Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.04.2011, 20:29:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Unhappy

[quote=costel;353674]Dupa cum oamenii vor sa se mantuiasca fara efort, daca se poate sa nu faca nimic in acest sens ar fi si mai bine, asa si in cazul lacomiei pantecelui - se doreste ca dintr-o "plesnire din palme" sa iesim biruitori. Indoparea , lacomia in general , te trage spre lenevie ! O burtica plina , isi cere dreptul la odihna prelungita precum la rumegatoare ! Cand vezi ca burtica a crescut exagerat de mult , iti doresti o " vindecare " , dar o vindecare precum spui , fara efort , gen hocus-pocus ! Greu la deal cu boul gras . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.04.2011, 20:02:14
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

cum sa stim cit sa mincam pentru a nu cadea in pacatul mincarii peste masura? Adica cit ne este permis? la ce moment trebuie sa ne oprim?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.04.2011, 20:14:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
cum sa stim cit sa mincam pentru a nu cadea in pacatul mincarii peste masura? Adica cit ne este permis? la ce moment trebuie sa ne oprim?
Niciodata de la masa sa nu te scoli complet satul , si tot timpul sa ai in minte ca nu traiesti ca sa mananci , ci mananci ca sa traiesti ca un om echilibrat si normal ! Drapta socoteala -chibzuinta-echilibru-dioscernamant !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.04.2011, 19:53:59
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Niciodata de la masa sa nu te scoli complet satul , si tot timpul sa ai in minte ca nu traiesti ca sa mananci , ci mananci ca sa traiesti ca un om echilibrat si normal ! Drapta socoteala -chibzuinta-echilibru-dioscernamant !
Pai da incerc asa sa fac si am observat ca am inceput a slabi, de felul meu fiind mai inalt am 1 88 cm si m-am cam pus pe ginduri, daca ne sculam de la masa nu prea satuli cu timpul stomacul se face mic si mai mic si mai mic si ajungem sa ne saturam si dintr-o bucata de piine... daca sincer nu as vrea sa ajung piele si oase si atunci care este iesirea?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.04.2011, 20:51:22
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Pai da incerc asa sa fac si am observat ca am inceput a slabi, de felul meu fiind mai inalt am 1 88 cm si m-am cam pus pe ginduri, daca ne sculam de la masa nu prea satuli cu timpul stomacul se face mic si mai mic si mai mic si ajungem sa ne saturam si dintr-o bucata de piine... daca sincer nu as vrea sa ajung piele si oase si atunci care este iesirea?
Să mănânci aproape până te saturi alimente bogate în carbohidrați și proteine (le găsești pe net care sunt). Să mergi la sală și mișcare în aer liber. Evită grăsimile și nu mânca puțin și des, ci trei mese pe zi.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.04.2011, 20:57:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Eu nu ti-am spus a flamanzi !

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Niciodata de la masa sa nu te scoli complet satul , si tot timpul sa ai in minte ca nu traiesti ca sa mananci , ci mananci ca sa traiesti ca un om echilibrat si normal ! Drapta socoteala -chibzuinta-echilibru-dioscernamant !
Tot absolut totul se regleaza prin dreapta socoteala ( chibzuinta-echilibru-discernamant ) , si-ti garantez ca nu vei fi piele si os precum spui , caci asta-i extrema , iar de extreme sa ne ferim. . ., nici prea prea , dar nici foarte foarte ! Pe langa toate acestea se impune de la caz la caz , si un consult medical de specialitate ! Dumnezeu ne-a dat creer , sa-l folosim din plin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.04.2011, 11:38:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Nu mâncarea ne va pune înaintea lui Dumnezeu.
Că nici dacă vom mânca, nu ne prisosește, nici dacă nu vom mânca, nu ne lipsește." (I Corinteni 8, 8)

Dumnezeu nu vrea ca noi sa ne lipsim de bunatatile pamantului, ci ca noi sa nu ne multumim numai cu acestea.

Postul se naste din ravna noastra spre cele sfinte.
Dumnezeu nu are nevoie de postul nostru, ci noi avem nevoie de el.

Cel dintai rost al postului este dobandirea dragostei si statornicirea in aceasta. Sa nu uitam acest lucru.
Daca, postind, nu ne intarim in dragoste, inseamna ca ceva facem in mod gresit.
Pentru pricina dragostei, care izvoraste din post, diavolul uraste asa mult aceasta nevointa.

Mancarea este de neaparata trebuinta vietii (nu trebuie insa privita ca scop in sine, ci doar ca mijloc de supravietuire).
Numai prin post si rugaciune ajungem sa intelegem cu adevarat viata.
Numai prin post ne vom putea raporta cuviincios la mancare, ajungand sa o luam cu multumire si cu masura.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 14.04.2011 at 11:46:18.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.04.2011, 12:28:54
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"Nu mâncarea ne va pune înaintea lui Dumnezeu.
Că nici dacă vom mânca, nu ne prisosește, nici dacă nu vom mânca, nu ne lipsește." (I Corinteni 8, 8)

Dumnezeu nu vrea ca noi sa ne lipsim de bunatatile pamantului, ci ca noi sa nu ne multumim numai cu acestea.

Postul se naste din ravna noastra spre cele sfinte.
Dumnezeu nu are nevoie de postul nostru, ci noi avem nevoie de el.

Cel dintai rost al postului este dobandirea dragostei si statornicirea in aceasta. Sa nu uitam acest lucru.
Daca, postind, nu ne intarim in dragoste, inseamna ca ceva facem in mod gresit.
Pentru pricina dragostei, care izvoraste din post, diavolul uraste asa mult aceasta nevointa.

Mancarea este de neaparata trebuinta vietii (nu trebuie insa privita ca scop in sine, ci doar ca mijloc de supravietuire).
Numai prin post si rugaciune ajungem sa intelegem cu adevarat viata.
Numai prin post ne vom putea raporta cuviincios la mancare, ajungand sa o luam cu multumire si cu masura.
Subscriu la ce spuse de windorin. Simplu si frumos.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mancarea de post care INGRASA. AndreiM Postul 132 03.01.2018 10:22:41
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 14:06:37
Marele dom ortodox din Bacau! Legionarul Generalitati 1 12.01.2011 13:27:28
Sfantul si Marele Mir Paisie Aghioritul Biserica Ortodoxa Romana 0 30.03.2010 17:33:36
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 15:54:23