Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 13.03.2011, 23:52:03
Nicu5166's Avatar
Nicu5166 Nicu5166 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Bihor
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Fratilor , cred ca in calitatea mea de fost practicant al unei astfel de practici DIAVOLESTI ajuns pana la gradul 3+ (urma gradul de maestru ),sant indreptatit sa va atrag atentia ca reiki ,prananadi,yoga si alte astfel de practici sant VRAJITORII orientale si INCHINRE la idoli !!!
Aceia dintre voi care doriti sa va ocupati cu asa ceva trebuie sa intelegeti ca nu veti mai avea nimic in comun cu Ortodoxia si cu crestinismul !...,,nu poti sluji la doi domni "...!!!
De asemenea trebuie sa stiti ca drumul de intoarcere e foarte greu si presupune Sfanta Impartasanie , post si rugaciune !!!
Doamne ajuta !...si sper sa va fie de folos experienta mea !!!

Last edited by Nicu5166; 14.03.2011 at 00:11:46.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 24.06.2011, 13:39:06
Daikidoka Daikidoka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2011
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit de unde atat de multa siguranta?

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pe un alt topic, cu un subiect asemanator, am scris urmatoarele:

,,Daca ne vindecam cu ajutorul lui Dumnezeu, ii multumim lui Dumnezeeu. Dar, daca ne vindecam cu ajutorul diavolului, are si el ,,oarece'' pretentii, ca doar n-a muncit degeaba! Sa nu uitam ca exista minuni facute cu ajutorul lui Dumnezeu si exista false minuni, facute cu ajutorul demonilor.

Scopul vietuirii crestine este mantuirea si chiar dobandirea Duhului Sfant si sfintirea vietii. Aceste practici diavolesti intrerup lucrarea mantuitoare a crestinului. Cine apeleaza la aceste practici ori se indeletniceste cu ele se face partas la lucrarea diavolului. Omul care a fost ajutat astfel, nu mai constientizeaza ca boala i-a fost trimisa de Dumnezeu pentru a se intoarce la pocainta. El cauta sa-si salveze doar trupul, iar de suflet nu se mai ingrijeste. Bolile si necazurile ne sunt trimise cu un rost si cu un scop.

Cei care au apelat la aceste practici si apoi s-au dezis de ele stiu cat de greu le-a fost sa-si gaseasca duhovnic, sa se pocaiasca, sa se roage, etc. Sa nu ne jucam cu focul.

O bioenergeticiana foarte buna mergea a venit sa-i sminteasca pe credinciosi si chiar sa ,,se ocupe'' de un parinte foarte induhovnicit. Parintele i-a spus sa renunte la bioenergia ei si sa-si vada de mantuire. Dar ea n-a ascultat, ci voia sa-l studieze dupa ,,stiinta'' ei pe parintele Gabriel Nicu. Intr-o seara, pe cand se intorcea de la slujbele parintelui, fiind ceata, numai ea n-a vazut trenul care venea din sens opus si praf s-a facut. Celorlalti crestini nu li s-a intamplat nimic.''
Cum adica ne vindecam cu ajutorul diavolului? De unde stii asa ceva? De obicei luam in considerare numai ce valideaza modul nostru de a gandi. Daca eu iti spun ca practicanti de Reiki au intors oameni catre Biserica Ortodoxa si credinta si au mai salvat si vieti, de fapt nu conteaza pentru tine: E doar altul cu apologia Reiki-ului. Cum imi spunea un astfel de om: ma simt incomparabil mai uman si mai aproape de Dumnezeu cand reusesc sa intorc un om de pe drumul decaderii si degenerarii , se referea atunci la o persoana pe care a determinat-o sa renunte la prostitutie si sa isi gaseasca de lucru ca un om normal si sa se duca la Biserica, dupa nenumarate sedinte de terapie si consiliere. Si asta e un exemplu. Sau alt om care deschis de chirurgi pentru o afectiune tumorala si clasat drept mort sigur in maxim o luna, a intrat la terapie si omul respectiv traieste si acum dupa mai mult de 10 ani, si e persoana importanta a comunitatii unde traieste, frecventeaza Biserica ca un ortoprax adevarat, are fiii inscrisi la seminar si la teologie, pentru a deveni preoti. Si-a schimbat atitudinea fata de viata si oameni, si ajuta cum poate pe cei care ii cer ajutorul (nu prin Reiki) ci asa cum ar trebui sa faca orice crestin. Acum, asta este lucrarea raului?
Fiecarui om care vine la terapie, nu ii intrerupe tratamentul dat de medic si ii recomanda sa mearga la Biserica, sa tina post asa cum e randuiala, sa se spovedeasca si sa aiba duhovnic, si in timpul terapiei sa spuna rugaciunile care le stie.

Dumneata vii si spui ca o "bioenergeticiana foarte buna" (daca vorbim de bioenergie, nu vorbim de Reiki) a murit cand altii nu au murit. Toti avem pacatele noastre, si platim pentru ele. De unde stii ca a murit pentru ca era o "bioenergeticiana foarte buna". Vrei sa iti spun relatari cu popi care lucreaza folosindu-se de ritualuri si sacramente pentru ala negru (adica pentru tentatiile oferite de ala negru)? Si inca nu au murit.

Din punctul meu de vedere, credinta si cunoasterea ar trebui sa nu se excluda reciproc din potentialul omului. Altfel se tinde spre extreme, care pot fi verificate si din perspectiva istorica si realitatea curenta (credinciosi habotnici care refuza sa inteleaga altceva decat litera lor, sau oameni de stiinta si atei lipsiti total de moralitate, verticalitate si mai ales constienta - cateva din extreme chiar cotidiene). Sunt crestin si nu fac apologia Reiki, bioenergie si alte tehnici, fiecare trebuie sa hotarasca daca se apropie sau nu de asa ceva. Nu contest nici faptul ca exista un numar mare de sarlatani, rau intentionati si rau voitori in domeniu. Dar va rog sa nu perpetuati imaginea crestinului neintelegator, care judeca absolut si eticheteaza, si respinge. Sfintii Parinti traiau in spiritul Legii, noi ne legam viata de litera Legii si traim inchistati, frustrati si in frica. Tot ceea ce Sfintii ne spun, are in spate o incarcatura care nu poate fi inteleasa exclusiv rational. Din contra. Din pacate unii se leaga numai de propozitiile si semnele de exclamare, care au in spate istoria care conteaza cel mai mult si cuvintele sunt doar suprafata.

"De asemenea trebuie sa stiti ca drumul de intoarcere e foarte greu si presupune Sfanta Impartasanie , post si rugaciune !!!" Oare nu acestea trebuie sa le faca orice crestin?!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 09.07.2013, 18:29:33
anadumitru anadumitru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2013
Mesaje: 2
Smile despre reiki

Sunt ortodoxa si imi iubesc tara iar Mantuitorul este pentru mine modelul de viata, cel mai bun prieten cel mai bun sfetnic de taina. Dar sunt in acelasi timp practicant Reiki. Nu are nicio legatura Necuratul cu asta. Este o scoala spirituala la fel ca multe altele. Este eficienta si are multi adepti pentru ca este practica mai degraba decat teoretica. Maestrul meu imi vorbeste despre toleranta, despre faptul ca fiecare om este important si trebuie tratat cu respect; imi vorbeste despre cum sa nu caut barfa si valorile lumesti si sa ma uit in interior inainte de a acuza si judeca, inainte de a ma repezii sa trag concluzii. Imi vorbeste despre puterea credintei in Dumnezeu. Imi vorbeste despre cum sa vad partea pozitiva a experientelor mele dificile. Ma incurajeaza sa fiu sincera cu mine si perseverenta in tot ce fac. Imi vorbeste despre cum a trecut vremea schismelor si despre cum trebuie sa acceptam fiecare om asa cum este cu tot cu defectele si calitatile sale. Imi vorbeste despre cat este de important sa nu ranesc oamenii in jurul meu si despre cum sa imi sustin semenii, sa fiu generoasa si blanda, sa respect liberul arbitru al fiecaruia. Reikistii se roaga foarte mult si se roaga aceluiasi Dumnezeu. Nu este nimic diferit in esenta. Este o diferenta de limbaj si de practica as putea spune. Dupa initiere am vorbit cu duhovnicul meu despre asta, si am avut surpriza sa constat ca mai exista in Romania preoti cu mult har si multa deschidere. Nu m-a blamat nu m-a certat, am avut o discutie foarte interesanta. Este de asemenea adevarat ca exista foarte multi reikisti care confunda spiritualitatea cu puterea, banii si manipularea, dar este la fel de adevarat ca exista si preoti crestini care fac aceste lucruri. Fiecare padure are uscaturile ei, pana la urma. Ce am constatat eu de cand mi-am facut initiarea au fost urmatoarele lucruri: o viata mai sanatoasa, mai echilibrata, am devenit mai intelegatoare, mai obiectiva cu mine insami, mai putin macinata de probleme marunte, mai putin egoista, mai angajata social, am inceput sa ma rog mai mult nu doar pentru mine, cum o faceam inainte de initiere, ci si pentru altii!! pe scurt am evoluat.

Last edited by anadumitru; 09.07.2013 at 18:37:10.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 09.07.2013, 19:05:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sunt impresionat. În rău, dar impresionat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.07.2013, 02:08:43
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

O evolutie spre iad, da.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 10.07.2013, 08:14:28
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit canon

Citat:
În prealabil postat de anadumitru Vezi mesajul
Sunt ortodoxa si imi iubesc tara iar Mantuitorul este pentru mine modelul de viata, cel mai bun prieten cel mai bun sfetnic de taina. Dar sunt in acelasi timp practicant Reiki. Nu are nicio legatura Necuratul cu asta. Este o scoala spirituala la fel ca multe altele. Este eficienta si are multi adepti pentru ca este practica mai degraba decat teoretica. Maestrul meu imi vorbeste despre toleranta, despre faptul ca fiecare om este important si trebuie tratat cu respect; imi vorbeste despre cum sa nu caut barfa si valorile lumesti si sa ma uit in interior inainte de a acuza si judeca, inainte de a ma repezii sa trag concluzii. Imi vorbeste despre puterea credintei in Dumnezeu. Imi vorbeste despre cum sa vad partea pozitiva a experientelor mele dificile. Ma incurajeaza sa fiu sincera cu mine si perseverenta in tot ce fac. Imi vorbeste despre cum a trecut vremea schismelor si despre cum trebuie sa acceptam fiecare om asa cum este cu tot cu defectele si calitatile sale. Imi vorbeste despre cat este de important sa nu ranesc oamenii in jurul meu si despre cum sa imi sustin semenii, sa fiu generoasa si blanda, sa respect liberul arbitru al fiecaruia. Reikistii se roaga foarte mult si se roaga aceluiasi Dumnezeu. Nu este nimic diferit in esenta. Este o diferenta de limbaj si de practica as putea spune. Dupa initiere am vorbit cu duhovnicul meu despre asta, si am avut surpriza sa constat ca mai exista in Romania preoti cu mult har si multa deschidere. Nu m-a blamat nu m-a certat, am avut o discutie foarte interesanta. Este de asemenea adevarat ca exista foarte multi reikisti care confunda spiritualitatea cu puterea, banii si manipularea, dar este la fel de adevarat ca exista si preoti crestini care fac aceste lucruri. Fiecare padure are uscaturile ei, pana la urma. Ce am constatat eu de cand mi-am facut initiarea au fost urmatoarele lucruri: o viata mai sanatoasa, mai echilibrata, am devenit mai intelegatoare, mai obiectiva cu mine insami, mai putin macinata de probleme marunte, mai putin egoista, mai angajata social, am inceput sa ma rog mai mult nu doar pentru mine, cum o faceam inainte de initiere, ci si pentru altii!! pe scurt am evoluat.
la recomandarea unui preot te-ai fii rugat mai mult? ti-ai fi schimbat stilul de viata , ai fi postit? Cand te rogi in afara bisericii nu mai exista acelasi Dumnezeu, asta trebuie sa intelegi. Nici catolicii nu se mai roaga Lui, daramite reikisti astia. Bazele Bisericii le-au pus niste pescari dar in Duhul Sfant. Care nu greseste in vecii vecilor. De aia portile Iadului nu o vor birui. Cauta un preot induhovnicit , nu cu multa deschidere . Din pacate suntem multi ortodocsi ca tine dar doar ne numim asa.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 11.07.2013, 14:56:20
anadumitru anadumitru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2013
Mesaje: 2
Implicit niste intrebari...

Fiecare are dreptul la opinie. Respect punctul dumneavoastra de vedere, chiar daca nu ma cunoasteti, chiar daca nu stiti nimic despre Reiki. Mai mult, constat ca va dati cu presupusul despre alti crestini, catolici. Ei nu sunt tot oameni? Nu cred in acelasi Dumnezeu? Nu sunt fratii nostri in Credinta? Schismele sunt ale omului, nu ale Mantuitorului. Energia Treimii este Perfectiunea. In Perfectiune nu exista loc pentru schisme. Toleranta si iubirea neconditionata pentru aproapele sunt o parte din invataturile Mantuitorului. Cat despre mine puteti crede orice. Puteti emite orice teorie. Numai bine.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 11.07.2013, 15:09:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dacă eu cunosc se pune? Acu' ceva vreme fiind "inițiat" în gradul 3 Reiki tradițional (Usui) și Karuna 1&2?
Deh, greșelile tinereții.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #89  
Vechi 16.07.2013, 22:35:43
hiram22 hiram22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2013
Mesaje: 5
Implicit reiki

De ce considerati ca initierea reiki ca o greseala a tineretii ?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 17.07.2013, 08:40:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pentru că așa a fost, Reiki fiind un soi de magie alba-neagra.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 16:59:59
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 16:46:54