecata este necesara, mai ales intr-o lume in care minciuna este la putere si devine din ce in ce mai greu sa cerni adevarul de minciuna. Plus ca a crede in ceva fara motiv nu prea se poate, pentru a descoperi acel motiv al credintei tale iarasi trebuie sa faci apel la judecata. Insa sunt anumite chestiuni de care este mai bine sa nu te atingi, ca sa nu cazi in erezii sau cine stie ce rataciri.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2010, 01:28:46
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de praxis Vezi mesajul
De multe ori, diavolul ne înșeală în așa fel încât ne nădăjduim în propria noastră putere de apricepe. În acest timp el își face loc în mintea noastră și însămânțează mândria cea omorâtoare de trup și de suflet. Așa au fost înșlați ereticii, că în mintea lor limitată punându-și încrederea, socotindu-se pe sine înțelepți, în dată diavolul i-a înșelat și au început să răstălmănească Sfânta Scriptură, Sfânta Tradiție, Credința Ortodoxă, fără să-și dea seama că sunt defapt întru înșelăciunea satanei. Tot așa s-au înșelat și cei ce s-au depărtat de Biserica Ortodoxa a Răsăritului, încredințându-se în eretici precum: protestanții și neoprotestanții, papistașii și toți ereticii, punându-și încrederea în-trânșii, neștiind că toți cei ce nu au împărtășire în Ortodoxie, nu sunt ai Lui Dumnezeu și Duh Sfânt nu este pe buzele lor, ci sunt de la diavolul care i-a înșelat și i-a lepădat de la calea cea mântuitoare..........etc
Un punct de vedere
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum poate cineva sa isi stearga propria lui postare ? mbarboi Reguli generale de utilizare a forumului 11 13.02.2013 19:30:35
Increderea in propria persoana coralina Pocainta 63 01.07.2011 17:20:50
increderea de sine adelina02 Intrebari utilizatori 8 22.12.2010 01:05:22
increderea in duhovnic alex.petrisor Intrebari utilizatori 9 19.11.2010 05:53:37
dezorientata in propria viata soul_alone Rugaciuni 9 11.01.2010 17:13:12