Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1771  
Vechi 14.08.2011, 11:29:50
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Daca Sfanta Fecioara i-ar fi intrebat pe preoti ce sa faca atunci cand a venit ingerul la ea, Iisus nu s-ar mai fi nascut.

Societatile matriarhale au fost cele mai pasnice din istoria omenirii ori facatorii de pace sunt fii lui Dumnezeu.

De cand insa lumea este condusa de barbati s-au inmultit razboaiele si toate relele ca doar Cain a fost primul criminal nu Eva. Ca atare puscariile sunt pline mai ales de barbati iar bisericile de femei. Deci cei certati mai mult cu legea Domnului sunt barbatii. Faptul ca orgoliul te-ar impinge sa fii satanist este problema ta, dar conform Ortodoxiei, si eu am preotia universala fie ca iti place fie ca nu. Cea sacramentala nu, dar vremurile se vor schimba pentru ca Apocalipsa este langa noi. Apocalipsa trebuie sa vina pentru ca Domnul trebuie sa Judece lumea iar de judecata Lui nu scapa nimeni. Iar aceasta Judecata trebuie sa vina cand evanghelia va fi propovaduita la toti oamenii. Pana acum Biserica a fost condusa doar de barbati. Rezultatul: din cauza orgoliilor dogmatice si de alta natura s-a faramitat in bucatele iar evanghelia cu care au fost trimisi nu au reusit sa o propovaduiasca la toti oamenii in 2000 de ani, fiind motivul pentru care Apocalipsa inca nu a venit desi era asteptata inca de la primii crestini. Am un prieten care a studiat Teologia ortodoxa la Bucuresti si care, vorbind la un moment dat de teama oamenilor de Apocalipsa, mi-a zis ca nu ii poate intelege pe crestinii care au teama de asa ceva pentru ca un crestin exact asta asteapta, invierea mortilor pentru viata de veci in bucurie alaturi de Dumnezeu intr-o lume in care domneste dreptatea lui Dumnezeu "astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie. Amin". Si ii dau dreptate. Eu de abia astept sa intram in viata vesnica de dupa judecata in Imparatia Domnului. Acolo totul este pe merit nu pe sex, bani, orgolii, putere, natiuni etc. Iar in aceasta Imparatie, dintre oameni, cel mai mare este o femeie, Sfanta Fecioara. Doar cei cu musca pe caciula si cu orgoliu prea mare pentru a se cai au frica de Judecata Domnului si viata vesnica. Cei care se caiesc de greselile lor ca fiul ratacitor, stiu ca Dumnezeu este drept si mult iubitor ca sa ii ierte si sa-i repuna in cinstea de Fii ai Sai asa cum o indica parabola.
  #1772  
Vechi 14.08.2011, 12:01:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
ps ce bine ca nu a lasat DUMNEZEU femeia sa conduca lumea ca eram demult in apocalipsa si '' nu ar fi tinut pasul '' profetiile ....
si eva tot asa gindea cind a fost ispitita de diavol .. si stim cu toti ce s/a intimplat .... multa iubire
Barbatul a fost las, inca de la inceput:„ Nu cumva ai mâncat din pomul din care îți poruncisem să nu mănânci?”Femeia pe care mi-ai dat-o ca să fie lângă mine, ea mi-a dat din pom și am mâncat.” Curiozitatea femeii si lasitatea barbatului au dus la "sinuciderea" lor. Una fara alta nu exista, nu putem culpabiliza doar femeia. De-si cerea scuze Adam, nu crezi c-ar fi fost iertati?
  #1773  
Vechi 14.08.2011, 12:14:43
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Barbatul a fost las, inca de la inceput:„ Nu cumva ai mâncat din pomul din care îți poruncisem să nu mănânci?”Femeia pe care mi-ai dat-o ca să fie lângă mine, ea mi-a dat din pom și am mâncat.” Curiozitatea femeii si lasitatea barbatului au dus la "sinuciderea" lor. Una fara alta nu exista, nu putem culpabiliza doar femeia. De-si cerea scuze Adam, nu crezi c-ar fi fost iertati?
asteptam asta .... DE CE diavolul nu s/a dus la Adam direct ? ... haide sa vedem ....
multa iubire
  #1774  
Vechi 14.08.2011, 12:18:19
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Daca Sfanta Fecioara i-ar fi intrebat pe preoti ce sa faca atunci cand a venit ingerul la ea, Iisus nu s-ar mai fi nascut.

Societatile matriarhale au fost cele mai pasnice din istoria omenirii ori facatorii de pace sunt fii lui Dumnezeu.

De cand insa lumea este condusa de barbati s-au inmultit razboaiele si toate relele ca doar Cain a fost primul criminal nu Eva. Ca atare puscariile sunt pline mai ales de barbati iar bisericile de femei. Deci cei certati mai mult cu legea Domnului sunt barbatii. Faptul ca orgoliul te-ar impinge sa fii satanist este problema ta, dar conform Ortodoxiei, si eu am preotia universala fie ca iti place fie ca nu. Cea sacramentala nu, dar vremurile se vor schimba pentru ca Apocalipsa este langa noi. Apocalipsa trebuie sa vina pentru ca Domnul trebuie sa Judece lumea iar de judecata Lui nu scapa nimeni. Iar aceasta Judecata trebuie sa vina cand evanghelia va fi propovaduita la toti oamenii. Pana acum Biserica a fost condusa doar de barbati. Rezultatul: din cauza orgoliilor dogmatice si de alta natura s-a faramitat in bucatele iar evanghelia cu care au fost trimisi nu au reusit sa o propovaduiasca la toti oamenii in 2000 de ani, fiind motivul pentru care Apocalipsa inca nu a venit desi era asteptata inca de la primii crestini. Am un prieten care a studiat Teologia ortodoxa la Bucuresti si care, vorbind la un moment dat de teama oamenilor de Apocalipsa, mi-a zis ca nu ii poate intelege pe crestinii care au teama de asa ceva pentru ca un crestin exact asta asteapta, invierea mortilor pentru viata de veci in bucurie alaturi de Dumnezeu intr-o lume in care domneste dreptatea lui Dumnezeu "astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie. Amin". Si ii dau dreptate. Eu de abia astept sa intram in viata vesnica de dupa judecata in Imparatia Domnului. Acolo totul este pe merit nu pe sex, bani, orgolii, putere, natiuni etc. Iar in aceasta Imparatie, dintre oameni, cel mai mare este o femeie, Sfanta Fecioara. Doar cei cu musca pe caciula si cu orgoliu prea mare pentru a se cai au frica de Judecata Domnului si viata vesnica. Cei care se caiesc de greselile lor ca fiul ratacitor, stiu ca Dumnezeu este drept si mult iubitor ca sa ii ierte si sa-i repuna in cinstea de Fii ai Sai asa cum o indica parabola.
sectaro ,
spunele asta amazoanelor .... au rezistat de nu au mai putut .....
multa iubire
ps as vrea sa vad si eu armata NUMAI din femei ... sa ne apere ele .... ha ha ha
sa continui cu societatea '' matriarhala ''?
multa iubire
ps Dumnezeu stie de ce a facut barbatul primul ,,, si mai stie de ce BARBATUL E CAPUL FEMEII .... si alte multe lucruri .... tu stii asta ? sau il inveti u pic si pe Dumnezeu cum sta treaba ? ha ha ha
multa iubire
ps nu stiam ca fecioara maria este mai mare decit IISUS HRISTOS ... upsss .... sectaro , lasa ereziile ... fecioara maria este CEA MAI BINECUVINTATA FEMEIE dintre FEMEI .... asadar AR TREBUI SA FI CA EA daca o aduci in discutie .... si NU ERA PREOTEASA ....
multa iubire

Last edited by the_Listener; 14.08.2011 at 12:20:59.
  #1775  
Vechi 14.08.2011, 12:43:54
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Pai daca barbatii ar respecta porunca Domnului, de cine ar trebui sa te apere o armata? De ursii din padure? :))
Adica barbatii fac crime peste crime si apoi se bat cu pumnii in piept de nevoia pe care o avem de ei pentru a ne apara. Pai daca ar respecta "nu ucide" n-ar mai exista nici o armata. Sau tu crezi ca in Imparatia Cerurilor se duc razboaie armate intre sfinti? In cazul asta ti-ai cam gresit tinta pentru ca acolo sunt doar fii pacii :)

Iisus Hristos este Dumnezeu, nu poti compara un om cu Dumnezeu. Eu vorbeam despre oameni. Sfanta Fecioara nu a fost preoteasa, dar Sfantul Iosif a fost? Sfanta Feciora l-a nascut pe Hristos fara sa fi cunoscut barbat, sa nu-mi zici acum ca toate femeile trebuie sa nasca fara sa cunoasca barbat. Din partea mea ar fi nemaipomenit sa se poata, cred ca barbatii ar fi cei care nu ar rezista ca Sf. Iosif langa o fecioara Si in plus de asta, spune-mi si mie, ce a facut Domnul Iisus la nunta din Caana Galileei cand sfanta Fecioara i-a cerut sa faca o minune dar timpul Lui inca nu venise? Cine a ascultat de cine? Si cine asculta de cine cand Sfanta Fecioara se roaga Fiului ei pentru noi prapaditii? Domnul Iisus, desi este Dumnezeu mai mare decat maica sa, o asculta mereu, a ascultat-o la Caana, o asculta si acum. Nici un sfant barbat nu are atat de mare trecere pe langa Domnul asa cum o are Sfanta Fecioara. De aceea inclusiv in cadrul Liturghiei, sfanta Fecioara are un loc foarte important, mai mare decat al oricarui alt sfant.

Cat despre barbatul capul femeii nu Dumnezeu a spus-o ci Apostolul Pavel pentru ca asa fusese invatat la evrei. I-a luat lui Dumnezeu vreo 10 ani ca sa-l invete ca in Hristos nu mai este nici barbat si nici femeie, ba inca i-a dat si un spin al Satanei sa il chinuie ca sa nu mai fie orgolios. Are Dumnezeu ac de cojocul fiecaruia, stie cum sa ii faca sa stea la locul lor, nu-mi fac eu probleme :)

Last edited by Adriana3; 14.08.2011 at 13:02:14.
  #1776  
Vechi 14.08.2011, 12:48:46
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Pai daca barbatii ar respecta porunca Domnului, de cine ar trebui sa te apere o armata? De ursii din padure? :))
Adica barbatii fac crime peste crime si apoi se bat cu pumnii in piept de nevoia pe care o avem de ei pentru a ne apara. Pai daca ar respecta "nu ucide" n-ar mai exista nici o armata. Sau tu crezi ca in Imparatia Cerurilor se duc razboaie armate intre sfinti? In cazul asta ti-ai cam gresit tinta pentru ca acolo sunt doar fii pacii :)
de femei .... ha ha ha ... desgur ca da , puscariile DE FEMEI sunt goale , lesbiene nu exista , sa continui ? SECTARO lasa/o jos ca macane
multa iubire
  #1777  
Vechi 14.08.2011, 13:01:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
asteptam asta .... DE CE diavolul nu s/a dus la Adam direct ?... haide sa vedem ....
multa iubire
Pentru ca femeia are o slabiciune pentru tot ce e frumos , in timp ce slabiciunea barbatului e femeia. Nu era folositor omului sa dobandeasca mantuirea fara sa fie ispitit si incercat. Daca actiunea sarpelui ar fi intrat in contradictie cu planul divin, Dumnezeu s-ar fi opus, doar Acesta cunostea din eternitate cum se vor cumporta cei doi, Adam si Eva, deci "incercarea sarpelui" a fost o ispita pentru ambii,in egala masura.
  #1778  
Vechi 14.08.2011, 13:11:50
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pentru ca femeia are o slabiciune pentru tot ce e frumos , in timp ce slabiciunea barbatului e femeia. Nu era folositor omului sa dobandeasca mantuirea fara sa fie ispitit si incercat. Daca actiunea sarpelui ar fi intrat in contradictie cu planul divin, Dumnezeu s-ar fi opus, doar Acesta cunostea din eternitate cum se vor cumporta cei doi, Adam si Eva, deci "incercarea sarpelui" a fost o ispita pentru ambii,in egala masura.
aha .... asadar nu vad eu bine sau recunosti ca ispita este femeia ?....
si ca Adam a pus/o DEASUPRA LUI DUMNEZEU dind vina pe ea in loc sa isi ceara iertare .... .... ..
deloc ... de unde stii ca asta era planul divin ? de exmplu iov a fost incercat SI NU A CAZUT ... era mai credincios decit adam care a VORBIT CU DUMNEZEU , L/A VAZUT PE DUMNEZEU , A VAZUT CE A FACUT DUMNEZEU etc etc etc ????
multa iubire
  #1779  
Vechi 14.08.2011, 13:55:52
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Cam cate femei sunt in puscarie fata de numarul de barbati? Asa un procent estimativ. Si cate din ele sunt inchise pentru crima?

Cat despre lesbiene, exista cum sa nu, insa Sodoma si Gomora a fost arsa pentru rautatile facute in special de barbati care nu numai ca erau homosexuali, dar erau de o agresivitate iesita din comun violand si ucigand tot ce le statea in cale.

Si asa, de curiozitate, cand Domnul a venit pe pamant, pe cate femei a certat? Cu cate s-a contrazis? Cate din ele l-au scuipat si l-au batut? Cine L-a judecat pe nedrept si cine L-au rastignit? O singura femeie apare figura negativa in Evanghelie, Irodiada. Iar in parabolele facute cu femei, ca sunt si dintr-astea, femeile sunt intotdeauna figura pozitiva. In timp ce cele mai multe parabole sunt facute cu barbati iar figurile negative din parabole sunt intotdeauna barbati. Deci se vede bine ca acolo era problema, mai ales barbatii trebuiau ridicati, a zis clar Domnul ca nu pentru sanatosi a venit ci pentru bolnavi. Iar din cate imi dau seama, boala cea mai raspandita a acestor bolnavi este tocmai orgoliul, iar faptul ca nu pot accepta in ruptul capului ca in Hristos nu mai exista nici barbat si nici femeie, este simptomul cel mai pregnant.
  #1780  
Vechi 14.08.2011, 14:00:51
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Iisus Hristos este Dumnezeu, nu poti compara un om cu Dumnezeu. Eu vorbeam despre oameni. Sfanta Fecioara nu a fost preoteasa, dar Sfantul Iosif a fost? Sfanta Feciora l-a nascut pe Hristos fara sa fi cunoscut barbat, sa nu-mi zici acum ca toate femeile trebuie sa nasca fara sa cunoasca barbat. Din partea mea ar fi nemaipomenit sa se poata, cred ca barbatii ar fi cei care nu ar rezista ca Sf. Iosif langa o fecioara Si in plus de asta, spune-mi si mie, ce a facut Domnul Iisus la nunta din Caana Galileei cand sfanta Fecioara i-a cerut sa faca o minune dar timpul Lui inca nu venise? Cine a ascultat de cine? Si cine asculta de cine cand Sfanta Fecioara se roaga Fiului ei pentru noi prapaditii? Domnul Iisus, desi este Dumnezeu mai mare decat maica sa, o asculta mereu, a ascultat-o la Caana, o asculta si acum. Nici un sfant barbat nu are atat de mare trecere pe langa Domnul asa cum o are Sfanta Fecioara. De aceea inclusiv in cadrul Liturghiei, sfanta Fecioara are un loc foarte important, mai mare decat al oricarui alt sfant.
:)
cite APOSTOLE A AVUT IISUS ? haide raspunde ca sa scot toate ereziile de la tine .....
dar pasajul cu sfinta fecioara maria si CAUTAREA lui iisus SI RFASPUNSUL lui UNDE E ? ce a facut iisus pentru fecioara maria ESTE RESPECTAREA PARINTILOR ... atit .... si normal sa aiba trecere mare la el ... CA DE AIA A ALES--O CA ERA NEPRIHANITA SI CEA MAI BINECUVINATA INTRE FEMEI ..dar nu a facut-o preoteasa in biserica CI ASCULTA DE IOSIF ..
nu putea sa se nasca dintr-o desfrinata .... sau chiar o virgina CU MULTE BUBE IN CAP si alte bazaconii .... intelegi ?
SFINTA FECIOARA MARIA ESTE UNICA , nici o femeie nu va fi ca ea ... asadar sectaro nu o batjocori cind vorbesti de ea ....
multa iubire

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Cat despre barbatul capul femeii nu Dumnezeu a spus-o ci Apostolul Pavel pentru ca asa fusese invatat la evrei. I-a luat lui Dumnezeu vreo 10 ani ca sa-l invete ca in Hristos nu mai este nici barbat si nici femeie, ba inca i-a dat si un spin al Satanei sa il chinuie ca sa nu mai fie orgolios. Are Dumnezeu ac de cojocul fiecaruia, stie cum sa ii faca sa stea la locul lor, nu-mi fac eu probleme :)
ai dreptate ... am fost prea milostiv cu tine
ia de aici acum
16.Iar femeii i-a zis: "Voi înmulți mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naște copii; atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni".

Dumnezeu a zis ca BARBATUL VA STAPINI FEMEIA ---- sau si cu el te vei certa ca nu a zis ?
HAIDE CONTRAZICE-L SI PE EL ..... morrrr de rasssss
cu cit deschizi gura mai des cu atit iti ies mai multi porumbei ...
multa iubire
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38