Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1821  
Vechi 15.08.2011, 21:24:54
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
deviem si nu mi-ai raspuns intrebari.
Nu deviem deloc ci raspunsul meu depinde de al dvs. Daca nici unui baiat nu i-ati permite sa se faca preot, atunci inseamna ca aveti dvs. o problema cu meseria de preot, deci interdictia nu este atat din lipsa de iubire fata de copii ci fata de dvs. Daca insa baiatului i-ati permite dar fetei nu, asta arata ca pe fetita dvs. o iubiti mai putin decat ati fi iubit un baiat. Atata timp cat este singura la parinti nu are cum sa isi dea seama, daca insa va avea un fratior este posibil sa isi dea seama, depinde de ce sensibilitate are la nivelul inimii.

Cat despre preotie, in Biblie preotia desemneaza urmatoarele:

- preotia levitica pe linia lui Aaron din care nu poate face parte nimeni din lumea asta decat urmasii lui Aaron
- preotia lui Melchisedec care era mai mare decat preotii levitici
- preotia lui Iisus Hristos care este pe linia lui Melchisedec in conditiile in care nu a fost preot cat a fost pe pamant ci preotia Sa a constat in faptul ca s-a dat pe sine Insusi sacrificiu pentru stergerea pacatului si acest sacrificiu a functionat spre deosebire de cel animal adus de preotii levitici care nu a avut puterea sa stearga pacatele
- preotia tuturor crestinilor primita prin credinta in Iisus Hristos

Nu exista nici o alta preotie in Biblie ci acolo unde la noi s-a tradus cu preot in Biblie scrie de fapt Batran. Iar batranii la evrei nu erau preotii ci erau barbati considerati intelepti, ca atare in majoritatea cazurilor erau in varsta si care vegheau la bunul mers al comunitatii ebraice. Acest rol era mereu rezervat barbatilor in societatea ebraica unde spatiul public era interzis femeilor.

Last edited by Adriana3; 15.08.2011 at 21:38:09.
  #1822  
Vechi 15.08.2011, 21:44:54
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Nu deviem deloc ci raspunsul meu depinde de al dvs. Daca nici unui baiat nu i-ati permite sa se faca preot, atunci inseamna ca aveti dvs. o problema cu meseria de preot, deci interdictia nu este atat din lipsa de iubire fata de copii ci fata de dvs. Daca insa baiatului i-ati permite dar fetei nu, asta arata ca pe fetita dvs. o iubiti mai putin decat ati fi iubit un baiat. Atata timp cat este singura la parinti nu are cum sa isi dea seama, daca insa va avea un fratior este posibil sa isi dea seama, depinde de ce sensibilitate are la nivelul inimii.

Cat despre preotie, in Biblie preotia desemneaza urmatoarele:

- preotia levitica pe linia lui Aaron din care nu poate face parte nimeni din lumea asta decat urmasii lui Aaron
- preotia lui Melchisedec care era mai mare decat preotii levitici
- preotia lui Iisus Hristos care este pe linia lui Melchisedec in conditiile in care nu a fost preot cat a fost pe pamant ci preotia Sa a constat in faptul ca s-a dat pe sine Insusi sacrificiu pentru stergerea pacatului si acest sacrificiu a functionat spre deosebire de cel animal adus de preotii levitici care nu a avut puterea sa stearga pacatele
- preotia tuturor crestinilor primita prin credinta in Iisus Hristos

Nu exista nici o alta preotie in Biblie ci acolo unde la noi s-a tradus cu preot in Biblie scrie de fapt Batran. Iar batranii la evrei nu erau preotii ci erau barbati considerati intelepti, ca atare in majoritatea cazurilor erau in varsta si care vegheau la bunul mers al comunitatii ebraice. Acest rol era mereu rezervat barbatilor in societatea ebraica unde spatiul public era interzis femeilor.
eu zic sa citesti Faptele Sfintilor Apostoli (Noul Testament in general) si te lamuresti.
Nu mi-ai raspuns la intrebare: ce legatura are dragostea pentru femei cu preotia?
eu inteleg ca ai niste frustrari, dar nici asa, din orice sa incerci sa dovedesti ca barbatii sunt niste misogini(probabil esti adepta zicalei: toti barbatii "e" porci.). crede-ma, ca pana acum, nu am gasit nici un misogin printre toti prietenii mei din biserica. dimpotriva, toti isi iubesc foarte mult sotiile.
  #1823  
Vechi 15.08.2011, 22:00:39
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Tocmai datorita faptului ca femeile nu erau luate in vizor asa cum erau luati barbatii, le-a permis mai multa libertate de miscare, la asta te-ai gandit?

2. Nu te mai lua dupa asa zisele "evanghelii" apocrife ca s-ar putea ca impresiile tale eronate sa ia proportii si mai mult.

Ca maine parca vad ca ne recomanzi ca reper "evanghelia dupa Iuda".

3. "discrimarea" respectiva care exista in mintea ta va lua sfarsit atunci cand gandirea ta se va schimba.
Pana atunci..ea va continua sa existe. In mintea ta.
1. M-am gandit, cum sa nu, tocmai de aceea sunt mesageri mai eficace decat barbatii in Bisericile in care se pune accent pe misionarism. Si asta mi-a spus-o reprezentantul cu crestinii din Orientul Mijlociu din partea Vaticanului. A zis ca in tarile arabe cei mai activi sunt protestantii pentru ca au mai multa libertate de miscare, se organizeaza mult mai usor si sunt dispusi sa moara martiri sau sa infunde puscariile pentru ca face parte din a-L urma pe Domnul, iar in ceea ce-i priveste pe ei, pe catolici, mi-a zis ca femeile sunt cele mai active pentru ca sunt mai libere decat ei, preotii.

2. Am citit deja toate Evangheliile apocrife si nici poveste sa ia ceva proportii. Dimpotriva, sunt unii care zic ca daca Dumnezeu a permis sa ajunga la noi textele canonice inseamna ca a vrut ca noi sa le cunoastem. Deja ce-i canonic intr-o biserica nu-i si in alta, iar despre ce nu-i canonic in nici o Bierica, si eu as putea spune ca daca Dumnezeu a lasat sa ajunga textul la noi este pentru a-l cunoaste.
Dar revenind la cele canonice. Sfanta Maria Magdalena merge sa le spuna apostolilor ca a inviat. Apostolii erau inchisi intr-o casa de frica celorlalti evrei. Sfanta Magdalena intra, le spune, ei nu cred, si in aceeasi zi, ceva mai tarziu apare Domnul Iisus in mijlocul lor. Si acolo le spune sa ia Duh Sfant si celor ce vor ierta iertate vor fi etc. Credeti ca Maria Magdalena intre timp plecase din casa? Apostolii stateau acolo inchisi de frica (Biblia o spune) ca apoi sa o dea afara pe Maria Magdalena? Nici un barbat nu face asa ceva in caz de pericol ci dimpotriva, tine si femeia in casa la adapost. Deci sf. Magdalena era cu apostolii cand Iisus a aparut in mijlocul lor. Si cu siguranta si Sf. Fecioara din moment ce fusese data in grija lui Ioan. Asa ca Duhul Sfant a fost promis atat apostolilor barbati cat si femei pentru a ierta pacatele. Si El a coborat in mod concret la Cincizecime unde din nou in casa cu apostolii barbati se aflau si femeile ca atare toti vorbeau in limbi si propovaduiau Cuvantul Domnului asa cum a zis Sf. Petru: nu erau cu must ci Duhul Sfant coborase peste fii si fiice, slujitori si slujitoare.

3. Discriminarea a luat sfarsit in unele biserici protestante si va lua sfarsit pe tot pamantul cand Domnul va termina Judecata Sa de care lumea asta nu va scapa.
  #1824  
Vechi 15.08.2011, 22:16:36
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
eu zic sa citesti Faptele Sfintilor Apostoli (Noul Testament in general) si te lamuresti.
Nu mi-ai raspuns la intrebare: ce legatura are dragostea pentru femei cu preotia?
eu inteleg ca ai niste frustrari, dar nici asa, din orice sa incerci sa dovedesti ca barbatii sunt niste misogini(probabil esti adepta zicalei: toti barbatii "e" porci.). crede-ma, ca pana acum, nu am gasit nici un misogin printre toti prietenii mei din biserica. dimpotriva, toti isi iubesc foarte mult sotiile.
Nu am zis ca toti barbatii ar fi misogini pentru ca nu toti cred ca si un user de pe aici ca toate femeile ar fi varza (cu exceptia Sfintei Fecioare) si noroc cu barbatii care sunt niste sfinti si le scapa si pe ele. Departe de mine o astfel de generalizare. Ca sa intelegeti mai bine ce zic, va dau un citat gasit pe net si care cuprinde ceea ce vreau sa zic:

"Cel desavarsit in iubire si ajuns la culmea nepatimirii nu mai cunoaste deosebirea intre al sau si al altuia, sau intre a sa si a alteia, sau intre credincios si necredincios, intre rob si slobod, sau peste tot intre barbat si femeie; ci ridicat mai presus de tirania patimilor si cautand la firea cea una a oamenilor, priveste pe toti la fel si are fata de toti aceeasi dragoste. Caci nu mai este in el elin si iudeu, nici barbat si femeie, nici rob sau slobod, ci toate si in toti este Hristos" – Sfantul Maxim Marturisitorul

Ca atare nu Domnul care a avut o iubire desavarsita s-a uitat la sexul oamenilor in Biserica ci oamenii care au o iubire nedesavarsita pentru ca orice discriminare arata o carenta in iubire fata de persoana discriminata, iubirea nu este desavarsita ci partiala, cu lipsuri. Iar lipsurile pot fi corectate doar cand sunt constientizate.

Cat despre Noul Testament cunosc ceea ce scrie in el, l-am citit si rascitit din mai multe Biblii si in mai multe limbi. Dvs. ar trebui sa mai cititi si veti vedea ca am dreptate.

Last edited by Adriana3; 15.08.2011 at 22:18:51.
  #1825  
Vechi 15.08.2011, 22:56:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Ideea de femeie-preot ortodox mi se pare dezgustatoare. Biserica e asemeni unui izvor care prestabileste totul. Daca cei care vin la izvor nu stiu sa-i pastreze puritatea si intra cu tupeu cu picioarele incaltate, apa se tulbura si nu va fi buna de baut. Treptat, izvorul le va oferi doar malul de pe fund si ei vor trebui sa aleaga: cauta un alt izvor sau curata firul apei ce curge dinspre el. Totodata, prin faptul ca exista, izvorul a atras atentia celor insetati, ca nu intamplator oamenii si-au facut drum spre el. Cei care au intrat cu picioarele in el, constata ca si-au facut rau lor insisi, pentru ca acest izvor le-a dat ceva mai mult decat apa, le-a dat apa cea vie, mantuitoare. Orice inovatii aduse Bisericii care nu sunt in spiritul traditiei tulbura apa izvorului; comunitatea credinciosilor se transforma treptat intr-o lume dezradacinata, care in final va muri, se va destrama.

Last edited by ioanna; 15.08.2011 at 22:58:32.
  #1826  
Vechi 15.08.2011, 23:20:37
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Femeile catolice, daca vor, pot foarte bine sa mearga sa lege ranile leprosilor, sa ingrijeasca bolnavii, sa fie educatoare sau profesoare, sa adune bolnavii de pe strazi, sa-i spele pe cei murdari, sa-i imbrace pe cei dezbracati. Iar in felul acesta si evanghelizeaza (asa cum a facut maica Tereza de Calcutta).

Daca vointa Lui Dumnezeu este ca femeile sa fie preot aceasta vointa va triumfa cu sau fara lupta dumneavoastra. Acele sfinte au fost tratate cum au fost tratate din cauza unor calugarite care inca nu erau sfinte. Iar acele femei s-au sfintit si datorita rautatilor colegelor calugarite. Au rabdat nedreptatea de dragul Domnului Lor, Isus Cristos. Si la fel se intimpla si in cazul unor calugari barbati. Ca sa ajungem desavirsiti trebuie sa ne lepadam de toata rautatea, iar rabdarea in suferinta nedreapta sfinteste. Asemenea Lui Isus, care a suferit nedreptatea si nu a scos nici un cuvint de ura sau razbunare atunci cind a fost batjocorit, biciuit, rastignit, acelasi lucru l-au facut si acele calugsrite.

Referitor la mesageri, Dumnezeu, de-a lungul timpului, a ales atit femei cit si barbati. Iar daca ne referim la Biserica Catolica, au fost si barbati: sfintul Dominic a fost un mesager (cel caruia i s-a relevat rugaciunea rozariului), sfintul Francisc deasemenea (nu numai Luciei i s-a aratat sfinta Fecioara, dar si lui si surorii lui); sfintul Anton de Padova a fost deasemenea mesager; exact pe 15 August, el era in indoiala referitor la participarea la slujba in care trebuiau sa o celebreze pe sfinta Fecioara Maria care s-a inaltat cu trupul si sufletul la cer. Pentru aceasta sarbatoare nu exista argument biblic. Sa nu mearga insemna neascultare, care insemna pacat. Meditind la aceasta i-a aparut chiar Sfinta Fecioara care i-a confirmat adevarul.

Deci, daca Dumnezeu doreste ca femeile sa fie preot, ele vor fi. Pina cind Biserica va decide asta, eu cred ca noi trebuie sa ne vedem de ale noastre.
Ceea ce ai insirat ca ar trebui sa faca femeile, trebuie sa le faca si barbatii, nu crezi? Unde a invatat Domnul ca omul trebuie sa fie disociat, unul cu cuvantul si altul cu fapta? Dimpotriva, cine nu are fapta, este prooroc mincinos. Iar femeile din primul secol evanghelizau, nu le impunea nimeni sa taca. Mai pe urma au interpretat gresit crestinii ceea ce Ap. Pavel spusese corintenilor unde scopul era cu totul altul. Duhul Sfant se revarsase peste multi oameni, barbati dar mai ales femei care prooroceau insa fara nici o ordine, ca la balamuc, de nu mai intelegea nimeni nimic. De aceea a vrut sa faca un pic de ordine in Biserica Corintului si nicidecum sa ii interzica femeii sa evanghelizeze. Iar Biserica catolica o stie foarte bine, eu l-am vazut scris negru pe alb in tot felul de pliante in Biserici aici si cunosc personal femei catolice trimise de Biserica sa evanghelizeze pe strazi in oras, mai ales in cartierul arab. Si pe una din ele am cunoscut-o tocmai in Biserica, facea un anunt pentru un curs gratuit cu invatatura Ap. Pavel asa ca m-am dus sa vad cine il va tine, ea sau un barbat, avand in vedere ca Ap. Pavel a zis ca femeia sa invete in tacere si sa nu invete ea pe altii. Exact ea il tinea, si era trimisa de biserica.

Cat despre barbati mesageri, au fost si barbati bine-nteles. Eu vorbeam de aparitiile tot mai frecvente din ultimul timp.

Cat despre faptul ca Biserica catolica inca nu face femei preot este din doua motive, si o stiu de la acelasi reprezentant al Vaticanului: pe de o parte pentru ca fiind Biserica universala trebuie sa tina cont si de celelalte Biserici iar pe moment Bisericile Ortodoxe nu sunt pregatite. Si pe de alta parte din cauza Africii pentru ca acolo exista inca mentalitatea tribala in care femeia trebuie sa fie supusa barbatului si mai ales sefului religios, supunerea mergand pana la servicii sexuale pe care nu are voie sa le refuze. Ori la femeile abuzate cu astfel de mentalitati le este teama sa iasa din ele si ca atare se opun cel mai mult la ideea ca o femeie ar iesi din "rolul" ei pentru a fi preot. Ca atare ceea ce fac ei in Africa este sa educe in primul rand femeile si apoi sa se incerce reintroducerea femeilor diacon pentru a se obisnui lumea cu prezenta feminina in cler si abia apoi sa se treaca la femeile preot pentru ca si-au dat seama ca nu exista nici o interdictie canonica si asta de cand exista femeile preot la protestanti si au studiat mai atent problema. Este si motivul pentru care Papa Benedict XVI nu s-a pronuntat niciodata impotriva preotiei la femei asa cum a facut Papa Ioan Paul II. Asta habar nu aveam. Il apreciam pe Papa Benedict pentru ca este un bun teolog, dar nu stiam ca ajunsese cu intelegerea atat de departe. Si apoi exact acelasi lucru
l-am aflat si de la un preot ortodox ca se preconizeaza introducerea femeilor diacon in Bisericile ortodoxe dar ca trebuie intai pregatit terenul ca sa nu esueze misiunea iar cei care trebuie pregatiti din nou sunt femeile, ele se opun cel mai mult. Dar canonic nu exista motive sa nu fie femei preot pentru ca diaconia femeilor in primul secol a fost sacramentala, cu punerea mainilor. Si desi am inteles perfect de ce se opun femeile, este exact sindromul
abuzului psihologic primit de atata timp, i-am zis preotului ca este o mare ipocrizie din partea bisericii ca nu are curajul sa anunte pur si simplu oamenilor ceea ce este drept, macar acum ca si-au dat seama. Atat mi-a repetat ca oamenii nu sunt pregatiti iar o anuntare fara o pregatire prealabila risca sa esueze totul. Si vad foarte bine ca la cata lipsa de iubire fata de femeie exista, nici vorba sa fie lumea pregatita in Bisericile traditione.

Si apoi zici tu ca pana nu decide biserica sa faca femei preoti noi sa ne vedem de treaba noastra. Pai tocmai ca treaba noastra este sa cautam mai intai Imparatia si restul ni se adauga pe deasupra. Un preot catolic de aici, cand i-am facut capul banita cu femeia preot, stii ce mi-a zis? Ca el cunoaste multe femei mai bune teolog decat el, ca sunt multe femei in BC care duc aceeasi lupta ca si mine si ca atare mi-a zis sa ma inscriu la Facultatea de Teologie la ei. Nici vorba sa ma trimita la plimbare ca tine!! Macar ca i-am spus ca sunt ortodoxa, ar fi putut sa-mi zica sa-mi vad de ale mele la ortodocsi si sa ii las pe catolici in pace. Nici urma de asa ceva.
  #1827  
Vechi 15.08.2011, 23:27:12
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ideea de femeie-preot ortodox mi se pare dezgustatoare. Biserica e asemeni unui izvor care prestabileste totul. Daca cei care vin la izvor nu stiu sa-i pastreze puritatea si intra cu tupeu cu picioarele incaltate, apa se tulbura si nu va fi buna de baut. Treptat, izvorul le va oferi doar malul de pe fund si ei vor trebui sa aleaga: cauta un alt izvor sau curata firul apei ce curge dinspre el. Totodata, prin faptul ca exista, izvorul a atras atentia celor insetati, ca nu intamplator oamenii si-au facut drum spre el. Cei care au intrat cu picioarele in el, constata ca si-au facut rau lor insisi, pentru ca acest izvor le-a dat ceva mai mult decat apa, le-a dat apa cea vie, mantuitoare. Orice inovatii aduse Bisericii care nu sunt in spiritul traditiei tulbura apa izvorului; comunitatea credinciosilor se transforma treptat intr-o lume dezradacinata, care in final va muri, se va destrama.
Imi explici si mie, Ioanna, cum se poate strica izvorul vietii vesnice, Iisus Hristos, prin faptul ca ii slujesc si femeile alaturi de barbati?
  #1828  
Vechi 15.08.2011, 23:31:04
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Imi explici si mie, Ioanna, cum se poate strica izvorul vietii vesnice, Iisus Hristos, prin faptul ca ii slujesc si femeile alaturi de barbati?
Adriana3, nu te supăra pe mine, dar la cât de ultrafeministă ești, mă aștepți în curând să te revolți și ceri ca și bărbații să nască copii.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #1829  
Vechi 15.08.2011, 23:39:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Imi explici si mie, Ioanna, cum se poate strica izvorul vietii vesnice, Iisus Hristos, prin faptul ca ii slujesc si femeile alaturi de barbati?
N-ai inteles NIMIC din ce am scris. Cine a spus ca Biserica este izvorul vietii vesnice? Reciteste cu atentie ce am scris. Numai bine!
  #1830  
Vechi 15.08.2011, 23:40:27
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Adriana3, nu te supăra pe mine, dar la cât de ultrafeministă ești, mă aștepți în curând să te revolți și ceri ca și bărbații să nască copii.
Nici pomeneala! Corpul fizic femeiesc poate naste copii, iar cel barbatesc poate cara greutati mari. Deci, daca este sa cer eu ceva, este ca barbatul sa care geamantanul femeii nu o sa o lase tot pe ea, sa care mobila, sa desfaca borcanele, sa faca meseriile unde este nevoie de forta fizica, sunt atatea pe care le poate face numai el pentru ca asa-i cladit trupul sau, cu muschi mai puternici.
Credinta insa nu ii apartine doar lui, nici intelegerea evangheliei nu ii apartine doar lui atata vreme cat este necesara mantuirii iar la mantuire suntem chemati toti prin slujirea Domnului.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38