Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.04.2008, 17:48:08
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

este gresit sa se stranga bani in biserica in timpul slujbei.Mantuitorul nu a cerut bani pt slujirea pe care El ca Dumnezeu a facut-o oamenilor.Cineva care nu are bani nu poate veni intr-o biserica pa ca se rusineaza cand nu are ce pune in tavita.de asemenea nci la usa bisericii nu este corect sa se stranga bani.Sa faca bine domnii onsilieri sa se deplaseze prin parohii pe la casele enoriasilor iar in curtea bisericii sa stea cu randul mai la oparte cativa si sa primeasca donatii de la cine voieste.in biserica crestinul isi duce darul sau la altar.ceea ce afirmati aici este erezie!Cine vrea sa fie consilier sa faca miunca de consilier ortodox nu de eretic comod!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.04.2008, 01:26:20
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
este gresit sa se stranga bani in biserica in timpul slujbei.Mantuitorul nu a cerut bani pt slujirea pe care El ca Dumnezeu a facut-o oamenilor.Cineva care nu are bani nu poate veni intr-o biserica pa ca se rusineaza cand nu are ce pune in tavita.de asemenea nci la usa bisericii nu este corect sa se stranga bani.Sa faca bine domnii onsilieri sa se deplaseze prin parohii pe la casele enoriasilor iar in curtea bisericii sa stea cu randul mai la oparte cativa si sa primeasca donatii de la cine voieste.in biserica crestinul isi duce darul sau la altar.ceea ce afirmati aici este erezie!Cine vrea sa fie consilier sa faca miunca de consilier ortodox nu de eretic comod!
Mai mult, Hristos i-a alungat din templu pe cei care schimbau banii si transformau "Casa Mea in ... pestera de talhari"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.04.2008, 04:52:22
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my
Tot nu stiu destinatia banilor : daca dau mai mult la pomelnic, mai dau si la tavita-cutie ?

Adica de ce se strange de 2 ori, oricum toata lumea pune pomelnic si da darurile sale acolo
din cate stiu eu, toti banii stransi - din donatii mai mici sau mai mari, din slujbe, din pomelnice la altar, sau pur si simplu pusi in cosurile de pe langa unele icoane sau in cosurile care sunt purtate printre credinciosi la sfarsitul slujbei - sunt contabilizati de casier iar destinatia o hotaraste consiliul parohial.

romanul nu are spiritul de a da substantial, de a ajuta biserica, poate de aceea se scandalizeaza uneori si i se pare ca i se cere sa dea prea mult/ de prea multe ori.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.04.2008, 05:20:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
...vad ca suntem foarte selectivi in privinta ecumenismului, cind e vorba de "inovatii" de adunat banet si cecuri,
andrei, sa dam cezarului ce este al cezarului... la capitolul organizare - si spirit civic in general - ne-ortodocsii stau mult mai bine decat noi; decat sa ne bagam capul in nisip ca strutul, mai bine sa luam de la ei ceea ce este bun si pentru noi.

iar treaba asta cu colecta personalizata cred ca a fost adoptata ptr a destepta si cultiva acel spirit civic si la noi si spre mai buna randuiala, cum zicea si 7th_, dar intr-adevar momentul trebuie bine ales ca sa nu se suprapuna peste slujba propriu-zisa.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.04.2008, 10:06:06
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat

romanul nu are spiritul de a da substantial, de a ajuta biserica, poate de aceea se scandalizeaza uneori si i se pare ca i se cere sa dea prea mult/ de prea multe ori.
De ce sa gandim asa?
La duminica ortodoxiei sau in situatii speciale ,cand se strang bani pt.cineva bolnav grav ,banii se aduna dupa slujba ,dar nu la iesire ,ca o obligatie ci chiar in biserica.
Par.Paisie Olaru zicea ca adevarata milostenie e cand cineva da dupa puteri.
Asa ,cu acest spirit al romanului de a da mai putin substantial s-au ridicat o multime de biserici.
Adevarul este ca la biserica merg oameni de conditie modesta ,nu cei cu foarte multi bani ca sa se cunoasca intr-adevar donatiile.
Ce folos ca occidentalii dau ,dar le lipseste mila si compasiunea ,caci nici ei nu stiu pt.ce dau acesti bani?
Adevaratul credincios ,cel transformat spiritual de credinta si dragostea pt.Dumnezeu are destul spirit de jertfa.Acela niciodata nu va gandi ca a dat prea mult ,din contra i se pare ca este sarac in fapte bune si milostenie.
Nu conteza cat dai ,ci cum dai ,ai putin ,dai putin ca sa nu iti para rau si sa nu iti lipsesti familia ,ai mult , dai mai mult.Totul trebuie dat cu marinimie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.04.2008, 17:43:46
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

milostenia nu are nimic comun cu santajul de imagine pe care il practica cei ce strang bani in timpul slujbei.Sf liturchie nu trebuie tulburata nici prin imbratisari sau strangeri de mana daca vii mai tarziu.cine vrea sa stranga bani pt milostnie sa o faca cuviincios nu profitand de o sfanta slujba!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.04.2008, 21:52:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Asa ,cu acest spirit al romanului de a da mai putin substantial s-au ridicat o multime de biserici.
in Romania, poate. in occident, mie mi se pare chiar lipsit de bun simt sa vii sa arunci maruntis la biserica, cand stim cu ce costuri se mentine aceasta.

ar fi bine daca nu i-am mai judeca pe occidentali ca n-au mila, compasiune, samd. unii au, altii n-au, dar asta nu are nimic de-a face cu felul cum doneaza. cate lucruri bune nu s-au facut din banii lor, inclusiv pentru noi, rasaritenii care ii tot criticam. iar a da dezinteresat si a lasa totul in seama iconomiei lui Dumnezeu este mai presus de a iscodi sa vezi exact ce s-a facut cu banii dati.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.04.2008, 22:08:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, important este sa daruiesti, fie maruntis, fie o suma mai mare. Insa, minunat este sa faci acest lucru fara sa ai sentimentul ca daruind pierzi ceva. Eu stiu ca in ce priveste lucrurile posedate, unii le poseda fara patima, de aceea cand le dau nu se intristeaza, altii le poseda cu patima si astfel, la gandul ca trebuie sa se desparta de ele, se intristeaza, ca bogatul din Evanghelie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.04.2008, 23:49:10
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

repet nu banii dati ma deranjeaza, ci forfota, imbulzeala, cautatul prin posete etc etc, nu mi se par potrivite chiar in mijlocul liturghiei, prea mare diferenta dintre stat in genunchi si rugat, iar apoi cautat prin buzunare, indiferent de unde ajung acei bani, raman la parerea mea, este mai bine sa se stranga inainte sau dupa slujba
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.04.2008, 23:51:53
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Mirela, important este sa daruiesti, fie maruntis, fie o suma mai mare. Insa, minunat este sa faci acest lucru fara sa ai sentimentul ca daruind pierzi ceva. Eu stiu ca in ce priveste lucrurile posedate, unii le poseda fara patima, de aceea cand le dau nu se intristeaza, altii le poseda cu patima si astfel, la gandul ca trebuie sa se desparta de ele, se intristeaza, ca bogatul din Evanghelie.
sau se mai intampla sa se uite si in ograda vecinului, pentru a vedea cat daruieste :(
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare