Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.04.2010, 12:47:27
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

dupa mine cel mai important factor in educatia unui copil este anturajul dar mai este de luat in vedere si firea omului...degeaba parintii acasa ii educa asa cum trebuie daca copilul la scoala sau in orice alt loc da peste un anturaj nepotrivit,mai ales in zilele noastre cand sunt atatea influente....eu am intalnit persoane care au avut o educatie foarte buna acasa,dar dupa ce au inceput sa-si faca ,,prieteni" s-a dus toata educatia

in legatura cu tot ce s-a zis aici,in domeniul sportului,eu sunt de parere ca el te educa doar fizic,dar ca si caracter nu prea(de ex fotbalistii,care in loc sa aiba spirit de echipa injura,se bat,unii se drogheaza)...la biserica..pana si acolo s-a ajuns sa se injure..la scoala...nu va bazati pe ea,ori pe strada ori la scoala tot la fel e(adica tot injuraturi,tigari,orice in afara de carte si educatie)

cel mai grav este ca toata lumea de la parinti la copii,profesori,etc zic ca nu e bine asa dar nimeni nu schimba nimic,nu ia nicio masura
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.04.2010, 10:33:28
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
eu am intalnit persoane care au avut o educatie foarte buna acasa,dar dupa ce au inceput sa-si faca ,,prieteni" s-a dus toata educatia
Un parinte responsabil stie si intelege ca dupa o anumita varsta odrasla o sa fie tentata sa asculte mai mult de anturaj si mai putin de parinte, care va fi perceput ca avand conceptii invechite si nedemne de luat in seama. Tocmai de aceea educatia pe care i-o va da copilului pana in momentul respectiv trebuie sa tina seama de acest fapt, astfel incat tranzitia de la copilarie la adolescenta sa se faca mai usor.

Daca educatia din copilarie este total incompatibila cu mesajele primite mai tarziu din partea anturajului, oare pe cine o sa asculte adolescentul? Impotriva cui se va razvrati? La varsta adolescentei incepem sa decidem pentru noi insine, asa ca educatia de acasa trebuie armonizata cu lumea reala. Nu mai ajunge sa-ti inveti copilul "de bine", ca te vei trezi apoi cum cauti disperat raspuns la intrebarea: "cu ce-am gresit cand l-am educat, ca i-am spus numai de bine?" sau "unde este copilul meu cuminte?". Observati similitudinea cu cei care isi obisnuiesc copiii cu multi bani pe mana si care se intreaba apoi "de ce imi faci asta, ca te-am crescut cum am putut mai bine, ti-am dat tot ce-ai dorit?".

Sa educi copii si sa-i feresti de rele e probabil cel mai greu lucru din lume.
__________________
User vechi: scrabble.

Last edited by hmiron; 06.04.2010 at 10:37:26.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.04.2010, 12:36:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut Vezi mesajul
Cui ii revine aceasta responsabilitate? Familiei? Scolii? Bisericii?
Toate trei au putere, insa cea mai mare putere o are familia, iar din familie anume mama.

"A creste un copil este mai greu decat a zidi o manastire."
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.04.2010, 13:23:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu una tocmai am citit si va recomand cartea Sf. Ioan Gura de Aur- "Problemele vietii", Ed. Egumenita, sine anno, aparauta cu binecuvantarea P.S. Galaction al Alexandriei. Cuprinde un capitol foarte interesant, intitulat "Cresterea copiilor", care i-ar pune serios pe ganduri pe multi dintre parinti...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.04.2010, 19:06:09
Ducutu's Avatar
Ducutu Ducutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 95
Implicit

Eu as propune ca bunicii sa staruie mai mult in a aduce nepotii la Biserica. Poate odata cu nepotii ii vor mai aduce si pe copii lor la Biserica si asa, incet-incet sa reintre in ritmul firesc de buni crestini.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.04.2010, 20:03:27
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

degeaba bunicii isi duc nepotii la biserica daca parintii nu depun niciun efort in domeniul asta....parintii gresesc de cele mai multe ori din cauza supraprotectiei...isi protezeaza copilul prea mult si nu ii da libertatea de a se confrunta singur cu oamenii,de a vedea singur adevarul..ii ofera totul pe tava fara ca copilul sa aprecieze acest lucru si asa automat il invata sa nu depuna efort sa munceasca sau sa ii ajute si dupa tot ei se plang ca copilul lor nu face nimic toata ziua....alta cauza ar mai fi o doza mai mica sau mai mare de egoism(ca si parintii mei:D),lucru care se intampla mai mult in cazul parintilor care au un singur copil,ei isi vor copilul doar pt ei,sa fie ferit de toate si de toti,oricum lucru imposibil dar ei viseaza la acest lucru,doar ca copilul in timp isi pierde incredera in el si in ceea ce poate face el si se satura pana la urma va cauta libertatea ca sa poate prinde incredere in el...si ar mai fi o cauza,aceea in care parintii isi idealizeaza copilul crezand ca el are toate calitatie refuzand sa-i vada defectele si astfel sa-l ajute sa se indrepte..un astfel de copil ajunge deobicei unul care nu invata,desfranat,in anturaje rele
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre problemele tinerilor Laura19 Generalitati 1 21.07.2011 13:43:15
Rugaciunea tinerilor care vor sa se casatoreasca Popescu Tamara Intrebari utilizatori 0 23.03.2010 04:03:09
Educatia tinerilor - incotro? romandragut Generalitati 22 09.02.2009 11:10:29
Educatia azi IC Generalitati 25 12.03.2007 15:15:37