Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.05.2012, 12:44:45
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

In buletin sunt ortodox, practic nu ma intereseaza deloc daca sunt sau nu , asa m-am nascut asa raman, conceptia insa e usor de schimbat, trebuie doar sa urmaresti cursul vietii.

Dar discutia era despre altceva.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.05.2012, 19:05:50
adina80 adina80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2012
Mesaje: 6
Implicit Ajutor primit de la Sf. Efrem

As dori sa va marturisesc despre ajutorul primit in urma rugaciunilor catre Sf. Nectarie si Sf.Efrem cel Nou. Matusa mea s-a imbolnavit subit, nu se stie exact din ce cauza, se pare ca a facut tromboza,a avut un cheag de sange la picior iar cheagul a urcat la inima si plamani. Cu o saptamana inainte de a se imbolnavi am fost la ea in vizita si era bine. Apoi am aflat ca e la spital si ca se simte destul de rau. Am fost la ea in vizita si arata destul de rau,era la terapie intensiva, avea febra, voma, respira cu ajutorul aparatului,transpira abundent,nu putea calca ca i se umflau picioarele,nu se putea ridica iar doctorii au spus ca era sa faca infarct.Sincer, m-am speriat cand am vazut in ce stare e. I-am zis sa se roage, ca Dumnezeu o va ajuta. A zis ca vrea sa se roage, dar nu poate.Atunci am mers acasa,i-am adus o iconita cu Sf. Nectarie pe care a asezat-o langa ea, ulei de la candela Sf. Nectarie cu care am uns-o si am citit paraclisul Sf. Efrem cel Nou si acatistul Sfantului Nectarie. Cateva zile s-a simtit la fel de rau,nu avea voie sa vorbeasca,nici sa primeasca vizite.Am continuat sa ma rog Sfintilor si Maicii Domnului si n-au intarziat sa-si arate ajutorul caci... mergand ieri la ea in vizita, era cu totul altfel. Era vesela, vorbea f usor, se ridica din pat cu usurinta, putea sa manance, sa rada si sa glumeasca. Doctorii care au tratat-o i-au zis ca a fost norocoasa ca a scapat. Eu cred ca " norocul" se datoreaza de fapt Domnului si Sfintilor sai, care n-au intarziat sa-si arate ajutorul. Va indemn sa nu ezitati sa cereti ajutorul Sf. Efrem,mai ales atunci cand aveti probleme de sanatate, caci sigur rugaciunile voastre nu vor ramane fara raspuns! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.05.2012, 19:14:38
adina80 adina80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2012
Mesaje: 6
Implicit Ajutor de la Sf. Efrem

As vrea sa marturisesc despre o alta minune facuta de Sf. Efrem. Era dimineata si asteptam autobuzul sa merg la servici. Am asistat la o cearta intre doi tineri, unul dintre ei fiind foarte nervos. La un moment dat,s-a indreptat inspre celalalt si i-a tras o palma, apoi i-a dat cativa pumni. Vazand asta, m-am speriat si am inceput sa ma rog Sfantului Efrem sa calmeze spiritele. Ma tot rugam in gand. A intervenit o femeie care i-a zis sa inceteze. Apoi a aparut si prietena lui, incercand sa-l calmeze, desi era f. nervos. In cele din urma, baiatul agresiv s-a potolit, apoi a urcat in taxi. Sunt sigura ca Sf. Efrem a intervenit, altfel poate iesea un dezastru.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.06.2012, 23:21:00
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si pe mine m-a ajutat sfantul ff mult, aveam dureri f mari de picioare , m-am uns cu ulei si sunt f bine acum . Si nu numai asta, m-a ajutat de f multe ori, si ii multumesc mult pentru tot. Daca aveti vre-o problema de orice natura ar fii rugati-va cu nadeje ca sf Efrem va ajuta este numit ”Super-Grabnic Ajutator in toate nevoile”.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.06.2012, 15:14:00
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Rugaciune catre Sfantul Efrem cel Nou la vreme de mahnire si deznadejde


Sfinte Parinte Efrem, inima mea e sfasiata de durere si de amaraciune si nu stiu ce cuvant sa aduc inaintea ta. Nimic nu ma mai bucura in aceasta viata si poverile si suferintele cele launtrice imi sunt ca o bautura otravitoare si cumplit de amara. Nu-L mai deslusesc pe Dumnezeu in nimeni si nimic si ma simt ca un om care e omorat de propriile ganduri. Izbaveste-ma, Sfinte, de aceasta asuprire diavoleasca, caci nu mai pt rabda mahnire si uraciunea aceasta ce-mi soarbe vlaga si toata puterea de viata. Tu i-ai vazut pe batjocoritorii si ucigasii tai si ai rabdat nenumarate schingiuiri si uraciuni din partea lor, dar prin dragostea ta pentru Dumnezeu ai ramas neclintit in credinta, infruntand acea priveliste de iad. Cu totul m-am slabanogit, iar din multa durere lacrimile nu le mai pot opri. Nu am la cine sa merg, nu are cine sa ma auda, nu este cine sa ma mangaie, nu este cine sa-mi spuna o vorba buna. Fa-te tu toate acestea pentru mine, Sfinte Efrem, si asa cum eu nu stiu, tamaduieste si limpezeste sufletul meu, ridicandu-ma intru nadejde si lumina. Stiu ca e de necuprins cu mintea toata patimirea ta muceniceasca, si tocmai de aceea te rog pe tine, caci stiu ca ai rabdat uraciuni nemasurat mai mari decat ceea ce rabd eu acum. Fie-ti mila de mine ca de un frate mai mic si foarte neputincios si randuieste in asa fel, incat prin aceasta durere pe care o traiesc acum sa cunosc mai bine ostenelile tale mucenicesti si ceea ce inseamna purtarea de fiecare zi a crucii. Amin.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!

Last edited by vasilik; 30.06.2012 at 15:16:29.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.06.2012, 15:51:50
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciunea pentru a avea copii a Sfantului Efrem Cel Nou


O, Sfinte Efrem, grabnic ajutatorule al celor ce se roaga tie, primind putina noastra rugaciune, vino in ajutorul nostru. Intristata este inima noastra ca nu ne-am invrednicit a aduce pe lume copii. Mare este darul nasterii de prunci si mult se bucura parintii de copiii lor. Dar, din pricina pacatelor noastre, noi suntem lipsiti de aceasta bucurie. Stim ca multe femei care erau apasate de felurite boli si carora doctorii le spusesera ca pantecele lor vor ramane sterpe, s-au rugat tie si au primit ceea ce cerusera. Cine poate spune veselia lor, cand au vazut pruncii veniti pe lume dupa rugaciuni fara numar? Sau cine poate spune veselia barbatilor care, desi aflasera de la doctori ca nu vor putea avea copii, au crezut mai mult in ajutorul tau decat in stiinta acelora?

Si noi credem ca ne poti ajuta, chiar daca rabdarea nostra s-a imputinat si credinta noastra este putina. “Da-le lor pantece sterp si sani fara lapte”, le-a blestema proorocul Osea pe femeile israielitilor care au parasit legea lui Dumnezeu. Ocroteste- ne sfinte sa nu cada si peste noi pedeapsa dumnezeiasca, ci, stiindu-ne pacatele, invata-ne sa ne pocaim sufletele prin pocainta. Roaga-te pentru noi, Sfinte Efrem, ca indreptandu-ne viata, sa primim si bucuria de a avea copii. Si daca ii vom avea, sa ii crestem in dreapta credinta, fiindu-le pilda de vietuire crestineasca. Iar, daca din pricini nestiute de noi, Dumnezeu ne va lasa lipsiti de acest dar, roaga-te sa mergem pe calea rugaciunii, pe calea cea ingusta care duce in Imparatia Cerurilor.

Intareste-ne Sfinte Efrem, ca in viata sa nu cautam voia noastra, ci voia dumnezeiasca si in tot locul sa-i aducem lauda lui Dumnezeu cel iubitor de oameni, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.07.2012, 17:25:53
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Rugaciune a Sfantului Efrem pentru izbavirea din dependenta de droguri

Am aflat, Sfinte Parinte Efrem, ca prin lucrarea cea tainica a dragostei si rugaciunilor tale, multe suflete au fost izbavite de amarnica dependenta a drogurilor si cunoscand si eu aceasta cumplita indulcire a mortii, vin catre tine, inainte de a se ruina cu totul viata mea. Stiu ca nu-ti este deloc strain ceea ce simte si traieste un drogat, caci altfel n-ai fi atat de grabnic ajutator in izbavirea din aceasta cumplita robie. Chipul mortii, al placerii si al indulcirii nebune este tainuit in aceasta patima si de aceea ea sarbe toata puterea si vointa omeneasca. Cei prinsi in ghearele ei se vestejesc ca iarba taiata, fiind cositi de moartea ce le ranjeste cu fiecare frog luat. Iar viata lor se face asemenea unei prapastii care se adanceste tot mai mult. Intinde mana ta si mie, Sfinte Mare Mucenice Efrem, si ma scoate dintru aceasta gropnita a iadului daruindu-mi har, putere, statornicie si luminare a mintii si a inimii. Randuieste cele ale vietii mele in asa fel, incat sa fie pe deplin folositoare apropierii si impartasirii de dragostea lui Dumnezeu. Miluieste-ma si pe mine, Preacuvioase Mucenice, ca tu insuti rupand lantul impatimirii de droguri sa-mi redobandesc sanatatea sufletului si a trupului si sa ma invrednicesc sa gust cu vrednicie din Trupul si Sangele Mantuitorului, iar tie sa iti graiesc: Bucura-te, Sfinte Efrem, putere dumnezeiasca ce starpesti lucrarea cea intunecata a mortii si a diavolului!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.07.2012, 21:01:05
adina80 adina80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2012
Mesaje: 6
Implicit ajutor la examen

As vrea sa marturisesc despre un nou ajutor primit de la Sf. Efrem si Sf. Fanurie. Aveam examenul de definitvat. Dupa incheierea scolii, nu am avut f mult timp de invatat, decat 3 saptamani.Materia de invatat era destul de voluminoasa, iar in saptamana dinaintea examenului nu m-am simtit prea bine, asa incat am reusit sa invat cam 2 saptamani jumatate. Inaintea examenului nu ma simteam destul de bine pregatita, dar am mers cu nadejdea in ajutorul lui Dumnezeu.Am citit inainte acatistul Sf. Efrem si am plecat. Dupa 2 ore de asteptare, au sosit si subiectele. Nu mi s-au parut grele, dar totusi unul din subiecte mi-a pus ceva probleme, pt. ca in manualul din care invatasem nu aparea ceea ce se cerea la subiectul respectiv, asa incat am scris doar ce invatasem din carte, ceea ce nu era destul. Eram si f obosita, pt. ca nu reusisem sa dorm in noaptea dinaintea examenului. In sfarsit, am luat 6,20 la examen, iar nota minima de trecere era 7. Am facut contestatie. Au urmat 3 zile de asteptare. Am inceput sa citesc in continuare acatistul Sf. Efrem si acatistul Sf. Fanurie. Aveam nevoie de 80 de sutimi, ceea ce era destul de mult. Sincer, nu ma asteptam sa primesc cele 80 de sutimi. Totusi, speram ca sfintii nu ma vor parasi. Si nu m-au parasit. Pt ca am primit cele 80 de sutimi necesare ca sa pot absolvi examenul. Adica am primit nota 7. Sunt absolut sigura ca nu a fost deloc o intamplare, a fost ajutorul primit de la Sf. Efrem si Sf. Fanurie. Rugati-va cu incredere Sf. Efrem si Sf. Fanurie si sigur veti primi ajutor, chiar si atunci cand problemele par imposibil de solutionat.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.07.2012, 16:08:47
yryna1979 yryna1979 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2012
Mesaje: 2
Exclamation

Sfantul Efrem cel Nou a devenit de curand un prieten drag al familiei noastre.Am 33 de ani si de curand am nascut o fetita minunata datorita mijlocirii acestui mare Sfant.Am avut o sarcina dificila cu risc de avort pe tot parcursul ei. Am dus sarcina la termen si mai mult,am avut o nastere foarte rapida.
Ii voi multumi mereu Acestui mare Sfant pentru rugaciunile inaltate la Dumnezeu pentru noi.
Am promis Sfantului ca daca ma va ajuta voi face cunoscute minunile sale spre slava lui Dumnezeu.
Mamicilor prezente si celor viitoare, va rog sa cititi cartea ,,Noi minuni cu copii nascuti si nenascuti ale Sfantului Efrem cel Nou,, si inima o sa vi se umple de speranta si iubire pentru Creatorul nostru care nu ne-a uitat nici in aceste vremuri tulburi.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.07.2012, 21:45:34
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit Sunt si eu intr-o situatie asemanatoare

Situatia in care ma afu eu acum e asemanatoare.Dupa 7 ani de strainatate in care viata mea ,parea ca are un sens, ma simt atat de singura .Muncesc cu greu ,nu dorm bine si ma apuca disperarea gandindu ma la ziua de maine.Sunt singura ,nu am prieteni multi (si fiecare cu viata lor),nu am rude ,parintii au murit, in tara am o sora ...
Pot sa citesc si eu acest acatist fara sa cer binecuvntarea unui preot?
Doamne ajuta!
Citat:
În prealabil postat de elena1503 Vezi mesajul
Buna-seara ,ma numesc Elena as vrea sa va spun ca intr-adevar Sf Parinte Efrem cel Nou infaptuieste minuni si celor mai pacatosi dintre noi , cel mai bun exmplu sunt eu o nevrednica.Dupa o viata de desfarau acum cateva luni am cazut intr-o depresie fiind singura intr-o tara straina fara prieteni familie sau cineva langa mine ,cu un servici platit ff prost intr-un sat izolat.Citind acatistul Sfantului timp de 40 de zile mi-am gasit in el un prieten ,un ajutor .Incercam sa nu mai plang asa mult sa ma opresc singura,cand ma luau gandurile negre si ma apuca supararea asta se intampla zi de zi incepeam sa citesc acatistul cu nadejde ca Sf Efrem cel Nou va lua aminte si la deznadejdea care ma cuprinsese atat de tare ,imi doream f mult un servici intr-un oras ,sa vb cu oameni sa castig mai bine sa fac ceva util cu viata mea.. printr-o minune dupa cele 40 de zile o cunostinta mi-a gasit un loc de munca bun,am cunoscut oameni buni si cu frica de Dumnezeu castig suficient pt o viata decenta si plata datoriilor din tara.
Iti multumesc Sfinte Parinte Efrem ca m-ai ajutat sa depasesc aceea perioada sa nu deznadajduiti si sa va rugati ori de cate ori sunte-ti suparati . Dumnzeu prin Sfinti Sai ne randuieste viata mult mai bine decat ce ne dorim noi si abia apoi realizam cat e de bine ,sa incercam sa ne ferim de pacat chiar daca suferim putin ,cata implinirea simtim dupa...
Multa santatate la toata lumea si bucurii.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Mare Mucenic Areta Intrebari utilizatori 0 24.10.2010 23:10:51
Sfantul Mare Mucenic MERCURIE cristiboss56 Moaste 5 30.06.2009 23:03:20
Sfantul Mare Mucenic MINA icamilin Diverse Sarbatori 3 18.11.2008 00:03:46
Sfantul Mare Mucenic Mercurie cristiboss56 Rugaciuni 3 05.01.2008 15:20:11