Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.10.2008, 23:06:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In locul tau as incepe cu NT ; apoi as continua cu VT. Dar cel mai bine intreaba-ti duhovnicul, daca ai. Daca nu ai, incearca sa-ti gasesti unul. Fii pregatit si cu un caiet, in care sa iti notezi ceea ce iti atrage atentia in mod deosebit, sau intrebarile care se nasc in urma lecturii. De fapt biblia nu se citeste, ci se studiaza.
Totusi nu inteleg la ce versuri va referiti ca ati gasit in biblie. Despre ce biblie vorbiti? In biblia ortodoxa nu am gasit versuri, in schimb am gasit o traducere f inspirata.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.10.2008, 23:46:38
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Mai am inca o intrebare.Ateii,oamenii de stiinta,toti cei care incearca sa demonstreze ca omul a evoluat,sau ca universul a aparut prin explozie,geografii si multi altii de ce se cred in anul 2008? pare cam stupida intrebarea dar stiti si voi ca 2008 adica 2008 de ani de la Rastignirea Mantuitorului Iisus Hristos,este oficial anul 2008 ,multi poate nu stiu 2008 de la ce? Dar daca sunt atatia atei,oameni de stiinta care incearca sa dovedeasca nu stiu ce de ce se mai pastreaza anul 2008?
Uhm, nu cred ca intrebarea se potriveste topicului, dar... e o conventie sociala. Ateii sunt putini, foarte putini, in comparatie cu restul lumii. De aceea credinciosii au mai multe de zis in aceasta treaba.

In plus, aceasta masuratoare a timpului nu este asa in toata lumea. In multe alte parti ale lumii este alt an. In timpul lui Cezar existau alternativ 13 sau 11 luni.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.10.2008, 00:18:58
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce nu citesti concomitent cate un capitol din ambele?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.10.2008, 10:10:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu ti-as recomanda sa incepi cu Evangheia dupa Matei si dupa Ioan, Faptele apostolilor si toate scrisorile, fara Apocalipsa. Apoi celelalte doua Evanghelii si inca o data Noul Testament, fara Apocalipsa (las-o la sfarsit).

Daca incepi cu Vechiul Testament, s-ar putea sa te plictisesti la inceput. Cei care se pricep mai bine pot sa-ti recomande ce sa selectezi din VT (de exemplu Facerea, Iesirea, Psalmii, Iov). Intr-un sfarsit vei citi toata Scriptura.

Bafta!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.10.2008, 11:43:26
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dar am o intrebare,de ce este scrisa in versuri? cine a compus acele versuri? Oamenii au scris Biblia din intamplarile lor ,sau conversatiile cu Dumnezeu,dar Dumnezeu a vorbit in versuri?
Si mie mi se pare corect sa o iau cu Vechiul Testament pentru ca nu inteleg Noul Testament daca nu am citit Vechiul Testament si facerea lumii,Geneza mi se pare foarte importanta.
impartirea pe versete a facut-o robertus stephanus in sec 16 iar pe capitole a impartit-o cardinalul Hugo Caro in sec 13
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.10.2008, 11:52:54
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Mai am inca o intrebare.Ateii,oamenii de stiinta,toti cei care incearca sa demonstreze ca omul a evoluat,sau ca universul a aparut prin explozie,geografii si multi altii de ce se cred in anul 2008? pare cam stupida intrebarea dar stiti si voi ca 2008 adica 2008 de ani de la Rastignirea Mantuitorului Iisus Hristos,este oficial anul 2008 ,multi poate nu stiu 2008 de la ce? Dar daca sunt atatia atei,oameni de stiinta care incearca sa dovedeasca nu stiu ce de ce se mai pastreaza anul 2008?


O sa incep cu Vechiul Testament bineinteles.
s-ar putea putea sa fie un pic mai multi ani deoarece Dionisie Exiguul se stie ca avut o eroare de 3-4 ani cand a facut numararea anilor incepand de la Hristos
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.10.2008, 20:56:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Inseamna ca suntem aproximativ prin anii 2011 -2012?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.10.2008, 20:56:43
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si de ce a transformat-o in versuri ? Nu era mai usoara fara versuri? Vorbele lui Dumnezeu erau in versuri?Sigur ca nu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.10.2008, 23:48:39
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Nu sunt versuri, ci versete. Nu rimau. Versetele sunt pur si simplu oimpartire care usura citirea si discutia despre biblie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.10.2008, 16:15:55
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Si de ce a transformat-o in versuri ? Nu era mai usoara fara versuri? Vorbele lui Dumnezeu erau in versuri?Sigur ca nu!
Cand copiii mei erau mici, imi puneau o sumendenie de intrebari referitoare la lumea despre care abia incepeau sa ia cunostinta si din care nu intelegeau mai nimic pentru ca nu aveau inca un minimum de cunostinte. Intrebarile erau de genul: de ce ploua de sus in jos? cate frunze are un stajar de 300 de ani? de ce iarba se numeste iarba? s.a.m.d. Cand nu stiam sa le raspund prefeream sa le spun ca nu stiu decat sa o fac pe desteptul si sa le dau raspunsuri gresite pentru ca stiam ca raspunsurile mele vor fi luate ca litera de lege si le vor ramane intiparite in memorie toata viata. Acum discutiile se poarta sub forma unor schimburi de opinii pentru ca deja au inteles multe despre lumea aceasta si au deja reperele privitoare la lumea cealalta. Este cu totul altceva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
intrebare despre Spovedanie crestina obisnuita Pocainta 22 22.05.2012 19:50:17
Intrebari despre Biblie Odinsson Despre Sfanta Scriptura 5 31.01.2012 16:03:28
despre post in Biblie Eliana Generalitati 4 19.11.2010 12:03:11