Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 06.09.2010, 13:39:08
nestor69 nestor69 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2010
Mesaje: 1
Smile de 5 ori !!!!!

Preotul Lacatus de la Suceava este o somitate in materie de daruire preoteasca si citeste de cativa ani buni aceste molifte ale sf Vasile, de aici si rezultatele remarcabile pe care le are si oamenii care au fost la el stiu asta......mai sunt si preoti care isi fac datoria si care isi urmeaza chemarea indiferent de sacrificii si pe acestia ii binecuvinteaza Dumnezeu !
Reply With Quote
  #82  
Vechi 07.09.2010, 21:57:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nestor69 Vezi mesajul
Preotul Lacatus de la Suceava este o somitate in materie de daruire preoteasca si citeste de cativa ani buni aceste molifte ale sf Vasile, de aici si rezultatele remarcabile pe care le are si oamenii care au fost la el stiu asta......mai sunt si preoti care isi fac datoria si care isi urmeaza chemarea indiferent de sacrificii si pe acestia ii binecuvinteaza Dumnezeu !
Nu contest faptul ca sunt preoti cu daruri deosebite insa m-am mirat oarecum intrucat stiu ca aceste molitfe se citesc cu post in prealabil, ori daca sunt citite de 5 ori pe saptamana ma gandesc ca acel preot este postitor mai tot timpul. In fine, stie Dumnezeu!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 07.09.2010, 22:19:26
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit

Parintele Arsenie Boca spunea, legat de aceste molifte, "sa nu bagi batul in cuibul cu viespi".
Sfintii parinti recomanda crestinilor o singura arma : smerenia.
Rugaciuni de o adanca umilinta sunt moliftele din Psaltire, de dupa fiecare catisma.
Nimanui nu ii este interzis sa participe la Canonul cel mare al Sf Andrei Criteanul din postul mare, care este tot o rugaciune de o smerenie adanca.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 12.09.2010, 18:56:49
bartolomeu anania bartolomeu anania is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2010
Mesaje: 1
Implicit ma minunez

ma minunez cum niste dudui,care vor sa para avizate isi dau cu parerea despre moliftele Sfantului vasile cel Mare,incercati sa cititi sa vedeti cum este sau macar sa participati la citirea lor,dar nu din fata calculatorului,dupa care faceti comentarii!
putini preoti reusesc sa citeasca aceste molifte mai mult de o luna de zile la rand,ispitele sunt ingrozitoare,numai cei alesi de Sfantul Vasile reusesc,preotii care citesc forumul stiu ca am dreptate,e un jug foarte greu.felicitari celor care pot...
Reply With Quote
  #85  
Vechi 29.12.2010, 23:22:56
gabriela47 gabriela47 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Mesaje: 1
Implicit Dumnezeu sa-i ierte !!!

Cu durere in suflet postez acesst mesaj despre moartea unei familii de preoti foarte vestiti in Suceava si in tara, preotul Mihoc cu preoteasa si fiul lor tot preot,intr-un accident de masina in ziua de Craciun! Pana si parintele recunostea ca dupa o lupta indelungata cu diavolul cam 2-3 ani in care a citit moliftele sfantului Vasile cel mare, repercusiunile moliftelor l-au urmarit toata viata si uitati-va la ce moarte a avut......
Ferice de cei ce indraznesc sa citeasca Molitfele si sa lupte !!!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 30.12.2010, 13:10:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela47 Vezi mesajul
Cu durere in suflet postez acesst mesaj despre moartea unei familii de preoti foarte vestiti in Suceava si in tara, preotul Mihoc cu preoteasa si fiul lor tot preot,intr-un accident de masina in ziua de Craciun! Pana si parintele recunostea ca dupa o lupta indelungata cu diavolul cam 2-3 ani in care a citit moliftele sfantului Vasile cel mare, repercusiunile moliftelor l-au urmarit toata viata si uitati-va la ce moarte a avut......
Ferice de cei ce indraznesc sa citeasca Molitfele si sa lupte !!!
Orice "victorie" a diavolului e limitata , caci Cel de necuprins este : Calea , Viata si Adevarul . Nimic nu-i fara voia Lui ! .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #87  
Vechi 31.12.2010, 12:01:12
ferentz_mircea ferentz_mircea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 2
Implicit Dumnezeu sa-i ierte

Intradevar o familie cu 50 de preoti,cam cea mai mare familie de preoti din Suceava, o adevarata drama pentru cei ce l-au cunoscut pe preotul Mihoc. Pacat ca ginerii lui ,preoti, nu reusesc sa duca numele mai departe cu demnitate...
Reply With Quote
  #88  
Vechi 15.12.2011, 12:48:15
milena.s milena.s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Mesaje: 6
Implicit molifte

Buna ziua;Mi s-a spus ca am un blestem pe neam....nu s-au intamplat nenorociri mari in familia mea Multumesc Lui Dumnezeu...doar mici neimpliniri..care persista si o oarecare nelinite sufleteasca! Eu am fost aici la un parinte din orasul meu.Citesc psaltirea, tin post, am inceput un canon de rugaciuni, mi-am schimbat modul de a gandi din rau in bine si am fost la 3 dezlegari...si va merge si mama mea ea fiind singura din familie pe care o pot convinge.Dar aceste dezlegari nu sunt Moliftele SF Vasile Cel Mare! si intrebarea mea este sunt absolut necesare in cazul meu??( in care blestemul nu e foarte puternic..iar eu am luat toate celalalte masuri pentyru a ma vindeca pe mine si pe familia mea?.Va rog sa-mi raspundeti..am auzit ca sunt periculoase iar unde merg eu nu se citesc...deci nici nu stiu unde sa ma adresez.multumesc
Reply With Quote
  #89  
Vechi 15.12.2011, 16:09:25
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de milena.s Vezi mesajul
Buna ziua;Mi s-a spus ca am un blestem pe neam....nu s-au intamplat nenorociri mari in familia mea Multumesc Lui Dumnezeu...doar mici neimpliniri..care persista si o oarecare nelinite sufleteasca! Eu am fost aici la un parinte din orasul meu.Citesc psaltirea, tin post, am inceput un canon de rugaciuni, mi-am schimbat modul de a gandi din rau in bine si am fost la 3 dezlegari...si va merge si mama mea ea fiind singura din familie pe care o pot convinge.Dar aceste dezlegari nu sunt Moliftele SF Vasile Cel Mare! si intrebarea mea este sunt absolut necesare in cazul meu??( in care blestemul nu e foarte puternic..iar eu am luat toate celalalte masuri pentyru a ma vindeca pe mine si pe familia mea?.Va rog sa-mi raspundeti..am auzit ca sunt periculoase iar unde merg eu nu se citesc...deci nici nu stiu unde sa ma adresez.multumesc
un blestem pe neam???? in ce consta si cine v-a spus... sper ca nu o vrajitoare....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 15.12.2011, 16:36:47
milena.s milena.s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Mesaje: 6
Implicit molifte

NU.in nici un caz!! nu are importanta cine...o persoana care vede duhul omului..si care m-a trimis la Biserica in nici un caz ritualuri sau sa-mi ia bani! nu as accepta niciodata! eu nu am crezut nicodata in blesteme insa de 1 an am inceput sa am niste banuieli...am obsrvat aceleasi nereusite la mine mama si matusa mea.Adica chiar daca aveam toate ingredientele sa reusesc in ceva ..ceva se intampla .Ma simteam aproape dar nicodata acolo:).Am o neliniste sufleteasca ca si cum nu mi-am gasit inca locul.Si asta mult timp. Exact asa le se intampla si lor!(singurele fete din familie).Deci eu sunt optimista pentru ca am o credinta foarte mare in Dumnezeu...insa vreau sa fac tot ce trebuie.Eu cred ca sunt pe drumul bun...DAr vroiam sa stiu de moliftele astea daca totusi se poate face ceva si fara ele..pentru ca m-au speriat putin comentariile de pe aici! Deci as fii recunoscatoare daca cineva care se pricepe mi-ar da un sfat
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 15:33:56
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 20:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52