Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.07.2007, 21:50:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Eu consider ca intr-o familie si barbatul si femeia sa munceasca in mod egal.
Eu una cred ca barbatii si femeile nu muncesc in mod egal in familie IN ACELASI TIMP. Uneori unul face mai mult decat altul, este in firea lucrurilor, si nu pentru ca ar fi vorba de discriminare. Important este ca ei sa fie impacati cu ei insisi si sa nu revendice numai drepturi, ci si indatoriri.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.07.2007, 21:54:35
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Asta e o parere misogina, fara suparare. In sparele ironiilor si a parerilor nefondate, sustii ideea ca femeia nu ar trebui sa lucreze; o puteai spune direct

Veilur, subscriu si eu.
Mirela, sunt de acord si cu tine; numai ca sunt unele femei care nu isi doresc sa fie casnice; si atunci ajungem la parerea lui veilur
Pai n-am mai scris-o pentru ca am tot scris asta si am tot argumentat de ce.
O femeie trebuie sa fie in primul rind mama.Desigur trebuie ajutata in munca casnica si desigur sint femei care vor servici si cariera.Prost este ca le incearca pe amindoua concomitent si se alege praful de familie de obicei.Si din familiile fara mama se alege praful de societate desii societatea abunda de femei manager, director, politician sam (si desigur femeile sint capabile de asa ceva)
Iar mesajele lui homo (da nu sapiens) al nostru nu pot fi altfel decit pe nivelul unuia care nu are habar de anatomie, fiziologie, etica , morala samd.
Da nu sint deloc tolerant cu homosexualii.Mai ales cu cei care tin sa defileze!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.07.2007, 21:56:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
numai ca sunt unele femei care nu isi doresc sa fie casnice;
cele mai multe nu sunt casnice de nevoie, nicidecum de placere.

:) la prima vedere si eu m-as numara printre cele carora nu le-ar place sa fie casnice, dar la o adica cred ca m-as obisnui cu gandul... si cred ca as gasi o gramada de facut.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.07.2007, 23:30:21
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de Iustin44


Voi ce credeti ca se ascunde in aceste intrebari "nevnovate"?
Eu cred ca in aceste intrebari "nevinovate" se ascunde o dorinta arzatoare de a ne studia reactiile noastre, reactiile unor credinciosi limitati care isi pun sotiile la munca. Vrea sa ne aprinda unul impotriva celuilalt, ca sa ajungem intr-un final sa vorbim in dusmanie, o spun pt ca in toate discutiile unde a intervenit si rd au fost contraziceri rautacioase intre membrii forumului.
De acord cu tine mai ales ca si eu m-am certat cu ancah, luandu-i apararea. Dictonul "Divide et impera" functioneaza oriunde. Chiar si acest topic are ceva din chestionarele date elevilor pentru a studia reactiile si opiniile lor pentru a face o statistica sau un raport.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.07.2007, 23:30:38
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Mirela, dupa cate vad eu, tu ai accepta sa fii casnica numai in conditia in care ai cam fi incoltita de situatie si nu ai mai putea face nimica, dar daca ai avea oportunitati sa lucrezi intr-un domeniu in care mai ales iti si place ceea ce faci, nu te-as vedea eu sa stai numai in casa sa te faci o gospodina! :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.07.2007, 05:06:48
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

hi hi hi, eu sunt casnica si mi-am dorit asta de cand eram copila. Mi-am dorit un barbat ce sa ma poata tina acasa, mi-am dorit o familie cu multi copii, din nefericire am doar 3. Sma bucur ca ma poat bucura de familia mea, de sotul meu, de fiecare zambet si miscare ale copiilor. Nu este un lucru usor de a sta acasa si a face mai mereu aceleasi treburi, poate ca femeia munceste mai mult acasa decat la un serviciu. Uneori mai am si eu momente cand imi doresc un serviciu, dar credeti ca as putea creste 3 copii si sa mai am si serviciu de 10 ore? Dupa 10 ore sa vin acasa si sa mai fac si ce face o femeie ce sta mereu acasa. NU sunt de acord cu a avea serviciu si sa mai muncesc si acasa singura ca al meu sot munceste uneori 12 ore pe zi si mai pleaca si in delegatii. Sunt fericita pt ceea ce fac si fac cu muuuuuuulta dragoste.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.07.2007, 05:25:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Mirela, dupa cate vad eu, tu ai accepta sa fii casnica numai in conditia in care ai cam fi incoltita de situatie si nu ai mai putea face nimica, dar daca ai avea oportunitati sa lucrezi intr-un domeniu in care mai ales iti si place ceea ce faci, nu te-as vedea eu sa stai numai in casa sa te faci o gospodina! :)
da, ai dreptate, imi place ceea ce fac la serviciu iar casa caut sa fie cat mai simpla, tocmai pentru ca sa nu am prea mult de lucru cu ea, adica sa imi ocup prea mult timp cu gospodarirea... :D din fericire, sotul meu este intru totul de acord.

ah, si vroiam sa zic ca cele mai multe doamne lucreaza de nevoie, nu de placere, ma gandesc la Romania si nu numai... scuze ca a iesit altceva dupa ce am editat mesajul anterior.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.07.2007, 07:54:39
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ferice de tine si de copiii tai Paraschivadin iasi!:) Ma bucur cind aud ca mai exista si astfel de femei pe lume.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.07.2007, 00:39:30
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

pot sa o felicit cu toata inima pe paraschiva din iasi ca se simte implinita. cat despre femeia intretinuta de barbat asta este o optiune si un mod de viata. insa eu discut despre un aspect general intr-o societate. femeia care lucreaza opt ore la un serviciu. si care apoi se intoarce acasa la al doilea.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.07.2007, 20:11:08
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

e super sa stai cat mai mult acasa si eu as deveni casnica cu conditia sa am niste banuti pusi deoparte,o renta ceva..eu sunt intr-adevar fericita ,lucrez cateva ore pe zi,ma bucur de gingasia si inocenta copiilor si acasa si la scoala,am mai petrecut ceva vreme pe la o fundatie,unde am lucrat ca educator de weekend cu copiii strazii,m-am imbogatit mult sufleteste.Dar sa nu fiu ipocrita, mi-as dori sa fiu casnica,m-as implica in proiecte educationale,as merge pe la simpozioane,la concerte,la teatru,in insulele Fiji..aiurea...as avea mai multa grija de ai mei si de mine m-as rasfata mai mult...,nu mi-as mai trimite copiii la scoala(ma gandesc cu groaza la oamenii din sistem),;Nu as lucra in ruptul capului intr-un mediu viciat,cu tot felul de sefi si sefuti,sa vad infumurarea,ignoranta si ipocrizia la ea acasa. Sunt cam mandra eu...
AH!sa nu uit sa precizez:sa fiu casnica ,dar nu in robie!sa ma ajute sotul in gospodarie nu sa stau drepti in fata lui cu mana la chipiu.
Dragi colegi de forum , barbatilor, de ce nu sunteti mai toleranti,ce vreti sa demonstrati fiind sexisti si misogini?Dati o lectie de iubire,de toleranta,nu de rautate.Mai revizuiti-va nitel sistemul de valori,...sunteti crestini sau ce???Poate Roman dragut ar fi fost bine sa fii mai discret cu orientarea ta sexuala(cui ii pasa ca esti asa si nu esti hetero.....,fiecare le avem pe ale noastre)adica tu te cam proclami fara sa te intrebe nimeni (despre genul persoanei cu care faci sex.)..acum ai facut-o ...fii diplomat si nu mai raspunde acuzatiilor,oamenii care urasc sunt mici,mai ales cei care urasc persoana si nu pacatul.Va iubesc,altfel ganditi frumos...nu m-as fi asteptat sa gasesc totusi nitica pace la oamenii mari.Relaxati-va,viata e scurta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 12:57:04
urasc barbatul Anna Nunta 102 25.11.2011 03:05:25
Cum ramane cu "barbatul sa-si iubeasca femeia ca pe el insusi" sarra21 Generalitati 54 21.10.2010 16:24:46
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 09:41:15