Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.04.2011, 01:02:14
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul

Așadar, mediul în care creștem are cea mai mare valoare în devenirea noastră ca om. Felul în care percepem lumea - mai emotivi, mai activi, mai agresivi, mai liniștiți, ține de gene. Genele sunt cele care dictează interesul nostru de fond care, mai târziu, va da naștere tuturor pasiunilor noastre. Un copil mai activ va fi mult mai sociabil decât unul timid, liniștit, în lumea sa, deci va manifesta interes pentru tot ce ține de contactul cu ceilalți și pasiunile lui vor fi cele care îl vor ține în permanentă legătură cu ceilalți. Pe de altă parte, un copil mai retras are trăirile afective mai intense și o imaginație mai fantezistă. El va fi interesat de activități care-i vor hrăni aceste sentimente: muzica, pictura, cititul etc. Deci deja apare o limită: nu suntem liberi să alegem ce ne place.
Mai departe, cât suntem copii, absorbim o uriașă cantitate de informație de orice fel, pentru că interesul pentru lume este cât se poate de viu. În funcție de felul cum percepem lumea (dictat de gene) tragem și niște concluzii, cu mintea noastră de copil. Tot ce vedem, tot ce auzim, tot ce trăim își lasă amprenta asupra personalității noastre și asupra felului în care gândim, deci și asupra raționamentelor care vor conduce la deciziile pe care le vom lua. Dvs. sunteți credincioși în primul rând pentru că ați auzit de Dumnezeu. Chiar dacă nu ați crescut într-o familie cu părinții credincioși, tot ați auzit de cineva Atotputernic în brațele căruia, atunci când nu a mai fost nicio soluție, v-ați căutat refugiul. Nu mă înțelegeți greșit: eu cred că Dumnezeu există, chiar dacă am dubii referitoare la persoana Sa. Credința e doar un exemplu. Dar de ce ar condamna Dumnezeu un ateu dacă nu ateul a ales să nu creadă în existența Lui? Poate pentru că a crescut într-o familie de oameni de știință atei, gândirea lui a fost influențată din copilărie (ce păcat poți să-i găsești unui copilaș) și pur și simplu nu poate să creadă în ceva ce sfidează fizica. Dvs. de ce sunteți pe forum? Că așa vreți. Dar de ce vreți așa?

Tot ce voim are o motivație. Motivația s-a născut în urma unui eveniment independent de persoana noastră. Un hoț nu a ales să fie hoț, un călugăr nu a ales să fie călugăr chiar dacă amândoi au gândit: EU am să... Eu-ul nostru e doar o însumare a tuturor experiențelor din viața noastră și a tuturor contactelor cu ceilalți. Prin noi trăiește câte o parte din toți cei pe care i-am întâlnit cu eticheta de: așa da sau așa nu. Etichete au fost puse pe baza educației primite de părinți, de inteligență (iar genetică), de pasiuni etc. Deci e clar că omul rău nu are nicio vină pentru că e rău. Pentru că dacă s-ar fi născut într-un alt moment, într-un alt mediu și ar fi întâlnit, poate, chiar și-o singură persoană potrivită la momentul potrivit nu ar mai fi fost rău.

Și atunci, de ce ne amenință Dumnezeu cu iadul, focul, pedeapsa etc.? Doar știe că de noi nu depinde mai nimic.
Mai mult, de ce, dacă ne-a dat "libertatea" de-a alege, ne pedepsește dacă nu luăm decizia corectă. Să-i spui cuiva: ești liber să alegi între A și B, dar dacă alegi B ești pedepsit nu e libertate. E constrângere. Și de ce, dacă alegem greșit și vedem că am ales rău nu mai putem să revenim asupra deciziei? Parcă Dumnezeu era dragoste. Unde e dragostea când știm că vom fi lăsați în întunericul cel mai de afară dacă nu intrăm din prima. Dar de ce să nu putem intra și din a doua dacă suntem liberi să facem lucrul acesta?
Dumnezeu nu ne-a plasat pe toti in acelasi loc.Deci nu toti ne-am nascut pe faleza la Mamaia:-)..Tocmai pentru faptul ca fiecare se naste intr-un anumit loc,intr-un anumit moment, intr-un anumit cadru social,deci intr-un anumit mediu, libertatea fiecarui individ are limite impuse de aceste coordonate. Ai dreptate, mediul influienteaza foarte tare individul, dar nu poate lua decizii in locul lui. Aici intervine constiinta, intervine liberul arbitru, dar tot in cadrul libertatii oferite de coordonatele de care vorbeam.E si logic sa fie asa.E absurd sa sfidezi timpul,spatiul,mediul, ca sa poti afirma ca ai libertatea sa alegi. Nu putem face asta.Deci eu locuiesc in Ardeal ,sunt aici acum,nu pot sa aleg ca maine dimineata sa beau cafeaua in Insulele Mauritius, pentru ca nu-mi permite DISTANTA in primul rand.Deci automat, libertatea mea de a alege este limitata de spatiu. Tot asa, nu pot alege ca maine sa merg la un festin care a avut loc in Venetia acum 100 de ani, pentru ca nu-mi permite TIMPUL sa fac o asemenea alegere,deci din nou, am libertatea limitata de momentul in care traiesc.La fel, eu nu pot sa aleg sa dorm maine seara in gara sau in autogara pe un scaun, pentru ca MEDIUL in care ma aflu, imi permite sa aleg altceva, mai bun.La polul opus, altii nu pot alege altceva mai bun, tot din cauza mediului in care exista.Deci libertatea de a alege este ingradita asa cum spui si de MEDIUL in care ne aflam.

Acum tu vezi toate astea ca o lipsa a libertatii de a alege, eu o vad ca o consecinta a faptului ca nu ne-am nascut toti gramada,intr-un loc.Cu siguranta nu intamplator traim fiecare acolo unde traim, ci fiecare are rostul si rolul lui pe pamant.

Eu nu cred ca Dumnezeu condamna ateii.Ca altfel nu am mai avea porunca, sa ne iubim aproapele ca pe noi insine. Nu spune sa ne iubim aproapele selectiv.Eu cred ca Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel.Deci eu ca si MariS, cred in Iubirea nemarginita a lui Dumnezeu!Deci cred ca noi singuri ne osandim prin alegerile pe care le facem gresit.

Si mai spui ceva : ca daca alegi B, te pedepseste. Pai nu te pedepseste Dumnezeu, te pedepsesti singur, pentru ca vei suporta consecintele deciziei tale. Daca ai de ales intre a te da cu capul de un perete si a nu te da, iar tu alegi sa te dai, vei suporta durerea provocata de actiunea ta.Ai ales gresit,te doare si faci cucui ;-P

Last edited by Melissa; 16.04.2011 at 01:15:54.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.04.2011, 01:35:50
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Vă mulțumesc și pentru opinia dvs., dar..of, tot nu atinge miezul. Eu nu mă refeream la libertatea Absolută. Nu mă refer nici la liberul arbitru, deci la libertatea de-a alege. Ci la libertatea în gândire. Da..sunt liber să gândesc, nu mă oprește nimeni, dar gândurile mele sunt "libere"? Deci libertatea să alegem o avem cu toții. Dar nu suntem liberi să alegem ce vrem și o să vin cu un exemple mai jos.
Ba da, dvs. dacă alegeți în seara asta ca mâine să vă beți cafeaua în Veneția, ați ales. Ați avut libertatea să alegeți și ați făcut-o. Că nu puteți să ajungeți acolo, e altă problemă și deja nu mai ține de actul alegerii. Problema e ce v-a determinat să alegeți Veneția? De ce nu Grecia sau Brazilia? Poate pentru că vă place ceva din Veneția, dar de ce vă place? Că așa e scris în genele dvs. Acel lucru vă stimulează centrii plăcerii din creier.
Conștiința, din punctul meu de vedere, cum că e ceva transcendent, o fărâmă din asemănarea cu Dumnezeu cade, pentru că este evident că și ea este rezultatul educației. Copilul acela care a crescut precum animalele în junglă, fără mamă, fără tată, fără vreun alt om în jurul lui, ci singur, izolat de orice contact cu omul, nu are nicio conștiință. Dacă era ceva de natură divină, s-ar fi manifestat și la el, că tot om e. Conștiința apare numai la oamenii care au crescut cu alți oameni, deci e clar că felul în care percepem Binele și Răul e dependent de educația noastră. Educația o primim, așadar și conștiința ne e influențată.
Ca exemplu:
Un ortodox consideră că e păcat să ucizi. De ce? Pentru că așa spune dumnezeul biblic. Dacă biblia lui ar fi fost alta, nu ar mai fi considerat păcat actul uciderii. Nu e nicio conștiință la mijloc, pentru că din moment ce tu ești convins că e bine, nu are cum să te "mustre" conștiința. Un mayaș nu avea nicio problemă să ucidă un om dacă era jertfă zeului. Vedeți? Conștiința e modelată în funcție de convingerile noastre, convingeri influențate de principiile pe care alegem să le urmăm, cărora le dăm crezare; principii enunțate de altcineva. De ce alegem să dăm crezare unui sistem religios și nu altuia? Depinde...tot de o altă sumedenie de factori.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.04.2011, 01:50:34
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Voi citit pentru că ți-ai bătut capul și mi-ai dat un link. Dar chiar și-așa. Nu contest existența liberului arbitru. Căci suntem liberi să facem alegeri. Problema mea este : de ce să fim pedepsiți pentru alegerile pe care le facem, din moment ce toată viața noastră (toți oamenii, toate evenimentele) au contribuit la felul în care noi luăm aceste decizii? E absurd să fii pedepsit pentru așa ceva.
Draga Lucemferre,

Poate ai dreptate pana la un punct cand spui ca suntem consecinta ‘mediului’ care ne-a format si in care traim.Consider , oricum, ca un exemplu personal e mai edificator decat o ‘invatatura citita, auzita..etc…
Ti-am zis, ai dreptate din punctul meu de vedere pana la un moment, ‘X.’
Acel ‘moment’ din viatza mea a fost atunci cand intr-o frageda tinerete, intr-o vizita, am gasit o biblie asezata pe un raft.Acum, intamplator sau nu, fara nuante romantice sau fataliste, ci marturisind adevarul, iti spun ca rasfoind-o, am ‘dat’ chiar peste acele cuvinte vii din Corinteni scrise de Sf. Apostol Pavel.Ce carte minunata am zis…si am cerut gazdei sa mi-o imprumute..
Eram crestina doar cu numele, eram sub comunism, nu eram o practicanta a credintei ortodoxe, chit ca bunicii mei au fost oameni credinciosi si in copilarie ma rugam .
Pana la acea data Biblia nu o citisem… Si citind-O...m-a schimbat..
De atunci nici familia, nici colegii , anturajul, etc…nu m-au mai influentat..eram libera ‘sa-mi gandesc viata.’.(cu suisuri si coborasuri)
Poate acele ‘gene’ care uneori ne ajuta, sau din contra, ne creaza probleme, reprezinta simbolic, sau nu, o particica din crucea personala, si ceea ce mai patimim, sau din contra, reusim, e consecinta pacatelor, sau virtutilor, strabunilor nostri..
Oricum, sa stii. .. suntem oameni liberi.!!!
Doamne-Ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.04.2011, 02:00:46
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Vă mulțumesc și pentru opinia dvs., dar..of, tot nu atinge miezul. Eu nu mă refeream la libertatea Absolută. Nu mă refer nici la liberul arbitru, deci la libertatea de-a alege. Ci la libertatea în gândire. Da..sunt liber să gândesc, nu mă oprește nimeni, dar gândurile mele sunt "libere"? Deci libertatea să alegem o avem cu toții. Dar nu suntem liberi să alegem ce vrem și o să vin cu un exemple mai jos.
Ba da, dvs. dacă alegeți în seara asta ca mâine să vă beți cafeaua în Veneția, ați ales. Ați avut libertatea să alegeți și ați făcut-o. Că nu puteți să ajungeți acolo, e altă problemă și deja nu mai ține de actul alegerii. Problema e ce v-a determinat să alegeți Veneția? De ce nu Grecia sau Brazilia? Poate pentru că vă place ceva din Veneția, dar de ce vă place? Că așa e scris în genele dvs. Acel lucru vă stimulează centrii plăcerii din creier.
Conștiința, din punctul meu de vedere, cum că e ceva transcendent, o fărâmă din asemănarea cu Dumnezeu cade, pentru că este evident că și ea este rezultatul educației. Copilul acela care a crescut precum animalele în junglă, fără mamă, fără tată, fără vreun alt om în jurul lui, ci singur, izolat de orice contact cu omul, nu are nicio conștiință. Dacă era ceva de natură divină, s-ar fi manifestat și la el, că tot om e. Conștiința apare numai la oamenii care au crescut cu alți oameni, deci e clar că felul în care percepem Binele și Răul e dependent de educația noastră. Educația o primim, așadar și conștiința ne e influențată.
Ca exemplu:
Un ortodox consideră că e păcat să ucizi. De ce? Pentru că așa spune dumnezeul biblic. Dacă biblia lui ar fi fost alta, nu ar mai fi considerat păcat actul uciderii. Nu e nicio conștiință la mijloc, pentru că din moment ce tu ești convins că e bine, nu are cum să te "mustre" conștiința. Un mayaș nu avea nicio problemă să ucidă un om dacă era jertfă zeului. Vedeți? Conștiința e modelată în funcție de convingerile noastre, convingeri influențate de principiile pe care alegem să le urmăm, cărora le dăm crezare; principii enunțate de altcineva. De ce alegem să dăm crezare unui sistem religios și nu altuia? Depinde...tot de o altă sumedenie de factori.
Mie mi se pare ca e un cerc vicios. Libertatea asta in gandire, depinde si ea exact de coordonatele pe care le-am enumerat.Nu poti gandi ceva ce nu cunosti, chiar din auzite doar..De exemplu un trib din Africa, nu poate gandi (libertatea gandirii) sa-si petreaca luna iulie pe faleza la Mamaia, pentru ca HABAR N-ARE CE E MAMAIA, NU STIE DE EXISTENTA EI. Deci, zic eu, libertatea in gandire este ingradita si ea, de coordonatele de care vorbeam.Si imi pare firesc sa fie asa.

Last edited by Melissa; 16.04.2011 at 02:02:49.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.04.2011, 02:01:24
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Da Lavinia, dar dacă cineva nu ar fi pus/lăsat Biblia acolo? Dacă nu erai o fire curioasă și alegeai să treci cu vederea? Dacă până în acel moment ajunsesei atee (spui că nu erai practicantă, însă asta nu exclude credința în Dumnezeu). Țin lucrurile astea de tine, de noi?
Nu ți-a mai influențat nimeni dintre prieteni gândirea, deși mă îndoiesc, dar poate nu ți-a mai influențat-o în privințe importante, profunde. Dar Biblia tot ți-a influențat-o, nu? Evident. Și lecturarea Bibliei te-a apropiat de ortodoxie. Apropierea aceasta te-a facut să ai in vedere și sfaturile părinților ortodoxiei care mă îndoiesc că te-au lăsat indiferentă. Mai ales că unele chiar îți merg la inimă.
Dar imaginează-ți, te rog, următorul scenariu: nu ai fi dat peste acea Biblie pentru că cineva ar fi luat-o cu o zi înainte. Tu ai fi rămas în continuare o creștină cu numele, cu prietenii, familia etc. până la un moment în viață când credința într-o forță superioară ți-ar fi fost zdruncinată din temelii și nu ar mai fi fost cale de întoarcere. De ce să fi fost pedepsită pentru asta din moment ce altcineva/altceva te-a determinat să nu mai crezi? De când ai citit Biblia, nu ai avut niciodată, nici măcar o singură dată, un moment de mică îndoială când a trebuit să cugeți? Și probabil că analizând și texte din Biblie ai decis că totuși Dumnezeu există (adevărat, de altfel). Dar dacă nu ai fi citit biblia pestecare ai dat din întâmplare, ai mai fi decis la fel? Poate...sau poate nu. Deci Biblia ți-a influențat raționamentul și alegerea. Ai fost liberă să alegi (acțiunea propriu-zisă), dar nu ai fost liberă și ce să alegi. Pentru ca rezultatul s-ar fi schimbat în funcție de exsitența/inexistența acelui moment decisiv din viața ta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.04.2011, 02:06:24
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu poti gandi ceva ce nu cunosti, chiar din auzite doar.
Exact, nu poți spune că e bine sau rău dacă nu te învață nimeni. În viață, însă, până să citim Biblia/Coranul/Tora etc. ne învață alții ce e bine și ce e rău. Și aspectul acesta e decisiv. Pentru că un părinte te poate învăța dragostea și credința în Dumnezeu, dar fără prea mari tangențe cu creștinismul, deci cu Iisus. Acel copil când va da peste Biblie cel mai probabil va respinge mesajul ei. Asta dacă nu au fost alți factori , alte evenimente în viață care să-l facă mai deschis la minte. De ce ar fi pedepsit acel copil care va deveni adult pentru că nu a crezut în Iisus? Ce vină are el că a fost educat într-un alt spirit?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.04.2011, 02:14:24
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Si citind-O...m-a schimbat..
Bravo! Ești singura care ai suprins ce vreau să spun de atâta timp, dar nici nu ți-ai dat seama. Ceva te-a schimbat. Independent de voința ta. Se întâmplă la fel cu noi din copilărie. Vedem ceva și ne schimbă. Auzim ceva și ne schimbă. Pățim ceva și, iar, ne schimbă modul de gândire. Cineva, ceva... constant se întâmplă acest lucru. Alții ne modelează pe noi. Deci noi nu prea suntem responsabili că suntem atei, răi, buni, milostivi, egoiști din moment ce fie așa am fost crescuți, fie ceva ne-a determinat să fim așa. Și de ce ne-ar pedepsi Dumnezeu, atunci? Desigur, există Biblia...însă înțelegeți că să accepți Biblia în viața ta ține tot de educația pe care ai primit-o (deși nu a fost și cazul tău..sau a fost pentru că te rugai și bunicii tăi au fost credincioși...undeva în memorie ți-a rămas deschiderea asta către credință) sau de principiile tale de până atunci. Un om poate să respingă Scriptura pentru că nu e deschis la ideea de Dumnezeu. Dar nu s-a născut cu această atitudine ateistă, ci ceva, cineva l-a determinat să fie ateu.

Ce vină are el?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.04.2011, 02:14:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
De ce ar fi pedepsit acel copil care va deveni adult pentru că nu a crezut în Iisus? Ce vină are el că a fost educat într-un alt spirit?
Vezi? Intrebarea asta mi-am pus-o si eu, in alt mod: de ce sa fie pedespsit un hindus de exemplu, ca nu crede in Iisus, daca el in viata lui n-a auzit de El si habar n-are ca a existat vreodata.
Ca atare, sustin, ca NU NUMAI ORTDODOXIA MANTUIESTE. Pentru ca este imposibil asa ceva. Ortodoxia este O CALE spre mantuire, dar NU este singura. Nu stim noi toate masurile LUI.Am mai spus, daca Dumnezeu ne-ar fi dezvaluit TOTUL, in primul rand cred ca nu suportam, nu puteam duce si in al doilea rand, nu ar mai fi fost DUMNEZEU, ci Vecinul de Sus, daca ii stiam toate "secretele"..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.04.2011, 02:21:13
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Vezi? Intrebarea asta mi-am pus-o si eu, in alt mod: de ce sa fie pedespsit un hindus de exemplu, ca nu crede in Iisus, daca el in viata lui n-a auzit de El si habar n-are ca a existat vreodata.
Ca atare, sustin, ca NU NUMAI ORTDODOXIA MANTUIESTE. Pentru ca este imposibil asa ceva. Ortodoxia este O CALE spre mantuire, dar NU este singura. Nu stim noi toate masurile LUI.Am mai spus, daca Dumnezeu ne-ar fi dezvaluit TOTUL, in primul rand cred ca nu suportam, nu puteam duce si in al doilea rand, nu ar mai fi fost DUMNEZEU, ci Vecinul de Sus, daca ii stiam toate "secretele"..
Mă bucur din suflet că măcar pe jumătate ți-ai dat seama că, cel puțin în privința credinței, nu ține de noi . Poate cândva vei înțelege și faptul că nu ține de un om dacă e homosexual, fură, minte sau se chinuie cu alte păcate. Tot, absolut tot din viața lui de până atunci l-au determinat să facă ce face. Un singur "dacă" să nu se fi întâmplat și poate era alt om. Deci pedeapsa nu se justifică.

Edit: Plus că în luare deciziilor contribuie foarte mult și inteligența. Ori asta chiar nu ține de noi.

Last edited by Lucemferre; 16.04.2011 at 02:24:17.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.04.2011, 02:25:07
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Da Lavinia, dar dacă cineva nu ar fi pus/lăsat Biblia acolo? Dacă nu erai o fire curioasă și alegeai să treci cu vederea? Dacă până în acel moment ajunsesei atee (spui că nu erai practicantă, însă asta nu exclude credința în Dumnezeu). Țin lucrurile astea de tine, de noi?
Nu ți-a mai influențat nimeni dintre prieteni gândirea, deși mă îndoiesc, dar poate nu ți-a mai influențat-o în privințe importante, profunde. Dar Biblia tot ți-a influențat-o, nu? Evident. Și lecturarea Bibliei te-a apropiat de ortodoxie. Apropierea aceasta te-a facut să ai in vedere și sfaturile părinților ortodoxiei care mă îndoiesc că te-au lăsat indiferentă. Mai ales că unele chiar îți merg la inimă.
Dar imaginează-ți, te rog, următorul scenariu: nu ai fi dat peste acea Biblie pentru că cineva ar fi luat-o cu o zi înainte. Tu ai fi rămas în continuare o creștină cu numele, cu prietenii, familia etc. până la un moment în viață când credința într-o forță superioară ți-ar fi fost zdruncinată din temelii și nu ar mai fi fost cale de întoarcere. De ce să fi fost pedepsită pentru asta din moment ce altcineva/altceva te-a determinat să nu mai crezi? De când ai citit Biblia, nu ai avut niciodată, nici măcar o singură dată, un moment de mică îndoială când a trebuit să cugeți? Și probabil că analizând și texte din Biblie ai decis că totuși Dumnezeu există (adevărat, de altfel). Dar dacă nu ai fi citit biblia pestecare ai dat din întâmplare, ai mai fi decis la fel? Poate...sau poate nu. Deci Biblia ți-a influențat raționamentul și alegerea. Ai fost liberă să alegi (acțiunea propriu-zisă), dar nu ai fost liberă și ce să alegi. Pentru ca rezultatul s-ar fi schimbat în funcție de exsitența/inexistența acelui moment decisiv din viața ta.
Sunt multe de zis, draga Lucemferre..foarte multe...
Uite, iti spun din suflet, daca o sa cauti cu adevarat, Adevarul ..o sa-l gasesti.Nu ca o mandrie a mintzii, ca experienta, etc...Acestea sunt 'fleacuri', 'lucruri' pe care 'le mananca molia', nu-s comori adevarate!Nu sunt o habotnica , sunt un om ce a invatat un pic din desertaciunea vietii, dar care e vesnic inflacarat de frumusetea vietzii traite in spirit ortodox...
Eram in pelerinaj la Manastirea Neamt de Ziua Crucii.Asteptand masina, niste femei cica 'simple', dupa 'port'...discutau.Una din ele vazand un mar parguit, ca un pastel de culori..zice :'Ia uite ce mar frumos!..si cand te gandesti ca exista oameneni ce nu cred in Dumnezeu'!..
hmm..atunci intorc si eu privirea..era superb...si oamenii aceia 'simpli'..mult mai profunzi decat credeam eu..la prima vedere..
Doamne-Ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pedeapsa pentru pacate Florin-Ionut Pocainta 147 02.11.2013 15:06:22
Pedeapsa cu moartea marinel 07 Intrebari utilizatori 40 22.03.2011 00:45:29
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 21.01.2011 23:14:24
Crima fara pedeapsa... silverstar Generalitati 37 11.04.2009 16:09:06
Pedeapsa pentru vrajitorie ! cristiboss56 Vrajitoria 0 17.12.2008 19:55:01