Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.03.2010, 22:40:35
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai fratilor a fost cutremur foarte puternic.
E adevarat au pierit vreo 700 de oameni,Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti in pace!
Cum ziceti unii din fratiile voastre ca asta e mania lui Dumnezeu?
Mie mi se pare mai degraba mila lui Dumnezeu ca la asemenea cutremur au fost foarte putine victime.
Ca nu Dumnezeu a facut cutremurul si Dumnezeu nici nu a voit acest cutremur.
Asa e, daca nu ar fi inca Dumnezeu la carma acestui pamant, cel rau demult l-ar fi facut praf si pulbere. Aceasta creatura decazuta are o placere enorma de a distruge in contrast cu caracterul lui Dumnezeu care este creator, ziditor.

Tragic este ca la nivel mondial Dumnezeu este din ce in ce mai lepadat, scos afara din vietile oamenilor, aud ca in Statele Unite nu mai ai voie sa pronunti "Dumnezeu" in ceremonii oficiale, chiar de curand mi-a ajuns la ureche ceva in aceasta directie, cum ca un eveniment dedicat victimelor din Iraq a fost suspendat pentru ca discursurile ce urmau a fi tinute contineau numele "Dumnezeu". Nu sunt 100% sigur, dar nu m-as mira
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.03.2010, 19:47:46
alexeev alexeev is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 23
Implicit da...

e adevarat ca in america pronuntarea numelui "Dumnezeu" incepe sa fie interzis.
este vorba de eleva Erica Corder...
uitati linkul aici.. si.. puteti cauta si pe youtube si pe google sa va lamuriti...

http://www.frontpress.ro/?p=3826
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.03.2010, 20:12:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ati auzit ca in Australia a plouat cu pesti?Azi am vazut la stiri.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.03.2010, 20:56:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ati auzit ca in Australia a plouat cu pesti?Azi am vazut la stiri.
Da, si in Cismigiu mai demult a plouat cu broscute.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.03.2010, 09:33:01
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Unhappy Soarecii invadeaza Palatul Westminster din Londra

- titlul unui articol recent, dar si o realitate care, mie, cel putin, mi-aduce fiori.
Acum un an, citeam in presa cu totii si ne minunam:"There's probably no God. Now stop worrying and enjoy your life."
Scuze in public oferite de catre Biserica Anglicana pentru respingerea teoriilor lui Darwin...

Brrrr..
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.03.2010, 10:31:46
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
- titlul unui articol recent, dar si o realitate care, mie, cel putin, mi-aduce fiori.
Acum un an, citeam in presa cu totii si ne minunam:"There's probably no God. Now stop worrying and enjoy your life."
Scuze in public oferite de catre Biserica Anglicana pentru respingerea teoriilor lui Darwin...

Brrrr..
Intr-adevar, din ce in ce mai multe voci spun "Nu exista Dumnezeu", daca ar exista ar interveni ca sa faca ceva concret, sa opreasca razboaiele, atentatele teroriste, nenorocirile de tot felul. Dureros este ca Dumnezeu chiar nu mai este in viata multora dintre oameni si atunci ce pretentie sa ma ai? Am ajuns sa il folosim pe Dumnezeu numai ca solutie de rezerva, ne aducem aminte numai cand vrem noi, ne apuca un chef de pocainta numai cand incepe sa ne mearga rau? Sigur ca Domnul ramane deschis fata de noi dar atitudinea noastra lasa mult de dorit.

In cartea Apocalipsei, cartea pentru ultima generatie, Domnul adresandu-se bisericii din vremurile din urma mai face o marturisire care la prima vedere nu are nimic iesit din comun, dar are. Spune Mantuitorul: "Iata Eu stau la usa si bat, daca aude cineva glasul Meu, voi intra la El, voi cina cu El si El cu Mine". Nenorocirea este ca dupa 2 milenii de crestinism, Domnul e tot pe la usi, bate si iar bate, nu forteaza intrarea si asteapta sa i se deschida. Daca il mai tinem mult la usa sa nu ne mai miram de toate problemele. Ne descurcam si singuri spunem de multe ori, dar situatiile mai nou aparute, crizele de tot felul ne depasesc. Ioan in viziune vede la sfarsitul timpului o situatie de acest fel si plange pentru ca nu s-a gasit nimeni in cer sau pe pamant care sa aiba o rezolvare, pana cand vede pe Domnul si realizeaza ca El este singurul care poate sa faca ceva.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.03.2010, 15:50:25
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit unu la una ...;(

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, nu ați produs supărare, ci ați produs mirare. Spuneți că pedagogia lui Dumnezeu în Vechiul Testament este alta față de cea a Noului Testament ? Pe ce vă bazați ?

da frate catolic , Vechiul Testament este calauzit de Legea Talionului :"Ochi pentru ochi , dinte pentru dinte!" iar Noul Testament de Legea Iubirii : "Iubeste-l pe aproapele tau ca pe tine insutzi !" ba mai mult "iubeste-l si pe dusmanul tau!" si "intoarce si celalalt obraz!"

si inca o diferentza "apasatoare" :
In Vechiul Testament baietzii aia aveau de la 10 neveste in sus , de exemplu marele DAVID
(Psalmistul) avea peste 3000 (neveste +concubine) iar fiu'sau Solomon (cu Pildele) cam tot la fel....
iar in Noul Testament , scor egal UNU la UNA !
iata dovada:Epistola 1 a Sfantului Apostol Pavel catre Corinteni 7:2
"Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său. "
stiu , ;((( e trist si nedrept dar va trebui sa ne multumim cu una!...)
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.03.2010, 16:15:18
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Incurcate sunt caile Domnului!

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Apoi sa fim seriosi ce pacate sa aibe aceia din Chile sau aceia din Haiti asupra fratilor lor?
Asa ca nu cred ca are rost sa ii judecam ca nu e drept.

frate Mihailt in Chile sunt protestanti si catolici iar in Haiti unu din cele mai pericoloase celule VODOO din lume!!! Apoi chiar sa fim serioshi oare chiar nu au pacate oamenii aia???
Bineinteles ca nu-i judecam ,ca nu-i treaba noastra , e treaba Bunului Dumnezeu! ...dar nici nu putem sa privim cu simpatie... daca or mai fi fost si suflete imaculate , sa stam linistiti , a avut grija Domnul sa fie la adapost!
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.03.2010, 16:22:40
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
frate Mihailt in Chile sunt protestanti si catolici iar in Haiti unu din cele mai pericoloase celule VODOO din lume!!! Apoi chiar sa fim serioshi oare chiar nu au pacate oamenii aia???
Bineinteles ca nu-i judecam ,ca nu-i treaba noastra , e treaba Bunului Dumnezeu! ...dar nici nu putem sa privim cu simpatie... daca or mai fi fost si suflete imaculate , sa stam linistiti , a avut grija Domnul sa fie la adapost!
si sa nu uitam de cati turisti sunt prin haiti si care poate nu degeaba s-au aflat acolo, zic si eu nu stiu.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.03.2010, 16:58:16
ChEoPs's Avatar
ChEoPs ChEoPs is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2010
Locație: Hundedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

nu eu nu cred ca a fost mania lui Dmnezeu desi este posibil dar mai e o alta posibilitate:exista niste aparate care provoaca cutremure,ele sunt detinute de sociataile secrete din guvern.Cine crede sa i fie de bine cine nu poata sa rada cat vrea.
__________________
,,Sa nu te legi de nimic din cele care oamenii se atasaza.Sufletul tau sa fie liber sa traesti liber,dar ca un strain in lumea aceasta.Fiindca in lumea aceasta a fi liber inseamna a fi strain de lume.''
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mania orbeste ochii sufletului vicentiu68 Generalitati 34 03.08.2011 17:06:28