Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2007, 19:27:01
THOT.ME THOT.ME is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Mesaje: 9
Implicit

Cand facem un lucru constient este bine sa ne raspundem sincer la intrebarea " de ce fac acest lucru"?
So, de ce scriem pe forumuri?
Cat de mult ne ajuta acest gen de comunicare sa "crestem" spiritual?
Unii dintre voi sunt de ceva vreme pe aici si e "ceva" daca inca nu s-au plictisit.
De ce sa aleaga cineva sa scrie pe un forum? E oare o forma de egocentrism? Ne simtim bine atunci cand ne exprimam opiniile public( considerandu-ne utili prin a da sfaturi altor persoane) si , si mai bine ne simtim atunci cand gasim adepti la ideile opinate.
Sunt ele autentice , raspunsurile primite de la diferiti utilizatori?
Voi ce credeti?

Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.06.2007, 20:00:38
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Eu,una,as vrea sa spun sincer,ca nu m-am folosit prea mult,ci mai degraba am avut de pierdut.Sincer as vrea sa renunt,pt.ca,pt.a da sfaturi este nevoie de o oarecare experienta duhovniceasca,de multa pace interioara,de smerenie,de blandete,de foarte multa dragoste,dar mai ales de foarte multa rugaciune.
Nu stiu cat de mult s-au folosit cei care mi-au citit postarile,dar simt ca ma epuizez treptat si trebuie sa ma intaresc mereu prin Sfanta Rugaciune.Imi pare rau daca nu am scris pe placul cuiva acum,si-mi cer iertare daca am suparat pe cineva.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2007, 01:08:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

SYLVIE,ai dreptate;nu toata lumea e bine intentionata ,unii parca vor sa incurce pe cei care vor sa fie luminati.Dar sint persoane si f. bine documentate care emit pareri frumoase si utile si au materiale document pe care e bine sa le cunoastem,in caz ca nu avem timp sa le procuram din alta parte[ex.ceea ce spun sf. parinti in leg. cu ecumenismul sa stim si noi cum se gindea corect pe la inceputurile credintei,sau proclamatia monahilor si monahiilor catre sinod;apoi aflam care este gindirea ortodoxa ,adica fluxul ortodox intara noastra.Eu cred ca e un fapt bun ca tinerilor le place sa -si spuna opiniile,chiar dc se mai cindanesc unii dintre ei pe aci.de fapt niciodata nu cunoastem destul,dar atit cit cunostem oferim cu buna intentie pt cei care intreaba sau care doresc ,ca IOSIF de ex. sa cunoasca suflul de gindire din tara pe diverse probleme.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.06.2007, 08:41:46
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Sofiaiuga,nu m-am referit la asta,cand am spus ca nu m-am folosit prea mult,sigur ca ai si de invatat.Dar eu am vrut sa spun cate ceva din experienta mea,si nu mi-a folosit acest lucru.Aici am avut de pierdut.M-am gandit sa nu spun din carti,caci toata lumea are asa ceva si citeste,ci doar din faptele mele.Si toata lumea vrea argumente.Dar la ce bun,daca inaintea mea au spus altii si ei nu inteleg?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.06.2007, 14:50:29
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Dannsan,nu-mi place cum gandesti,dar bineinteles ca nu e treba mea aceasta.Fiecare va da seama de sufletul sau la Judecata.Dar ma intreb:ATUNCI CE RASPUNS VEI DA...????
Te va intreba daca ti-a placut preotul sau Ierarhul cutare...????Sau te va intreba CE AI FACUT TU CU VIATA TA(pe care a binevoit sa ne-o dea,si pt.care s-a si jertfit)...????
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2007, 05:05:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de THOT.ME
Cat de mult ne ajuta acest gen de comunicare sa "crestem" spiritual?
sincer, am ajuns la concluzia ca nu ajuta, e mai mult pierdere de timp. de aceea nici nu prea mai scriu in ultimul timp... iar ca sa ajungi sa inveti cate ceva, pana dai de acel CEVA trebuie sa citesti pagini stufoase de "cartoafe", deci iarasi nu stiu cat merita...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.06.2007, 06:13:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

a fost odata un film - "Prea mic pentru un razboi atat de mare" - la asta ma fac sa ma gandesc multe postari pe care le citesc aici pe forum... unii care tin sa zica si ei ceva neaparat, sa aiba o opinie in scris, nu conteaza ca nu stapanesc problema si nu sunt in masura sa se pronunte.

dar ca sa nu ziceti ca sunt negativista, recunosc ca sunt postari care intr-adevar merita citite, insa autorii lor nu sunt dintre cei care una-doua scriu ceva. putin, dar bun. ce bine ar fi daca nu ar trebui sa "navigam" printre atatea postari inutile ca sa citim ceva cu miez!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.06.2007, 13:36:21
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de THOT.ME
Cand facem un lucru constient este bine sa ne raspundem sincer la intrebarea " de ce fac acest lucru"?
So, de ce scriem pe forumuri?
Cat de mult ne ajuta acest gen de comunicare sa "crestem" spiritual?
Unii dintre voi sunt de ceva vreme pe aici si e "ceva" daca inca nu s-au plictisit.
De ce sa aleaga cineva sa scrie pe un forum? E oare o forma de egocentrism? Ne simtim bine atunci cand ne exprimam opiniile public( considerandu-ne utili prin a da sfaturi altor persoane) si , si mai bine ne simtim atunci cand gasim adepti la ideile opinate.
Sunt ele autentice , raspunsurile primite de la diferiti utilizatori?
Voi ce credeti?
Din dorinta de a sti cat mai multe despre religia crestin-ortodoxa, m-am abonat la revista si astfel am dat de forumul acesta. Am gasit oameni, care stiau mult mai multe decat mine si care prin afirmatiile si trimiterile lor, m-au invata sa caut si sa citesc, sa ma documentez inainte de a posta. Multi dintre ei nu mai sunt pe forum, goniti fiind de tonul nepotrivit folosit de unii. Ori cel caruia ii e sete de credinta si doreste sa comunice cu altii, care au aceeasi sete, se tem de acest ton, cu nuante stradale.
Singura fiind, am gasit aici pe forum o adevarata familie, pe care ii cunosc din cele scrise, din formulari si din preocupari.
Aud din multe parti ca forumul e pierdere de timp. As zice mai degraba ca solicita mult din timpul nostru, dar daca e vorba de timp pierdut, asta doar de noi depinde.
As vrea sa le spun celor , care se sperie si dau bir cu fugitii la unele atacuri, ca asa e si viata de crestin. Si in viata adevarata primim atacuri si de acolo nu putem fugi. Sa ne intarim si sa ne pastram locul in viata si pe forum. Dumnezeu este cu noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.06.2007, 22:48:17
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

dannsan:ESTE NUMELE MEU ADEVARAT, NU E NICI UN PSEUDONIM,CACI EU NU DORESC SI NICI NU AM DE CA SA MA ASCUND SUB ALT NUME CIND EMIT O PARERE;
Daca nu itiplace LA BISERICA DUTE SI PARTICIPA LA SLUJBA L O MANASTIRE sau la mai multe si roaga-l pe CEL DE SUS SA TE LUMINEZA ,daca te pomenesti la 40 litirghii vii, va fi mai usoara luminarea ta a se roaga pt tine si monahul DUMNEZEU SA ITI AJUTE!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.06.2007, 07:21:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de THOT.ME
Sunt ele autentice , raspunsurile primite de la diferiti utilizatori?
unele da, fie ca plac sau nu. altele, dupa parerea mea, sunt poleite ca sa "dea bine".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pe ce baza afirma catolicii ca Petru a fost primul papa? ludovic Secte si culte 52 05.10.2011 12:31:55
Sa ii pomenim in rugaciunile noastre... Sandra27 Umanitare 5 11.02.2011 17:40:38
Mironositele noastre cozia Generalitati 22 18.04.2010 23:42:32
Te poti baza pe ce gasesti pe Internet ? Evreulcelales Generalitati 6 17.02.2010 14:07:14
Comunitatile noastre Mihailc Reguli in Biserica 9 31.05.2009 10:10:27