Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.02.2010, 12:32:42
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

cu toate ca stiam aceste lucuri, la cel de-al treilea copilas nu am cazut de acord.
asa ca l-am numit:Lucian Andrei.
lucian a vrut tata, Andrei mama.
m-am consolat cu gandul ca si sf ap petru avuse 2 nume.
de ce ar fi rau, nu stiu. e adevarat ca omul are nevoie doar de un nume. cel de-al doilea prisoseste, deci nu ii e de folos.

dar nu cred ca asta e elem cel mai important.omului i se ofera sansa sa acceada la mantuire indiferent de numele care-l poarta
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.02.2010, 12:55:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

M-am străduit să dau alor mei nume frumoase. Mă enervez când cineva schimonosește numele copiilor, găsind tot felul de diminutive de gust îndoilenic. Așa, fiul meu mai mare aude mai des "Tomiță" decât "Toma". Fiică-mea aude "Terezuca" sau "Tere" în loc de "Tereza", iar cel mic va trebui să se obișnuiască cu "Ionuț" în loc de Ioan, cum l-am botezat înaintea lui Dumnezeu. Nu știu de ce e așa de greu să le spunem oamenilor după cum îi cheamă pe ei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.02.2010, 13:04:48
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
M-am străduit să dau alor mei nume frumoase. Mă enervez când cineva schimonosește numele copiilor, găsind tot felul de diminutive de gust îndoilenic. Așa, fiul meu mai mare aude mai des "Tomiță" decât "Toma". Fiică-mea aude "Terezuca" sau "Tere" în loc de "Tereza", iar cel mic va trebui să se obișnuiască cu "Ionuț" în loc de Ioan, cum l-am botezat înaintea lui Dumnezeu. Nu știu de ce e așa de greu să le spunem oamenilor după cum îi cheamă pe ei.
Ce conteaza numele daca nu e'n Dreapta Credinta...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.03.2010, 14:21:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Numele nu ni-l alegem singuri. Nu ne alegem singuri nici sfintii ocrotitori. Inclin sa cred, ca ei ne aleg de fapt pe noi, prin mijlocirea parintilor.

Insa, nu vad o problema in avea doi sfinti ocrotitori si, prin urmare, a le purta numele. Chiar si in cazul bisericilor, multe dintre acestea au doua sau trei hramuri. Cred ca este mai putin important cate nume avem, daca prin faptele noastre nu facem cinste sfantului sau sfintilor ale caror nume purtam. Sau, mai rau, pana la sfarsitul vietii, sa ne ramana niste straini.
Frumos gand. Da, si eu sunt de parere ca nu noi ne alegem sfintii ocrotitori. Noi ni'i pastram, insa ei sunt cei care se fac simtiti in viata noastra, in cine stie ce moment deosebit. Eu am ramas atasat de Sfantul Ioan Gura de Aur dintr'un moment tara deosebit al vietii mele. Motiv pentru care am si luat hotararea, in inima mea, ca primul copilas (de e baiat) sa fie numit Ioan.

Cat despre doua sau trei nume date copilului, nu stiu ce sa zic. Exemplul cu bisericutele ce au mai multe hramuri imi place tare mult. Este deosebit. Insa persoana umana are unicitate, are personalitate, este ceva aparte. Eu nu as putea pune doua nume pentru nimic in lume. Cel mai bine ar fi ca fiecare sa isi aleaga numele. Insa, din moment ce aceasta nu se poate, fiecare duce cu sine, in vesnicie, numele pe care l'a primit. Fie un nume, fie doua... numai sa vietuiasca intru sfintenie !

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
M-am străduit să dau alor mei nume frumoase. Mă enervez când cineva schimonosește numele copiilor, găsind tot felul de diminutive de gust îndoilenic. Așa, fiul meu mai mare aude mai des "Tomiță" decât "Toma". Fiică-mea aude "Terezuca" sau "Tere" în loc de "Tereza", iar cel mic va trebui să se obișnuiască cu "Ionuț" în loc de Ioan, cum l-am botezat înaintea lui Dumnezeu. Nu știu de ce e așa de greu să le spunem oamenilor după cum îi cheamă pe ei.
Ma bucur sa vad ca inca mai sunt oameni carora nu le plac diminutivele. Nu le'am suportat niciodata. Iar daca le'am folosit, a fost mult prea rar, sau in joaca. Din pacate sunt insa multi care folosesc numai diminutive... pentru oameni, pentru obiecte si pentru orice lucru vazut sau folosit. Parca iau in ras realitatile, parca "dulcegaresc" lucrurile. Nu stiu. Parerea mea.

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Ce conteaza numele daca nu e'n Dreapta Credinta.
Este frumos ca totul sa fie articulat pe dreapta credinta si traditie a Bisericii. Daca avem multime de nume frumoase, extrem de variate... de ce nu am alege unul din Biserica ?! Daca omul ajunge in Biserica mai tarziu, el poate avea orice nume. Nu conteaza catusi de putin numele, in fata faptelor. Insa, daca incepem dintru inceput sa pasim pe acest drum, este bine sa fim articulati cat de bine si in cat mai multe pe tulpina Bisericii, care este Hristos.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 01.03.2010 at 14:26:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alegerea duhovnicului ionut12 Intrebari utilizatori 4 07.10.2015 15:32:42
Punerea numelui costel Botezul 10 04.06.2012 01:03:58
Rugaciunea numelui ajutor stormul Generalitati 2 04.12.2010 21:54:58
Alegerea lui Dumnezeu sau a omului? Arcanum Botezul 3 28.10.2007 20:22:41
Rugaciune pentru alegerea Patriarhului Va_iubesc Rugaciuni 0 22.08.2007 18:43:31