Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.06.2007, 19:42:20
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de veilur
Daca salata de fructe mi-ar tine de foame numai asta as manca!
Auzi multi oameni ca postul ii slabeste,nu se satura...tocmai asta e ideea...sa slabesti trupul pentru a intari sufletul,astfel incat sufletul sa domine trupul si nu invers...Una peste alta postul n-a imbolnavit si n-a omorat pe nimeni,nici cel negru...postul omoara doar patimile din noi.Spunea si un sfant ca pe trupul nostru nu-l intereseaza ca ne duce in iad...asa ca pe noi de ce sa ne intereseze de el?Deci sa sacrificam trupul,dar sa salvam sufletul.

Doamne ajuta.
Daca faci post fara binecuvantare chiar poate si omora, numai duhovnicul stie putinta fiecaruia. Hristos a putut rezista unui post negru de 40 de zile....ca era D-zeu...dar ia incearca tu...:)
daca esti bolnav, insarcinata, sau alte cazuri un post prelungit poate duce la grave repercusiuni. Totul se face cu binecuvantate. iar posturi mai usoare se pot face probabil si din proprie initiativa cred...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.06.2007, 23:39:30
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu am spus ca as manca salata de fructe daca mi-ar tine de foame. Preferinta asta o am pentru ca imi place foarte mult aceasta salata. Nu stiu ce ati inteles voi dar ati luat-o pe aratura, stiu ca omul se poate imbolnavi daca ravneste prea mult din prima catre post. Asta e o greseala uneori fatala pentru oamenii care nu sunt tari din fire.
Cat despre taierea madularelor ce ne smintesc este ceva la figurat, doar nu ne apucam acum sa ne taiem mana pt ca am furat sau am facut alta boacana, dar dupa cum bine a spus Dilema, mai avem mult pana sa intelegem noi Biblia cum trebuie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.06.2007, 14:00:03
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de veilur
Daca salata de fructe mi-ar tine de foame numai asta as manca!
Auzi multi oameni ca postul ii slabeste,nu se satura...tocmai asta e ideea...sa slabesti trupul pentru a intari sufletul,astfel incat sufletul sa domine trupul si nu invers...Una peste alta postul n-a imbolnavit si n-a omorat pe nimeni,nici cel negru...postul omoara doar patimile din noi.Spunea si un sfant ca pe trupul nostru nu-l intereseaza ca ne duce in iad...asa ca pe noi de ce sa ne intereseze de el?Deci sa sacrificam trupul,dar sa salvam sufletul.

Doamne ajuta.
Daca faci post fara binecuvantare chiar poate si omora, numai duhovnicul stie putinta fiecaruia. Hristos a putut rezista unui post negru de 40 de zile....ca era D-zeu...dar ia incearca tu...:)
daca esti bolnav, insarcinata, sau alte cazuri un post prelungit poate duce la grave repercusiuni. Totul se face cu binecuvantate. iar posturi mai usoare se pot face probabil si din proprie initiativa cred...
bunica-mea a murit de pe urma unui post. coma diabetica complicata cu atac cerebral. stia care sunt riscurile, era constienta de ele si totusi si le-a asumat. a fost alegerea ei.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.06.2007, 14:05:36
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de macs
hai sa incepem sa ne si mutilam, ca deh, cu cat slabesti trupul, cu atat intaresti sufletul ;)
Sa stii ca si asta e scrisa in Biblie,ca daca te sminteste ochiul tau mai bine sa-l scoti,daca te sminteste mana sau piciorul tau mai bine s-o tai.Si astea nu sunt metafore sa stii...
este sens figurat badie...:)))e pacat sa ucizi sau te mutilezi. Dovada? Hristos a relipit urechea ostasului caruia unul din apostoli i-a taiat urechea. tot Hristos a zis sa iti cumperi sabie, sa iti urasti familia in numele Lui...dar sunt sensuri figurate precum pildele lui...care le intelegi doar daca ai iubire ...ehhhh, mai avem nevoie de multa minte sa intelegem Biblia:)))))
Asta e parerea ta...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.06.2007, 14:07:30
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Din contra,multe boli si chiar decese apar din cauza ca nu se tine post...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.06.2007, 15:53:55
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Postul trebuie tinut de oricine,exceptiile se dau numai de preot unde e cazul de boala sau altceva...in rest nu exista nici un motiv sa tii.Si sa stii ca Hristos a tinut postul de 40 de zile ca OM NU ca Dumnezeu...precum si chinurile le-a suportat tot ca OM NU ca Dumnezeu.Pai daca ar fi fost cum zici tu n-ar mai fi avut nici un sens,ce exemplu ar mai fi dat oamenilor?Aminteste-ti ca si pe cruce inainte de a muri a strigat:"Dumnezeul meu de ce M-ai parasit?"
Pe langa asta,iata un exemplu din zilele noastre,cand un australian ortodox venit la un parinte din Muntele Athos i-a spus ca a vrut sa tina 40 de zile post negru,dar a tinut numai 26 si asta in conditiile in care lucra zi de zi in caldura.Si n-a murit.Deci se poate,trebuie numai vointa...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.06.2007, 16:05:56
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL

Asta e parerea ta...
Sa stii ca nu e chiar asa, eu nu cred ca chiar trebuie sa ne taiem sau sa ne scoatem vre-un membru smintitor ca sa scapam de un anumit viciu. Acum hai sa fim realisti, cine este in stare sa-si taie o mana sau un ochi cu propria lui voie? Sa vrei si nu poti!! Marius Daniel, asta este doar o interpretare gresita a unui verset din biblie. I-a spune-mi te rog de ce oare nu avem nici un sfant care sa-si fi scos vre-un madular din el? Stii de ce ? Pentru ca este pacat asa ceva si in acelasi timp o lupta nedreapta! Cu atat mai mult va fi vrednic de osanda iadului cel care se mutileaza fugind de lupta cea grea cu pacatul, si cu mult mai mult va fi vrednic de incununare vesnica cel care a rezistat tuturor ispitelor cu toate mebrele sanatoase. Si daca tot sustii ca asa trebuie facut, tu de ce nu-ti scoti vre-un ochi sau sa-ti tai vre-o mana? HA? ia zi! :) :) :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.06.2007, 16:09:40
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Postul trebuie tinut de oricine,exceptiile se dau numai de preot unde e cazul de boala sau altceva...in rest nu exista nici un motiv sa tii.Si sa stii ca Hristos a tinut postul de 40 de zile ca OM NU ca Dumnezeu...precum si chinurile le-a suportat tot ca OM NU ca Dumnezeu.Pai daca ar fi fost cum zici tu n-ar mai fi avut nici un sens,ce exemplu ar mai fi dat oamenilor?Aminteste-ti ca si pe cruce inainte de a muri a strigat:"Dumnezeul meu de ce M-ai parasit?"
Pe langa asta,iata un exemplu din zilele noastre,cand un australian ortodox venit la un parinte din Muntele Athos i-a spus ca a vrut sa tina 40 de zile post negru,dar a tinut numai 26 si asta in conditiile in care lucra zi de zi in caldura.Si n-a murit.Deci se poate,trebuie numai vointa...
Da, dar acel om a facut nu a facut din prima asa ceva. Fii sigur ca inainte era un practicant pasionat al postului indelungat, astfel avand mult exercitiu pe asa ceva, fiind calit si obisnuit cu postul. Pai scuza-ma, dar cand ai multa experienta si practica in spate, normal ca poti trece la "next level", adica la postul negru.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.06.2007, 19:13:53
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Cum sa fie pacat?Nu e pacat deloc.Chiar sfantul a zis ca decat sa mergi cu tot trupul in iad,mai bine invalid dar in rai.Nu esti de acord?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.06.2007, 19:19:57
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

pai parca ortodoxismul zicea ca dupa moarte nu mai ai corp material ;)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mancare de post pentru bufet ioana.ctin Generalitati 10 26.04.2022 15:56:58
Retete - Mancare de post andra_forscorpio Generalitati 52 02.12.2018 23:49:03
Fara apa si mancare de 70 de ani andreicozia Alte Religii 108 28.02.2011 15:01:05
Pacate facute la masa, prin mancare ionisa Intrebari utilizatori 1 30.09.2010 14:12:27