Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.04.2008, 23:16:50
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Pai era mai bine daca imi spuneai ca te-ai rugat la Dumnezeu si ti s-a indeplinit rugaciunea.Dar pot sa imi inchipui ca a auzit Dumnezeu ruga ta...
Reply With Quote
  #92  
Vechi 09.04.2008, 18:00:26
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Pai a auzit-o datorita mijlocirii Maicii Sale, caci Ea asculta toate rugaciunile noastre, si tot Ea le ia si le aduce in fata Domnului nostru Iisus Hristos curate, nu cum le spunem noi, desarte si intinate de ganduri pacatoase, ca de asta este si cea mai mare mijlocitoare pentru noi, pentru ca sta in fata tronului Sf. Treimi si se roaga catre Fiul Ei neincetat sa se milostiveasca de noi pacatosii.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 10.04.2008, 10:07:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Pai a auzit-o datorita mijlocirii Maicii Sale, caci Ea asculta toate rugaciunile noastre, si tot Ea le ia si le aduce in fata Domnului nostru Iisus Hristos curate, nu cum le spunem noi, desarte si intinate de ganduri pacatoase, ca de asta este si cea mai mare mijlocitoare pentru noi, pentru ca sta in fata tronului Sf. Treimi si se roaga catre Fiul Ei neincetat sa se milostiveasca de noi pacatosii.
Foarte frumos ai remarcat Stefane , puterea rugaciunii catre Prea Sfanta si Curata Maica De Dumnezeu Nascatoare, Fecioara MARIA. As mai adauga dou citate edificatoare din Psaltira Maicii Domnului. "Zis-a Domnul, Doamnei noastre :Stai , iubita Mea Maica, de-a dreapta Mea, sfintenia si bunatatea ta Imi este placuta Mie. De aceea sa imparatesti cu Mine in veci ! "(Psalm109) si "Parintele Ceresc ne-a trimis Legamantul Sau de pace vesnica, prin Iubitul Sau Fiu si tu,Stapana, ai slujit acestei Sfinte si marete Taine".(Psalm110) Intradevar Stefane draga, toate aceste rugaciuni sunt sub semnul acestei Sfinte si marete TAINE.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 10.04.2008, 13:58:36
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Trebuie sa ne rugam simplu si mai ales cu nadejdea in credinta ca ne va ajuta negresit, de aceea cand ne rugam catre Maica Domnului, trebuie sa ne rugam Ei ca si cum rugaciunea se implineste sigur, daca nu chiar se implineste in timp ce ne rugam, daca este nevoie urgenta pe moment, de exemplu intr-o situatie extrema de accident ori altceva. Dar trebuie sa aducem rugaciuni de multumire pentru ajutorul acordat noua, prin mijlocirea Ei catre Fiul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestant convertit la ortodoxism!!! Templier Knight Biserici Protestante 25 14.12.2013 02:42:38
Hipnoza... Exista asa ceva in psihologie? laurastifter Generalitati 253 16.03.2013 04:02:09
Busuiocul in ortodoxism patinina34 Generalitati 9 07.06.2009 09:29:19