Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1321  
Vechi 02.08.2011, 23:29:25
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Ca sa respecti ziua a saptea (sambata) nu

- din capitolu "Legea Morala" (vezi aici: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ala-80574.html)

21. Cele 10 porunci stau la temelia vietii morale a crestinului?

Da. De aceea, pentru a sti cum sa-si intocmeasca viata potrivit vointei lui Dumnezeu, pentru a-si castiga mantuirea, crestinul trebuie sa cunoasca si sa pazeasca cele 10 porunci."""
.................................................. ............
Cum ramane cu respectarea invataturilor privind pazirea zilei a saptea (sub "influenta" Sfintei Scripturi si a Catehismului Ortodox)?

P.S. Daca ti se pare vicleana intrebarea mea, sa stii ca sunt on-topic.
iti spun eu cit de vicleana e ... DELOC
IN NT TOATE PORUNCILE SE REPETA cu exceptia uneia --- pazirea sabatului ..... hai sa vedem daca stii de ce ? nu mai sunt 10 porunci ? sau sabatul este schimbat cu DUMINICA? DE CE ?

multa iubire
  #1322  
Vechi 02.08.2011, 23:29:49
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
si tu ai indrazneala sa afirmi ca exista multi .... fara probe ... asadar manipularile astea de doi lei tip protv nu tin la mine ... mai ai de studiat fetito mult de tot ....
nu te grabi .... am rabdare sa scot si bazaconiile tale in evidenta ....
multa iubire
Nu am zis "multi" ci "unii". Se vede bine ca Tatal minciunii bantuie prin alte locuri.
  #1323  
Vechi 02.08.2011, 23:32:57
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
tu nici nu ar trebui sa deschizi gura despre ei ... ca nu ii intelegi
multa iubire
Deci sa inteleg ca Dumnezeu chiar ti-a cedat tie scaunul Sau ca vad ca acum esti tu cel care stie cat au inteles si cat nu ceilalti, stabilesti tu regulile judecatii, schimbi si catehismul si asa mai departe
  #1324  
Vechi 02.08.2011, 23:34:49
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Da-mi tu pasajul din Biblie in care zice ca ar fi englezii sectari. Poate fi si un pasaj scurt, nu-mi trebuie musai unul lung Si dupa ce il gasesti, te las sa descoperi singur singurel in ce an s-au crestinat englezii

Cat despre unirea cu catolicii nici nu este nevoie atata timp cat marturisesti credinta intr-Una Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica
de englezi nici nu scrie in biblie .. asadar ce pasaj vrei ?
de aia catolicii dau tircoale cu ecuneismul si vizita papei si alte bazaconii ca nu e nevoie . nu? esti credula rau si dezinformata . asa se intimpla cu asa ca tine ( sectari ) ...nimic nu e clar si toti faceti ŽŽ salata de fructe ŽŽ cind discutati ceva
multa iubire
  #1325  
Vechi 02.08.2011, 23:39:19
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Deci sa inteleg ca Dumnezeu chiar ti-a cedat tie scaunul Sau ca vad ca acum esti tu cel care stie cat au inteles si cat nu ceilalti, stabilesti tu regulile judecatii, schimbi si catehismul si asa mai departe
nu sectaro .
eu discut CONCRET si cind pun intrebari VOI O DATI LA INTORS sau dati pasaje lungi crezind ca am cazut pe spate ... te pun sa iei unu si sa il explici ca sa il discutam si tu spui sa fac nu stiu ce legaturi fantastice intre versete PE CARE NU LE INTELEGI .... tipic sectar ... nu pot vorbi concret un subiect ... vorbeste subiecte si nu spun nimic si apoi tot edi vin si se ofuscheaza ca sunt luati la suturi ....
multa iubire
ps nu ma impresioneaza ca esti femeie . nu ma impresioneaza ca vorbesti frumos MINTIND ,,,, ADEVARUL MA IMPRESIONEAZA .... restul de discutii filozofice cu mine intra la caterinca si raspund pe masura , pricepusi?
multa iubire
  #1326  
Vechi 02.08.2011, 23:41:02
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
tu cel care stie cat au inteles si cat nu ceilalti,
am vazut cit ai inteles .... continua demonstratia si incet incet vedem si alte timpenii
multa iubire
  #1327  
Vechi 02.08.2011, 23:42:25
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Nu am zis "multi" ci "unii". Se vede bine ca Tatal minciunii bantuie prin alte locuri.
dovezi ?
multa iubire
  #1328  
Vechi 02.08.2011, 23:45:20
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
de englezi nici nu scrie in biblie .. asadar ce pasaj vrei ?
de aia catolicii dau tircoale cu ecuneismul si vizita papei si alte bazaconii ca nu e nevoie . nu? esti credula rau si dezinformata . asa se intimpla cu asa ca tine ( sectari ) ...nimic nu e clar si toti faceti ŽŽ salata de fructe ŽŽ cind discutati ceva
multa iubire
Salata de fructe :)) Asta mi-a placut, mi-am si imaginat una tare delicioasa :))

Cat despre vizita Papei, nu cred ca si-a dorit sa isi auda urechilor comentariile englezilor la intrebarea "Cine este Papa" :) Francezii s-au prapadit de ras cand au auzit raspunsurile, si vorba ceea, este o tara catolica, inca :) Si eu m-am amuzat pe cinste desi Papa Benedict XVI imi place, este un bun teolog

Acum daca nu ai gasit despre englezi in Biblie, poate ai gasit despre sectari?
  #1329  
Vechi 02.08.2011, 23:47:52
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
nu sectaro .
eu discut CONCRET si cind pun intrebari VOI O DATI LA INTORS sau dati pasaje lungi crezind ca am cazut pe spate ... te pun sa iei unu si sa il explici ca sa il discutam si tu spui sa fac nu stiu ce legaturi fantastice intre versete PE CARE NU LE INTELEGI .... tipic sectar ... nu pot vorbi concret un subiect ... vorbeste subiecte si nu spun nimic si apoi tot edi vin si se ofuscheaza ca sunt luati la suturi ....
multa iubire
ps nu ma impresioneaza ca esti femeie . nu ma impresioneaza ca vorbesti frumos MINTIND ,,,, ADEVARUL MA IMPRESIONEAZA .... restul de discutii filozofice cu mine intra la caterinca si raspund pe masura , pricepusi?
multa iubire
Pana acum singurul lucru pe care l-am priceput este ca stii sa zici: minciuna, sectar, iubire, adevar si alte bla bla bla, dar nimic concret nu am vazut pana acum
  #1330  
Vechi 02.08.2011, 23:49:28
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
am vazut cit ai inteles .... continua demonstratia si incet incet vedem si alte timpenii
multa iubire
Deci sa iau asta ca pe o confirmare a scaunului pe care il ocupi?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38