Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.08.2010, 14:26:30
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Oare de ce fascinatia sfarsitului lumii mi se pare a nu fi ceva ortodox ?!
Oare de ce sfintii accentueaza dragoste, pocainta, rugaciunea, bunatatea, iar nu Apocalipsa ?!

Ma bucur vazand ca atat de putini sfinti s'au ocupat cu talcuirea si analizarea Apocalipsei.
Sa nu fim mai sfinti decat sfintii, ci sa urmam lor in faptuire si viata practica.
draga Dorin,

Putini sfinti s-au ocupat cu tilcuirea Apocalipsei...pina acum 100 de ani aproximativ ( nu te lupti cu un dusman care nici macar nu s-a nascut,cumva ).De cind cu secularizarea bisericii insa ( ecumenismul ) si a societatilor civile ....si a devenirii unor pacate strigatoare la cer " drepturi ale omului", din ce in ce mai multi sfinti vorbesc despre vremurile care le traim,ca pe cele din urma ( Serafim Rose,Ioan Maximovici,Averchie Tausev,Lavrentie al Cernigovului,Paisie...multi alti duhovnici )...Apocalipsa nu se mai tilcuieste,ci se traieste.
Sau cum spune Jane,moartea fiecaruia este oricum o apocalipsa,nimeni nu scapa de ea.Tare mi-e teama,ca cei care nu cred in Apocalipsa ( adica sfirsitul raului si intoarcerea noastra Acasa...dar si judecata lui Dumnezeu)...nu prea ii intereseaza nici moartea (apocalipsa ) lor...deci nici cainta adevarata,nici rascumparare a timpului putin ramas,nici fapte bune,nici om launtric...macar putina smerenie de ar fi.

De acord cu tine,ca numai prin sfintenie ( adica uniti cu Iisus Hristos Dumnezeu ) putem trece prin aceste vremuri...spre tara noastra din Cer...aceasta fiind si unica solutie la toate " apocalipsele " noastre (nefericiri,neimpliniri,necazuri,suferinte,parasir i,pierderi,caderi,deznadejdi....)
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.08.2010, 14:41:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De ce oare doar marile religii militante( Ortodoxa, Islamica, Iudeica) asteapta cu nerabdare sfirsitul vremurilor( practic tresara de emotie si bucurie cind aud de vre-un cataclism sau o veste proasta)? pe cind cele mai marunte, budista, hiduista, si altele din zona mereu au sperat si spera intr-o transformare in bine a omului si pace universala pe pamint ca urmare a acestei modificari profunde a intregii fiinte?

De ce ei sunt pozitivi si se hranesc din vesti bune constructive , pe cind musulmanii si unii crestini( catolicii nu sunt asa, rar intilnesti, poate doar cei mai extremisti) sunt atrasi, inselati de stiri prapastioase?..vezi "vestile bune" de pe razboiintrucuvint care se bucura de un asa mare auditoriu...totul este numai prapad acolo..si cum DOAR alesii au posibilitatea sa discearna aceste semne cu precizie...cind de fapt este praf in ochi si nimic din ceea ce relateaza ei nu se intimpla.
Personal, nu ma deranjeaza interesul, justificat de altfel, pentru Apocalipsa, care, dupa cum stim, a existat inca din primele secole ale crestinismului. Inca de pe atunci, crestinii asteptau cu nerabdare cea de-a Doua Venire. Vorbim de o asteptare intru bucurie si lumina.

Ma deranjeaza insa interesul crescand pentru scenariile apocaliptice, pentru identificarea in prezent, a cat mai multor "semne ale vremurilor". Aceasta naste o asteptare intru teama, groaza chiar.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.08.2010, 21:47:45
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Personal, nu ma deranjeaza interesul, justificat de altfel, pentru Apocalipsa, care, dupa cum stim, a existat inca din primele secole ale crestinismului. Inca de pe atunci, crestinii asteptau cu nerabdare cea de-a Doua Venire. Vorbim de o asteptare intru bucurie si lumina.
"Deci dacã toate acestea se vor desfiinta, cât de mult vi se cuvine vouã sã umblati întru viatã sfântã si în cucernicie, Asteptând si grãbind venirea zilei Domnului, din pricina cãreia cerurile, luând foc, se vor nimici, iar stihiile, aprinse, se vor topi! Dar noi asteptãm, potrivit fãgãduinþelor Lui, ceruri noi si pãmânt nou, în care locuieste dreptatea. Pentru aceea, iubitilor, asteptând acestea, sârguiti-vã sã fiti aflati de El în pace, fãrã prihanã si fãrã vinã."(2 Petru 3:11-14)


Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Ma deranjeaza insa interesul crescand pentru scenariile apocaliptice, pentru identificarea in prezent, a cat mai multor "semne ale vremurilor". Aceasta naste o asteptare intru teama, groaza chiar.
Cartea apocalipsei, din Sfanta Scriptura, poate fi considerata o Evanghelie (veste buna). "Fericit este cel ce citeste si cei ce ascultã cuvintele proorociei si pãstreazã cele scrise în aceasta! Cãci vremea este aproape."(Apocalipsa 1:3).

Crestinii nu au nici o treaba cu apocalipsa holywoodiana.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.08.2010, 22:42:52
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Personal, nu ma deranjeaza interesul, justificat de altfel, pentru Apocalipsa, care, dupa cum stim, a existat inca din primele secole ale crestinismului. Inca de pe atunci, crestinii asteptau cu nerabdare cea de-a Doua Venire. Vorbim de o asteptare intru bucurie si lumina.

Ma deranjeaza insa interesul crescand pentru scenariile apocaliptice, pentru identificarea in prezent, a cat mai multor "semne ale vremurilor". Aceasta naste o asteptare intru teama, groaza chiar.

Aceasta mi se pare a fi o abordare echilibrata. In spiritul crestin al primelor
veacuri si nu numai a existat aceasta asteptare, si ea era benefica pentru ca
mentinea trezvia, spiritul treaz si dorinta de fi cat mai bine pregatit pentru
Judecata. Sigur, scenariile si mai ales multimea si fictiunea unora mai mult
strica decat ajuta, insa Apocalipsa da unele indicii din ce parte vine ispita
cea mare si aici rolul ei e benefic pentru ca ne putem pregati apararea (nu
apararea siciliana, si aici sahistii stiu ce spun, ci apararea duhovniceasca).
Si eu m-am interesat de Apocalipsa si i-am citit pe multi sfinti, din cei pe
care sherlock_holmes i-a citat, dar si altii, si am ajuns la aceasi concluzie
cu ei ca acest secol pare a fi ultimul. Asa arata semnele. Iar o directie de
inselare pe care antihristul o va folosi e paradigma CANTITATII, care va fi
pusa sa distruga efectul CALITATII. Antihristul se va folosi de cantitate, de
numere, de socoteli, de matematica si mai ales de informatica. Daca veti fi
atenti cine si cum foloseste internetul, in care noi suntem o oaza de liniste
si bunacuviinta (ma rog, cata o mai avem si noi!), in rest in f mare parte e
utilizat spre cele rele si ne-curate. Mass-media, revistele la fel, satelitii si
ei ne supravegheaza din cosmos. Control, control, control, totul tinde spre
control. Iar controlul tinde si el la o centralizare si la un unic supercontrol!
In mainile cui va fi supercontrolul??? Al lui antihrist, binenteles. Dar toate
astea nu trebuie sa ne sperie, ce suntem noi: pui de gaina sau luptatori in
oastea Domnului? Si cine este Cel ce va lupta langa noi? Hristos Biruitorul.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.08.2010, 23:12:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În fiecare veac, mulți au fost creștinii care au spus: "Gata, acesta va fi ultimul". Începând cu secolul I. Sf Pavel era foarte convins că sfârșitul lumii este iminent. Eu zic să nu cădem în boala adventiștilor, care anunță sfârșitul lumii de vreo trei ori pe secol, după calcule la fel de științifice ca cel cu "vicarius filii dei". Pământul și neamul omenesc sunt încă bine mersi. Vom fi coborât câteva trepte, dar să nu dea Dumnezeu să ne arate cât de jos putem să mai coborâm ! Trebuie să lucrăm ca și când Ziua Aceea va fi peste 1000 de ani, trebuie să ne rugăm ca și când va fi mâine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.08.2010, 23:34:19
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu zic să nu cădem în boala adventiștilor, care anunță sfârșitul lumii de vreo trei ori pe secol,
Adventistii sunt asteptatori ai revenirii Domnului Iisus Hristos (asemenea Sfantului Apostol Pavel) si nu anuntat niciodata sfarsitul lumii.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
după calcule la fel de științifice ca cel cu "vicarius filii dei".
Este posibil ca titulatura papalitatii (VICARIVS FILII DEI) sa aiba legatura cu cele scrise in cartea Apocalipsei. In scrierea romana (de la Roma) unele litere semnificau cifre (ex: V inseamna 5). Daca inlocuiesti literele din titulatura papalalitatii, cu cifrele crespunzatoare si le aduni, rezulta cifra 666 (adica, V+I+C+I+V+I+L+I+I+D+I= 666). Si cum papalitatea (ca institutie si mare putere religioasa) nu poate fi straina de vremea sfarsitului, putem trage concluzia ce rol va avea (un rol pe care l-a dezvaluit de-a lungul istoriei; stiti vorba "lupul isi schimba parul, dar naravul, ba").
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.08.2010, 23:36:31
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
vezi "vestile bune" de pe razboiintrucuvint care se bucura de un asa mare auditoriu...totul este numai prapad acolo..
nu e chiar numai prapad acolo. Eu am citit acolo niste scrisori ale unui staret rus , Selafiil, ale Sf Luca al Crimeii, care chiar daca mentioneaza si de apocalipsa, sunt impregnate de iubire mai mult decat alte scrieri .
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.08.2010, 10:22:16
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În fiecare veac, mulți au fost creștinii care au spus: "Gata, acesta va fi ultimul". Începând cu secolul I. Sf Pavel era foarte convins că sfârșitul lumii este iminent. ....Pământul și neamul omenesc sunt încă bine mersi. ! .
Eu unul sint convins ca sfirsitul lumii a fost de citeva ori iminent pina acum si multi din cei care l-au "simtit" Sf. Apostol Pavel inclusiv, au avut dreptate.
Pamintul si neamul omenesc sint inca bine merci pentru ca Dumnezeu ne-a mai dat un ragaz din motive doar de El stiute. Poate mai trebuia sa se nasca vre-un sfint, sau poate mai erau prea multi sfinti pe pamint, sau poate prea il asteapta multi deocamdata...cine stie?
Ma surprinde adesea felul crestinilor de a gindii duplicitar. In aceeasi fraza pot povestii convinsi ca 5 piini se pot impartii la 5000 de oameni si sa mai ramina mai multe resturi decit piinile, dupa care cu non-salanta zimbesc ingaduitor spunind ca daca adunam resturile din crucea pe care a fost rastignit Mintuitorul se umple o garnitura de tren cu leme.
Eu unul nu vad de ce in cazul crucii nu ar functiona "imparteala" dumnezeiasca!?
Cam la fel si citatul de mai sus in privinta Sf. Pavel (nu te supara prietene, sint convins de evlavia ta pt. Sf. Pavel)
Credem si declaram ca nu exista soarta pe de o parte in timp ce pe de alta ziua Apocalipsei este fixata in timp. Nimic nu-i fixat de Dumnezeu, El are dreptul si poate sa schimbe datele cum doreste. Si o face! Ginditi-va la toate minunile care se impotrivesc fatisi legilor firice, chimice, fiziologice samd.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.08.2010, 19:48:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am si eu o mica nedumerire,si ca sa nu mai deschid alt topic aiurea am sa postez aici. Legat de sfarsitul lumii avem ca semne cele scrise in Apocalipsa si mai stim ca exista si proorocirile sfintilor (unora dintre ei). Nu am dat asa mare importanta sturdierii acestui aspect insa stiu - de fapt stim cu totii - ca sunt unele semne ce trebuie sa se intample. Unul este refacerea templului din Ierusalim,altul marele razboi (adica al 3-lea razboi mondial cel mai probabil),altul insemnarea cu semnul fiarei (microcipul) etc. Intrebarea (sau nedumerirea) mea este alta: in ce ordine se vor desfasura evenimentele premergatoare sfarsitului lumii? Stim ca de la pecetluirea cu cipuri nu va mai fi mult timp,deci cate s-ar mai putea intampla?

Sa fie oare primul marele razboi,in urma caruia omenirea va suferi enorm iar planeta va fi una distrusa,cu mari probleme? Iar atunci sa se ridice antihristul ca salvator,facand templul de la Ierusalim ca ulterior sa fie proclamat oficial (la finalizarea aceluia) conducatorul lumii,salvatorul omenirii? Si in final,hrana fiind putina,sa fie rationalizata si astfel oamenii sa fie fortati sa accepte semnul? Aceasta sa fie si prigoana crestinilor? Voi ca pereri (idei) aveti?

PS discutia sa fie tratata ca una libera,fara o importanta prea mare,am intrebat doar de curiozitate.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.08.2010, 20:57:02
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am si eu o mica nedumerire,si ca sa nu mai deschid alt topic aiurea am sa postez aici. Legat de sfarsitul lumii avem ca semne cele scrise in Apocalipsa si mai stim ca exista si proorocirile sfintilor (unora dintre ei). Nu am dat asa mare importanta sturdierii acestui aspect insa stiu - de fapt stim cu totii - ca sunt unele semne ce trebuie sa se intample. Unul este refacerea templului din Ierusalim,altul marele razboi (adica al 3-lea razboi mondial cel mai probabil),altul insemnarea cu semnul fiarei (microcipul) etc. Intrebarea (sau nedumerirea) mea este alta: in ce ordine se vor desfasura evenimentele premergatoare sfarsitului lumii? Stim ca de la pecetluirea cu cipuri nu va mai fi mult timp,deci cate s-ar mai putea intampla?

Sa fie oare primul marele razboi,in urma caruia omenirea va suferi enorm iar planeta va fi una distrusa,cu mari probleme? Iar atunci sa se ridice antihristul ca salvator,facand templul de la Ierusalim ca ulterior sa fie proclamat oficial (la finalizarea aceluia) conducatorul lumii,salvatorul omenirii? Si in final,hrana fiind putina,sa fie rationalizata si astfel oamenii sa fie fortati sa accepte semnul? Aceasta sa fie si prigoana crestinilor? Voi ca pereri (idei) aveti?

PS discutia sa fie tratata ca una libera,fara o importanta prea mare,am intrebat doar de curiozitate.

Doamne ajuta!
Doamne ajuta, Raoul,
In opinia mea un semn mare a fost si caderea comunismului.
Unificarea Europei este un alt semn mare (este o refacere a imperiului
Roman, desigur pe alte baze, pasnice, dar tot o refacere e)
Posibilitatea raspandirii Evangheliei la toate popoarele prin radio si TV
este tot o proorocire ca si implinita, si altele.
Ati spus bine de posibilitatea refacerii Templului de la Ierusalim. Adica,
evrei vor incerca sa-l reconstruiasca, se va isca atunci o criza de mare
anvergura, cu riscul izbucnirii celui de-al 3-lea razboi mondial, dar un
"salvator" va reusi sa opreasca dezastrul. Va obtine o pace foarte bine
apreciata de marele public care va fi fascinat de "personajul" respectiv.
Printr-un compromis inteligent Templul se va reconstrui, iar personajul
isi va incepe ascensiunea.
Impunerea cipurilor implantabile va urma dupa aceea, iar razboiul va
fi ultimul.
Acest "scenariu" luati-l ca si parere personala.
Doamne ajuta, Raoul.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vine Sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 23 29.11.2012 22:56:32
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Luminatorii lumii trandafiralb Generalitati 20 11.05.2009 17:57:10
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 22:04:53
Din durerile lumii... silverstar Generalitati 30 22.11.2008 16:50:11