Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.04.2012, 12:43:51
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
La adapostul ignorantei se instaleaza in suflet falsul misticism, demonii facandu-si convorirea cu noi in chip ascuns. Sacrificiile umane se practicau la toate popoarele antice, la daco-geti chiar erau rare, doar in anumite ocazii. Sacrificiul si mai ales al copiiilor, de care omul se desparte cel mai greu, nu poate decat sa ne arate cat de supusi erau atunci oamenii in fata “zeitatii”(zeitatilor), daca le ofereau ceea ce aveau ei mai pretios pe lume, doar ca acestia sa-i asculte si sa ajute intreaga comunitate.
meditand la acest aspect, nu sunt adepta ideii ca stramosii nostri au decis ei insisi sa-si ucida cu sange rece proprii copii (sa ne amintim de inchinarea la zeul Moloch, Leviticul 18:21 unde se arata porunca expresa a lui Dumnezeu ca nimeni sa nu faca aceasta atrocitate), pt mine este evident ca Diavolul era acela care instrumenta intreaga inchinare, si sunt convinsa ca sacrificiul copiilor nu era facut in van, deoarece activa anumite puteri magice dorite de cei care acceptau sa plateasca demonilor acest pret de sange (demonii erau cei care se foloseau de masca zeilor, in cazul poporului nostru, Zalmoxe sau Zamolxe, ambele variante sunt corecte) - de aceea geto-dacii isi sacrificau copiii pentru ca primeau de la demoni ceva in schimb, prin magie (cum ar fi sa-ti omori copilul de dragul unei statui reprezentand un zeu, fara sa primesti nimic???)

Last edited by JoyDivision; 26.04.2012 at 13:01:39.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.04.2012, 13:25:27
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
- de aceea geto-dacii isi sacrificau copiii pentru ca primeau de la demoni ceva in schimb, prin magie (cum ar fi sa-ti omori copilul de dragul unei statui reprezentand un zeu, fara sa primesti nimic???)
Credeti in magie?

Mi-a placut cum a explicat teologul grec Yannaras “logica sacrificiului” , ce sesiza o incercare de mituire a “supra-naturalului” de catre om, prin calitatea jertfei oferite (cele mai bune roade ale pamantului sau cei mai dragi semeni), astfel incat, “divinitatea” sa se simta indatorata si sa-i asigure protectia. Omul “mituieste” pe zeu la fel cum indatoreaza cu daruri pe ceilalti semeni de-ai lui de care depinde :) Toate acestea le-a pus pe seama nevoii naturale de autoconservare a omului. Credulitatea oamenilor a fost in orice epoca exploatata la maxim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.04.2012, 13:39:29
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Credeti in magie?
cum sa nu cred? dar e plina Scriptura de porunci contra practicilor magice, daca aceste practici nu ar exista, de ce ar mai fi dat Dumnezeu porunci contra lor?

vrajitoarea din En-dor a chemat un spirit, care a spus lucruri adevarate, la fel fata cu duhul de ghicire (al lui Piton) din Filipi, de asemenea efesenii care si-au ars cartile de magie extrem de valoroase (50.000 arginti), de ce ar fi fost atat de valoroase cartile acelea, daca nu dadeau rezultate?

Observator doreste renasterea cultului lui Zalmoxe pt a beneficia de puterile magice izvorate din inchinarea pagana la acest zeu-demon, asta e parerea mea, nimeni nu face ceva fara sa se gandeasca la beneficii, ori in acest caz beneficiile vin de la satana !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.04.2012, 13:42:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Observator doreste renasterea cultului lui Zalmoxe pt a beneficia de puterile magice izvorate din inchinarea pagana la acest zeu-demon, asta e parerea mea, nimeni nu face ceva fara sa se gandeasca la beneficii, ori in acest caz beneficiile vin de la satana !
Ati spus bine, e parerea d-voastra! Cu totii am citit cand eram mici Legendele Olimpului si n-am beneficiat de nicio putere magica din partea "zeilor" :) Unii-s pasionati de cercetarea trecutului, iar daca vor sa descopere mitul lui Zamolxis, sa cerceteze credintele pre-crestine, n-au decat.

Calusarii e la origine un ritual magic de alungare a spiritelor rele. Credeti ca daca oamenii il danseaza sau se prind in hora, alungam spiritele rele? Normal ca Bilia interzice practicarea magiei, doar e impotriva sarlataniei.

Last edited by ioanna; 26.04.2012 at 13:49:11.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.04.2012, 13:47:22
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Calusarii e la origine un ritual magic de alungare a spiritelor rele. Credeti ca daca oamenii il danseaza sau se prind in hora, alungam spiritele rele? Normal ca Bilia interzice practicarea magiei, doar e impotriva sarlataniei.
Nemaiexistand nicio incarcatura magica, dansul calusarilor este astazi un simplu dans, deci ceva inofensiv.

Biblia interzice magia nu pentru ca magia ar fi ceva care tine de domeniul escrocheriei (in multe cazuri magicienii sunt niste escroci, dar nu vorbim de aceste cazuri in care cei care apeleaza la magie isi pierd doar banii), ci pentru ca magia este inchinare la demoni. Sa ne amintim magii lui faraon in Egipt ce au reusit sa faca prin procedeele magice ! Sau de Simon magul care uimea pe poporul Samariei cu vrajitoriile sale. Acestea nu au fost escrocherii sau sarlatanii.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.04.2012, 13:53:39
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Nemaiexistand nicio incarcatura magica, dansul calusarilor este astazi un simplu dans, deci ceva inofensiv.
Nu cred in nicio incarcatura magica a dansului, nici acum, nici atunci, ci cred ca existau doar superstitii ale oamenilor cu privire la dans, superstitii care astazi au fost depasite prin credinta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.04.2012, 13:58:53
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cu totii am citit cand eram mici Legendele Olimpului si n-am beneficiat de nicio putere magica din partea "zeilor" :)
alea sunt niste scrieri ale lui Alexandru Mitru, ce legatura au cu magia???

vrajitoriile constau in invocatii facute in cadrul gruparilor ezoterice si asa mai departe (prea bine nu ma pricep, ca nu am practicat magia si nici nu intentionez :)))), cert este ca in trecut, diferitele popoare au practicat variate forme de magie care dadeau rezultate, in sensul ca demonii implineau acele cerinte, altfel nu ar fi existat notiunea de sacrificiu catre zei !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.04.2012, 14:27:19
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Credulitatea oamenilor a fost in orice epoca exploatata la maxim.[/font]
nu cred ca in antichitate oamenii erau atat de prosti ! dimpotriva.

si nici Dumnezeu nu ar fi tratat in Scripturi cu atata aversiune aceasta problema a magiei, daca era doar o joaca sau o sarlatanie (aratati-mi unde notifica Dumnezeu magia ca fiind o practica ce tine de domeniul escrocheriei, neavand legatura cu demonii)

eu va pot aduce ca argument numeroase referinte scripturale, ca aceasta, unde Dumnezeu asociaza inchinarea la zeii pagani cu inchinarea la demoni: Deut. 32 17 au adus jertfe dracilor, unor idoli care nu sunt dumnezei, unor dumnezei pe care nu-i cunoșteau, dumnezei noi, veniți de curând, de care nu se temuseră părinții voștri. si din Noul Testament: Apoc 9:20 Ceilalți oameni, care n-au fost uciși de aceste urgii, nu s-au pocăit de faptele mâinilor lor, ca să nu se închine dracilor și idolilor

Last edited by JoyDivision; 26.04.2012 at 14:30:06.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.04.2012, 14:52:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Inchinarea la Zamolxe a fost o manifestare a nevoii naturale de religiozitate a omului... Cultivarea intelectuala a oamenilor s-a facut treptat, pe masura ce si-au largit orizontul cunoasterii. Astfel, au simtit nevoia de a explica natura ce-i inconjoara, de a gasi raspunsuri la intrebari existentiale, au incercat prin contemplatia naturala sa urce la ratiunea lucrurilor, sa intuiasca legea creatiei (zidirii), atribuind unor entitati supranaturale, ceea ce ei nu isi puteau explica si mai ales controla (seceta, boala, indundatiile, cutremure...) si fata de care isi manifestau abnegatia prin sacrificiu (ofrande), in speranta protectiei in fata raului.
Am vrut sa raspund ieri la mesaj dar s-a blocat site-ul. E adevarat si ce spui, dar aceasta e mai mult o interpretare seculara, data de ei.
Sfintii ne spun ca in spatele idolului se ascundeau ingerii cazuti. Cineva a dat un articol despre idolatrie si zilele noastre: http://www.razbointrucuvant.ro/recom...apta-credinta/
la inceput Adm si urmasii credeau in Dumnezeu, vorbeau chiar direct cu El. Apoi scrie in Sfanta Scriptura ca oamenii au inceput sa cheme numele Domnului. Din cauza pacatelor legatura cu Dumnezeu s-a subtiat, ajungand sa se rupa si sa nu mai stie de Dumnezeu. Si din cauza faptului ca asa a fost omul creat, sa aiba o hrana si pentru suflet, au inceput sa caute divinitatea si ingerii cazuti s-au grabit sa dea o mana de ajutor celor ce se schimbasera din cauza pacatelor. Asa s-a nascut idolatria, care e de fapt o forma indirecta de inchinare la ingerii cazuti. Se spune ca si in spatele unei erezii sta ingerul cazut, cu atat mai mult in spatele unui idol.
Ingerii cazuti le dadeau si minuni unora, ca sa aiba incredere in acei idoli si falsa religie. Vedem ca magii din Egipt puteau facea unele minuni in timpul lui Moise. Si Sfantul Cirpian era mag inainte de a se converti, putea face minuni. Si in zilele noastre exista numeroase false minuni, date de ingerii cazuti.
Martirii erau chinuiti pentru ca nu voiau sa jertfeasca zeilor romani. De ce? Pentru ca aceasta insemna de fapt lepadarea imediata de Hristos si inchinarea la ingerii cazuti. Vedem un exemplu elocvent in cartea despre parintele Paisie, autorul a aruncat o jertfa unui guru in India si imediat un demon l-a luat in stapanire.

Last edited by catalin2; 26.04.2012 at 18:32:20.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.04.2012, 15:16:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
nu cred ca in antichitate oamenii erau atat de prosti ! dimpotriva.

si nici Dumnezeu nu ar fi tratat in Scripturi cu atata aversiune aceasta problema a magiei, daca era doar o joaca sau o sarlatanie (aratati-mi unde notifica Dumnezeu magia ca fiind o practica ce tine de domeniul escrocheriei, neavand legatura cu demonii)
Orice ispita necurata, cum e si acea de a practica magia, e de influenta negativa (demonica), deci in acest sens, practicarea magiei are legatura cu demonii. Insa eu nu cred in actul in sine, pe acela il consider o sarlatanie, menita sa induca in eroare pe oamenii creduli, care cad prada puterii de amagire a practicantului. Diavolul e ispititorul: pe de o parte il ispiteste pe “vrajitor” sa practice sarlatania in scopul manipularii sau obtinerii unor foloase materiale, dar il ispiteste si pe cel care apeleaza la “vrajitor”, pentru a da crezare actului savarsit, ducand la o slabire a chipului lui Dumnezeu in el.

Last edited by ioanna; 26.04.2012 at 15:21:47.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Focul iadului Profetul de carton Secte si culte 500 29.12.2012 16:49:09
Vindecarea miraculoasa: sacru si profan ioannna1234 Intrebari utilizatori 0 30.01.2011 18:01:26
Opreste Doamne , si stinge focul maniei Tale ! Apel la rugaciune cristiboss56 Rugaciuni 55 09.07.2010 23:16:59