Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 25.01.2010, 23:01:16
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Imi pare rau ca am postat din aceasta carte.
Nu cred ca apartine Sfantului Maxim Marturisitorul.
Sunt in aceasta carte afirmatii ciudate precum:
"Era intaia zi a saptamanii,care este duminica ,zi in care a nimicit intunericul dintai si a zidit lumina intai nascuta".
Aceste afirmatii seamana a dualism care e strain de crestin ortodoxie.
Lumea nu a fost facuta din haos (adica un spatiu imens in care nu era nimic si era intuneric) ci din nimic.
Afirmatii care nu aveau cum sa fie pe vremea Sfantului Maxim Marturisitorul precum:
"cavaler pentru rege" - pe vremea Sfantului Maxim nu cred ca erau cavaleri.
(pagina 93,penultimul rand de jos).
Pe orthodoxwiki nu am gasit aceasta carte listata intre cartile scrise de Sfantul Maxim Marturisitorul.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 01.10.2010, 18:17:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Fecioara Maria , Nascatore de Dumnezeu

Pentru mintea si sufletele noastre :http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...e-de-dumnezeu/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 01.10.2010, 18:29:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Imi pare rau ca am postat din aceasta carte.
Nu cred ca apartine Sfantului Maxim Marturisitorul.
Sunt in aceasta carte afirmatii ciudate precum:
"Era intaia zi a saptamanii,care este duminica ,zi in care a nimicit intunericul dintai si a zidit lumina intai nascuta".
Aceste afirmatii seamana a dualism care e strain de crestin ortodoxie.
Lumea nu a fost facuta din haos (adica un spatiu imens in care nu era nimic si era intuneric) ci din nimic.
Afirmatii care nu aveau cum sa fie pe vremea Sfantului Maxim Marturisitorul precum:
"cavaler pentru rege" - pe vremea Sfantului Maxim nu cred ca erau cavaleri.
(pagina 93,penultimul rand de jos).
Pe orthodoxwiki nu am gasit aceasta carte listata intre cartile scrise de Sfantul Maxim Marturisitorul.
In privinta cuvantului "cavaler" cred ca este o problema de traducere. Eu consider ca aceasta carte il are ca autor pe Sfantul Maxim. Editura Deisis nu-si permite erori de felul acesta. De curiozitate am cautat si nu am gasit trimiterile si aluziile tale. Vorbim despre aceeasi carte sau este alta editie?
Reply With Quote
  #94  
Vechi 02.10.2010, 13:00:48
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Parintele I Ica Jr nu are binecuvantarea IPS Laurentiu pe respectivele carti,cum ar fi canonic,ca sunt tiparite la Sibiu.
Pentru opera Sfantului Siluan Athonitul si a parintelui Sofronie se pot citi traducerile de la editura Reintregirea.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 04.10.2010, 09:53:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Parintele I Ica Jr nu are binecuvantarea IPS Laurentiu pe respectivele carti,cum ar fi canonic,ca sunt tiparite la Sibiu.
Pentru opera Sfantului Siluan Athonitul si a parintelui Sofronie se pot citi traducerile de la editura Reintregirea.
Tu ai indoieli in privinta pregatirii parintelui Ioan Ica jr.? Mi se pare o exagerare lipsa binecuvantarii. Cristian Badilita are vreo binecuvantare?
Daca ne legam de asemenea persoane cu asemenea motive....
Ce facem cu tot felul de talismane care au binecuvantarea episcopilor?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 04.10.2010, 14:19:12
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu am indoieli asupra editurii Deisis de cand a publicat o carte de "teologie" (se pare chiar doua) a lui Nae Ionescu.
Una din ele:
"Teologia: integrala publicisticii religioase" in 2003.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 10.04.2011, 18:01:26
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit Eroare

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Imi pare rau ca am postat din aceasta carte.
Nu cred ca apartine Sfantului Maxim Marturisitorul.
Sunt in aceasta carte afirmatii ciudate precum:
"Era intaia zi a saptamanii,care este duminica ,zi in care a nimicit intunericul dintai si a zidit lumina intai nascuta".
Aceste afirmatii seamana a dualism care e strain de crestin ortodoxie.
Lumea nu a fost facuta din haos (adica un spatiu imens in care nu era nimic si era intuneric) ci din nimic.
Afirmatii care nu aveau cum sa fie pe vremea Sfantului Maxim Marturisitorul precum:
"cavaler pentru rege" - pe vremea Sfantului Maxim nu cred ca erau cavaleri.
(pagina 93,penultimul rand de jos).
Pe orthodoxwiki nu am gasit aceasta carte listata intre cartile scrise de Sfantul Maxim Marturisitorul.
Cred ca ai o alta carte. La pag 93 nu apare "cavaleri pentru rege". Probabil ai downloadat altceva. Oricum, cand este citita de un crestin de rand (ca mine) , un amanunt teologic, o scapare, nu te transforma in eretic. E o carte scrisa cu multa evlavie. Postarile sunt utile, pentru ca multi crestini vor sa citeasca despre Viata Maicii Domnului. Chiar daca exista pe un alt site in intregime, cred ca e bine sa fie si aici fragmente.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- sfantul caruia i s-a taiat limba si mana dreapta georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.01.2014 15:38:25
Sfantul Maxim Marturisitorul Ekaterina Sfinti Parinti (Patrologie) 1 13.05.2012 06:17:22
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
Ce inseamna sa iti traiesti viata la maxim? alexdu Generalitati 22 24.02.2010 12:01:02
Sfantul Maxim Marturisitorul despre dragoste mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 0 06.03.2009 02:03:48