Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.02.2013, 13:10:10
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Leonte impartaseste niste conceptii moderniste mai largi, de acea cei care au aceste puncte de vedere sunt banuiti a fi protestanti. Daca ne amintim si Adriana avea aceste conceptii, eu am mai intalnit si pe forumul catolci doi ortodocsi cu astfel de conceptii mai largi, si acolo erau banuiti si de catolici ca erau protestanti, dar erau de fapt ortodocsi, dar impartaseau idei moderniste mai largi, care semanau cu cele protestante.
Bine ca am observat ca esti din Brasov. Iata, am o rugaminte. Mergi la pustnicul Onufrie din Postavaru si intreaba-l pentru mine un lucru!

Ce trebuie sa intelegem prin "De te sileste cineva sa mergi o mila, du-te doua, iar de-ti cere haina de pe tine, fii gata sa-i dai si camasa..."?

Domnul sa-l aiba in paza oriunde ar petrece sub soare, caci de mila lui Dumnezeu este plin pamantul!

Last edited by leonte; 16.02.2013 at 13:12:17.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.02.2013, 13:30:10
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Ce te face sa crezi ca eu fac altceva decat ceea ce este potrivit cu papucii pe care i-am incaltat?
De pastor protestant?

Nici eu nu intreb retoric, ci chiar doresc sa imi raspunzi: Carei confesiuni apartii?

Din moment ce tu propui ca episcopii ortodocsi sa fie evaluati in priviinta harului de catre "frati" "prooroci", aceasta nu este crediinta ortodoxa, oricat de modernisti am fi in gandire.

Eu la noi la ortodocsi in zilele noastre, inca nu am intalnit vreunul care sa se considere prooroc sau sa fie considerat prooroc de catre alti ortodocsi. Despre prooroci, vorbit in limbi si alte asemenea, in zilele noastre nu am auzit decat din directia protestantilor.

Ma mir cum de altora scapa subtil acest detaliu.

Fara Sfintele Taine, noi nu sintem ortodocsi. Fara preoti, noi nu am mai avea Sfinte Taine, ci am fi la fel de lipsiti precum protestantii. Fara episcopi nu am avea preoti, intrucat preotul slujeste in numele episcopului. Fara episcopi, adica urmasi directi ai sfintilor apostoli, noi nu am mai fi ortodocsi, ci am fi asemenea "fratilor" protestanti.

Spunea cineva la un moment dat: bate pastorul si turma se va risipi!
Cine altcineva ar dori ca noi, turma ortodoxa, sa ramanem fara pastorii nostrii episcopii, asa cum propui tu?

Atunci cand contesti harul unor episcopi, contesti harul si validitatea Sfintelor Taine a tuturor preotilor hirotoniti de aceia precum si a preotilor (si a Sfintelor Taine savarsite de ei) care slujesc in numele acelor episcopi.
Practic (nu stiu daca tu constientizezi gravitatea afirmatiilor tale), este ca si cand ai spune ca o parte din credinciosii ortodocsi nu s-au impartasit cu Trupul si Sangele Lui Hristos!

Deci, repet intrebarea: carei confesiuni apartii?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 16.02.2013 at 13:34:26.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 16.02.2013, 13:37:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu ma mahnesc de fiecare data cand citesc astfel de postari, asa ca voi posta ceva mai vesel.
Am mai scris o data pe forum povestioara asta din Boccaccio si mi-au sarit in cap protestantii si unii ortodocsi, desi ar fi trebuit sa sara catolicii si evreii, dar o mai scriu si acum, in speranta ca se va folosi cineva de talcul ei:

Intr-un oras italian din Evul Mediu traiau in pace doi vecini, unul catolic si altul evreu. Acestia mereu aveau discutii teologice, catolicul dorind sa il converteasca pe evreu, spunandu-i ca religia lui e cea adevarata si inspirata de Duhul Sfant. Evreul nici nu dorea sa auda. Intr-o zi, acesta pleaca la Roma, in capitala imperiului. Vecinul catolic e speriat: Pana aici mi-a fost! Cand o vedea evreul coruptia si luxul clericilor din capitala, o sa imi bata obrazul si va pieri si ultima mea speranta de a-l crestina! Si daca ar fi fost crestin, ar fi dorit sa se faca evreu, cand o vedea ce e acolo! Culmea e ca evreul, cand se intoarce, ii spune: ai avut dreptate, religia voastra e cu adevarat cea adevarata, m-am convins cu ochii mei la Roma, vreau sa devin crestin! Ce se intamplase, de fapt? Evreul vazuse coruptia si desfraul din sanul institutiei bisericii, ii infiereaza bine pe clerici, spune la adresa lor niste cuvinte asemanatoare cu cele ale lui Leonte, dar, conchide cu mintea lui de evreu: daca in pofida tuturor eforturilor diabolice de a distruge biserica din interior de catre clerici, aceasta tot rezista de atatea secole, inspira evlavie populara si ofera oameni sfinti, inseamna ca numai harul Domnului o mai tine si aceea e religia adevarata.

O gasiti la Boccaccio, nuvela II - http://archive.org/stream/storiesboc...cgoog_djvu.txt
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 16.02.2013, 20:50:19
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Pai da! Bun crestin, Boccaccio asta...:)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 16.02.2013, 21:07:59
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
De pastor protestant?

Nici eu nu intreb retoric, ci chiar doresc sa imi raspunzi: Carei confesiuni apartii?

Din moment ce tu propui ca episcopii ortodocsi sa fie evaluati in priviinta harului de catre "frati" "prooroci", aceasta nu este crediinta ortodoxa, oricat de modernisti am fi in gandire.

Eu la noi la ortodocsi in zilele noastre, inca nu am intalnit vreunul care sa se considere prooroc sau sa fie considerat prooroc de catre alti ortodocsi. Despre prooroci, vorbit in limbi si alte asemenea, in zilele noastre nu am auzit decat din directia protestantilor.

Ma mir cum de altora scapa subtil acest detaliu.

Fara Sfintele Taine, noi nu sintem ortodocsi. Fara preoti, noi nu am mai avea Sfinte Taine, ci am fi la fel de lipsiti precum protestantii. Fara episcopi nu am avea preoti, intrucat preotul slujeste in numele episcopului. Fara episcopi, adica urmasi directi ai sfintilor apostoli, noi nu am mai fi ortodocsi, ci am fi asemenea "fratilor" protestanti.

Spunea cineva la un moment dat: bate pastorul si turma se va risipi!
Cine altcineva ar dori ca noi, turma ortodoxa, sa ramanem fara pastorii nostrii episcopii, asa cum propui tu?

Atunci cand contesti harul unor episcopi, contesti harul si validitatea Sfintelor Taine a tuturor preotilor hirotoniti de aceia precum si a preotilor (si a Sfintelor Taine savarsite de ei) care slujesc in numele acelor episcopi.
Practic (nu stiu daca tu constientizezi gravitatea afirmatiilor tale), este ca si cand ai spune ca o parte din credinciosii ortodocsi nu s-au impartasit cu Trupul si Sangele Lui Hristos!

Deci, repet intrebarea: carei confesiuni apartii?
Nu mai intreba, nu va raspunde...Ce sa spuna? Poate ca ii e rusine cu ceea ce e..
Reply With Quote
  #96  
Vechi 16.02.2013, 21:24:20
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa sti leonte ca noi nu ne suparam pe tine daca esti de alta confesiune. Uite, userul Mihnea Dragomir si altii ca el - nu au nici o problema in asi declara apartenenta.
Macar ei au demnitatea de a sustine cu tarie alegerile lor si cred ca sunt respectati pentru asta chiar daca nu sunt aprobati.
Eu cred ca sunt la asentimentul multora - chit ca ne mai si ciondanim - ca sunt destul de ok cu atat mai mult cu cat fiecare din noi la urma urmei ce ne dorim in fond?
Mantuirea!!!!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 16.02.2013, 21:31:19
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit @adamooo

Foarte pertinente observatii!
Hai sa-i dam omului o sansa. Poate este la inceput de drum, in procesul invatarii/intelegeri, stiu si eu, poate trece printr-o faza de rebeliune...

Last edited by Crestin_Simona; 16.02.2013 at 21:38:05.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 16.02.2013, 21:48:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Ce te face sa crezi ca eu fac altceva decat ceea ce este potrivit cu papucii pe care i-am incaltat? Nu intreb retoric, ci chiar doresc de multi ani un raspuns la aceasta intrebare.
Si m-ai gasit tocmai pe mine sa te lamuresc... Pai daca nu te-au lamurit batranii aceia sfintiti, daca nu te-au lamurit cantarile de la strana, cantari sfinte pe care le-ai intonat atata vreme, daca nu te-a lamurit preotul dohovnic, daca nu te lamureste rasaritul si apusul soarelui, ploaia si vantul precum si propriile tale experiente de viata (si de moarte)... cum oare te-as putea lamuri tocmai eu, pacatosul si nepriceputul?
Frate Leonte, imi pare ca arati o atitudine extremist-duala fata de mine, o ambivalenta excentrica: ba ma vezi prostul si inselatul, ba iluminatul...
Imi place sa cred ca nu sunt nici asa nici altfel. Doar mintea ta iti joaca feste, se pare. Si stii de ce cred asta? Pentru ca, dupa cum imi pare ca am sesizat deja, te reduci pe tine insuti (doar) la ea. Cand de fapt esti cu muuuult mai mult decat mintea din care facusi ditamai idolul! Dar nu stiai asta.
Nu-i asa?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 16.02.2013, 21:51:49
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Nu putem muta aceste discutii pe alt topic?
Fie, de nu se poate, ca Parintele Arsenie sa ne umbreasca cu rugaciunile lui sfinte intru gandul cel bun roditor! AMIN+
Reply With Quote
  #100  
Vechi 16.02.2013, 23:28:31
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Wink

Parintele Arsenie sa ne aiba in paza!
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 18:02:21
PARINTELE ARSENIE BOCA elena4018 Mari Duhovnici si predicile lor 76 04.12.2013 17:31:22
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 12:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47