Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2008, 22:23:02
dbogy dbogy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2008
Mesaje: 2
Implicit

cine ma poate ajuta ???
am duminica un botez si popa mia zis ca trebuie sa stiu pe dinafara : " juramintu de credinta "
nu mai stiu unde sa mai caut si sper, sa ma poata ajuta cineva aicea.

M U L T U M E S C
bOgDaNa
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.06.2008, 22:37:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu cred ca este vorba de "Simbolul Credintei",care inseamna,de fapt,binecunoscutul Crez.
Deci,bogdana,trebuie sa stii pe dinafara Crezul,nimic altceva,restul,lepadarile si altele le vei repeta dupa preot.
Nimic altceva,nu este deloc dificil asa ca nu mai fi stresata,doar ca trebuie sa te pregatesti sufleteste oarecum,pentru un asemenea eveniment spiritual,care constituie mare bucurie in Ceruri.
Sa-ti fie bine si cu bucurie!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.06.2008, 22:45:04
dbogy dbogy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Eu cred ca este vorba de "Simbolul Credintei",care inseamna,de fapt,binecunoscutul Crez.
Deci,bogdana,trebuie sa stii pe dinafara Crezul,nimic altceva,restul,lepadarile si altele le vei repeta dupa preot.
Nimic altceva,nu este deloc dificil asa ca nu mai fi stresata,doar ca trebuie sa te pregatesti sufleteste oarecum,pentru un asemenea eveniment spiritual,care constituie mare bucurie in Ceruri.
Sa-ti fie bine si cu bucurie!!!
multumesc mult
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.07.2008, 15:42:42
cholita cholita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dbogy
cine ma poate ajuta ???
am duminica un botez si popa mia zis ca trebuie sa stiu pe dinafara : " juramintu de credinta "
nu mai stiu unde sa mai caut si sper, sa ma poata ajuta cineva aicea.

M U L T U M E S C
bOgDaNa
ma poate ajuta cineva?

sint insarcinata in luna a 6 -a ,si locuiesc in spania,nasterea bebelusului va fi tot aici,dar bebelusul vrem sa fie botezat in romania.tatal bebelusului este catolic!!poate fi boteazat bebelusul catolic?daca da la ce virsta trebuie sa fie botezat?va multumesc
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.07.2008, 15:47:18
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cholita
Citat:
În prealabil postat de dbogy
cine ma poate ajuta ???
am duminica un botez si popa mia zis ca trebuie sa stiu pe dinafara : " juramintu de credinta "
nu mai stiu unde sa mai caut si sper, sa ma poata ajuta cineva aicea.

M U L T U M E S C
bOgDaNa
ma poate ajuta cineva?

sint insarcinata in luna a 6 -a ,si locuiesc in spania,nasterea bebelusului va fi tot aici,dar bebelusul vrem sa fie botezat in romania.tatal bebelusului este catolic!!poate fi boteazat bebelusul catolic?daca da la ce virsta trebuie sa fie botezat?va multumesc
Botezul catolic este tot numele Sf Treimi,deci este valid.Problema este cu o alte doua Sf taine care se primesc odat cu Botezul <mirungerea si Euharistia.Prima la Catolici se face mai tarziu si se cheama confirmare,iar cea de a doua este cu probleme pt catolici care au cam stricat aceasta Taina.Deci daca veniti prea tarziu in tara,poti sa-l botezi la catolici,dara daca vii in tara sa-l duci sa is efaca mirungerea si sa fie impartasit la ortodocsi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.07.2008, 11:59:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Asa este Jane. Botezul facut in numele Sfintei Treimi este valid, in urma discutiilor ecumenice, insa in randul unor teologi ortodocsi sunt retineri. de ce ? pentru ca la noi ortodocsii pacatul este boala care a afectat natura, deci consecintele sunt ontologice-deci si efectele botezului sunt ontologice, pe cand la catolici pacatul este doar o jignire, deci botezul este doar o impacare juridica. Ce har se mai imparataseste, pruncului prin botez? creat sau necreat?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.07.2008, 12:09:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cholita
Citat:
În prealabil postat de dbogy
cine ma poate ajuta ???
am duminica un botez si popa mia zis ca trebuie sa stiu pe dinafara : " juramintu de credinta "
nu mai stiu unde sa mai caut si sper, sa ma poata ajuta cineva aicea.

M U L T U M E S C
bOgDaNa
ma poate ajuta cineva?

sint insarcinata in luna a 6 -a ,si locuiesc in spania,nasterea bebelusului va fi tot aici,dar bebelusul vrem sa fie botezat in romania.tatal bebelusului este catolic!!poate fi boteazat bebelusul catolic?daca da la ce virsta trebuie sa fie botezat?va multumesc
daca eshti ortodoxa, atunci convinge-l shi pe sotz sa revenitzi la ortodoxie shi botezatzi copilul in ortodoxie... prin afundare shi apoi mirungere dupa tipic shi la inima multa iubire :)... ca altfel nu vad sensul sa venitzi pana in Romania ca sa-l botezatzi defapt tot la catolici... sa vezi acum scandal intre sotz shi sotzie :(... mai bine nu itzi raspundeam... dar macar daca tot ai intrebat sa nu zici ca nu tzi-am zis cum e mai bine... pentru ala micu... din timp... dar dumneata cauta sa nu te certzi shi sa ascultzi mai degraba de Hristos... shi nu de oameni... :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.07.2008, 12:22:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Stiu ca in Barcelona este biserica ortodoxa ,deci se poate oficia si in Spania botezul ortodox.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.07.2008, 13:02:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Botezul ortodox este cel mai recomandat.
Deoarece se face prin afundare apoi se fac moliftele de alungare a duhurilor necurate.
Si Mirungerea.
Daca il botezi cu botez catolic pot sa ramana ceva duhuri necurate sa iti chinuiasca copilasul si ii va merge rau.
(botezul catolic este semi-botez intrucat nu se face dupa randuiala Sfintilor Parinti.)
Iata un citat in legatura cu botezul catolic din cartea "Calauza in credinta ortodoxa" scrisa de parintele arhimandrit Ilie Cleopa la recomandarea Sfantului Sinod al BOR.
citatul de aici este din editia a4a aparuta in anul 2000 cu binecuvantarea PS Eftimie Episcopul Romanului.
Editia a 4a a fost retiparita de curand , aparand cu binecuvantarea IPS Daniel pe atunci mitropolitul Moldovei :D
"Mirungerea. Catolicii nu miruiesc copiii imediat dupa
Botez, ci la sapte-opt ani și numai arhiereii au dreptul acesta.
Totodată mai gresesc și cu urmatoarele:
- impartasania pruncilor nu o dau indata dupa botez, ci o
amana pana ajung la un numar de ani, din care cauza multi
dintre copii mor neimpartasiti;
- impartasirea credinciosilor fara ca sa fie spovediti;
- impartasirea laicilor numai cu Trupul, nu si cu Sangele
Domnului;
- administrarea Botezului prin turnare si stropire cu apa,
iar nu prin afundare;"

Iar trebuie sa stii ca daca il vei boteza la catolici nu vei putea sa il impartasesti la ortodocsi lipsindu-l de un mare folos sufletesc si trupesc.
Pe scurt daca vrei ca Dumnezeu sa il ajute pe copilul matale si sa ii mearga bine du-l sa il botezi la ortodocsi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.07.2008, 20:32:03
ghiorghe ghiorghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Mesaje: 1
Implicit

asa este trebuie spus Crezul sau Sibolul Credintei dar nu trebuie sa-l spuneti singura(singur),in cel mai rau caz il cititi si gata se rezolva.Sa va fie de bine nasi si Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 17:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 17:06:45