Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1831  
Vechi 15.08.2011, 23:47:18
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Nici pomeneala! Corpul fizic femeiesc poate naste copii, iar cel barbatesc poate cara greutati mari. Deci, daca este sa cer eu ceva, este ca barbatul sa care geamantanul femeii nu o sa o lase tot pe ea, sa care mobila, sa desfaca borcanele, sa faca meseriile unde este nevoie de forta fizica, sunt atatea pe care le poate face numai el pentru ca asa-i cladit trupul sau, cu muschi mai puternici.
Credinta insa nu ii apartine doar lui, nici intelegerea evangheliei nu ii apartine doar lui atata vreme cat este necesara mantuirii iar la mantuire suntem chemati toti prin slujirea Domnului.
Foarte bine. Așa cum e o ordine în fiziologie așa e și în Biserică, un trup cu o fiziologie de o altă natură. Acuma trebuie să recunoști că, pe lângă calitatea onorabilă de animale de povară, bărbații mai au și alte calități specifice care îi recomandă slujirii sacerdotale. Iar femeile au calități specifice de slujire eclezială.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #1832  
Vechi 15.08.2011, 23:47:23
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
N-ai inteles NIMIC din ce am scris. Cine a spus ca Biserica este izvorul vietii vesnice? Reciteste cu atentie ce am scris. Numai bine!
Ioanna, tu nu ai inteles remarca subtila pe care ti-am facut-o. Biserica suntem noi toti, cei care au fost, cei care suntem si cei care vor mai fi. Iar ceea ce ne leaga pe noi este izvorul vietii vesnice, adica Iisus Hristos. Eu nu am cum sa intru incaltata in ceea ce numesti tu izvor, Biserica, pentru ca eu sunt parte din Biserica, deci nu am cum sa fiu eu sau altii izvorul, ci izvorul este Iisus Hristos la care se duc tocmai cei murdari sa se curete de moarte pentru a trece la viata. Si oricati se vor curata in izvor, el nu se va murdari. Biserica insa se va reinnoi neincetat pentru ca generatiile trec si apoi vin altele. Este un mare mit si utopie intretinut in Biserica Ortodoxa cum ca ea nu s-ar fi schimbat. Chiar dimpotriva, cu fiecare generatie se schimba iar cel care o conduce la schimbare este insusi Hristos care prin Duhul Sfant o invata mai si mai mult pana se va indeplini tot Cuvantul Sau asa cum a promis.
  #1833  
Vechi 15.08.2011, 23:53:41
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Foarte bine. Așa cum e o ordine în fiziologie așa e și în Biserică, un trup cu o fiziologie de o altă natură. Acuma trebuie să recunoști că, pe lângă calitatea onorabilă de animale de povară, bărbații mai au și alte calități specifice care îi recomandă slujirii sacerdotale. Iar femeile au calități specifice de slujire eclezială.
Nicidecum nu am vazut ca prin sexul lor, barbatii sa aiba calitati specifice slujirii sacerdotale si femeile altele, dimpotriva, am vazut ca aceste calitati depind de la persoana la persoana regasindu-se si la barbati si la femei. Eu vad ca Dumnezeu nu se uita la fata (sexul) omului cand da aceste calitati tocmai pentru ca ele se dau prin Duhul Sfant si nu prin fiziologia umana. Domnul a spus sa nu ne ingrijoram de ceea ce vom spune nu pentru ca am avea calitati legate de sex-fiziologie-hormoni, ci pentru ca Duhul Sfant este cu noi si ne va invata toate.

Last edited by Adriana3; 15.08.2011 at 23:57:31.
  #1834  
Vechi 15.08.2011, 23:54:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ioanna, tu nu ai inteles remarca subtila pe care ti-am facut-o.
Biserica suntem noi toti, cei care au fost, cei care suntem si cei care vor mai fi. Iar ceea ce ne leaga pe noi este izvorul vietii vesnice, adica Iisus Hristos.
Este incompleta afirmatia ta.
Biserica este adunarea celor plini de Duhul Sfant.
Ori primirea Duhului Sfant se face prin marturisirea unei credinte adevarate in Sfanta Treime, in Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Prin Duhul Sfant suntem uniti cu Hristos.

Citat:
Biserica insa se va reinnoi neincetat pentru ca generatiile trec si apoi vin altele.
Biserica nu se reinnoieste. Biserica se inmulteste cu alti membri care intra in comunitatea celor botezati. Biserica nu este un copac cu un ciclu de viata de 4 anotimpuri. Este o comunitate de oameni unita in Duhul Sfant cu Hristos si cu Dumnezeu Tatal.

Citat:
Este un mare mit si utopie intretinut in Biserica Ortodoxa cum ca ea nu s-ar fi schimbat. Chiar dimpotriva, cu fiecare generatie se schimba iar cel care o conduce la schimbare este insusi Hristos care prin Duhul Sfant o invata mai si mai mult pana se va indeplini tot Cuvantul Sau asa cum a promis.
Exact care este schimbarea Bisericii?
Hristos nu se schimba.
Adevarul si Evanghelia nu se schimba.
Duhul Sfant si Dumnezeu Tatal nu se schimba.
Comunitatea celor care sunt in Imparatia lui Dumnezeu nu se schimba.
Comunitatea celor care se lupta pe pamant pentru mantuire se inmulteste si dupa moartea trupului se adauga comunitatii celor mantuiti, din Biserica cereasca.

Faci o gramada de afirmatii, 'de-a valma', pline de entuziasm, dar nesustinute teologic si fara coerenta.
Exact stilul catolic si protestant, al betiei de cuvinte care sunt frumoase, dar gaunoase si care nu au substrat.
  #1835  
Vechi 16.08.2011, 00:04:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ioanna, tu nu ai inteles remarca subtila pe care ti-am facut-o. Biserica suntem noi toti, cei care au fost, cei care suntem si cei care vor mai fi. Iar ceea ce ne leaga pe noi este izvorul vietii vesnice, adica Iisus Hristos. Eu nu am cum sa intru incaltata in ceea ce numesti tu izvor, Biserica (...)
Biserica, pe langa ideea de comunitate, “trup mistic a lui Hristos”, inseamna si “Casa a lui Dumnezeu”, deci este si un lacas de cult. Unii oameni , debordand un aer revolutionar, “isi baga picioarele” in acest “izvor” cu functii specifice (educativa, conducatoare, sfintitoare) , prin propuneri de modificare a structurii sacerdotale, liturgice sau a spatiului cultic, adica ruperea de traditie. O biserica dezradacinata e una pierduta, e una in care omul nu se mai regaseste si nu o mai frecventeaza. Sunt pentru inovatii si modernitate, doar lumea evolueaza, insa intotdeauna experimentele sa fie in orizontul traditiei.

Last edited by ioanna; 16.08.2011 at 00:10:30.
  #1836  
Vechi 16.08.2011, 00:14:14
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Este incompleta afirmatia ta.
Biserica este adunarea celor plini de Duhul Sfant.
Ori primirea Duhului Sfant se face prin marturisirea unei credinte adevarate in Sfanta Treime, in Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Prin Duhul Sfant suntem uniti cu Hristos.

Biserica nu se reinnoieste. Biserica se inmulteste cu alti membri care intra in comunitatea celor botezati. Biserica nu este un copac cu un ciclu de viata de 4 anotimpuri. Este o comunitate de oameni unita in Duhul Sfant cu Hristos si cu Dumnezeu Tatal.

Exact care este schimbarea Bisericii?
Hristos nu se schimba.
Adevarul si Evanghelia nu se schimba.
Duhul Sfant si Dumnezeu Tatal nu se schimba.
Comunitatea celor care sunt in Imparatia lui Dumnezeu nu se schimba.
Comunitatea celor care se lupta pe pamant pentru mantuire se inmulteste si dupa moartea trupului se adauga comunitatii celor mantuiti, din Biserica cereasca.

Faci o gramada de afirmatii, 'de-a valma', pline de entuziasm, dar nesustinute teologic si fara coerenta.
Exact stilul catolic si protestant, al betiei de cuvinte care sunt frumoase, dar gaunoase si care nu au substrat.
Daca dvs. credeti ca acum 2000 de ani Biserica arata ca acum, va inselati.
Hristos intr-adevar este neschimbat si El este Adevarul. Ceea ce s-a schimbat mereu este parerea oamenilor despre cum sa slujeasca Adevarului. Si daca luati si vedeti practicile crestine de-a lungul istoriei si in diverse tari ortodoxe va veti lamuri. Daca insa doriti sa fiti ca strutul cu capul in nisip si sa vedeti doar nisipul din fata ochilor, nimeni nu va opreste. Pentru ca la Biserica luptatoare de pe pamant ma refeream ca se innoieste mereu, nu la cea din Cer. In Cer nu se practica la fel ca si pe pamant si acolo nu sta nimeni sa le explice sfintilor ca, conform Bibliei, ii slujesc lui Hristos in calitate de preoti pentru ca ei stiu deja. Pe pamant nu se doreste sa se inteleaga si sunt prigoniti exact cei care vor sa il urmeze pe Hristos.
Cat despre Duhul Sfant, sunt intr-adevar crestini care nu stiu ca totul se face prin intermediul Duhului Sfant. Asa ca este bine ca l-ati mentionat. Pentru mine era subinteles.
  #1837  
Vechi 16.08.2011, 00:23:19
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Biserica, pe langa ideea de comunitate, “trup mistic a lui Hristos”, inseamna si “Casa a lui Dumnezeu”, deci este si un lacas de cult. Unii oameni , debordand un aer revolutionar, “isi baga picioarele” in acest “izvor” cu functii specifice (educativa, conducatoare, sfintitoare) , prin propuneri de modificare a structurii sacerdotale, liturgice sau a spatiului cultic, adica ruperea de traditie. O biserica dezradacinata e una pierduta, e una in care omul nu se mai regaseste si nu o mai frecventeaza. Sunt pentru inovatii si modernitate, doar lumea evolueaza, insa intotdeauna experimentele sa fie in orizontul traditiei.
Fals. Stii de ce Dumnezeu i-a cerut lui Avraam sa plece din tara lui, sa-si lase familia lui si casa parintilor sai si l-a condus in desert? Promitandu-i apoi ca va face din el o mare natiune? Este exact acelasi motiv pentru care Ap. Pavel cerea sa nu fim legati de datini stramosesti: pentru a putea fi cu adevarat liberi in a asculta Cuvantul Domnului care vorbeste inimii omului. Nimic nu dauneaza mai mult decat inlantuirea in traditii si pierderea libertatii inimii la ascultarea Cuvantului care ne elibereaza. Biserica in timp a ajuns sa faca exact ceea ce facusera evreii, ingroparea intr-o gramada de invataturi omenesti in defavoarea Cuvantului Domnului. Mediteaza putin la faptul ca Dumnezeu a preferat mereu nomazii pentru a le vorbi, si El insusi a dus o viata nomada, dezlegat de orice traditie omeneasca si legat doar de vointa lui Dumnezeu, indiferent ce zicea comunitatea evreiasca a timpului Sau.

Si ca sa nu uit, ca vad ca insisti cu intratul incaltat, tu vrei sa faci un spital de oameni sanatosi si sa-i tii afara pe oamenii bolnavi care chiar ei au nevoie de medicul Hristos.

Last edited by Adriana3; 16.08.2011 at 00:29:09.
  #1838  
Vechi 16.08.2011, 00:26:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Care-i diferenta intre fariseismul de care acuzi Biserica (inlantuirea in traditii) si neo-fariseismul tau?
  #1839  
Vechi 16.08.2011, 00:44:46
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Nicidecum nu am vazut ca prin sexul lor, barbatii sa aiba calitati specifice slujirii sacerdotale si femeile altele, dimpotriva, am vazut ca aceste calitati depind de la persoana la persoana regasindu-se si la barbati si la femei. Eu vad ca Dumnezeu nu se uita la fata (sexul) omului cand da aceste calitati tocmai pentru ca ele se dau prin Duhul Sfant si nu prin fiziologia umana. Domnul a spus sa nu ne ingrijoram de ceea ce vom spune nu pentru ca am avea calitati legate de sex-fiziologie-hormoni, ci pentru ca Duhul Sfant este cu noi si ne va invata toate.
Adriana3, după părerea ta între bărbați și femei, e o diferență de sex sau de gen? În fine... n-ai rămas în același sistem de referință cu mine!

Eu te întreb: de ce nu nasc și bărbații copii?
Tu întrebi: de ce femeile nu pot sluji la altar? ( sau mă rog, în cler de care-o fi el)

Răspunsul e comun: pentru că așa e rânduiala, fiecare gen are treaba lui în lumea asta, iar "diviziunea muncii" în Biserică n-are treabă cu ideologiile postmoderne care amestecă arbitrar neamestecatele.

Ca să nu mai spun că Domnul nu e obligat să ne ofere explicații amănunțite despre felul cum a rânduit lucrurile.


În celaltă privință, cu Biserica și schimbările...
Nu confuda Biserica cu tipologia societăților cu care convețuiește. Omul eclezial este și un om al timpului său, dar modul său de existență în Biserică rămâne neschimbat.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #1840  
Vechi 16.08.2011, 00:45:11
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Care-i diferenta intre fariseismul de care acuzi Biserica (inlantuirea in traditii) si neo-fariseismul tau?
Diferenta este ca Biserica Ortodoxa se crede singura care il detine pe Hristos in timp ce eu cred ceea ce a zis Domnul: portile Iadului nu va distruge Biserica Sa, si nimeni nu poate sa il recunoasca pe Iisus ca Fiu al lui Dumnezeu daca nu il are pe Duhul Sfant iar cine il recunoaste pe Iisus ramane in Dumnezeu si Dumnezeu ramane in el. Deci Biserica lui Hristos este cu mult mai mare decat cred unii ortodocsi care il inchid in mintea lor pe Hristos in traditii umane in timp ce El este mai presus de Biserica, este El cel care decide cine este in Biserica Lui iar decizia Lui a spus-o in urma cu 2000 de ani in urma cand traditiile create de oameni inca nu existau.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38