Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.05.2012, 22:43:47
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
De la Silvasu de Sus pana la manastire este un drum pe varf de deal, superb!
Merita sa mergi pe jos, sunt 3 km
N-am probleme in a merge 3Km. Sper doar ca autocarul care ajunge in Silvasu de Sus sa vina cu o frecventa regulata...
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.10.2012, 20:36:49
alex_c alex_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit pe cont propriu la Prislop

Am fost saptamana aceasta pe cont propriu la Manastirea Prislop, din Bucuresti. Varianta utilizata poate fi cam obositoare pentru unii dintre noi...

Am plecat cu un tren Interegio din Bucuresti Nord, la ora 23.45, pana la Subcetate, sosire ora 06.55 (in mod real la 8.15, datorita intarzierilor). Subcetate se afla la 6 km. de Hateg, orasul cel mai aproape de comuna Silvasu de Sus, unde se afla manastirea Prislop.

In gara din Subcetate, caserita mi-a spus ca microbuzul de Hateg plecase la 7.00 si nu mai stia la ce ora ar fi urmatorul. M-am gandit sa o iau pe jos spre Hateg, dar cum am iesit din gara, am dat nas in nas cu alt microbuz, ce astepta sa se umple, pentru a pleca. S-a umplut intr-un sfert de ora, a facut 10 minute pana in Hateg si a costat 2 lei.

Din Hateg, cei din autogara (care este de fapt o parcare in centrul orasului) mi-au spus ca nu este nici un microbuz spre Silvasu de Sus, asa ca am luat-o la picior spre manastire. Dupa vreo 3 km., a oprit un sofer din proprie initiativa, care m-a luat pentru vreo 4 km., cand drumul spre bifurca spre Silvasu de Sus. De aici, am mers pe jos pana in comuna (4 km) si apoi spre manastire (inca 3 km din comuna).

La intoarcere, cum am iesit din manastire, a oprit un alt sofer, care m-a dus pana in Hateg, refuzand sa imi ia bani. Astfel, in Hateg am ajuns pe la 15.30. Pentru intoarcere, varianta de tren este la ora 22.20 (din Subcetate), un Interegio ce ajunge in Bucuresti la ora 05.45. Afland insa ca ultimul microbuz Hateg - Subcetate pleca la 16.30 si nedorind sa fac drumul pe jos pana la gara, pe intuneric, m-am uitat pe mersul trenurilor si m-am decis sa iau un personal din Subcetate pana la Deva (plecare 17.09, sosire 18.10), pentru a vedea cateva ore si acest oras, pentru ca in gara din Subcetate chiar nu ai ce face, este pustiu. Zis si facut. Intoarcerea am facut-o cu Interegio precizat mai sus, care inainte de Subcetate opreste in Deva (la ora 21.30). Sosirea in Bucuresti este in mod real in jur de ora 7 dimineata.

Buun, asta este varianta complicata. Pentru cei care vor sa se miste mai facil, exista cateva optiuni. Astfel, Hategul e plin de taxiuri, ce vor merge la manastire fara indoiala, trebuind insa ca suma sa fie negociata in prealabil. Ma gandesc ca nu ar trebui sa fie mai mult de 25 - 30 lei. La intoarcere, este mai mult ca sigur ca vor fi masini particulare/autocare cu pelerini, care sa va ia pana in Hateg. De asemenea, pentru cei care nici nu vor sa mearga in Deva, dar nici nu vor sa stea de pe la 16.30 pana seara la 22.20 in gara din Subcetate, le recomand sa ramana in Hateg, de unde pot lua seara un taxi, pana la gara. Asa cum am mai precizat, distanta este de circa 6 km, deci probabil vreo 15 lei-20 lei. Pentru cei cu mai mult timp liber, recomand cazarea in Hateg (sunt vreo doua hoteluri in centru, cu preturi decente) si efectuarea unor excursii pe cont propriu la Sarmizegetusa si biserica din Densus (sunt microbuze zilnice din parcarea centrala).

Nu va pot descrie bucuria simtita la Prislop si la mormantul Parintelui Arsenie, va pot spune doar sa realizati acest drum, daca vi l-ati fixat in minte.

Imi cer iertare pentru postarea lunga.

Last edited by alex_c; 10.10.2012 at 20:39:28.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.10.2012, 21:40:47
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Multumesc frumos. Am salvat postul tau intr-un fisier si voi urma traseul tau atunci cand ma voi duce singur.
Inca o data multumesc.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.03.2013, 21:57:00
ioan man ioan man is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.03.2013
Mesaje: 5
Implicit transport prislop

aveti ''normandia'' autocar Bucuresti-hateg in fiecare zi(50 ron), sau tren buc-subcetate 85 ron(in fiecare zi)...Trebuie sa stiti ca puteti merge si fara masina si chiar foarte comod, cu NORMANDIA (autogara militari) ajungeti in Hateg si de acolo mai aveti 14 km pina la minastire la care este foarte simplu sa ajungeti ,sunt taxi-uri care costa in jur de 21 ron dus si 25 ron intors(va las un nr taxi care va ia oricind si de oriunde din zona;prislop,subcetate,hateg ---dl Cornel-0728787061 sau0765333660---si va duce oriunde aveti nevoie pe bani putini)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.03.2013, 21:59:42
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan man Vezi mesajul
aveti ''normandia'' autocar Bucuresti-hateg in fiecare zi(50 ron), sau tren buc-subcetate 85 ron(in fiecare zi)...Trebuie sa stiti ca puteti merge si fara masina si chiar foarte comod, cu NORMANDIA (autogara militari) ajungeti in Hateg si de acolo mai aveti 14 km pina la minastire la care este foarte simplu sa ajungeti ,sunt taxi-uri care costa in jur de 21 ron dus si 25 ron intors(va las un nr taxi care va ia oricind si de oriunde din zona;prislop,subcetate,hateg ---dl Cornel-0728787061 sau0765333660---si va duce oriunde aveti nevoie pe bani putini)
Va mulțumesc mult pentru detaliile extrem de folositoare!
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.03.2013, 22:14:49
ioan man ioan man is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.03.2013
Mesaje: 5
Implicit prislop fara masina

aveti ''normandia'' autocar Bucuresti-hateg in fiecare zi(50 ron), sau tren buc-subcetate 85 ron(in fiecare zi)...Trebuie sa stiti ca puteti merge si fara masina si chiar foarte comod, cu NORMANDIA (autogara militari) ajungeti in Hateg si de acolo mai aveti 14 km pina la minastire la care este foarte simplu sa ajungeti ,sunt taxi-uri care costa in jur de 21 ron dus si 25 ron intors(va las un nr taxi care va ia oricind si de oriunde din zona;prislop,subcetate,hateg ---dl Cornel-0728787061 sau0765333660---si va duce oriunde aveti nevoie pe bani putini)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.01.2014, 18:02:49
DANUTZA DANUTZA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2013
Mesaje: 2
Implicit Manastirea Prislop

Buna seara! Am si eu o rugaminte, vreau sa ajung urgent la Manastirea Prislop si nu stiu ce mijloace de transport as putea folosi, eu fiind din Campina. Daca cineva ma poate ajuta ii multumesc din suflet!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2014, 18:20:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca să ajungi la Prislop...trebuie să ajungi în Hațeg. Din Hațeg mai ai 13 km până la Prislop. Vezi pe net ce legături ai până în Hațeg și din Hațeg te descurci și cu un ”ia-mă nene” (circulă foarte multe mașini spre mănăstire).

ps: poate găsești un prieten cu mașină, vă adunați 3-4 persoane și e mai bine...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.04.2015, 19:18:48
ioan man ioan man is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.03.2013
Mesaje: 5
Implicit

HAI SA FACEM O MANASTIRE VA INVIT SA FIM PARTASI LA''LUCRAREA'' PARINTELUI ARSENIE ''MUNCESTE CA SI CUM N-AI MURI NICIODATA,DAR INGRIJESTE-TE DE SUFLET,CA SI CUM AI MURI MAINE'' Veniti sa ridicam impreuna lacas sfant unde calugarii care vor intra vor face un juramant de credinta si nu vor mai iesi de acolo niciodata," manastire cu randuiala athonita din Gradina Maicii Domnului''avand aprobare din Inalta Binecuvantare a Preasfintitului Galaction, Episcopul Alexandriei si Teleormanului , si cu randuiala de la Bunul Dumnezeu spre cinstirea: ACOPERAMANTUL MAICII DOMNULUI,SFINTILOR TREI IERARHI,SFANTULUI SERAFIM DE SAROV (Sfantul care I-a dat parintelui Arsenie darul inaintevederii ), SI A IEROMONAHULUI ARSENIE BOCA. Locatia se afla la numai 60 km de bucuresti pe DE70 spre Alexandria ,in padurea Draganesti Vlasca. Contributia poate fi financiara sau materiala.In afara acestora,orice sprijin din partea Dumneavoastra ne este de mare ajutor. Donatiile pot fii depuse in contul deschis la BRD-Agentia Almasul: Cod IBAN:RO64BRDE441SV86442824410(RON)LEI ROMANIA sau contra CHITANTA de la persoanele de contact. Numele fiecarui donator va fii trecut in pisania manastirii Sfanta Treime ,Maica Domnului si toti sfintii sa reverse asupra Dumneavoastra belsug de dar si har,,mantuire''. _Persoana de contact Preot Marius-Mihail Postelnicescu Telefon:0763848682 E-mailostelnicescu@yahoo.com _Persoana de contact Presedinte Veronica Neagu Telefon:0766498330 E-mail:veronicaneagu50@gmail.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poti sa ai o masina scumpa ? Daniel_7 Generalitati 302 20.05.2013 14:01:11
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42
Prislop Hartford Generalitati 2 04.08.2008 19:59:53