Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.08.2008, 23:42:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, dorstor, acum inteleg.
Pacat, totusi, daca respectam canoanele dar uitam sa fim oameni.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.08.2008, 08:30:45
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Respectasnd canoanele suntem oameni imbunatatiti chiar daca aparenta ne joaca feste de intelegere!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.08.2008, 11:52:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De fapt m-am exprimat gresit: normal ca trebui respectate canoanele.
Aici era vorba de ascultare. Ascultarea de Maica stareta a facut, conform celor scrise, ca maicile sa nu-si ia ramas bun de cel, care timp de 30 ani a fost duhovnicul manastirii. Pentru mine e de neinteles, dar nu le inteleg nici eu pe toate...
Dar, multumesc dorstor pentru raspuns.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.08.2008, 11:53:47
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

 Scrisoarea saptamanii din Formula AS -de NICOLAE MANEA din Ploiesti

Parintelui Pantelimon de la Manastirea Ghighiu i se face o mare nedreptate!

Am mers intr-una din zile la Manastirea Ghighiu, sa ma rog la Icoana Facatoare de Minuni a Maicii Domnului, cum obisnuiesc aproape in fiecare saptamana, si sa cer o binecuvantare de la Parintele Pantelimon.

(S-a scris despre sfintia sa in "Formula AS".) Insa mare mi-a fost mirarea cand il zaresc intr-o strana, langa usa bisericii, imbracat doar in sutana. Cu infatisarea ascetica, tacut, cu capul plecat... M-am indreptat catre el. Parintele m-a intampinat ca intotdeauna, cu acelasi zambet care-ti alunga toate necazurile.
L-am intrebat: "De ce, parinte, stati aici, la usa bisericii?". Nu mi-a raspuns, s-a multumit sa zambeasca, dar i se citea tristetea in ochi. Tin sa specific ca la altar era un alt preot (preot de mir, venit sa oficieze Sfanta Liturghie). Atunci n-am mai insistat. Mi-am gasit si eu un loc in biserica si am participat la slujba. Tot timpul ma framanta gandul cum a ajuns parintele sa nu mai slujeasca.
Aflasem de rautatea unor maici, din cauza carora nici un preot nu a rezistat aici, alaturi de ele. (Pe toti i-au dat afara, singurul care rezistase era parintele, duhovnicul manastirii.) Iar acum, propriul lor duhovnic, care a slujit aproape 30 de ani la Manastirea Ghighiu, sa fie alungat de la Sfantul Altar nu credeam ca va fi posibil.
Dupa slujba, am intrebat cateva maici ce s-a intamplat cu parintele, insa unele se sfiau, altele se faceau ca nu stiu, doar cateva au avut curajul sa-mi spuna adevarul. Noua stareta (Neacsu Eupraxia) i-a luat dreptul parintelui de a mai sluji Sfanta Liturghie, interzicandu-i sa intre chiar si-n Sfantul Altar.
Nu o cunosteam prea bine pe noua stareta, deoarece nu prea am vazut-o pe la biserica, la slujbe. Probabil, vine mai rar decat cea dinaintea ei, Pelaghia Tudor. Tin minte insa ca am vazut-o in noaptea de Inviere, la poarta manastirii, vanzand icoane si metanii. Tot la fel am observat-o in ziua de Pogorarea Sfantului Duh, in timp ce il inregistra pe parintele cand citea o rugaciune, si facandu-i semn sa incheie, plina de nerabdare. Oare stareta are dreptul sa intrerupa slujbele cand doreste sau sa interzica oficierea lor?
De asemenea, am venit cateva vineri la rand, stiind ca se face Sfantul Maslu. Spre dezamagirea mea, am aflat ca stareta a interzis oficierea Sfantului Maslu, de la Inviere pana la Inaltare. Sunt foarte multi oameni cu necazuri si diferite probleme care-si pun nadejdea in aceasta Sfanta Taina, alaturi de Icoana Facatoare de Minuni si vin sa caute alinare si ajutoare. Oare ce zice Maica Domnului de toate acestea? Chipul Maicii Domnului din Icoana Facatoare de Minuni de la Ghighiu este foarte trist.
Cautam comuniunea cu Dumnezeu prin Sfintele Taine ce ni le-a lasat Mantuitorul pentru bucuria noastra duhovniceasca. Oare un om, si ce e mai rau, o calugarita, pot opri ceea ce Insusi Mantuitorul a lasat? Nu suntem mai rau decat paganii sau ereticii? Ne mai putem numi crestini?
Va spun ca sunt tare mahnit de tot ce se petrece acolo, mai ales ca nimeni nu ia nici o masura. Mai marii bisericii tac si ignora problemele care se petrec acolo. In aceste vremuri grele, cand lupta intre bine si rau este tot mai stransa, avem nevoie de parintii batrani, care au trecut prin vremuri grele de incercare. Ei sunt traitorii adevarati ai credintei ortodoxe, care ne hranesc duhovniceste si pe noi. Nu ni-i alungati!
Fie ca Maica Domnului, care a fost martora atator minuni, sa aduca o raza de speranta, de lumina, in acest Sfant Locas. Amin!



Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.08.2008, 14:15:32
andreival andreival is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2008
Mesaje: 8
Implicit

Tot ce a scris fratele constantin este foarte adevarat.Intr-adevar maica stareta neacsu epraxia s-a purtat mizerabil cu parintele pantelimon,dar nu numai cu dansul ci si cu maicile mai in varsta.Stiu ca le-a amenintat pe cele mai batrane ca daca se spovedesc la parintele pantelimon le da AFARA DIN MANASTIRE.cum e posibil ca o stareta de manastire sa se comporte asa si nimeni din cei de la arhiepiscopia Bucurestilor sa nu ia nici o masura.De fapt ea a fost pusa stareta de cei de acolo,asa ca....nu e nici o mirare.Are Dumnezeu grija de fiecare.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.09.2008, 21:00:24
fratelemarin fratelemarin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de fratelemarin
Dar teama de a nu fi mutate din manastire (existand un precedent) a facut ca nici una din maici sa nu-si ia ramas bun de la Parintele Pantelimon - foarte trist.
ingrozitor de trist, ca se intampla asemenea lucruri si oamenii nu indraznesc sa ia atitudinea corecta, iar frica e mai mare decat dragostea.

as vrea sa-l cunosc si eu pe acest parinte, sper sa-l mai tina Dumnezeu pana in octombrie cand ajung si eu in tara. Doamne ajuta!
Cand veti veni in tara, il veti gasi pe Parintele Pantelimon, la Manastirea Turnu, situata la 12 km de orasul Ploiesti, la iesirea din localitatea Strjnic, judetul Prahova. Speram ca pana atunci sa se termine de construit chilia, unde Parintele va va primi cu drag.

Doamne Ajuta !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.09.2008, 21:03:56
fratelemarin fratelemarin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fratelemarin
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de fratelemarin
Dar teama de a nu fi mutate din manastire (existand un precedent) a facut ca nici una din maici sa nu-si ia ramas bun de la Parintele Pantelimon - foarte trist.
ingrozitor de trist, ca se intampla asemenea lucruri si oamenii nu indraznesc sa ia atitudinea corecta, iar frica e mai mare decat dragostea.

as vrea sa-l cunosc si eu pe acest parinte, sper sa-l mai tina Dumnezeu pana in octombrie cand ajung si eu in tara. Doamne ajuta!
Cand veti veni in tara, il veti gasi pe Parintele Pantelimon, la Manastirea Turnu, situata la 12 km de orasul Ploiesti, la iesirea din localitatea Strjnic, judetul Prahova. Speram ca pana atunci sa se termine de construit chilia, unde Parintele va va primi cu drag.

Doamne Ajuta !
Imi cer iertare ! localitatea Strejnic
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.09.2008, 04:20:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta!

Multumesc mult pentru indrumare, sa dea Domnul sa ajung si sa ne vedem cu bine!

:) mai am o prietena pe care mi-am facut-o pe acest forum, tot din Ploiesti.


Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.04.2013, 22:38:42
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

A mai fost cineva recent la Parintele Pantelimon? Stie cineva unde mai poate fi gasit?

MULTUMESC!
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.07.2014, 15:59:33
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

A mai fost cineva in ultimul an la Manastirea Turnu la Parintele Pantelimon?
A citit cineva si cartea Marturia Parintelui Pantelimon-Parintele Arsenie Boca?
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
apararea credintei in Rusia mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 34 31.08.2012 08:21:32
Bloggeri, Ridicati-va In Apararea Sibillei! silverstar Generalitati 12 23.12.2008 21:52:16
Sfantul Pantelimon mirelat Diverse Sarbatori 9 01.12.2008 22:31:27
In apararea Parintelui Pantelimon fratelemarin Stiri, actualitati, anunturi 33 29.08.2008 15:11:53
Apel pentru apararea familiei alynna Stiri, actualitati, anunturi 2 19.05.2008 13:32:07