Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.07.2007, 11:33:25
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Ma iertati!
Am 45 de ani si am nascut cinci copii, in viata sunt doar trei (doi au murit imediat dupa nastere...)am doar cateva kilograme in plus si asta fiindca L-am rugat pe Tatal sa imi ajute sa nu ma scol niciodata de la masa fara sa las acolo un locsor gol, mananc paine mai mult la micul dejun si pranz, seara incerc, pe cat posibil, sa nu mananc. Tot ceea ce trebuie sa facem este sa avem masura in toate.
Mie imi plac foarte mult dulciurile...intotdeauna imi spun ca nu trebuie sa abuzez!
M-as bucura daca cineva de aici mi-ar spune cum sa procedez atunci cand ma supara copiii...nu mai am rabdarea de alta data, ii cert cam des, este adevarat ca pe buna
dreptate, dar as dori sa fiu mai blanda...Bunul Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa fim asa cum doreste EL!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.07.2007, 16:08:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
ma refeream la cum arat pe strada. [...] Sunt barbati inconstienti care uneori isi jigneste sotia mai in gluma mai in serios ca e grasa...le fug ochii dupa femei mai slabe, femei ce arata bine...zic ei ca nu e ceva rau...nu mai comentez.
sa stii ca eu nu sunt nici machiata si nici slaba, dar tot le mai fug unora ochii... iar in privinta barbatilor care isi jignesc sotiile, acolo e nevoie de putina EDUCATIE.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.07.2007, 17:32:31
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsm
Ma iertati!
Am 45 de ani si am nascut cinci copii, in viata sunt doar trei (doi au murit imediat dupa nastere...)am doar cateva kilograme in plus si asta fiindca L-am rugat pe Tatal sa imi ajute sa nu ma scol niciodata de la masa fara sa las acolo un locsor gol, mananc paine mai mult la micul dejun si pranz, seara incerc, pe cat posibil, sa nu mananc. Tot ceea ce trebuie sa facem este sa avem masura in toate.
Mie imi plac foarte mult dulciurile...intotdeauna imi spun ca nu trebuie sa abuzez!
M-as bucura daca cineva de aici mi-ar spune cum sa procedez atunci cand ma supara copiii...nu mai am rabdarea de alta data, ii cert cam des, este adevarat ca pe buna
dreptate, dar as dori sa fiu mai blanda...Bunul Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa fim asa cum doreste EL!
Buna vsm. Pot s apsun ca asa cum procedezi tu cu copii tai atunci cand ii certi, asa facea si mama cu mine si fratele meu, ne certa cam des, de multe ori avand ea dreptate, dar mai erau si momente in care isi varsa nervii pe noi, din cauza ca se certa cu tata. Iti dau un sfat cum sa iti schimbi atitudinea fata de ei atunci cand le tii morala: incearca sa le acorzi si lor un pic de atentie atunci cand ei vor sa isi aduca argumente ca nu ar fi asa cum spui tu, e bine sa le lasi si lor dreptul de a se apara, chiar daca nu e adevarat ce spun, dar lasa-i sa se exprime, pt. ca altfel ei se supara si mai rau cu nu le este auzita si parerea lor.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.07.2007, 04:41:01
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Eu nu cred ca un copil trebuie certat.Am cunoscut certuri in toate partile si nu cred ca asa se procedeaza,cel putin cu mine.Cand eram mai mica,eu si cu fratele meu obisnuiam sa ne tachinam.Bunica ne pedepsea cu o nuia(ce vremuri!!!:D).Mama,in schimb ne asculta pe fiecare in parte si ne separa unul de celalalt pt cateva ore.Aceasta metoda a dat rezultate bune.
Draga Vsm,iti spun ca de la un copil(de 19 ani,dar inca un copil:))la o mama.Fii rabdatoare,caci ai numai de castigat.Copiii tind sa urmeze exemplul parintilor.Daca tu ii certi,normal ca si ei devin irascibili si neascultatori.
Roaga-te lui Dumnezeu sa-ti dea rabdare si intelepciune.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.07.2007, 10:15:32
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
aspectul fizic. carte de vizita? sau prejudecata? frumusetea si normele de frumusete s-au schimbat mereu. insa astazi asistam la o revolutie industriala in ceea ce inseamna produs de infrumusetare.

parfum, machiaj, vopsea de par, stilist, dieteticean, chirugie estetic, tatuaje, piercing, bijuterii, depilare definitiva.

stim cu totii cat de importante sunt acestea in societate. biserica cere un cod vestimentar. locul de munca de asemenea. elevii la scoala. tinuta de seara, de oras, de discoteca, de plaja, de calatorie.

care sunt limitele voastre. cum rationati cand va ganditi la aspectul vostru fizic?
Mi-ar place sa cred ca nu traim intr-o epoca in care ambalajul vinde marfa ;),
ca nu ne lasam inselati de aparente si ca privim dincolo de invelisul opac al corpului nostru apreciind calitatae sufletului, nu a hainelor.
In ceea ce priveste machiajul,tinuta,bijuteriile...................dac a sunt de calitate si nu sunt opulente si de prost gust,mi se par OK.
Eu lucrez intr-o institutie publica si prin natura postului vin in contact cu numeroase persoane de toate categoriile.........sociale.Ma abtin sa fac vre-un comentariu in ceea ce le priveste..........insa, sunt de parere ca ar trebui reintrodus in scoli codul bunelor maniere (adaptat).
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.07.2009, 12:44:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am vrut sa imi las barba.
Putinele fire, foarte timide, care imi aparusera din loc in loc erau mai mult comice decat serioase. Cu toate acestea, nu m'a interesat parerea nimanui, si erau destule pareri in jur, si am decis sa o las. Vroiam sa vad ce mi'a dat Dumnezeu. Poate curiozitate, poate bucuria de a avea barba, poate mandrie. Nu stiu. La un moment ii zic parintelui:

"Parinte, eu mi'as lasa barba, dar nu am ce. Plus ca la nunta nu pot ramane asa, cu trei fire, caci mi'e rusine. Nu e deloc frumoasa."
La care el, zambind bland, imi spune: "Era frumos Pavel?"
Intelegand unde vrea sa ajunga, am zambit si eu. "Nu, nu era."
"Dar Efrem Sirul cum era?"
"Da, stiu, era negru si cu barba rara."
"Atunci, dea Domnul sa ai "macar" frumusetea lor, neimpiedicata de barba ori chip."

Mandria din mine a invins insa. M'am barbierit, aspectul fizic iesind castigator in lupta cu duhul.
O lupta pierduta. O astept insa pe urmatoarea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.07.2009, 14:16:54
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Am vrut sa imi las barba.
Putinele fire, foarte timide, care imi aparusera din loc in loc erau mai mult comice decat serioase. .
Ai spus ca prietenul meu Numai ca el a spus ca are fire ridicole.
Si de ce sa-ti lasi barba? Esti calugar? Ca daca nu, nu mi se pare frumos. Hmmm, pai bine ca femeia trebuie sa fie frumoasa pentru sot, de ce sa nu fie si barbatul frumos pentru femeie? Mi se pare nedrept
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.07.2009, 14:45:58
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Româncele sunt cochete,o știe toată lumea.Le vezi peste tot îmbrăcate frumos,chiar cu gust.Nu-i nimic rău în asta dacă sunt și curate.
Mergând prin mănăstiri am întâlnit atâtea persoane nespălate care ignoră cele mai elementare reguli de igienă(umblând săptămâni la rând pe drumuri) încât mă gândesc că cineva venit dinafară stând lângă astfel de persoane ar putea să tragă concluzia că toți creștinii sunt nespălați.
Îmbrăcăminete pe care o prefer este comodă,lejeră pe corp,vara din fire naturale,iarna ușoară dar călduroasă.Îmi plac toate culorile dar în mod deosebit toate nuanțele de maro până la bej.În fiecare an am renunțat la căte ceva.(podoabe,bijuteriii,ojă,păr vopsit,tocuri foarte înalte).Am în schimb o colecție impresionantă de batice și eșarfe.
Intervenții chirurgicale pentru înfrumusețare??? -numai în situații disperate(accident,arsuri)
Legat de greutatea corporală? un creștin care ține toate posturile nu va avea probleme cu kg.
Gimnastică de întreținere ?a spus tare bine Mirela-mătănii cât mai multe.

Last edited by dorinastoica14; 27.07.2009 at 14:49:35.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.07.2009, 15:02:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Si de ce sa-ti lasi barba? Esti calugar? Ca daca nu, nu mi se pare frumos. Hmmm, pai bine ca femeia trebuie sa fie frumoasa pentru sot, de ce sa nu fie si barbatul frumos pentru femeie? Mi se pare nedrept
Personal, nu ii cer sotiei sa fie frumoasa ori sa se aranjeze. Ba din contra, eu sunt cel care ii spun sa stea linistita si sa nu se streseze pentru treburi din'astea. Deci, la noi este oarecum ok. Nicu unul nu cere celuilalt treburi de aranjare fizica.

Cat despre "de ce sa'ti lasi barba, esti calugar"... se vede ca ar fi nevoie de multa scriere. Asa ca, toate la vremea lor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.07.2009, 15:06:23
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Ma refeream ca un calugar nu trebuie sa placa sotiei cum zicea Sf. Ap. Pavel. De aia ziceam. Eu personal o sa prefer ca sotul meu sa fie barbierit. Apoi bineinteles ca daca e ceva fffffff important pentru el, bine, fie si asa, dar de ce sa fie asa important?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul exista in cer independent de corpul fizic inainte de a cobori in fizic? gavriil Din Vechiul Testament 63 22.01.2016 22:43:56
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 16:56:47
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 13:01:09