Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.07.2008, 07:36:35
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Asa este Jane. Botezul facut in numele Sfintei Treimi este valid, in urma discutiilor ecumenice, insa in randul unor teologi ortodocsi sunt retineri. de ce ? pentru ca la noi ortodocsii pacatul este boala care a afectat natura, deci consecintele sunt ontologice-deci si efectele botezului sunt ontologice, pe cand la catolici pacatul este doar o jignire, deci botezul este doar o impacare juridica. Ce har se mai imparataseste, pruncului prin botez? creat sau necreat?
pai asta cu creat sau necreat,eu cred ca nici preotii catolici nu o stiu prea bine.De fapt,nu este o dogma,este o explicatie filosofica,urmand scoala aristotelica,in timp ce noi,ortodocsii am urmat scoala platonica.mantuitorul a zis doar atat"mergand invatati toate neamurile,Botezandu-le in numele Tatalui,al Fiului si al Sfantului Duh...",nimic mai mult.Ca dupa aceea au venit tot felul de filosofi,cu idei care de care mai traznite,asta este altceva.Pai Origen,de la noi,urmat de o gramada de discipoli,a avut o gramada de teorii de-astea ciudate.Botezul este un act de credinta,si nu unul filosofic.Odata ce marturisesti Sfanta Treime la Botez,spui totul
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.07.2008, 16:37:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Asa este Jane. Botezul facut in numele Sfintei Treimi este valid, in urma discutiilor ecumenice, insa in randul unor teologi ortodocsi sunt retineri. de ce ? pentru ca la noi ortodocsii pacatul este boala care a afectat natura, deci consecintele sunt ontologice-deci si efectele botezului sunt ontologice, pe cand la catolici pacatul este doar o jignire, deci botezul este doar o impacare juridica. Ce har se mai imparataseste, pruncului prin botez? creat sau necreat?
pai asta cu creat sau necreat,eu cred ca nici preotii catolici nu o stiu prea bine.De fapt,nu este o dogma,este o explicatie filosofica,urmand scoala aristotelica,in timp ce noi,ortodocsii am urmat scoala platonica.mantuitorul a zis doar atat"mergand invatati toate neamurile,Botezandu-le in numele Tatalui,al Fiului si al Sfantului Duh...",nimic mai mult.Ca dupa aceea au venit tot felul de filosofi,cu idei care de care mai traznite,asta este altceva.Pai Origen,de la noi,urmat de o gramada de discipoli,a avut o gramada de teorii de-astea ciudate.Botezul este un act de credinta,si nu unul filosofic.Odata ce marturisesti Sfanta Treime la Botez,spui totul
Nu frate Jane, si catolici stiu bine, de aceea cu suptilitate spun ca harul este o energie creata in mod supranatural. Cel mai bun exemplu este controversa dintre Varlaam de Calabria si Sfantul Grigorie Palama-teologul energiilor necreate. Daca teologia apuseana accepta harul ca energie necreata ce izvorateste din Dumnezeu, trebuiesa renunte la Papa- care este un pontifex-o punte de legatura intre doua lumi. Dumnezeu este prezent direct prin harul Sau in teologia ortodoxa, de aceea primatul papal nu ar mai avea nici un sens.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.07.2008, 17:32:48
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Asa este Jane. Botezul facut in numele Sfintei Treimi este valid, in urma discutiilor ecumenice, insa in randul unor teologi ortodocsi sunt retineri. de ce ? pentru ca la noi ortodocsii pacatul este boala care a afectat natura, deci consecintele sunt ontologice-deci si efectele botezului sunt ontologice, pe cand la catolici pacatul este doar o jignire, deci botezul este doar o impacare juridica. Ce har se mai imparataseste, pruncului prin botez? creat sau necreat?
pai asta cu creat sau necreat,eu cred ca nici preotii catolici nu o stiu prea bine.De fapt,nu este o dogma,este o explicatie filosofica,urmand scoala aristotelica,in timp ce noi,ortodocsii am urmat scoala platonica.mantuitorul a zis doar atat"mergand invatati toate neamurile,Botezandu-le in numele Tatalui,al Fiului si al Sfantului Duh...",nimic mai mult.Ca dupa aceea au venit tot felul de filosofi,cu idei care de care mai traznite,asta este altceva.Pai Origen,de la noi,urmat de o gramada de discipoli,a avut o gramada de teorii de-astea ciudate.Botezul este un act de credinta,si nu unul filosofic.Odata ce marturisesti Sfanta Treime la Botez,spui totul
Nu frate Jane, si catolici stiu bine, de aceea cu suptilitate spun ca harul este o energie creata in mod supranatural. Cel mai bun exemplu este controversa dintre Varlaam de Calabria si Sfantul Grigorie Palama-teologul energiilor necreate. Daca teologia apuseana accepta harul ca energie necreata ce izvorateste din Dumnezeu, trebuiesa renunte la Papa- care este un pontifex-o punte de legatura intre doua lumi. Dumnezeu este prezent direct prin harul Sau in teologia ortodoxa, de aceea primatul papal nu ar mai avea nici un sens.
Ai dreptate,in mare parte.eu am obseravt la catolici o amestecatura ciuda de inavataturi crestine,filosofie greaca,stiinta moderna etc.Insa eu cred ca un preot catolic,atunci cand face un botez,nu se gandeste in mintea sa:mai,il botez pe asta micu,da nu cu energie necreata,cum a zis Grigorie Palama,ci cu necreta,cum o zis al nostru,Varlaam"Apoi ,te pomenesti ca se mai gandeste si la papa,cand face Botezul.Botezul este simplu,"se boteaza robul lui Dumnezeu Gheorghe,in numele Tatalui,si al Fiului si-al Sfantului Duh.Amin".ce atat filosofie.Eu pun pariu ca unul din 1 mil de catolici stie de problema harului necreat,sau creat,de dispute mai vechi sau mai noi.Habar n-au.Cum si la noi,daca intrebi pe vreun crestin simplu,care este diferenta dintre fiinta lui Dumnezeu si Har,nu stie sa-ti zica.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.07.2008, 18:17:05
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cholita
Citat:
În prealabil postat de dbogy
cine ma poate ajuta ???
am duminica un botez si popa mia zis ca trebuie sa stiu pe dinafara : " juramintu de credinta "
nu mai stiu unde sa mai caut si sper, sa ma poata ajuta cineva aicea.

M U L T U M E S C
bOgDaNa
ma poate ajuta cineva?

sint insarcinata in luna a 6 -a ,si locuiesc in spania,nasterea bebelusului va fi tot aici,dar bebelusul vrem sa fie botezat in romania.tatal bebelusului este catolic!!poate fi boteazat bebelusul catolic?daca da la ce virsta trebuie sa fie botezat?va multumesc
Iti dau un sfat tu ca mama boteaza copilul in religia ta , eu stiu ca mama e cea care invata copilul prima rugaciune "Inger Ingerasul Meu". Fii tare si convinge sotul sa se boteze si el la ortodocsi macar stiti de una si buna.

Of of cu casatoriile astea amestecate !!!!!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.07.2008, 10:38:34
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Sau o rugaciune pentru copii (am adaugat eu ce este in paranteza :( deci aia poate sa lipseasca)
In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.
Toti, cu inima curata,
Tie Doamne-Ti multumim,
Tu, cu darul Tau, Prea Sfinte,
Ne-ajuti oameni buni sa fim.
De greseli sa ne ferim,
(nu lasa sa ne trufim
rautatea s-o muncim
in batjocuri sa glumim
gustul inimii-l mintzim
suftetul ni-l semetzim
haina sa o mocirlim
lacomia s-o sfintzim
nu lasa sa ne szmintim
spre in-frunte(are) sa ispitim
sa ne auto-ndreptatzim
trpul sa ni-l fericim
nalucie sa primim
in minciuna sa traim
ci la dreapta Ta sa fim)
Tara noastra s-o iubim.
Fiii Tai iubiti sa fim,
Tie, Doamne,-Ti multumim.
Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin!:)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.08.2008, 17:00:15
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

Dar casatoria la ce Biserica ati incheit-o? catolica sau ortodoxa...
in Sfanta Biserica CAtolica, este permisa casatoria mixta, dar partea care ramane ortodoxa se obliga ca sa boteze copiii la catolici.
Oricum, practic sa se boteze in religia mamei, de fapt in Biserica aceluia care asigura o formare religioasa copilului.
Sfanta Biserica Catolica recunoaste toate Sfintele Taine ale Bisericii ortodoxe..
dar copilu va trai in Sapnia sau in Romania...
daca nu e Biserica unde sa fie Botezat, unde va merge in fiecare duminica la sfanta lIturghie?
ce formare religioasa ortodoxa va primi el acolo, in afara de cea pe care i-o da mama?
BOtezul, daca este administrat in numele Preasfintei Treimi, cu intentia pe care o are Biserica, accea de a Boteza...si intelegem intreaga teologie a Botezului, este valid administrat si de un pagan,,,de orice om in pericol de moarte....asadar nu e vorba de scufundae sau stropire...de rit sau alte lucruri adaugate langa...
sa fie Invocarea Preafintei Treimi IN cadrul formulei de botez, si apa (Naturala, nu palta sau minerala...)
si sa se ia in considerare ca se incepe un drum de credinta, un drum de formare....asadar sa botezati acolo unde se poate asigura acest drum
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.09.2008, 19:05:55
aliscami aliscami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cholita
Citat:
În prealabil postat de dbogy
cine ma poate ajuta ???
am duminica un botez si popa mia zis ca trebuie sa stiu pe dinafara : " juramintu de credinta "
nu mai stiu unde sa mai caut si sper, sa ma poata ajuta cineva aicea.

M U L T U M E S C
bOgDaNa
ma poate ajuta cineva?

sint insarcinata in luna a 6 -a ,si locuiesc in spania,nasterea bebelusului va fi tot aici,dar bebelusul vrem sa fie botezat in romania.tatal bebelusului este catolic!!poate fi boteazat bebelusul catolic?daca da la ce virsta trebuie sa fie botezat?va multumesc
Ar fi bie sa nu-ti botezi copilul la catolici. este mare pacat. desi daca tatal este catolic, cu siguranta o vei face. Insa ar fi tare bine ca macar tu sa nu treci la catolici. E mare pacat sa-ti schimbi religia.:rolleyes:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45